oronka
28.02.07,17:04
Velmi vas prosim o pomoc, vyplnujem DP typ B zamestnancovi, Slovakovi, ktory ma prijem len v CR, ktory chce ziskat bonus na deti...
Mam potvrdenie o zdanitelnych prijmoch z CR (prijem=160421,-Sk, poistne=20061,- SK, uhradena dan v CR 8837,-Sk )
- uvadzam ich (spolu s poistnym a zakladom dane) v oddieli V. alebo na r. 49 (zaklad dane)?
-vypocet dane je zapoctom, vypocet percenta mi vsak vychadza 100%, neviem, kde robim chybu?
Dakujem za rady!
oronka
28.02.07,16:28
prosim, prosim o radu!
jamis
28.02.07,16:33
Velmi vas prosim o pomoc, vyplnujem DP typ B zamestnancovi, Slovakovi, ktory ma prijem len v CR, ktory chce ziskat bonus na deti...
Mam potvrdenie o zdanitelnych prijmoch z CR (prijem=160421,-Sk, poistne=20061,- SK, uhradena dan v CR 8837,-Sk )
- uvadzam ich (spolu s poistnym a zakladom dane) v oddieli V. alebo na r. 49 (zaklad dane)? ANO je to riadok 49
-vypocet dane je zapoctom, vypocet percenta mi vsak vychadza 100%, neviem, kde robim chybu? Máš to bobre, vychádza ti to správne.
Dakujem za rady!

Práve teraz som také DP urobila. Nesmieš zabudnúť prepočítať priemerným ročným kurzom, ktorý je pre rok 2006 1.314.
virka
28.02.07,16:38
Čiže má nárok na daňový bonus? Ja mám takého čo má potvrdenie z talianska.
oronka
28.02.07,16:42
jamis, dakujem, to som urobila. vies mi prosim ta poradit aj ohladne spominanych riadkov? budem neskonale vdacna!!!
oronka
28.02.07,16:48
jamis, prepac, uz to vidim, cize prijem bude tabulke 3 a vydavky (poistne) tiez?
potom bude zaklad dane (z CR) na riadkoch 61,62,64,66,67,68,69
danovy povinnost mi vide 0 (odpocet na danovnika a na manzelku)
vypocet percenta 100% a co bude prosim v riadkoch 85 az 91?
do riadku 92 dam bonusy a danova povinnost 0 a hotovo? DAKUJEM a velmi!
jamis
28.02.07,16:58
jamis, prepac, uz to vidim, cize prijem bude tabulke 3 a vydavky (poistne) tiez?
potom bude zaklad dane (z CR) na riadkoch 61,62,64,66,67,68,69
danovy povinnost mi vide 0 (odpocet na danovnika a na manzelku)
vypocet percenta 100% a co bude prosim v riadkoch 85 az 91?
do riadku 92 dam bonusy a danova povinnost 0 a hotovo? DAKUJEM a velmi!

Prepáč, zabudla som ti povedať, že v tomto prípade sa robí DP typ "A".

riadok 32 - úhrn príjmov
r. 33 - zaplatené poistné
r. 34 základ dane
r. 36 = r. 34
r. 37 = 90.816,--
a potom už podľa pokynov v DP.

Ak si nebudeš vedieť ďalej rady, tak sa ozvy.
Johanka
28.02.07,17:02
Čiže má nárok na daňový bonus? Ja mám takého čo má potvrdenie z talianska.
Na toto sa nedá odpovedať , neuvádzaš ani výšku príjmu ...
Ak sa však pýtaš na to, či má nárok na DB v prípade, že všetky jeho príjmy plynú zo zahraničia , tak pri splnení ostatných podmienok uvedených v § 33 ZoDP nárok na DB má.
Bodula
28.02.07,17:05
Na daňový bonus má nárok len osoba, ktorá má nárok na slovensku na prídavky na deti, teda predpokladám, že ak pracoval v ČR - nárok na prídavky na deti v SR nemal - mala som taký prípad minulý rok a daňový bonus sa nedal uplatniť.
Timka1
28.02.07,17:15
Tak ako uviedla Bodula, na splnenie nároku na daňový bonus sú tie isté podmienky (okrem iných - čo sa týka príjmu) ako na poberanie rodinných prídavkov. Takže sa ho skús opýtať či poberal rodinné prídavky, ak áno nech ti donesie potvrdenie o tom.
Bodula
28.02.07,17:19
Citujem Hospodárske noviny - číslo neviem, ale sú zo 7.2.2005 -" Daňový bonus možno uplatniť len na dieťa, na ktoré je možné poberať prídavok podľa zákona o prídavku na dieťa". Treba overiť na DÚ či sa náhodou nezmenil odvtedy zákon, či táto infoška je stále aktuálna.
pavels
28.02.07,18:30
Velmi vas prosim o pomoc, vyplnujem DP typ B zamestnancovi, Slovakovi, ktory ma prijem len v CR, ktory chce ziskat bonus na deti...
Mam potvrdenie o zdanitelnych prijmoch z CR (prijem=160421,-Sk, poistne=20061,- SK, uhradena dan v CR 8837,-Sk )
- uvadzam ich (spolu s poistnym a zakladom dane) v oddieli V. alebo na r. 49 (zaklad dane)?
-vypocet dane je zapoctom, vypocet percenta mi vsak vychadza 100%, neviem, kde robim chybu?
Dakujem za rady!

Není psáno jaký příjem v ČR, je ze závislé činnosti §5? Pokud ano, tak přece stačí DP typ A.
Johanka
28.02.07,18:33
Na daňový bonus má nárok len osoba, ktorá má nárok na slovensku na prídavky na deti, teda predpokladám, že ak pracoval v ČR - nárok na prídavky na deti v SR nemal - mala som taký prípad minulý rok a daňový bonus sa nedal uplatniť.
Rodinné prídavky sa neposkytujú v závislosti od toho, v ktorej krajine má rodič dieťaťa zdroj príjmov ...
jamis
28.02.07,18:35
Není psáno jaký příjem v ČR, je ze závislé činnosti §5? Pokud ano, tak přece stačí DP typ A.
Prečítaj si príspevok č. 7
Johanka
28.02.07,18:38
Citujem Hospodárske noviny - číslo neviem, ale sú zo 7.2.2005 -" Daňový bonus možno uplatniť len na dieťa, na ktoré je možné poberať prídavok podľa zákona o prídavku na dieťa". Treba overiť na DÚ či sa náhodou nezmenil odvtedy zákon, či táto infoška je stále aktuálna.
Hospodárske noviny vychádzajú zo zákona o dani z príjmov, kde sa v § 33 uvádza:
§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)



Odkaz číslo 125 je na zákon č. 600/2003 Z.z. o prídavkoch na dieťa a o zmene a doplnení zákona číslo 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.
pavels
28.02.07,18:40
Prečítaj si príspevok č. 7


Tak pardon, téma jsem jen "přelítl", ano už to tu zaznělo DP typ A. Příště budu číst lépe.
majo405
28.02.07,19:18
prosim, prosim o radu!
Zdravím.Potrbujem poradiť ohladom DP zo závislej činnosti.6 mesiacov som pracoval v zahraničí.čo všetko mám doložiť zo zahraničia.Viem že celkový príjem, a dalej?Všetky sumy bude treba určite prepočítať na slovenské koruny,ale s kurzom k akému dátumu?Vopred ďakujem za radu.
pavels
28.02.07,19:22
Zdravím.Potrbujem poradiť ohladom DP zo závislej činnosti.6 mesiacov som pracoval v zahraničí.čo všetko mám doložiť zo zahraničia.Viem že celkový príjem, a dalej?Všetky sumy bude treba určite prepočítať na slovenské koruny,ale s kurzom k akému dátumu?Vopred ďakujem za radu.


1. Doloží se hrubé příjmy
2. Doloží se odvody do sociální a zdravotní pojišťovny
3. Doloží se daň zaplacená z těchto příjmů
4. Když šlo o období 6 měsíců, průměrný kurz z tohoto období vyhlášený NBS (NBS uvádí průměrné měsíční kurzy, průměrné čtvrtletní kursy, průměrný roční kurz, dá se i provést průměr měsíčních průměrů, ale ne střeďovat průměr měsíční s průměrem čtvrtletním)
Johanka
28.02.07,19:32
Zdravím.Potrbujem poradiť ohladom DP zo závislej činnosti.6 mesiacov som pracoval v zahraničí.čo všetko mám doložiť zo zahraničia.Viem že celkový príjem, a dalej?Všetky sumy bude treba určite prepočítať na slovenské koruny,ale s kurzom k akému dátumu?Vopred ďakujem za radu.
Pri prepočte na slovenskú postupuješ podľa § 31 Zákona o dani z príjmov, pričom si vyberieš s ponúkaných možností ten kurz, ktorý je pre Teba najvýhodnejší.
§ 31
(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemernýchmesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
(4) Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Ak je zdaňovacím obdobím iné obdobie ako kalendárny rok, na prepočet sa použije priemer vypočítaný z priemerných mesačných kurzov za obdobie, za ktoré sa daňové priznanie podáva.

Ods.4 som pripojila pre prípad, že si mal zdroj príjmov v krajine, s ktorou máme v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia na elimináciu príjmov zo závislej činnosti metódu zápočtu dane.
Sme v téme "príjmy z ČR", takže ak si mal príjem z ČR, toto ustanovenie využiješ ;) .
pavels
28.02.07,19:48
Pri prepočte na slovenskú postupuješ podľa § 31 Zákona o dani z príjmov, pričom si vyberieš s ponúkaných možností ten kurz, ktorý je pre Teba najvýhodnejší.
§ 31
(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemernýchmesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
(4) Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Ak je zdaňovacím obdobím iné obdobie ako kalendárny rok, na prepočet sa použije priemer vypočítaný z priemerných mesačných kurzov za obdobie, za ktoré sa daňové priznanie podáva.

Ods.4 som pripojila pre prípad, že si mal zdroj príjmov v krajine, s ktorou máme v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia na elimináciu príjmov zo závislej činnosti metódu zápočtu dane.
Sme v téme "príjmy z ČR", takže ak si mal príjem z ČR, toto ustanovenie využiješ ;) .

Předpokládám, že se nepoužije jiný kurz pro uvedení příjmů v Úhrnu od všech zaměstnavatelů a jiný pro zápočet daně. Co když příjem dostane v jediném měsíci, kde je třeba silná CZK a pak daň odečte celoročním, kdy je CZK slabá? Zde tedy může dodanit v důsledku kurzového rozdílu? I když je to jediný příjem zdaněný už v zahraničí?
Johanka
28.02.07,20:27
Předpokládám, že se nepoužije jiný kurz pro uvedení příjmů v Úhrnu od všech zaměstnavatelů a jiný pro zápočet daně.
V zmysle citovaných ustanovení je prípustné, že pre úhrn príjmov a pre daň na zápočet bude použitý iný kurz.


. Co když příjem dostane v jediném měsíci, kde je třeba silná CZK a pak daň odečte celoročním, kdy je CZK slabá? Zde tedy může dodanit v důsledku kurzového rozdílu? I když je to jediný příjem zdaněný už v zahraničí?
Z možností na prepočet podľa § 31 ods.2 si daňovník vyberie pre neho najvýhodnejší kurz. Kľudne môže príjem, ktorý mal iba v jedinom mesiaci prepočítať priemerným ročným kurzom ...

Všimni si v citovanom ustanovení slovíčko ALEBO - to zakladá možnosť výberu ;) .
(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemernýchmesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.

V ods. 4 výber nie je ( iba v prípade iného zdaňovacieho obdobia je iný postup)
(4) Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Ak je zdaňovacím obdobím iné obdobie ako kalendárny rok, na prepočet sa použije priemer vypočítaný z priemerných mesačných kurzov za obdobie, za ktoré sa daňové priznanie podáva.
oronka
01.03.07,07:54
JAMIS! dakujem za info. On si chce uplatnit danovy bonus na tri deti, cize budem robit "B", nie "A"?
-spominany prijem davam do oddielu V. alebo VIII.?
uz som z toho volajaka domotana :(
Olinka
01.03.07,08:37
Ak má príjem len zo závislej činnosti (zo zamestnania) tak robí DP typu A, ak má okrem príjmov zo závislej činnosti aj iné príjmy ( z prenájmu, z podnikania.....) tak robí DP typu B.
Jozefsp
01.03.07,13:53
Ja mam pripad podobny tomu na začiatku temy: Slovak pracujuci cely rok v Cechach ako zamestnanec ceskej firmy, ma nezamestnanu manzelku a 2 deti a Potvrzeni o daňovém domicilu, že je rezidentom v ČR. Podľa Potvrzení o zdanitelných příjmech .......... má úhrn príjmov 279 389,- , poistné 34 936,- a záloha na daň 32 764. Po prepočítaní kurzom 1,314 vyplním DP A riadky 32 - 34, 36 - 38, 43 = 181632, 44 = 139 580, 45 = 26 520, 49 = 321 212, 50 = 43 051, 51 = 100 %, 52 a 53 = 26 520. Ďalej 55,58 a 59 = 12 960 daňový bonus, ktorý žiadam vyplatiť. Nemam žiadne preplatky ani nedoplatky na dani, lebo tie si klient vysporiada v Čechách podaním DP . Uvažujem správne ? DP vyplňujem v ALFE, ktorá ma navádza. Ďakujem za odpoveď
jamis
01.03.07,14:17
JAMIS! dakujem za info. On si chce uplatnit danovy bonus na tri deti, cize budem robit "B", nie "A"?
-spominany prijem davam do oddielu V. alebo VIII.?
uz som z toho volajaka domotana :(

oronka, ak má príjmi len zo závislej činnosti, tak je to DP typ "A"....ohľadom DB neviem, ale prečítaj si hre uvedené príspevky. Aj v type "A" DP sa dá uplatniť DB.
Podľa môjho výpočtu vyšla daň na zaplatenie 6.175,-- Sk. Základ dane by si mohol znížiť o zaplatené príspevky na účelové sporenie a poistné na životné poistenie v úhrnej sume 12.000,-- Sk.
Marína
01.03.07,14:29
................
a Potvrzeni o daňovém domicilu, že je rezidentom v ČR
...................
V tomto prípade celosvetové príjmy priznáva v Českej republike. Ak poberal aj príjmy z iných štátov ako v ČR, priznáva si v DP v týchto štátoch len tieto príjmy a v DP podávanom v ČR si buď daň započíta alebo príjmy vyjme a to na základe medzinárodných zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia medzi ČR a týmito štátmi.
kitti
01.03.07,14:32
Ahojte Poradaci, prosim Vas o radu: do oktobra som pracovala v SR, od oktobra 2006 v CR. Na zaklade prijmov z CR by som mala mat preplatok na dani, ktory mi vratia. Ako obcan SR vsak musim podavat DP aj v SR. Mam to urobit takto: podam si DP v CR, oni mi vratia preplatok, potom mam ist na Financny urad v CR, vypytat si Potvrdenie o zaplateni dane z prijmu (kde vlastne budem mat prijem a zaplatenu skutocnu dan po zohladneni preplatku) a az na zaklade tohto potvrdenia mam podavat DP v SR?
Mozem mat z toho problem, ak by som podala DP v SR na zaklade Potvrdenia o prijmoch, kde mam ovela vacsiu zaplatenu dan v CR.....ktoru mi sice vratia?
Ako mozem poziadat DU v SR o predlzenie lehoty na podanie DP? A nepresvihla som este ten termin?...neviem, nakolko su pruzni a prijmu moju ziadost v marci.
Dakujem vsetkym.
Johanka
01.03.07,14:41
Ahojte Poradaci, prosim Vas o radu: do oktobra som pracovala v SR, od oktobra 2006 v CR. Na zaklade prijmov z CR by som mala mat preplatok na dani, ktory mi vratia. Ako obcan SR vsak musim podavat DP aj v SR. Mam to urobit takto: podam si DP v CR, oni mi vratia preplatok, potom mam ist na Financny urad v CR, vypytat si Potvrdenie o zaplateni dane z prijmu (kde vlastne budem mat prijem a zaplatenu skutocnu dan po zohladneni preplatku) a az na zaklade tohto potvrdenia mam podavat DP v SR? Áno
Mozem mat z toho problem, ak by som podala DP v SR na zaklade Potvrdenia o prijmoch, kde mam ovela vacsiu zaplatenu dan v CR.....ktoru mi sice vratia? Áno - nakoľko máme v zmluve s ČR metódu zápočtu dane, môžu sa zo započítania väčšej dane ako bola v skutočnosti zaplatená vykľuť celkom slušné sankcie !
Ako mozem poziadat DU v SR o predlzenie lehoty na podanie DP? A nepresvihla som este ten termin?...neviem, nakolko su pruzni a prijmu moju ziadost v marci. O predĺženie lehoty požiadaš písomne , posledný deň na podanie žiadosti je 15.3. Do žiadosti stačí jedna veta : V zmysle § 49 ods.3 Zákona o dani z príjmov Vás žiadam o predĺženie lehoty na podanie DP k dani z príjmov FO do (napr.) 30.9.2007, nakoľko súčasťou mojich príjmov budú aj príjmy zo zdrojov v zahraničí .
Dakujem vsetkym.
Odpovede sú červeným. 30.9.2007 je max. , do ktorého sa dá predĺžiť lehota na podanie DP, ak má daňovník príjmy zo zahraničia ;) .
Jozefsp
01.03.07,14:46
V tomto prípade celosvetové príjmy priznáva v Českej republike. Ak poberal aj príjmy z iných štátov ako v ČR, priznáva si v DP v týchto štátoch len tieto príjmy a v DP podávanom v ČR si buď daň započíta alebo príjmy vyjme a to na základe medzinárodných zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia medzi ČR a týmito štátmi.

Ok Marína, nemal iné príjmy len v ČR, má teda povinnosť podať DP aj na Slovensku ? Môže to byť takým spôsobom ako som uviedol ? Chce získať daňový bonus.
kitti
01.03.07,14:52
Dakujem pekne, a uz len kratucko, ma aj DU nejaku lehotu na potvrdenie predlzenia lehoty na podanie DP? Teda ako a hlavne kedy budem vediet, ze mi vyhoveli? Ziadost podam osobne 5.03. Dakujem.
Johanka
01.03.07,14:56
Toto neviem na 100 %, ale myslím, že zostalo 30 dní. Ešte sa mi nestalo, aby neschválili žiadosť v prípade uvedenia tej skutočnosti , že v DP budú príjmy zo zahraničia ;) .
Katija
01.03.07,15:03
Ok Marína, nemal iné príjmy len v ČR, má teda povinnosť podať DP aj na Slovensku ? Môže to byť takým spôsobom ako som uviedol ? Chce získať daňový bonus. Keď je rezidentom ČR a príjmy v SR nemal, tak čo tu chce priznávať ?
pavels
01.03.07,17:03
Ahojte Poradaci, prosim Vas o radu: do oktobra som pracovala v SR, od oktobra 2006 v CR. Na zaklade prijmov z CR by som mala mat preplatok na dani, ktory mi vratia. Ako obcan SR vsak musim podavat DP aj v SR. ...
Mozem mat z toho problem, ak by som podala DP v SR na zaklade Potvrdenia o prijmoch, kde mam ovela vacsiu zaplatenu dan v CR.....ktoru mi sice vratia?


Zde nerozumím kde by měl být problém, pokud si požádala o roční zúčtování daně svého zaměstnavatele - plátce daně a to jí bylo provedeno a zaměstnavatelem potvrzena skutečná daň zaplacená v ČR. Pak přece nemusí podávat DP v ČR. Je zároveň je těžké otázku posoudit, když slovo pracovala může být příjem §5 (závislá činnost) nebo příjem §6 (podnikání a pod.) a to je rozdíl.
Johanka
01.03.07,18:49
U kitti ide asi o toto:
- má potvrdenie od zamestnávateľa, že jej bolo zrazené napr. 5.000 CZK dane,
- dá si urobiť RZD v ČR, ktorého výsledok bude preplatok, ktorý jej bude vrátený napr. 3.000 CZK
- do DP v SR by mala podľa RZD uviesť daň na zápočet 2.000 CZK,
- ale ona uvažuje nad tým, že by sa tvárila, že RZD sa nekonalo a uvedie do DP v SR na zápočet daň, ktorú má v uvedenú v potvrdení (celých 5.000 CZK).

Otázka bola, či je možné , aby niekedy správca dane v SR prišiel na to, že uviedla do DP nepravdivú informáciu. Možné to je, dovolím si tvrdiť, že na 100 % ;) . Výmena informácií funguje, to je overené praxou.
pavels
01.03.07,19:36
U kitti ide asi o toto:
- má potvrdenie od zamestnávateľa, že jej bolo zrazené napr. 5.000 CZK dane,
- dá si urobiť RZD v ČR, ktorého výsledok bude preplatok, ktorý jej bude vrátený napr. 3.000 CZK
- do DP v SR by mala podľa RZD uviesť daň na zápočet 2.000 CZK,
- ale ona uvažuje nad tým, že by sa tvárila, že RZD sa nekonalo a uvedie do DP v SR na zápočet daň, ktorú má v uvedenú v potvrdení (celých 5.000 CZK).

Otázka bola, či je možné , aby niekedy správca dane v SR prišiel na to, že uviedla do DP nepravdivú informáciu. Možné to je, dovolím si tvrdiť, že na 100 % ;) . Výmena informácií funguje, to je overené praxou.

No tak to je potom vysoce pravděpodobné, že jí na to přijdou, když potvrzení o příjmech je součástí DP. A potvrzení o RZD vypadá úplně jinak než potvrzení o příjmech a zálohových srážkách na daň (už v nadpise), takže to toho finančního úředníka praští do očí.
Johanka
01.03.07,19:43
Neveril by si , aký je národ tvorivý :) .
Marína
01.03.07,19:54
kitti, vrele Ti doporučuje si prečítať Zákon o medzinárodnej spolupráci a pomoci pri správe daní a .... (http://www.porada.sk/showpost.php?p=396568&postcount=22).
kitti
02.03.07,05:42
Ahojte, ide mi o to, aby som neurobila nieco zle. Zamestnavatel v CR mi dal Potvrdenie o prijmoch a zaplatenych preddavkoch, kde vsak mam zbytocne velku odvedenu dan. V CR si podavam DP, zacala som vsak vyplnovat DP aj pre SR, pouzijuc toto Potvrdenie a potom ma napadlo, ze este mi v CR vratia preplatok dane, takze vlastne mam mensiu dan. O radu som Vas prosila preto, ako ziskam Potvrdenie zodpovedajuce skutocnosti = uz po vrateni preplatku..., preto som sa pytala na lehotu predlzenia DP na SR, ktore podam az vtedy, ak mi Financny urad v CR vyda nove Potvrdenie o skutocnej zaplatenej dani.
Marína
02.03.07,05:53
kitti, takže ešte raz postupne:
1/ Žiadosť na príslušný DU v SR o predĺženie lehoty na podanie DP. Predpísané tlačivo na to nie je, takže formou listu.
2/ Podanie DP na FÚ Praha I. v ČR a súčasne podanie žiadosti(neviem, či v ČR na to majú predpísané tlačivo) o Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu (Certification on tax payment). Na tomto potvrdení bude uvedené - príjem, komu, kým, druh príjmu, výška príjmu v CZK, daň v CZK, dátum zaplatenia,....)
3) Po obdržaní vyššie uvedeného potvrdenia, podať DP v SR a jeho prílohou bude už menované potvrdenie.
4/ Prípadný nedoplatok dane odvieť na účet štátnych príjmov do termínu lehoty na podanie DP.
rs_sk_cs
02.03.07,22:03
Odpovede sú červeným. 30.9.2007 je max. , do ktorého sa dá predĺžiť lehota na podanie DP, ak má daňovník príjmy zo zahraničia ;) .

O predĺženie lehoty požiadam písomne daňový úrad príslušný miestu môjho trvalého bydliska alebo priamo daňové riaditeľstvo SR, ktoré je tuším v Banskej Bystrici.
Dik za odpoveď
Marína
03.03.07,07:07
Požiadaš príslušný Daňový úrad.
m.oli
04.03.07,16:06
Dobrý večer, až na jednu položku je mi daňové priznanie celkom jasné. Nie je mi jasný riadok 50 v časti výpočtu dane uznanej na zápočet. Má názov daň zaplatená v zahraničí. Na potvrdení o príjmoch z CR mám uvedený úhrn zrazenej dane a výsledok ročného zúčtovania - preplatok na dani 200,- Kc. Uvádza sa do riadku 50 daň znížená o preplatok, alebo ten úhrn, bez ohladu na preplatok?

Dík za skorú odpoveď.
Johanka
04.03.07,16:14
Skutočne zaplatená daň, takže zrazená upravená o preplatok.
veronikasad
04.03.07,16:54
Hospodárske noviny vychádzajú zo zákona o dani z príjmov, kde sa v § 33 uvádza:
§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)



Odkaz číslo 125 je na zákon č. 600/2003 Z.z. o prídavkoch na dieťa a o zmene a doplnení zákona číslo 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.


Johanka, nevzťahuje sa ten odkaz zo zákona o pridavku na dieťa len na definiciu vyzivovaneho dietata ?
V r.2005 som robila DP klientovi, ktory mal prijem len z Irska, manzelka je nezamestnana, evidovana na urade prace, zije na Slovensku a danovy bonus mu DU vyplatil. Teraz som sa dozvedela, ze na Slovensku mu pridavky na dieta pozastavili, v Irsku sa mu ich zatial nepodarilo vybavit. Zajtra idem patrat na Urade prace a rodiny na zaklade coho mu pridavky zastavili. V zakone o pridavku na dieta som tento dovod nenasla.

----------
Veronika
Johanka
04.03.07,17:02
Johanka, nevzťahuje sa ten odkaz zo zákona o pridavku na dieťa len na definiciu vyzivovaneho dietata ?
V r.2005 som robila DP klientovi, ktory mal prijem len z Irska, manzelka je nezamestnana, evidovana na urade prace, zije na Slovensku a danovy bonus mu DU vyplatil. Teraz som sa dozvedela, ze na Slovensku mu pridavky na dieta pozastavili, v Irsku sa mu ich zatial nepodarilo vybavit. Zajtra idem patrat na Urade prace a rodiny na zaklade coho mu pridavky zastavili. V zakone o pridavku na dieta som tento dovod nenasla.

----------
Veronika

Trošičku nechápem Tvoju otázku :)
Ja som nadviazala na tento príspevok:


Citujem Hospodárske noviny - číslo neviem, ale sú zo 7.2.2005 -" Daňový bonus možno uplatniť len na dieťa, na ktoré je možné poberať prídavok podľa zákona o prídavku na dieťa". Treba overiť na DÚ či sa náhodou nezmenil odvtedy zákon, či táto infoška je stále aktuálna.
veronikasad
04.03.07,17:05
Trošičku nechápem Tvoju otázku :)
Ja som nadviazala na tento príspevok:
Mna v tom prispevku zaujal nazor, resp. informacia z HN, ze ked rodic nepobera pridavky na dieta, nema narok na danovy bonus.Je to naozaj tak ? Ma prijem zo zahranicia, ostatne podmienky splna.
Johanka
04.03.07,17:08
Ahááá, áno je to tak. Ak z nejakého dôvodu nie je vyplácaný rodičom prídavok na dieťa, toto dieťa sa nepovažuje za dieťa vyživované ...
Johanka
04.03.07,17:09
Mna v tom prispevku zaujal nazor, resp. informacia z HN, ze ked rodic nepobera pridavky na dieta, nema narok na danovy bonus.Je to naozaj tak ? Ma prijem zo zahranicia, ostatne podmienky splna.

Ktovie prečo mu nevyplácajú rod.prídavky?
veronikasad
04.03.07,17:11
Ktovie prečo mu nevyplácajú rod.prídavky?

To prave neviem, zajtra to idem zistit na UPSV a R. Jeho manzelku tam s niecim odbili, nevie mi to vysvetlit, ze si ich ma uplatnit manzel v Irsku. Danovy bonus im DB riadne vyplatil, prilozila som im do DP aj potvrdenie z UP, ze manzelka je nezamestnana /pre istotu/,
veronikasad
06.03.07,18:51
Ahááá, áno je to tak. Ak z nejakého dôvodu nie je vyplácaný rodičom prídavok na dieťa, toto dieťa sa nepovažuje za dieťa vyživované ...
Dnes som zistila na Urade prace SVaR, že ak jeden z rodičov je nezamestnaný a druhý pracuje v inom členskom štáte únie, na základe Pokynu Min. prace a SV /nariadenie Rady ES 1408/71/, zamestnaný rodič si musí uplatniť rodičovské dávky v členskom štáte, v ktorom pracuje.
Na DU mui potvrdili, že pokiaľ splnil podmienky na priznanie daňového bonusu, pozastavenie výplaty PnD na Slovensku na to nemá vplyv - daňový bonus nie je viazaný na výplatu prípavkov na deti.

------------
Veronika
Tatiana
23.03.11,12:06
Pomôžete mi rýchlo prosím. Podávala so za manžel DP, kde mal príjmy iba v ČR a daňové zvýhodnenie na dieťa. Teraz mi poslala e-mail zamesatnankyňa DÚ v Brne, že nárok na daňové zvýhodnenie má až vtedy, keď ja napíšem čestné vyhlásenie, že ja som si ho neuplatňovala. Argumetovala som s tým jej, že pokiaľ môj manžel mal 90% príjmy v ČR má nárok na daňové zvýhodnenie na dieťa, že sa riadi podľa zákona v ČR. Ona tvrdí, že v žiadnom prípade. Ako jej najrýchlejšie dokázať, že mám pravdu? Alebo jej poslať odpoveď p. ministra, kde v Trende písal asi pred dvoma rokmi že má nárok aj manžel ČR, keď spĺňa všetky podmienky zákona v ČR?
tinkas
23.03.11,12:25
Marína
23.03.11,13:15
Pomôžete mi rýchlo prosím. Podávala so za manžel DP, kde mal príjmy iba v ČR a daňové zvýhodnenie na dieťa. Teraz mi poslala e-mail zamesatnankyňa DÚ v Brne, že nárok na daňové zvýhodnenie má až vtedy, keď ja napíšem čestné vyhlásenie, že ja som si ho neuplatňovala. Argumetovala som s tým jej, že pokiaľ môj manžel mal 90% príjmy v ČR má nárok na daňové zvýhodnenie na dieťa, že sa riadi podľa zákona v ČR. Ona tvrdí, že v žiadnom prípade. Ako jej najrýchlejšie dokázať, že mám pravdu? Alebo jej poslať odpoveď p. ministra, kde v Trende písal asi pred dvoma rokmi že má nárok aj manžel ČR, keď spĺňa všetky podmienky zákona v ČR?
Zák. 586/1992 Sb. § 35c (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35c)
(9) Vyživuje-li dítě v jedné domácnosti více poplatníků, může daňové zvýhodnění uplatnit ve zdaňovacím období nebo v tomtéž kalendářním měsíci zdaňovacího období jen jeden z nich.
Tatiana
23.03.11,13:29
teraz som vytiahla z porady odpoveď z DR a tam Marína píšu trošku inak, takže fakt neviem čo je správne

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňovník, fyzická osoba si môže v Českej republike uplatniť daňový bonus, pričom pri splnení podmienok uvedených v § 33 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znp. (ďaôej ?ZDP?) si môže uplatniť nárok na daňový bonus aj v Slovenskej republike.
Právo na zdanenie daňového bonusu vyplateného podľa predpisov Českej republiky má Slovenská republika podľa slovenských vnútroštátnych právnych predpisov. Takýmto predpisom je ZDP, ktorý upravuje aj daň z príjmov fyzickej osoby.
Podľa § 9 ods. 2 písm. n) zákona o dani z príjmov od dane je oslobodená aj suma daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti (ďalej len ?daňový bonus?) vyplatená daňovníkovi podľa § 33 zákona o dani z príjmov. Keďže podľa tohto ustanovenia medzi oslobodené príjmy nepatrí daňový bonus vyplácaný zo zahraničia [tak ako to upravuje napr. ustanovenie § 9 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov], potom daňový bonus vyplácaný v zahraničí je u rezidenta Slovenskej republiky považovaný za zdaniteľný príjem.
Marína
23.03.11,13:53
Tatiana, odpoveď z DR SR je o niečom inom, o zdanení daňového bonusu. Ja som ti priložila znenia českého ustanovenia zákona, ktoré sa tvojej otázky týka.
Klikni na link, ktorý som ti pridala, nájdeš český zákon o dani z príjmu, konkrétne § 35c.
ekofin
14.03.12,15:14
Dobrý deň, už neviem kde mám napísať, lebo si neviem rady, už som písala aj do inej témy, ale neviem či sa odpovede dočkám. Tak Vás prosím pomôžte mi. Celý rok pracoval v ČR, doniesol potvrdenie o zdaniteľných príjmoch. Má podávať daňové priznanie v ČR? Alebo stačí podať daňové priznanie na Slovensku a uplatniť metódu vyňatia príjmov. Nerozumiem ale položkám v potvrdení, kde má úhrn povinného poistného z príjmov, ale aj úhrn poistného podľa § 38j odst. 10 zákona. Pozrela som sa do českého zákona a je to nejaké zahraničné poistenie. Keby si podával DP doma na Slovensku, ktoré poistné mu mám odpočítať? A čo s tým zahraničným poistením? Uvádza sa niekde v daňovom priznaní?
veronikasad
14.03.12,15:49
Dobrý deň, už neviem kde mám napísať, lebo si neviem rady, už som písala aj do inej témy, ale neviem či sa odpovede dočkám. Tak Vás prosím pomôžte mi. Celý rok pracoval v ČR, doniesol potvrdenie o zdaniteľných príjmoch. Má podávať daňové priznanie v ČR? Alebo stačí podať daňové priznanie na Slovensku a uplatniť metódu vyňatia príjmov. Nerozumiem ale položkám v potvrdení, kde má úhrn povinného poistného z príjmov, ale aj úhrn poistného podľa § 38j odst. 10 zákona. Pozrela som sa do českého zákona a je to nejaké zahraničné poistenie. Keby si podával DP doma na Slovensku, ktoré poistné mu mám odpočítať? A čo s tým zahraničným poistením? Uvádza sa niekde v daňovom priznaní?
Nemám pred sebou potvrdenie z ČR, tá nižšia suma poistného je poistné platené zamestnancom, ktorú uvedieš na riadku 33 slov.DP typu A.
Pri výpočte použiješ metodu vyňatia príjmov.
betka631
14.03.12,16:23
Dobrý deň, už neviem kde mám napísať, lebo si neviem rady, už som písala aj do inej témy, ale neviem či sa odpovede dočkám. Tak Vás prosím pomôžte mi. Celý rok pracoval v ČR, doniesol potvrdenie o zdaniteľných príjmoch. Má podávať daňové priznanie v ČR? Alebo stačí podať daňové priznanie na Slovensku a uplatniť metódu vyňatia príjmov. Nerozumiem ale položkám v potvrdení, kde má úhrn povinného poistného z príjmov, ale aj úhrn poistného podľa § 38j odst. 10 zákona. Pozrela som sa do českého zákona a je to nejaké zahraničné poistenie. Keby si podával DP doma na Slovensku, ktoré poistné mu mám odpočítať? A čo s tým zahraničným poistením? Uvádza sa niekde v daňovom priznaní?

Ak je daňovým rezidentom SR tak musí priznať celosvetové príjmy...z českého Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch použiješ poistné za zamestnanca z riadku 18 ( úhrn pojistného podľa §38j odst. 10 zákona ).
r.6 úhrn povinného poistného z příjmu je poistné, ktoré odvádzal za zamestnanca zamestnávateľ a pre účely DP na SR je tento údaj nepodstatný.

Aj daňový nerezident (Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů § 2 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par2) odst. 3) je povinný v ČR vysporiadať daň buď RZD alebo podaním DP ak jeho príjmy presahujú čiastku 15 000 CZK, uplatňuje si slevu na dani podľa § 35ba odst.1 písm.b) až e), alebo daňové zvýhodnenie alebo NČZD.
ekofin
15.03.12,06:17
Ďakujem za odpovede, takže ak to zhrniem, musí si podať daňové priznanie aj v ČR, pretože mal príjmy vo výške 116468 Kč. Na r. 6 potvrdenia o zd. príjmoch v ČR má čiastku 39600 Kč, čiže tie nebudem uvádzať nikde a na riadku 18 potvrdenia má čiastku 12813 Kč, čiže toto je jeho poistné, ktoré uvediem na riadok 33 nášho priznania. Dobre som to pochopila? Idem urobiť to české daňové a potom slovenské. Dúfam, že to zvládnem.
ekofin
15.03.12,12:46
Spracovala som české daňové i slovenské - to samozrejme v prepočte na euro. Zistila som čo sú to vlastne tie dva druhy poistenia. Súvisí to so superhrubou mzdou. Čiže jeho poistné je tých 12.813 Kč. V Čechách mi vyšlo, že mu celú zrazenú daň vrátia. Uplatnil si tam aj odpočet na daňovníka. Dúfam, že mohol? Na Slovensku som použila metódu vyňatia, takže výsledná suma je nula. Nastal, ale problém pri vyplňovaní českého, pretože neviem aký finančný úrad mám uviesť. Zamestnávateľ má sídlo v Prahe, kde aj pracoval, ale miesto pobytu v Čechách mal Kutná Hora. Má to adresovať na finančný úrad do Kutnej Hory? Ďakujem.