vympel
17.01.05,14:37
Dobrý deň. Je možné v jeden deň odhlásiť sa z dobrovoľného NP a prihlásiť sa na dobrovoľné NP s vyšším vymeriavacím základom tak, aby bola zachovaná kontinuita poistenia? V Soc. poisťovni sa netvárili nejako zvlášť ústretovo k tejto téme. Vraj je to "nápadné a špekulatívne"! :-) Odporuje to zákonu?
Vďaka za odpoveď.
vladan
17.01.05,13:46
a v zákone nič nehovoria o dobrovoľnom zvýšení vymeriavacieho základu? Lebo to by sa potom nemuselo riešiť odhlásením a prihlásením a podľa mňa by sa to udialo na registračnom liste FO - zaškrtnuté políčko zmena - zmena vymeriavacieho základu
vympel
18.01.05,07:16
Vdaka. Nevyjadril som sa dosť presne. Zmenu vymeriavacieho základu mi aj ponúkli, ale mne ide aj o zmenu rozhodujúceho obdobia podľa paragrafu 54 odstavec 2 písmeno b (461/2003zz o soc. poistení) na výpočet nemocenských dávok (materského). Islo mi o tých 270 dní poistenia v období 2 rokov pred pôrodom. Ako som sa dozvedel včera od právničky, tých 270 dní poistenia nemusí byť nepretržite!!! Pre istotu však chcem zachovať kontinuitu NP. Máte s tým niekto skúsenosti?
Prajem všetkým tu pekný deň.
zk25
18.01.05,19:16
Tých 270 dní poistenia nemusí byť nepretržite.
S tým prihlásením a odhlásením by nemal byť problém. V zákone je, že prihlásiť sa na dobrovoľné nemocenské poistenie možno najsôr dňom podania prihlášky a odhlásiť najskôr dňom podania odhlášky. Vymeriavací základ si dobrovoľne poistená osoba určuje, najmenej vo výške minimálnej mzdy.
Jozef Mihál
19.01.05,12:08
Žiadny problém s tým nemôže byť, zákon to nezakazuje. A čo nie je v zákone zakázané (alebo napísané), je dovolené...Aj keď je to "nápadné a špekulatívne".

SP nezostane nič iné, len sa zmieriť s tým, že bude vyplácať vyššiu materskú.