Yvvetta
17.01.05,13:46
Pre zamestnancov pred Vianocami sme zakúpili poukážky (ACCOR - compliments Universel), za ktoré si mohli nakúpiť rôzny tovar hlavne v TESCU.
Je to čerpanie zo sociálneho fondu.

Na faktúre mám faktúrované :
- hodnota poukážok
- poplatok za službu + DPH

Môžem si uplatniť DPH z poplatku za službu a je vôbec nákladom taký poplatok ?
Faktúru sme uhrádzali z bežného účtu a nie z účtu soc.fondu.
Účtovanie v PÚ aj v JÚ.
Yvvetta
18.01.05,05:16
Čo myslíte môžem alebo nemôžem si odpočírať DPH ?
accad
18.01.05,05:51
My sme v minulosti mali Dar-šeky a pri ich nákupe sme uplatnili odpočet DPH ako za službu, tak ako pri nákupe stravných kupónov.
Yvvetta
18.01.05,05:54
Vďaka Accad. Mám to tak aj zaúčtované, že si odpočítam DPH. Len červíček mi vŕtal v hlave, tak sa radšej pýtam.
saman
02.11.05,14:48
Zdravim,
trochu ex-post ale vraciam sa k tomuto problemu, pretoze to momentalne riesim. Ja osobne si nemyslim, ze compliments UNIVERSAL su cerpanim zo soc.fondu. Zamestnanec si za ne moze nakupit oblecenie alebo elektroniku... co nemozno povazovat za regeneraciu pracovnej sily. Takze cely tento vydavok vratane poplatku za sluzbu a DPH z poplatku za sluzbu povazujem za nedanovy.
Hodnotu compliments UNIVERSAL zdanujem zamestnancom vo mzde v tom mesiaci ked im poukazky vydam (nepenazny prijem). Pripadne teraz rozmyslam, ze by som im mala zdanit vo mzde aj aliktovnu cast poplatku za sluzbu + DPH, pretoze tento vydavok bol vynalozeny za ucelom nakupu poukazok.
Prosim, ak mozte napiste vas nazor...
Dakujem.
emily
06.12.06,11:03
Zdravim,
trochu ex-post ale vraciam sa k tomuto problemu, pretoze to momentalne riesim. Ja osobne si nemyslim, ze compliments UNIVERSAL su cerpanim zo soc.fondu. Zamestnanec si za ne moze nakupit oblecenie alebo elektroniku... co nemozno povazovat za regeneraciu pracovnej sily. Takze cely tento vydavok vratane poplatku za sluzbu a DPH z poplatku za sluzbu povazujem za nedanovy.
Hodnotu compliments UNIVERSAL zdanujem zamestnancom vo mzde v tom mesiaci ked im poukazky vydam (nepenazny prijem). Pripadne teraz rozmyslam, ze by som im mala zdanit vo mzde aj aliktovnu cast poplatku za sluzbu + DPH, pretoze tento vydavok bol vynalozeny za ucelom nakupu poukazok.
Prosim, ak mozte napiste vas nazor...
Dakujem.
Pred rokom sa nik neozval. Je dnes niekto ochotnejší podeliť sa o skúsenosti? :)
Januška
06.12.06,11:15
Zdravim,
trochu ex-post ale vraciam sa k tomuto problemu, pretoze to momentalne riesim. Ja osobne si nemyslim, ze compliments UNIVERSAL su cerpanim zo soc.fondu. Zamestnanec si za ne moze nakupit oblecenie alebo elektroniku... co nemozno povazovat za regeneraciu pracovnej sily. Takze cely tento vydavok vratane poplatku za sluzbu a DPH z poplatku za sluzbu povazujem za nedanovy.
Hodnotu compliments UNIVERSAL zdanujem zamestnancom vo mzde v tom mesiaci ked im poukazky vydam (nepenazny prijem). Pripadne teraz rozmyslam, ze by som im mala zdanit vo mzde aj aliktovnu cast poplatku za sluzbu + DPH, pretoze tento vydavok bol vynalozeny za ucelom nakupu poukazok.
Prosim, ak mozte napiste vas nazor...
Dakujem.

Suhlasím. Ak je to platba zo soc.fondu, aj tak postupujem podľa zákona o daniach z príjmov a rozlíšim, čo je oslobodené, čo nie je predmetom dane a čo sa zdaňuje.
Ja zamestancov nazaväzujem napr.internou smernicou, na čo musia použiť poukážky. ale mám uvedené v smernici, že raz za rok im kúpim poukážky zo SF. Takže:nepeňažný príjem zdaňovaný pre zamestanca, a pre firmu účtujem všetko zo SF alebo ako daňovo neuznaný náklad. DPH si neuplaňujem. Mala som kontrolu z DU na daň z príjmov PO a bolo to Ok.
emily
06.12.06,11:35
Suhlasím. Ak je to platba zo soc.fondu, aj tak postupujem podľa zákona o daniach z príjmov a rozlíšim, čo je oslobodené, čo nie je predmetom dane a čo sa zdaňuje.
Ja zamestancov nazaväzujem napr.internou smernicou, na čo musia použiť poukážky. ale mám uvedené v smernici, že raz za rok im kúpim poukážky zo SF. Takže:nepeňažný príjem zdaňovaný pre zamestanca, a pre firmu účtujem všetko zo SF alebo ako daňovo neuznaný náklad. DPH si neuplaňujem. Mala som kontrolu z DU na daň z príjmov PO a bolo to Ok.
Jasne. Aj ja to tak urobím, len mám málo na SF, tak časť zo SF a časť nedaňový náklad.
emily
06.12.06,15:48
Ešte ma napadlo, že to čo pôjde zamestnávateľovi ako nedaňový náklad, zamestnancovi nemusím zdaňovať.
Januška
06.12.06,16:15
Ešte ma napadlo, že to čo pôjde zamestnávateľovi ako nedaňový náklad, zamestnancovi nemusím zdaňovať.

A prečo? Ja nerozlišujem, či je to náklad firemný, ale či to treba zdaniť zamestnancovi. Podľa mňa, nepeňažný príjem pre zamestnanca nie je to isté ako nedaňový náklad zamestnávateľa. Ak v danom prípade, nemám dosť prostriedkov na SF, tak dám zbytok ako nedaňový náklad.
Pozor, nemýliť si to čo je pre zamestnanca oslobodené, to čo nie je predmetom dane, NIE JE to isté aj pre zamestnávateľa.
Janinkaaa
15.12.06,07:16
Naozaj celý nákup darčkových poukážok bude ako nedaňový náklad ?
Vo fa mám napr.
Poukážky : 50 000,00 213/321
Provízia : 2 000,00 5XX/321 (nedaňový náklad)
DPH k provízii 380,00 5XX/321 ( nedaňový náklad)
SPOLU : 52 380,00 Sk

V mzdách mám zaúčtované:
Hrubé mzdy : 521/331
Príspevok zo SF (darčekové poukážky) 472/331

Ako to mám zaúčtovať ?
Janinkaaa
16.12.06,13:43
neviete mi pomôcť ?
liba2
16.12.06,14:11
Naozaj celý nákup darčkových poukážok bude ako nedaňový náklad ?
Vo fa mám napr.
Poukážky : 50 000,00 213/321
Provízia : 2 000,00 5XX/321 (nedaňový náklad)
DPH k provízii 380,00 5XX/321 ( nedaňový náklad)
SPOLU : 52 380,00 Sk

V mzdách mám zaúčtované:
Hrubé mzdy : 521/331
Príspevok zo SF (darčekové poukážky) 472/331

Ako to mám zaúčtovať ?Janka, najskôr upresni, z čoho sa bude prispievať zamestnancom: zo SF, alebo z prostriedkov firmy? lebo v tvojom zadaní sú pomiešané "hrušky s jabĺčkami".
Janinkaaa
16.12.06,14:15
Ide o darčekové poukážky na Vianoce. Celé sa hradia zo soc. fondu.

Možno som to všetko poplietla, pretože vôbec tomu nerozumiem, ako mám zaúčtovať ich nákup a následný výdaj zamestnancom.
liba2
16.12.06,15:22
Ide o darčekové poukážky na Vianoce. Celé sa hradia zo soc. fondu.

Možno som to všetko poplietla, pretože vôbec tomu nerozumiem, ako mám zaúčtovať ich nákup a následný výdaj zamestnancom.
472 / 321 suma faktúry 52.380 Sk. Rozpočítaš na zamestnancov; v mzdovom programe zadáš každému zamestnancovi príspevok zo SF ako nepeňažný príjem; program by mal len vypočítať daň z príspevku.
Ak robíš mzdy ručne: príspevok pripočítaš k základu dane zo mzdy a vypočítaš daň. Zamestnancovi sa nezvyšuje jeho peňažný príjem! (dostáva nepeňažný príjem vo forme poukážky), len sa mu zrazí daň z toho príspevku.
331 / 342 zaúčtuješ celkovú sumu dane zo mzdy aj z príspevku.
Zamestnanec dostane na výplatu sumu menšiu o zrazenú daň z príspevku, tým sa ti usporiada účet 331. Odvodom DZČ sa ti usporiada účet 342.
LIZINKA
16.12.06,19:36
Ja som nakúpila zamestnancom poukážky (KAUFLAND) zo SF, takže som si z nich neuplatnila DPH. Zamestnancom som to potom normalne zdanila.