Arena
28.02.07,14:46
Ahojte,
Chcem sa opýtať, že združenie podnikateľov FO, má aký konkrétny význam? Je výhodné zakladať takéto združenia?
Ďakujem, pekný deň :)
ekopo
28.02.07,13:51
Združenie nemá právnu subjektivitu. Je založené na účely spoločného podnikania. Účtovníctvo sa spravidla vedie u jedného člena s následným rozdelením na konci účtovného obdobia.
Arena
28.02.07,16:09
Dakujem za odpoved. A keby sa robilo uctovnictvo zvlast, kazda SZCO?
Majka
28.02.07,16:15
Prosim Vas kde najdem podrobny rozpis ako sa zaklada zdruzenie a ake su podmienky, clenstvo a pod.?
Zita5
28.02.07,16:22
Dakujem za odpoved. A keby sa robilo uctovnictvo zvlast, kazda SZCO?
V krátkosti , ostatné všetko nájdeš na PORADE :
Ak napríklad 2 SZČO uzavrú zmluvu o združení za účelom spoločného dosahovania príjmov , v uvedenej zmluve sa určí resp.poverí osoba , ktorá bude viesť účtovníctvo a na túto poverenú osobu budú vystavované aj všetky doklady týkajúce sa ich spoločnej činnosti .

Spoločné podnikanie musia oznámiť... každá SZČO.... na daňový úrad a priložiť aj overenú fotokópiu Zmluvy o združení. Zároveň sa písomne oznámi DÚ táto poverená osoba .... .

Treba riešiť aj plátcovctvo DPH ...v prípade , že jeden z nich je plátcom DPH , tak druhý sa stáva povinne plátcom DPH od vstupu do združenia .

Hore vľavo máš okienko .....Hľadaj.....vpíš tam Združenie a zaklikni hľadať .......zobrazia sa všetky témy ohľadom združenia ...od Zmluvy ,ohlásenia DÚ ......až po jednotlivé účtovanie v združení .......a problematiku so združením .....
Zita5
28.02.07,16:27
http://www.porada.sk/showthread.php?t=11422&highlight=Zmluva+zdru%BEen%ED

Tu prikladám ZMLUVU .....ostatné sa pokúste vyhľadať .....v prípade nejasnosti pomôžeme .
lenkak
28.02.07,18:01
leabacova
13.11.07,12:02
V zmluve o združení je uvedené, pri spoločnej činnosti budú účastníci združenia používať názov X+Y. Správou sa poveruje účastník zmluvy X. Z príspevkov na porade som sa dočítala, že všetky doklady mali byť vystavené na poverenú osobu.
Je chyba ak doklady /faktúry, VPD, PPD, pečiatka .../ sú už vystavené na združenie/? K čomu potom slúži názov združenia, resp. kde používať?
leabacova
13.11.07,12:04
V zmluve o združení je uvedené "pri spoločnej činnosti budú účastníci združenia používať názov AA+BB". Správou sa poveruje účastník zmluvy X. Z príspevkov na porade som sa dočítala, že všetky doklady mali byť vystavené na poverenú osobu.
Je chyba ak doklady /faktúry, VPD, PPD, pečiatka .../ sú už vystavené na združenie/? K čomu potom slúži názov združenia, resp. kde používať?
Zita5
13.11.07,12:11
Združenie FO - SZČO nie je právny subjekt, v žiadnom prípade nemôžu znieť doklady a všetky dokumenty na dohodnutý názov združenia . Združenie ako také nie je podnikateľským subjektom , ale jednotlivý členovia sa združili za účelom spoločného dosahovania zdaniteľných príjmov .
Poverená osoba vedením účtovníctva je jeden z členov združenia , na ktorého obchodný názov ,IČO a DIČ a v prípade aj plátcu DPH ..IČ DPH sú tieto doklady vystavované a aj vedené účtovníctvo .
Zita5
13.11.07,12:34
Prikladám ešte jeden starší link
http://www.porada.sk/t9959-zdruzenie-fo.html

A tu prikladám link , týka sa síce združenia manželov , ale prikladám ho kvôli tomu , aby ste si to prečítali z čoho môžete aj čerpať pre Vašu prácu .
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=8460&LngID=0
leabacova
13.11.07,15:07
Vysoko si vážim všetky rady.
Chcem len na vysvetlenie, keď sa uzatvárala zmluva o združení /môj príspevok č. 8, duplicitne č. 9/ pred pol rokom, vtedy som ešte o tejto skvelej stránke - porada - nevedela. Informovala som sa iných združení, ktorí takto fungujú už vyše 10 rokov. Všetky doklady majú vystavené na názov združenia, IČO, DIČ a adresa je poverenej osoby. Dokonca aj zdravotná a sociálna poisťovňa im to akceptuje. Mali aj kontrolu a zatiaľ im to nikto nevytkol.
A ja mám teraz hlavu v smútku, čo ďalej, aby bolo všetko v poriadku.
Zita5
13.11.07,15:38
Vysoko si vážim všetky rady.
Chcem len na vysvetlenie, keď sa uzatvárala zmluva o združení /môj príspevok č. 8, duplicitne č. 9/ pred pol rokom, vtedy som ešte o tejto skvelej stránke - porada - nevedela. Informovala som sa iných združení, ktorí takto fungujú už vyše 10 rokov. Všetky doklady majú vystavené na názov združenia, IČO, DIČ a adresa je poverenej osoby. Dokonca aj zdravotná a sociálna poisťovňa im to akceptuje. Mali aj kontrolu a zatiaľ im to nikto nevytkol.
A ja mám teraz hlavu v smútku, čo ďalej, aby bolo všetko v poriadku.

Neviem sa vyjadriť k tomu , že všetci Vám to uznávajú . Viem len jedno , IČO , DIČ,IČ DPH nebolo vydané združeniu FO, resp. nebolo registrované združenie , ale konkrétna SZČO na základe živnostenského oprávnenia .

Ja som to už niekde v pripojenom linku popisovala - ale opakujem sa ja to používam nasledovne :

Janko Mrkvička
Združenie súkromných podnikateľov XY
Kvetinková 10
IČO
DIČ
IČ DPH

s tým , že to združenie súkromných podnikateľov tam môže byť , aj nemusí byť .Ale ak sa dohodli , tak ho treba používať , ale nech mu predchádza obchodné meno povereného podľa jeho platného vydaného živnostenského listu a následných registrácii.
lenkak
13.11.07,18:46
každá FO, ktorá je spoločníkom v združení, má svoje ičo, dičo..., a do účtovníctva používajú ičo poverenej osoby viesť účto.
Zita5
14.11.07,06:14
Združenie FO a uzavretie Zmluvy o združení rieši Obč.zákonník § 829 až 841. Obč.zákonník priamo nerieši uvádzanie obchodného mena , resp.názvu združenia .

Obchodné meno však rieši Obchodný zákonník § 8 až § 12/ treba si to preštudovať vyberám len toto - ostatné si pozrite priamo v Zákone

DIEL III
Obchodné meno

§ 8
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html#hore)

Obchodným menom sa rozumie názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony pri svojej podnikateľskej činnosti.
§ 9
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html#hore)

(1) Obchodným menom fyzickej osoby je jej meno a priezvisko (ďalej len "meno"). Obchodné meno fyzickej osoby môže obsahovať dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania.


§ 10
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html#hore)

(1) Obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania.

-----------------------------------------------------------------------
Ak by ste boli plátcovia DPH , o tom ste sa nezmienili , tak by ste sa riadili
Zákonom o DPH , ako prvé by ste museli dodržať Registračnú povinnosť podľa § 4 odst.2,3,4 . Faktúry by ste museli vystavovať podľa § 75 a prípadne aj napr. § 71 a čo musí fakúra obsahovať rieši aj § 71 odst.2 .

Jednoznačne mi z toho vyplýva , že ak tie dopytujúce firmy , ktoré Vám povedali , že všetky doklady majú vedené na názov združenia , podľa môjho názoru to nemajú správne a v združeniach je taký právny chaos , že ani daniari možno nevedia ako to má byť , alebo ...neprišiel k nim ten správny daňový kontrolór .;):)