kullik
28.02.07,11:44
Ahojte, potrebovala by som poradiť ak živnostík, ktorý je platcom DPH a používa osobný automobil na podnikanie či si môže uplatniť odpočet DPH z blokov, ktorými dokladuje spotrebu benzínu?
katarina.j
28.02.07,16:01
Ak má automobil vedený v majetku firmy tak nevidim problém.Ak nie, tak nech si ho zaradí do majetku /napr.ak je auto staršie tak aj s nulovou hodnotou/, ale musí zaplatiť aj cestnú daň!!!
VTerezka
28.02.07,16:23
A do nákladov si môžeš dať len bločky na PHM na základe výkazu jázd a výšky spotreby podľa TP, aby to nevyhodili ako nedaňový výdavok a neoprávnene uplatnená DPH. :o)
jamis
28.02.07,16:28
Ahojte, potrebovala by som poradiť ak živnostík, ktorý je platcom DPH a používa osobný automobil na podnikanie či si môže uplatniť odpočet DPH z blokov, ktorými dokladuje spotrebu benzínu?
Ak nie je auto zaradené v majetku firmy, nemôže si uplatňovať odpočet DPH z bločkov za pohonné hmoty. Môže si do NOZD uplatniť paušál 6.20 Sk/ km + náhradu benzínu. Samozrejme musí byť zaplatená cestná daň z MV.
betka
28.02.07,18:17
Ahojte, potrebovala by som poradiť ak živnostík, ktorý je platcom DPH a používa osobný automobil na podnikanie či si môže uplatniť odpočet DPH z blokov, ktorými dokladuje spotrebu benzínu?

Predpokladám, že ho máte zaradený v OM firmy. Na PHM, opravy osobného automobilu si môžete uplatniť odpočítanie DPH. Odpočítanie DPH v súvislosti s OA si nemôžete uplatniť iba na nákup a nájom OA, príslušenstvo vrátane montáže (zákon o DPH par.49).
Nezaradený do OM - náhrada 6,2 Sk+PHM (tu si nárok na odpočítanie nemôžete uplatniť)
betka
28.02.07,18:20
Ahojte, potrebovala by som poradiť ak živnostík, ktorý je platcom DPH a používa osobný automobil na podnikanie či si môže uplatniť odpočet DPH z blokov, ktorými dokladuje spotrebu benzínu?

Predpokladám, že OA máte zaradený v OM firmy. Odpočítanie DPH OA si môžete uplatniť z nákupu PHM, opráv. Nárok na odpočítanie pri OA nemáte pri samotnej kúpe a prenájme OA, ako aj kúpe príslušenstva vrátane montáže (zákon o DPH, par. 49).
Nezaradený do OM - náhrada 6,2 Sk+PHM (nie je nárok na odpočítanie DPH z PHM)
Milan Benka
03.03.07,13:03
Ak má automobil vedený v majetku firmy tak nevidim problém.Ak nie, tak nech si ho zaradí do majetku /napr.ak je auto staršie tak aj s nulovou hodnotou/, ale musí zaplatiť aj cestnú daň!!!


Ak nie je auto zaradené v majetku firmy, nemôže si uplatňovať odpočet DPH z bločkov za pohonné hmoty. Môže si do NOZD uplatniť paušál 6.20 Sk/ km + náhradu benzínu. Samozrejme musí byť zaplatená cestná daň z MV.

Podmienkou pre uznateľnosť daňových výdavkov nie je zaplatenie dane z MV. Avšak pri daňovej kontrole bude táto daň dorubená + sankcie.
Milan Benka
03.03.07,13:13
Ahojte, potrebovala by som poradiť ak živnostík, ktorý je platcom DPH a používa osobný automobil na podnikanie či si môže uplatniť odpočet DPH z blokov, ktorými dokladuje spotrebu benzínu?


Ak nie je auto zaradené v majetku firmy, nemôže si uplatňovať odpočet DPH z bločkov za pohonné hmoty. Môže si do NOZD uplatniť paušál 6.20 Sk/ km + náhradu benzínu. Samozrejme musí byť zaplatená cestná daň z MV.


Predpokladám, že ho máte zaradený v OM firmy. Na PHM, opravy osobného automobilu si môžete uplatniť odpočítanie DPH. Odpočítanie DPH v súvislosti s OA si nemôžete uplatniť iba na nákup a nájom OA, príslušenstvo vrátane montáže (zákon o DPH par.49).
Nezaradený do OM - náhrada 6,2 Sk+PHM (tu si nárok na odpočítanie nemôžete uplatniť)


Mám trošku odlišný názor, aj keď ho nikomu nevnucujem.

Urobil by som odpočet DPH z bločkov PHM, alikvótne podľa ubehnutých km.

Prečo?
Pretože:
1. Použijem tento výdaj na účely svojho podnikania.
2. Je voči mne táto daň uplatnená iným platiteľom.
betka
03.03.07,18:22
Teraz sa nad tým zamýšľam..... Ale je to tak, prečo si to málokto odpočítava, fungujete i pri kontrole? Kontrolori nič?
Monika Kováčová
03.03.07,18:25
Mám trošku odlišný názor, aj keď ho nikomu nevnucujem.

Urobil by som odpočet DPH z bločkov PHM, alikvótne podľa ubehnutých km.

Prečo?
Pretože:
1. Použijem tento výdaj na účely svojho podnikania.
2. Je voči mne táto daň uplatnená iným platiteľom.

:eek: Nevnucuj, ale troška ho rozveď prosím ťa benka. Toto by som rada nanútila do svojho mozgu... čakám ;)
andrej_rv
03.03.07,18:36
Mám trošku odlišný názor, aj keď ho nikomu nevnucujem.

Urobil by som odpočet DPH z bločkov PHM, alikvótne podľa ubehnutých km.

Prečo?
Pretože:
1. Použijem tento výdaj na účely svojho podnikania.
2. Je voči mne táto daň uplatnená iným platiteľom.
Tiež som sa stretol s názormi, že je možné uplatniť DPH z nákupu PHM u auta nezaradeného do obchodného majetku a používaného na podnikanie. Mne sa najmä dôvod v bode 1 nezdá byť v súlade so zákonom.
Je to síce celé hra so slovíčkami, ale Ty podľa mňa nepoužiješ tovar (= PHM) na účely podnikania. Ty ho použiješ na prevádzku súkromného vozidla, ktoré síce použiješ v súvislosti s podnikaním, ale za toto použitie vozidla Ti patrí príslušná náhrada výdavkov za spotrebované PHM (nie za skutočne dokladované = nakúpené PHM). A v náhrade PHM je zahrnutá aj príslušná DPH.
Nárok na uplatnenie DPH podľa mňa môže vzniknúť len vtedy, ak sa na podnikanie použije samotný tovar (PHM) v presne dokladovanom množstve. A nie pomerný prepočet nejakej náhrady...
P.S. Ad absurdum - to by si si potom mohol pomerne podľa ubehnutých km na pracovných cestách nárokovať aj pomernú časť DPH z nakúpených pneumatík, oleja, prípadne opráv...
Zita5
03.03.07,18:41
Mám trošku odlišný názor, aj keď ho nikomu nevnucujem.

Urobil by som odpočet DPH z bločkov PHM, alikvótne podľa ubehnutých km.

Prečo?
Pretože:
1. Použijem tento výdaj na účely svojho podnikania.
2. Je voči mne táto daň uplatnená iným platiteľom.

a kde ho uplatním ...ako , však o nákupe PHM pri používaní súkromného vozidla na podnikanie neúčtujem ani nevediem Záznamovú evidenciu DPH.
Monika Kováčová
03.03.07,18:41
No ja mám presne názor ako andrej_rv. Ale budem veľmi profesionálne uspokojená, keď vyjadrí obšírnejšie svoju oponentúru (presvedčenie) aj Milan. Ja by som sa kľudne preorientovala, len sa potrebujem o niečo v zákone oprieť.
Monika Kováčová
03.03.07,18:48
Mám trošku odlišný názor, aj keď ho nikomu nevnucujem.

Urobil by som odpočet DPH z bločkov PHM, alikvótne podľa ubehnutých km.

Prečo?
Pretože:
1. Použijem tento výdaj na účely svojho podnikania.
2. Je voči mne táto daň uplatnená iným platiteľom.

benka nie je online, ale skúsim ešte zabrdnúť...
Máš faktúru pri takto odpočítanej dani...?
betka
03.03.07,18:50
Benka, Ty beťár jeden, všetci čakáme....
Monika Kováčová
03.03.07,18:52
.... no tak sa už pripooooooj.......
Zita5
03.03.07,18:59
Ja len nahlas uvažujem / modelový príklad / ak SZČO,plátca DPH použije súkromné motorové vozidlo na dodanie služby ..oprava ...servis ... mimo miesta podnikania a tieto služby vyfakturuje , súčasne vyfakturuje aj
príslušnu čiastku ako dopravu za ubehnuté km napr.1 km/9,- Sk .Faktúra bude vystavená s DPH ako celok včetne dopravy ....... to je samozrejme . Nemá benka na mysli tento dôvod ...?

Berte to len ako úvahu , lebo dnes má väčšina firiem firemné MV .
Johanka
03.03.07,18:59
benka nie je online, ale skúsim ešte zabrdnúť...
Máš faktúru pri takto odpočítanej dani...?
Ak si bude odkladať bločky z nákupu PHM...
Na Milanovej strane je, že zo zákona o DPH vypadla podmienka zaúčtovania ...
Osobne sa mi to nepáči ... najmä pri predstave, že by som sa s tým mala prplať :D .
Viac sa mi páči Andrejove ad absurdum , ak keď vymenované je v paušále ....
Monika Kováčová
03.03.07,19:01
Ja len nahlas uvažujem / modelový príklad / ak SZČO,plátca DPH použije súkromné motorové vozidlo na dodanie služby ..oprava ...servis ... mimo miesta podnikania a tieto služby vyfakturuje , súčasne vyfakturuje aj
príslušnu čiastku ako dopravu za ubehnuté km napr.1 km/9,- Sk .Faktúra bude vystavená s DPH ako celok včetne dopravy ....... to je samozrejme . Nemá benka na mysli tento dôvod ...?

Berte to len ako úvahu , lebo dnes má väčšina firiem firemné MV .

Akože ja SZČO vystavím fa pre ja SZČO??? Toto si myslela? Alebo nechápem....
andrej_rv
03.03.07,19:06
Viac sa mi páči Andrejove ad absurdum , ak keď vymenované je v paušále ....
Áno, vymenované je v paušále - v náhrade za opotrebenie vozidla. A druhá nárokovateľná náhrada (nie preukázaný výdavok) je náhrada za spotrebované PHM.
Johanka
03.03.07,19:09
:D Navrhujem poraďácke referendum - ja som proti uplatňovaniu DPH pri používaní vlastného MV ...
Kto je za, nech si napíše vlastný príspevok :D .
Zita5
03.03.07,19:10
Akože ja SZČO vystavím fa pre ja SZČO??? Toto si myslela? Alebo nechápem....
Nie Monika , ja SZČO ako plátca DPH mám objednávku na dodanie určitej služby a po ukončení vyfakturujem objednávateľovi dodanie služby + dopravu /nezahrňam ju do ceny dodania služby/ ale vo faktúre bude táto doprava vyčíslená osobitne a objednávateľom podpísaná a zaplatená .

Dodanie služby 1000
Doprava 1000
DPH 380
Fa celkom 2380

Vlastne sa vyfakturujú ubehnuté km .....na mojom súkromnom aute ...neviem či nie som mimo ....ale či Milan nemal na mysli napr.takýto dôvod , ktorý by ho viedol k uplatneniu odpočtu , nakoľko vlastne štát by získal na základe fakturácie dopravy .....

To len uvažujem.....na základe čoho by k tomu dospel .....
betka
03.03.07,19:20
Ja si myslím, že si Milan si myslí, ... Idem na mojom voze poskytnúť službu (napr. opravu). Uplatním si náhradu 6,2 Sk + PHM (km) a odpočítam si z týchto PHM bločkov DPH. Nech idem niekde "1000 km", tak sa mi to oplatí. Poskytnutá služba je mojím predmetom podnikania, aj keď OA nemám v OM, zaplatím CD a teda ho používam na podnikanie a v súvislosti s podnikaním, a hmoty som kúpila od plátcov. T.j. spĺňam podmienky pre odpočítanie z hmôt...
Má to logiku, nie ,,,,,
Monika Kováčová
03.03.07,19:25
Nemá to logiku, pretože PHM kúpim ako občan nie ako podnikateľ, vozidlo mám ako občan, nie ako podnikateľ.
Podľa ZoDP: e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov. T.j. prakticky si to predstavím cez zamestnancov cesťák....
betka
03.03.07,19:26
Ale fakt to má logiku. Veď je jedno, či ho mám zaradený, alebo nie. Keď ho mám ako OM, mám nárok na odpisy, opravy, údržbu ......, a keď ho nemám mám nárok na náhradu, kde je toto všetko zohľadnené. A z pohonných hmôt by som si naozaj mohla odpočítať aj pri náhrade, aj pri zaradenom OM. Veď sa používa na podnikanie?
andrej_rv
03.03.07,19:32
Ja si myslím, že si Milan si myslí, ... Idem na mojom voze poskytnúť službu (napr. opravu). Uplatním si náhradu 6,2 Sk + PHM (km) a odpočítam si z týchto PHM bločkov DPH. Nech idem niekde "1000 km", tak sa mi to oplatí. Poskytnutá služba je mojím predmetom podnikania, aj keď OA nemám v OM, zaplatím CD a teda ho používam na podnikanie a v súvislosti s podnikaním, a hmoty som kúpila od plátcov. T.j. spĺňam podmienky pre odpočítanie z hmôt...
Má to logiku, nie ,,,,, Malo by... ale podľa mňa len vtedy, keby daňovým výdavkom boli skutočne nakúpené a pri podnikateľskej činnosti spotrebované PHL. Doložené dokladom o nákupe, tak ako pri vozidle zaradenom v obchodnom majetku. Ale podnikateľ v zmysle ZoDP (a ZCN) nemá nárok na skutočne spotrebované PHL, len na náhradu.
Zita5
03.03.07,19:36
Uvidíme ako ten náš kolega myslel , však nám to určite napíše . ;) Ale z môjho pohľadu to je nepriechodné a nemá to oporu v zákone .
betka
03.03.07,19:37
Ten príspevok 25, som písala ešte keď som nemala info od Ermona a Andreja, .... Je to tak, už som prekombinovaná, a prešpekulovaná úž mi šibe z kombinácií:D :D :D
Je to tak, súhlasím....
Monika Kováčová
03.03.07,19:39
naväzujem na logiku...
Právo odpočítať daň má PLATITEĽ. Zamestnanec nie je platiteľ, občan nie je platiteľ....
betka
03.03.07,19:46
Ermon, zajtra bude mať Milan oprskaný monitor od výbuchov smiechu, ako nás všetkých dostal, podobne, ako mali ostatní nad Tvojou super témou "perličky z našej učtárne"...:D :D :D :D :D
sway
03.03.07,19:46
Ale fakt to má logiku. Veď je jedno, či ho mám zaradený, alebo nie. Keď ho mám ako OM, mám nárok na odpisy, opravy, údržbu ......, a keď ho nemám mám nárok na náhradu, kde je toto všetko zohľadnené. A z pohonných hmôt by som si naozaj mohla odpočítať aj pri náhrade, aj pri zaradenom OM. Veď sa používa na podnikanie?

darmo špekulujete ľudkovia - ani náhodou nemá nárok na odpočet DPH pri nákupe PHM, má nárok na náhradu a spotrebované PHM - vychádza to už z princípu - veď neúčtujeme PHM ako výdavok - bloček, ale vypočítané náhrady z knihy jázd, kde sú uvedené aj spotrebované PHM.
Veď ozaj by chcel do nákladov aj náhradu, aj DPH si uplatniť... to je trocha moc... ako sa tu písalo - benzín nakupuje ako občan, auto používa ako občan.....atď.....
to by mohli špekulovať zasa tí, čo majú MV zaradené, že si chcú tiež uplatniť aj náhradu..... a siahodlho o tom debatovať....
.....................................
Monika Kováčová
03.03.07,19:49
Milan je "starý" rýpač.... (v dobrom slova zmysle) : http://www.porada.sk/t44382-p2-preprava-polsko-vajiarsko.html :D :D :D Ale zatiaľ to rýpanie bolo užitočné...;)
Zita5
03.03.07,19:52
mimotemy Monika , neviem či sem nebudeš musieť Tvojim spôsobom napísať ,

AK BY SA NIEKTO PÝTAL .........nie je nárok na uplatnenie odpočtu DPH pri ......
andrej_rv
03.03.07,19:59
Urobil by som odpočet DPH z bločkov PHM, alikvótne podľa ubehnutých km.
Pretože:
1. Použijem tento výdaj na účely svojho podnikania.
2. Je voči mne táto daň uplatnená iným platiteľom.
Ešte na záver (z môjho pohľadu). Súhlasil by som z Milanom jedine vtedy, ak by zákon o cestovných náhradách obsahoval ustanovenie, ktoré by umožňovalo, aby zamestnávateľ - platiteľ DPH - sám nakúpil PHL, nalial ich do nádrže zamestnancovi a zamestnanec si uplatňoval len náhrady za opotrebenie vozidla. Ale keďže ZCN (a v náväznosti aj ZoDP) jednoznačne uvádza, že daňovým výdavkom sú náhrady za použitie vozidla a náhrady za použité PHM, celá táto diskusia je podľa mňa len také "duchovné cvičenie"...
Takže odchod účtovať ..;) :)
mimotemy Nový zákon o DPH platí už dosť dlho. Myslíte si, že ak by bola v zákone aspoň trochu reálna možnosť na odpočet DPH z PHL pri vozidle nezaradenom v obchodnom majetku, že by sa to doteraz nikde v komentároch a výkladoch k zákonu neobjavilo ?
Monika Kováčová
03.03.07,20:00
Nevadí andrej, nie je nad dobré DUCHOVNÉ CVIČENIE !
sway
03.03.07,20:04
Nevadí andrej, nie je nad dobré DUCHOVNÉ CVIČENIE !


:D:D:D:D... pobavili šme še......:D:D:D:D
betka
03.03.07,20:29
Ak, uvažujem, tak uvažujem, nedá mi to .... Auto má občan. Ten benzín si kúpi do občanovho auta na účely svojho podnikania podnikateľ ako platiteľ, kde si moze odpočítať dan, ak je dan voči nemu uplatnená iným platiteľom.
A keby nemal auto, povie svojmu kámošovi, požič mi Tvoje, ja si benzín kúpim. Čo s tým benzínom. Ja si DPH odpočítam. Veď idem uskutočniť službu, z ktorej budem mať príjem, použijem benzín na podnikanie a mám doklad od platiteľa.
Blbosť, zase ......
Jana Acsová
04.03.07,07:11
Myslíte si, že ak by bola v zákone aspoň trochu reálna možnosť na odpočet DPH z PHL pri vozidle nezaradenom v obchodnom majetku, že by sa to doteraz nikde v komentároch a výkladoch k zákonu neobjavilo ?
Andrej však sa objavilo ... v stanovisku DRSR na konkrétny prípad. To zmiatlo viac osôb. Aj keď to stanovisko bolo veru dosť ... no comment :)
aima2
04.03.07,11:07
Ak zamestnanec použije svoje súkromné auto na pracovnú cestu a donesie z pracovnej cesty doklad o ubytovaní, má nárok zamestnávateľ na odpočet DPH z tohoto dokladu?
Zita5
04.03.07,11:15
Ak zamestnanec použije svoje súkromné auto na pracovnú cestu a donesie z pracovnej cesty doklad o ubytovaní, má nárok zamestnávateľ na odpočet DPH z tohoto dokladu?


Nie , nemá nárok na uplatnennie DPH z ubytovania . Ubytovanie mu zamestnávateľ preplatí na základe vyučtovania SC cez CP .Zamestnanec nie je platiteľom DPH .

Iné by bolo , ak by zamestnávateľ plátca DPH -objednal ubytovanie a toto by bolo zamestnávateľovi vyfakturované zo strany poskytovateľa ubytovania a fa by bola s DPH.
hari
04.03.07,12:46
Auto zaradené do majetku firmy - musí byť v TP zapísané IČO firmy? alebo stačí interným dokladom zaradiť do majetku?
Monika Kováčová
04.03.07,12:47
Nemusí byť v TP IČO firmy.
hari
04.03.07,12:52
ďakujem. ešte by som potrebovala poradiť v náhradách za km a phl. môže sa uplatniť len náhrada za km bez náhrady za phl? (aby podnikateľ zaplatil aj nejaké dane)
aima2
04.03.07,15:21
Nie , nemá nárok na uplatnennie DPH z ubytovania . Ubytovanie mu zamestnávateľ preplatí na základe vyučtovania SC cez CP .Zamestnanec nie je platiteľom DPH .

Iné by bolo , ak by zamestnávateľ plátca DPH -objednal ubytovanie a toto by bolo zamestnávateľovi vyfakturované zo strany poskytovateľa ubytovania a fa by bola s DPH.
Ďakujem pekne, takže keď ubytovanie vylúčim z cestovných náhrad, tak DPH uplatním? Ako to budem účtovať v PÚ?
evina
04.03.07,16:18
ďakujem. ešte by som potrebovala poradiť v náhradách za km a phl. môže sa uplatniť len náhrada za km bez náhrady za phl? (aby podnikateľ zaplatil aj nejaké dane)

Áno .
Jana Acsová
04.03.07,17:34
ďakujem. ešte by som potrebovala poradiť v náhradách za km a phl. môže sa uplatniť len náhrada za km bez náhrady za phl? (aby podnikateľ zaplatil aj nejaké dane)Nie. Podľa toho čo uvádzate, ste účtovnou jednotkou. Ak ste účtovnou jednotkou, platí pre Vás zákon o účtovníctve a postupy. A platí pre Vás aj to, že:
"účtovná závierka je štrukturovaná prezentácia skutočností a má dávať verný a pravdivý obraz o fiančnej situácii účtovnej jednotky".
Ak je podnikateľ v strate, tak jej vykázanie v účtovnej závierke dá verný a pravdivý obraz o jeho finančnej situácii. Účtovníctvo sa nerobí kvôli tomu, aby sme platili alebo neplatili dane. Predmetom účtovníctva je niečo iné.
Zastávam názor, že ak uplatníte základnú náhradu za km, tak by ste za rovnaký počet km mali vykázať aj náhradu na spotrebu PHL.
Auto sa nemôže pri jazdách len opotrebúvať a "nenapájať" .-)
Milan Benka
05.03.07,07:00
Nádherná diskusia. Nerátal som, že vás vyprovokujem k takej diskusii. Dobré čítanie. Škoda, že som nebol pripojený na net.




Urobil by som odpočet DPH z bločkov PHM, alikvótne podľa ubehnutých km.

Prečo?

Pretože:

1. Použijem tento výdaj na účely svojho podnikania.

2. Je voči mne táto daň uplatnená iným platiteľom.


Doplním :

SZČO (platiteľ DPH) si v súlade s §§ 49 - 51 Z DPH môže uplatniť právo na odpočet DPH z nakúpených PHM použitých v súvislosti s podnikaním.

§49/1 ............. vznikla pri nakúpenej PHM daňová povinnosť? Áno, ako dôkaz mám doklad o nákupe PHM - bloček
§49/2a; ........... boli nakúpené PHM použité na účely podnikania ? Áno.
§49/5 ............. toto ustanovenie aplikujem, aby som neodpočítal DPH z PHM, ktoré použijem na osobnú spotrebu

§50 ............. aplikoval by som v prípade, že poskytujem činnosti uvedené v §49/4

§51/1a; .......... mám faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa §71? Áno, mám ( bloček)
§51/2 ............ posledná veta. Bráni mi niečo uvieť túto daň v záznamoch? Nie.

Chcem zdôrazniť, že urobím odpočítanie dane z dokladu o nákupe benzínu (bločku), nie z vypočítanej náhrady (§19/2e; 595/2003 ZZ; + 282/2002 ZZ ).


PS Keďže pre nával práce nie som v kuse na porade :mee: , nenahádžte tu znova toľko reakcií, aby som mohol aj ja reagovať. Ináč to bolo super čítanie :rolleyes: .
evina
05.03.07,07:36
Nie. Podľa toho čo uvádzate, ste účtovnou jednotkou. Ak ste účtovnou jednotkou, platí pre Vás zákon o účtovníctve a postupy. A platí pre Vás aj to, že:
"účtovná závierka je štrukturovaná prezentácia skutočností a má dávať verný a pravdivý obraz o fiančnej situácii účtovnej jednotky".
Ak je podnikateľ v strate, tak jej vykázanie v účtovnej závierke dá verný a pravdivý obraz o jeho finančnej situácii. Účtovníctvo sa nerobí kvôli tomu, aby sme platili alebo neplatili dane. Predmetom účtovníctva je niečo iné.
Zastávam názor, že ak uplatníte základnú náhradu za km, tak by ste za rovnaký počet km mali vykázať aj náhradu na spotrebu PHL.
Auto sa nemôže pri jazdách len opotrebúvať a "nenapájať" .-)

Áno , ale do da§ových výdavkov/nákladov nemusí uplatniť.
sway
05.03.07,13:39
Nádherná diskusia. Nerátal som, že vás vyprovokujem k takej diskusii. Dobré čítanie. Škoda, že som nebol pripojený na net.




Doplním :

SZČO (platiteľ DPH) si v súlade s §§ 49 - 51 Z DPH môže uplatniť právo na odpočet DPH z nakúpených PHM použitých v súvislosti s podnikaním.

§49/1 ............. vznikla pri nakúpenej PHM daňová povinnosť? Áno, ako dôkaz mám doklad o nákupe PHM - bloček
§49/2a; ........... boli nakúpené PHM použité na účely podnikania ? Áno.
§49/5 ............. toto ustanovenie aplikujem, aby som neodpočítal DPH z PHM, ktoré použijem na osobnú spotrebu

§50 ............. aplikoval by som v prípade, že poskytujem činnosti uvedené v §49/4

§51/1a; .......... mám faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa §71? Áno, mám ( bloček)
§51/2 ............ posledná veta. Bráni mi niečo uvieť túto daň v záznamoch? Nie.

Chcem zdôrazniť, že urobím odpočítanie dane z dokladu o nákupe benzínu (bločku), nie z vypočítanej náhrady (§19/2e; 595/2003 ZZ; + 282/2002 ZZ ).


PS Keďže pre nával práce nie som v kuse na porade :mee: , nenahádžte tu znova toľko reakcií, aby som mohol aj ja reagovať. Ináč to bolo super čítanie :rolleyes: .

chápem Tvoje myšlienkové pochody,ale napriek tomu n e s ú h l a s í m - daj vedieť ako si pochodil po prípadnej kontrole a dodanení a sankcionovaní neoprávnene uplatnenej DPH ;) lebo na 1000 % som si istá že tak pochodíš.

sway-iva
sway
05.03.07,13:41
Teraz sa nad tým zamýšľam..... Ale je to tak, prečo si to málokto odpočítava, fungujete i pri kontrole? Kontrolori nič?
za celé roky som sa s takýmto nestretla, neviem o nikom čo by si takto DPH uplatňoval..... ja by som to isto neurobila .;)
Monika Kováčová
05.03.07,16:27
Dobre benka, presvedč ma o:

§ 49/1 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť

--právo vzniká platiteľovi v deň,keď pri tomto tovare vznikla daňová povinnosť.
--- píšeš, že urobil by si odpočet DPH z bločkov PHM, alikvotne podľa ubehnutých km.... v ktorý deň???
Urobil by si odpočet DPH z bločkov v deň, kedy pri tomto tovare vznikla daňová povinnosť, alebo v deň kedy by si zistil alikvotnu časť podľa ubehnutých km....? Vieš v deň, kedy vznikla daňová povinnosť presne určiť alikvotnu časť PHM použitých platiteľom na podnikanie?


A ešte rozmýšľam... Keď ako platca DPH uplatním výdavky za spotrebované PHM podľa priemernej spotreby za cenu 1 l PHM s daňou.... podľa tvojej teórie by som mala rátať s cenou za 1l PHm bez DPH.... nie?

Ešte budem rozmýšľať...;)
Monika Kováčová
05.03.07,17:18
benka, prosím ťa, podľa tvojej teórie, ktorú sa snažím natĺcť do hlavy - a ver mi veľmi by som chcela - platilo by aj:
1. Môžem si uplatniť DPH z Počítača, ktorý nemám v OM, nakoľko ho používam na podnikanie, mám faktúru, pri nákupe niekomu vznikla dáňová povinnosť atď.
2. Môžem si uplatniť DPH z nákupu nehnuteľnosti, ktorú nemám v OM, ale mám faktúru a používam ju na podnikanie
3. atď atď atď.
Monika Kováčová
05.03.07,17:29
SZČO (platiteľ DPH) si v súlade s §§ 49 - 51 Z DPH môže uplatniť právo na odpočet DPH z nakúpených PHM PC použitýchého v súvislosti s podnikaním.

§49/1 ............. vznikla pri nakúpenej PHM PC, ktorý nie je v OM daňová povinnosť? Áno, ako dôkaz mám doklad o nákupe PHM PC - bloček
§49/2a; ........... boli nakúpenéý PHM PC použitéý na účely podnikania ? Áno.
§49/5 ............. toto ustanovenie aplikujem, aby som neodpočítal DPH z PHM použitia PC, ktoré použijem na osobnú spotrebu

§50 ............. aplikoval by som v prípade, že poskytujem činnosti uvedené v §49/4

§51/1a; .......... mám faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa §71? Áno, mám ( bloček)
§51/2 ............ posledná veta. Bráni mi niečo uvieť túto daň v záznamoch? Nie.

Chcem zdôrazniť, že urobím odpočítanie dane z dokladu o nákupe benzínu PC (bločku), nie z vypočítanej náhrady (§19/2e; 595/2003 ZZ; + 282/2002 ZZ ).

:rolleyes: .

Trocha som sa pohrala... čo vy na to?
Milan Benka
05.03.07,20:24
za celé roky som sa s takýmto nestretla, neviem o nikom čo by si takto DPH uplatňoval..... ja by som to isto neurobila .;)

Je to možné až od platnosti 222/2004
Johanka
05.03.07,20:29
PS Keďže pre nával práce nie som v kuse na porade :mee: , nenahádžte tu znova toľko reakcií, aby som mohol aj ja reagovať. Ináč to bolo super čítanie :rolleyes: .
mimotemy ... a kde robíš, že máš veľa práce ?:D
Pozri na nás, pohodička, celý deň na Porade ;) . Ani nevieme, že je marec :eek: .
Milan Benka
05.03.07,20:30
Dobre benka, presvedč ma o:

§ 49/1 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť

--právo vzniká platiteľovi v deň,keď pri tomto tovare vznikla daňová povinnosť.
--- píšeš, že urobil by si odpočet DPH z bločkov PHM, alikvotne podľa ubehnutých km.... v ktorý deň??? V deň, keď sa rozhodnem uplatniť si právo na odpočítanie dane v súlade s §51.
Urobil by si odpočet DPH z bločkov v deň, kedy pri tomto tovare vznikla daňová povinnosť, alebo v deň kedy by si zistil alikvotnu časť podľa ubehnutých km....? Vieš v deň, kedy vznikla daňová povinnosť presne určiť alikvotnu časť PHM použitých platiteľom na podnikanie? Musím si to uplatniť hneď v deň, keď PHM nakúpim? Nestačí v tom zdaňovacom období, alebo v následujúcom?


A ešte rozmýšľam... Keď ako platca DPH uplatním výdavky za spotrebované PHM podľa priemernej spotreby za cenu 1 l PHM s daňou.... podľa tvojej teórie by som mala rátať s cenou za 1l PHm bez DPH.... nie?
Ja som nikde netvrdil, že pri uplatnení odpočtu DPH z bločkov PHM by som náhradu za spotrebované PHM počítal z ceny s DPH. Samozrejme, že z ceny bez DPH.

Ešte budem rozmýšľať...;)

zvýraznené farebným
Milan Benka
05.03.07,20:30
mimotemy ... a kde robíš, že máš veľa práce ?:D
Pozri na nás, pohodička, celý deň na Porade ;) . Ani nevieme, že je marec :eek: .

Niekto si žije :D :D :D
Milan Benka
05.03.07,20:38
benka, prosím ťa, podľa tvojej teórie, ktorú sa snažím natĺcť do hlavy - a ver mi veľmi by som chcela - platilo by aj:
1. Môžem si uplatniť DPH z Počítača, ktorý nemám v OM, nakoľko ho používam na podnikanie, mám faktúru, pri nákupe niekomu vznikla dáňová povinnosť atď.
2. Môžem si uplatniť DPH z nákupu nehnuteľnosti, ktorú nemám v OM, ale mám faktúru a používam ju na podnikanie
3. atď atď atď.

Nie je to teória. Je to aplikácia zákona o DPH (222/2004) na konkrétnu situáciu.

A z elektriny, ktorú spotrebuje tvoj nezaradený PC v kancelárii si DPH odrátať môžeš? Veď ju spotrebuje tvoj nezaradený PC. PC, kt. nemáš v obchodnom majetku. Ak by som doviedol tvoje argumenty do konca, tak nemáš nárok na odpočet DPH z elektriny, kt. spotrebuje tvoj PC, aj keď ho používaš na podnikanie. Tu už začínam vidieť ad absurdum aj ja. :eek:

Rozlišuj trochu kategórie "tovaru". Nedá sa porovnávať PC a PHM. PC môžeš porovnávať s automobilom.
Milan Benka
05.03.07,20:42
http://www.porada.sk/showpost.php?p=410307&postcount=53
Trocha som sa pohrala... čo vy na to?


Máš pravdu, iba si sa pohrala. ;)
Milan Benka
05.03.07,20:56
Tiež som sa stretol s názormi, že je možné uplatniť DPH z nákupu PHM u auta nezaradeného do obchodného majetku a používaného na podnikanie. Mne sa najmä dôvod v bode 1 nezdá byť v súlade so zákonom.
Je to síce celé hra so slovíčkami, ale Ty podľa mňa nepoužiješ tovar (= PHM) na účely podnikania. Ty ho použiješ na prevádzku súkromného vozidla, ktoré síce použiješ v súvislosti s podnikaním, ale za toto použitie vozidla Ti patrí príslušná náhrada výdavkov za spotrebované PHM (nie za skutočne dokladované = nakúpené PHM). A v náhrade PHM je zahrnutá aj príslušná DPH.
Nárok na uplatnenie DPH podľa mňa môže vzniknúť len vtedy, ak sa na podnikanie použije samotný tovar (PHM) v presne dokladovanom množstve. A nie pomerný prepočet nejakej náhrady...
P.S. Ad absurdum - to by si si potom mohol pomerne podľa ubehnutých km na pracovných cestách nárokovať aj pomernú časť DPH z nakúpených pneumatík, oleja, prípadne opráv...

Nie je to možné z jednoduchého dôvodu. Je to zahrnuté v paušále. Ak by si dokázal rozložiť paušál na čiastky zodpovedajúce jednotlivým nákladom, ktoré má pokryť (olej, pneu, opravy, odpisy, .....), potom by som možno aj začal uvažovať týmto smerom. Poznáš vzorec, podľa kt. určili na ministerstve výšku tohoto paušálu?
Milan Benka
05.03.07,21:01
a kde ho uplatním ...ako , však o nákupe PHM pri používaní súkromného vozidla na podnikanie neúčtujem ani nevediem Záznamovú evidenciu DPH.

Zitka, to že to nerobíš neznamená, že sa to urobiť nemôže. Bolo by to pracnejšie, ale mohlo by to priniesť zaujímavý finančný efekt. Možno by to živnostníkovi pokrylo náklady na účtovníka aspoň za jeden - dva mesiace (podľa toho, koľko by nabehal km :rolleyes: a aký drahý by bol ten účtovník )
Milan Benka
05.03.07,21:08
Andrej však sa objavilo ... v stanovisku DRSR na konkrétny prípad. To zmiatlo viac osôb. Aj keď to stanovisko bolo veru dosť ... no comment :)


To stanovisko som prehliadol, mohol by som poprosiť o nejaký link naň? Rád by som vedel, ako sa s tým DRSR vysporiadalo.
andrej_rv
05.03.07,21:37
§49/2a; ........... boli nakúpené PHM použité na účely podnikania ? Áno.

Podľa mňa neboli. Boli použité na prevádzku súkromného automobilu. A pokiaľ ten bol použitý na pracovnú cestu, za jeho použitie je nárok na náhrady. Za opotrebovanie i spotrebované PHM (vrátane DPH).
Jana Acsová
06.03.07,05:49
To stanovisko som prehliadol, mohol by som poprosiť o nejaký link naň? Rád by som vedel, ako sa s tým DRSR vysporiadalo.
Nemôžem ho nájsť. Bolo to vyjadrenie k možnosti odpočítať daň. Odpovedalo DR SR Trenčín - ale nepriamo. V téme bol aj andrej_rv, aj ja ... a viac ... keď bude viac času. Debatovali sme presne na túto tému.
evina
06.03.07,05:58
Nemôžem ho nájsť. Bolo to vyjadrenie k možnosti odpočítať daň. Odpovedalo DR SR Trenčín - ale nepriamo. V téme bol aj andrej_rv, aj ja ... a viac ... keď bude viac času. Debatovali sme presne na túto tému.
Neviem možno Jani myslíš toto?
http://www.porada.sk/t23613-p3-dph-z-benznu-z-auta-ktor-nie-je-v-majetku.html
Milan Benka
06.03.07,06:18
Neviem možno Jani myslíš toto?
http://www.porada.sk/t23613-p3-dph-z-benznu-z-auta-ktor-nie-je-v-majetku.html


Super, je to tam.

Doporučujem si pozrieť uvedené stanovisko.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=317234&postcount=52
Monika Kováčová
06.03.07,09:25
Nie je to teória. Je to aplikácia zákona o DPH (222/2004) na konkrétnu situáciu.

A z elektriny, ktorú spotrebuje tvoj nezaradený PC v kancelárii si DPH odrátať môžeš? Veď ju spotrebuje tvoj nezaradený PC. PC, kt. nemáš v obchodnom majetku. Ak by som doviedol tvoje argumenty do konca, tak nemáš nárok na odpočet DPH z elektriny, kt. spotrebuje tvoj PC, aj keď ho používaš na podnikanie. Tu už začínam vidieť ad absurdum aj ja. :eek:

Rozlišuj trochu kategórie "tovaru". Nedá sa porovnávať PC a PHM. PC môžeš porovnávať s automobilom.

Myslím, že nemáš pravdu, pretože v zákone o DPH je definovaný Tovar a služby. PHM je tovar, PC je tovar. Tvoj argument s elektrinou nemá odpodstatnenie - je to naozaj ad absurdum. Rovnako je to s nehnuteľnosťou, rovnako je to s tonermi do tlačiarní atď.

Zákon o DPH nerozlišuje kategórie tovaru, neporovnáva PC a PHM ako ty.
Monika Kováčová
06.03.07,09:36
Milan na túto otázku si odpovedal vyhýbavo:

A ešte rozmýšľam... Keď ako platca DPH uplatním výdavky za spotrebované PHM podľa priemernej spotreby za cenu 1 l PHM s daňou.... podľa tvojej teórie by som mala rátať s cenou za 1l PHm bez DPH.... nie?
Ja som nikde netvrdil, že pri uplatnení odpočtu DPH z bločkov PHM by som náhradu za spotrebované PHM počítal z ceny s DPH. Samozrejme, že z ceny bez DPH

Otázka znela, že keď platiteľ DPH uplatní výdavky za spotrebované PHM podľa priemernej spotreby za cenu 1 l PHM s daňou ... tak ako to robíme, že neuplatňujeme DPH z PHM použitých v súkromnom automobila - mali by sme napriek tomu prepočítavať cenu za 1 l PHM bez DPH, pretože DPH nemôže byť nákladom spoločnosti... Ak to teda počítame 1 l PHM cena s daňou, podľa tvojej teórie nám daňová kontrola DPH neuzná ako náklad (výdavok). Nemôže uznať, ak to je tak, ako ty hovoríš...
Milan Benka
07.03.07,21:55
Myslím, že nemáš pravdu, pretože v zákone o DPH je definovaný Tovar a služby. PHM je tovar, PC je tovar. Tvoj argument s elektrinou nemá odpodstatnenie - je to naozaj ad absurdum. Rovnako je to s nehnuteľnosťou, rovnako je to s tonermi do tlačiarní atď.

Zákon o DPH nerozlišuje kategórie tovaru, neporovnáva PC a PHM ako ty.

V jednom máš pravdu, zákon o DPH nerozlišuje kategórie tovaru.

Tak si porovnajme to tvoje PC a PHM a odpočet DPH.

PC nezaradené do OM. Chceš si uplatniť odpočet? Nech sa páči.
Máš doklad v zmysle §71, áno? Obsahuje všetky náležitosti? Super. Ale pozor, ty ho nechceš zaradiť do OM. Ak ho nezaradíš, spĺňaš podmienku vzniku nároku na odpočet? Skús sa zamyslieť nad § 49/2 - prvá veta. Ďalej ani čítať nemusíš. Veď nezaradením do OM apriori odmietaš použiť PC na účely svojho podnikania.

Poďme ďalej. Ty nechceš celú daň, len jej časť. To nám umožňuje §49/5.
Ale. Je tu jedno ale. Pozorným čítaním uvedeného § dospeješ k jednoznačnému záveru: Platiteľ, ktorý nadobudne majetok a predpokladá aj iné použitie ako na účely podnikania ..... sa môže rozhodnúť neodpočítať časť dane ..... mne z toho vyplýva, že pri obstaraní sa musí rozhodnúť, nie niekedy neskôr. Teda keď ho kupuje na podnikanie, zaradí ho a odpočíta daň buď celú alebo iba jej časť.

A kde je rozdiel oproti nákupu PHM?

Veď ja keď kupujem PHM, aj keď do nezaradeného auta, kupujem (PHM) na účel podnikania, aby som sa dopravil na miesto poskytnutia služby, uzavretia obchodu a pod. Tu je ten rozdiel. A preto som porovnával PHM s elektrinou pre tvoj nezaradený PC. Ak na ňom v kancelárii robíš účto, používaš dodanú elektrinu na účely svojho podnikania. Ale ak by si na ňom celé dni iba hrala hry, podľa mňa by si nemala nárok na odpočet DPH z elektriny, ktorú tento PC spotreboval (jednak to nie je podnikanie (porušuješ §49/2), jednak je to zábava (§49/7c)). Akurát, že nikto sa doteraz nezaoberal týmto problémom.
Milan Benka
07.03.07,22:15
Milan na túto otázku si odpovedal vyhýbavo:


Otázka znela, že keď platiteľ DPH uplatní výdavky za spotrebované PHM podľa priemernej spotreby za cenu 1 l PHM s daňou ... tak ako to robíme, že neuplatňujeme DPH z PHM použitých v súkromnom automobila - mali by sme napriek tomu prepočítavať cenu za 1 l PHM bez DPH, pretože DPH nemôže byť nákladom spoločnosti... Ak to teda počítame 1 l PHM cena s daňou, podľa tvojej teórie nám daňová kontrola DPH neuzná ako náklad (výdavok). Nemôže uznať, ak to je tak, ako ty hovoríš...

1. možnosť.
Doklad o nákupe PHM máš na účel zdokladovania spotrebovaných PHM. Do daňových výdavkov si uplatníš spotrebované PHM (podľa spotreby v TP ) v cene bez dane a sadzbu základnej náhrady .

2. možnosť.
Ak však máš doklad o PHM iba ako dôkaz o cene PHM, aplikuješ 283/2002 v plnom rozsahu a počítaš náhradu za PHM z ceny s DPH + sadzbu základnej náhrady.

Oba postupy sú správne (podľa mňa) a daňová kontrola nemá čo neuznať.
bozena67
08.07.07,16:04
Účtujem ako živnostník a platca DPH, auto mám súkromné a používam ho na služobné účely, ale uplatniť DPH z nakúpených PHM by som si netrúfla obhájiť pri daňovej kontrole.
Orsz
08.07.07,20:39
Účtujem ako živnostník a platca DPH, auto mám súkromné a používam ho na služobné účely, ale uplatniť DPH z nakúpených PHM by som si netrúfla obhájiť pri daňovej kontrole.

Ani by si neobhájila ;) .
Marianna01
08.07.07,20:46
uplatniť DPH z súkromného automobilu je rovnaký nezmysel, ako uplatniť odpisy z rodinného domu, kde mám trvalý pobyt z dôvodu, že som SZČO... A tiež sa to veľmi ťažko niektorým vysvetľuje, že to tak nejde...
Monika Kováčová
09.07.07,04:50
hmm, tak, tak, ale benka nejde na to zle, jeho argumenty a diskusia od prísp. č. 8.... sú dobré... http://www.porada.sk/showpost.php?p=407863&postcount=8
Milan Benka
09.07.07,05:26
uplatniť DPH z súkromného automobilu je rovnaký nezmysel, ako uplatniť odpisy z rodinného domu, kde mám trvalý pobyt z dôvodu, že som SZČO... A tiež sa to veľmi ťažko niektorým vysvetľuje, že to tak nejde...

Prečítaj si celú diskusiu, až potom napíš príspevok. Diskusia bola zameraná na odpočet DPH z nakúpených PHM do súkromného automobilu používaného na podnikanie, nie odpočet DPH z o súkromného automobilu.

Svoj názor som v diskusii prezentoval, nikomu ho nevnucujem, ale poznámky typu "rovnaký nezmysel" podľa mňa nepatria na túto stránku. Skús argumentovať racionálne a v rámci témy.
Marianna01
09.07.07,13:21
Prečítaj si celú diskusiu, až potom napíš príspevok. Diskusia bola zameraná na odpočet DPH z nakúpených PHM do súkromného automobilu používaného na podnikanie, nie odpočet DPH z o súkromného automobilu.

Svoj názor som v diskusii prezentoval, nikomu ho nevnucujem, ale poznámky typu "rovnaký nezmysel" podľa mňa nepatria na túto stránku. Skús argumentovať racionálne a v rámci témy.

Ja takisto prezentujem svoj názor, za slovami "rovnaký nezmysel" si stojím, pretože to tak je. Na počudovanie, reagovala som na príspevok boženy67, nemala som pocit, že by som sa Ťa mohla dotknúť. Ospravedlňujem sa Ti, naozaj som tým nemyslela nič zlé. Myslela som si, že je tu otvorená debata aj na príbuzné témy. Nuž ale aj toto je dôvod, prečo už viacero "skalných" prispievateľov prispieva čoraz menej. Čo sa to s vami - nami deje? Prečo sme všetci takí vzťahovační? Týka sa to, samozrejme, aj mňa...
Orsz
09.07.07,15:32
mimotemy Dievčatá, sme predsa na jednej lodi, tak sa nehádajme - sme tu aby sme si pomáhali. Viete, že nie vždy je ružový deň........... a niekedy niekto povie niečo, čo ani tak kruto nemyslel - nechytajme sa za slovíčka ;) .
Monika Kováčová
09.07.07,15:49
mimotemy Dievčatá, sme predsa na jednej lodi, tak sa nehádajme - sme tu aby sme si pomáhali. Viete, že nie vždy je ružový deň........... a niekedy niekto povie niečo, čo ani tak kruto nemyslel - nechytajme sa za slovíčka ;) .


aj chlapci, aj chlapi, aj chlapiská.... čo majú strniská... :)
barlova
10.07.07,05:06
Ahojte, chcela by som sa poradiť ohľadom DPH. Týka sa to zalohovej faktúry-v máji spoločnosť zaplatila zálohu na tovar, na základe prijatej zálohovej platby dodávateľ vystavil daňový doklad s DPH . Naša spoločnosť si tiež uplatnila DPH. Bolo to správne ? Ďakujem Hela
Tweety
10.07.07,05:25
Správne, z fa k zaplatenému preddavku vám vznikol nárok na odpočet dph.
Milan Benka
10.07.07,16:39
Účtujem ako živnostník a platca DPH, auto mám súkromné a používam ho na služobné účely, ale uplatniť DPH z nakúpených PHM by som si netrúfla obhájiť pri daňovej kontrole.

A prešlo to. Diskusia k tomuto problému pri kontrole trvala cca 10 min. Záver: Obhájené.

Jednalo sa o dosť vysokú čiastku. Odpočet DPH bol robený pomerom využívania automobilu na súkromné a podnikateľské účely ( vyhodnocované mesačne ).
betka
10.07.07,16:49
Gratulujem, si dobrý...
Orsz
10.07.07,17:13
A prešlo to. Diskusia k tomuto problému pri kontrole trvala cca 10 min. Záver: Obhájené.

Jednalo sa o dosť vysokú čiastku. Odpočet DPH bol robený pomerom využívania automobilu na súkromné a podnikateľské účely ( vyhodnocované mesačne ).

Si si istý ,že auto nebolo zaradené v majetku? Nechce sa mi tomu veriť.
Milan Benka
10.07.07,17:19
Nebolo. Pozrel som sa do zoznamu obchodného majetku daného podnikateľa, dokonca ani nikdy žiadne auto v obchodnom majetku nemal.
Patrik1
05.04.08,08:15
A prešlo to. Diskusia k tomuto problému pri kontrole trvala cca 10 min. Záver: Obhájené.

Jednalo sa o dosť vysokú čiastku. Odpočet DPH bol robený pomerom využívania automobilu na súkromné a podnikateľské účely ( vyhodnocované mesačne ).
Benka, gratulujem aj ja. Prispel som aj ja par prispevkami do obdobnych tem, dokonca som otvoril novy prispevok na tuto temu (http://www.porada.sk/t79047-odpocet-dph-z-phm-blokov-u-mv-nezar-v-om.html), aby sa v tomto probleme uz konecne urobilo "jasno" - nakolko som nevedel o tomto tvojom.
Mohol by si este par odrazkami urobit zaver, ako si pocas 10min argumentoval a prip. uviest DU, ktory ti robil kontrolu (ak to nie je tajnost... :) ). Pytam sa aj preto, lebo ja som si aj na zaklade podobnych "logickych" argumentov pri tych istych podmienkach ako ten tvoj podnikatel, uplatnoval pocas celeho roka 2007 odpocet DPH z PHM u vozidla netarad.v OM, ale pouzivaneho na podnikanie. Dakujem!!!
Patrik1
21.04.08,20:19
takze sa znova pripajam-dosla odpoved z DRSR na moju poziadavku:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. To znamená, ak platiteľ dane prijaté tovary (napr. PHL) použije na svoje zdaniteľné obchody a spĺňa ďalšie podmienky na odpočítanie dane uvedené v týchto ustanoveniach, môže si odpočítať daň. Ak platiteľ dane použije prijaté tovary na účely svojho podnikania a zároveň aj na iný účel ako podnikanie (napr. na svoju osobnú spotrebu), pri odpočítaní dane postupuje podľa § 49 ods. 5 zákona o DPH.