Starec
17.01.05,14:53
Som zamestnancom v malej firme. Vlastnú firmu nemám, ani živnosť. V mimopracovnom čase som vytvoril počítačový program, ktorý nemá žiaden súvis s mojím zamestnaním. V zmysle Autorského zákona som povolil užívanie programu niekoľkým firmám na Slovensku a v okolitých štátoch EÚ. Obdržal som úhrady od slovenských aj cudzích firiem, všetci sú platitelia DPH. Súčet príjmov od slovenských firiem neprekročil sumu 1,5 mil.Sk. Súčet príjmov včítane úhrad firiem z cudziny prekročil ku koncu roka 2004 sumu 1,5 mil Sk. Podľa niektorých daňových poradcov som povinný sa registrovať ako platiteľ DPH, podľa iných nie.

Aký máte názor ?
Pre mňa by bolo platenie DPH veľmi nevýhodné, nakoľko neviem vykázať za rok 2004 prakticky žiaden relevantný výdaj na nákup od firmy alebo osoby - platiteľa DPH. Materiál nekupujem, "výrobným" zariadením je starší osobný počítač. Ak budem platiteľom DPH, vznikne ďalšia nevýhoda u platenia DPFO. Predpokladal som, že svoje výdaje budem môcť pre účely platenia dane z príjmu odpočítať formou paušálnych výdavkov 25%. Ak budem platiteľom DPH, ani toto asi nebudem môcť uplatniť. Budem musieť založiť jednoduché účtovníctvo, a do toho neviem zapísať občasnú výpomoc, ktorú som v skutočnosti pri vývoji, testovaní a dokumentovaní programu obdržal (Príjmy mám založené, výpisy z banky atp., to je v poriadku. Jedná sa o výdaje, tie neviem doložiť.).
Ďakujem predom za každú informáciu alebo dobrú radu.