Džek
28.02.07,18:59
Prosila by som o radu.
Od spoločnosti, v ktorej som pracovala na DVP mi prišlo potvrdenie o zdaniteľnej mzde, kde som zarobila cca 1000,- Sk v hrubom, nemám v tejto spoločnosti podpísané daňové vyhlásenie. Jedná sa o jasnú zrážkovú daň.
Nielen že toto potvrdenie je vystavené na starom tlačive, no zaplatená daň je uvedená ako preddavková. Snažila som sa telefonicky si vyžiadať opravu tlačiva a bolo mi povedané, že oni to tak odvádzali a že s tým nemienia nič urobiť.
Mzdárka mi to v zamestnaní neprijala a neviem čo na to povie daňový úrad.
Za rady vopred ďakujem.
Timka1
28.02.07,18:07
Skúste na nich zahrať fintu, že nech vám tu daň vrátia oni alebo, že to skúsite ináč - cez daňový úrad. Určite by Vám to mali opraviť a aj sebe, veď pri daňovej kontrole sa na to príde. Zase na druhej strane nie je tam nejaká vysoká čiastka dane, tak keď vám ju vráti tá spoločnosť, nechajte to tak, nemusíte potvrdenie prikladať k RZD a ani nemôžte, pretože akby ste si chceli vysporiadať zrážkovú daň, museli by ste si podať daňové priznanie typ A. Oni si sami budú za to zodpovedať.
Džek
28.02.07,18:16
Mne nejde o tú daň, to je naozaj zanedbateľná čiastka, ale ide o ten celý systém, ktorý niekto vymyslel, uzákonil ho a mali by ho dodržiavať všetci. Je to naozaj smiešna suma, ja by som najradšej toto potvrdenie vôbec neprikladala k daňovému priznaniu, ale asi urobím toto:
Vrátim im potvrdenie a napíšem dôvod prečo im ho vraciam a budem ich žiadať o vystavenie správneho. A uvidím, či mi niečo pošlú.
katkaj
28.02.07,18:18
Skúste na nich zahrať fintu, že nech vám tu daň vrátia oni alebo, že to skúsite ináč - cez daňový úrad. Určite by Vám to mali opraviť a aj sebe, veď pri daňovej kontrole sa na to príde. Zase na druhej strane nie je tam nejaká vysoká čiastka dane, tak keď vám ju vráti tá spoločnosť, nechajte to tak, nemusíte potvrdenie prikladať k RZD a ani nemôžte, pretože akby ste si chceli vysporiadať zrážkovú daň, museli by ste si podať daňové priznanie typ A. Oni si sami budú za to zodpovedať.


Len môže tu nastať problém, pretože pokiaľ je na potvrdení uvedené že je to preddavková daň a tak bola aj odvedená tak by sa mala zahrnúť do zúčtovania. :confused:
Džek
28.02.07,18:30
Lenže môže si niekto uviesť na potvrdení že je to preddavková daň, keď to je jasná zrážková.
Keby tá spoločnosť chcela, vie si v jednotlivých mesiacoch oddeliť preddavkovú daň od zrážkovej a poslať mesačné výkazy o zrážkovej dani daňovému úradu a daňový úrad si ľahko urobí presuny peňazí. Zrážková aj preddavková daň idú na ten istý účet, len sa líšia konštantými symbolmi.
Ak sa mýlim opravte ma.
katkaj
28.02.07,19:02
Lenže môže si niekto uviesť na potvrdení že je to preddavková daň, keď to je jasná zrážková.
Keby tá spoločnosť chcela, vie si v jednotlivých mesiacoch oddeliť preddavkovú daň od zrážkovej a poslať mesačné výkazy o zrážkovej dani daňovému úradu a daňový úrad si ľahko urobí presuny peňazí. Zrážková aj preddavková daň idú na ten istý účet, len sa líšia konštantými symbolmi.
Ak sa mýlim opravte ma.

toto je začarovaný kruh. Síce všetci tušíme a možno aj vieme že je to daň zrážková, tak na potvrdení je daň preddavková. Mzdárka má potvrdenie na preddavkovú daň tak by ju mala zahrnúť do RZD. :confused:

A z horeuvedeného vidíme že tá spoločnosť nemá záujem meniť tento stav
Džek
28.02.07,19:14
Malý test - zrážková daň - nesprávne vyplnené tlačivo - daň uvedená ako preddavková, čo daňovník urobí keď toto zistí?

1. vráti tlačivo tomu, kto ho vystavil a bude žiadať nápravu

2. zahrnie daň do daňového priznania ako preddavkovú a bude čakať na verdikt daňovníkov - namiesto preplatku, ktorý mu majú vrátiť vyzvú ho na opravné daňové priznanie

3. Potvrdenie zničí
Jozef Mihál
28.02.07,19:20
2 .
Džek
28.02.07,19:29
No dobre pán Mihál, dal ste 2. a čo potom urobím, keby ma daňový úrad vyzval na opravné daňové priznanie.
Dá sa predvídaná situácia riešiť teraz.
Melnick
28.02.07,19:32
Lenže môže si niekto uviesť na potvrdení že je to preddavková daň, keď to je jasná zrážková.
Keby tá spoločnosť chcela, vie si v jednotlivých mesiacoch oddeliť preddavkovú daň od zrážkovej a poslať mesačné výkazy o zrážkovej dani daňovému úradu a daňový úrad si ľahko urobí presuny peňazí. Zrážková aj preddavková daň idú na ten istý účet, len sa líšia konštantými symbolmi.
Ak sa mýlim opravte ma.

Bolenie hlavy máme viacerí. Prvé 3 mesiace mi soft riadne vykazoval daň ako zrážkovú a nezahŕňal mi ju ani do Q prehľadu. Potom ale prišla vynovená verzia a daň bola rozčlenená aj na výplatných páskach. Ale aké bolo moje "prekvapkanie":eek: keď v Potvrdení ......sa zrážková daň zrazu tvárila ako preddavková. V tomto hektickom čase som prepracovávala mzdy,len aby to bolo dobre rozčlenené . Ale môžem Vám povedať,že som si potykala s celým nebom.:D :D :D Teda návrh na tykanie bol iba z mojej strany.:D
Jozef Mihál
28.02.07,19:36
D.úradu to bude jedno...
Jozef Mihál
28.02.07,19:39
Okrem toho tie "staré" tlačivá platili predsa až do konca mája 2006...
Džek
28.02.07,19:41
No vidiš, ale dala si to do poriadku v zmysle zákona a máš pokoj. Urobila si maximum pre to, aby si všetko mala OK. Lenže prístup tejto spoločnosti je taký, že to ani po upozorneni nechcú riešiť. Čo mám informácie, volá tam spústa ľudí, ktorým bolo takéto potvrdenie vystavené. Niektorí majú skúsenosti, že im ho na daňovom úrade zoberú, iným ho nechcú zobrať. Je to naozaj začarovaný kruh.
Džek
28.02.07,19:45
mzda bola vyplatená v mesiaci jún, ale čo keby som ešte zašla na daňový úrad a opýtala sa na ich názor?
Jozef Mihál
28.02.07,19:48
DP pošlite poštou.
Džek
28.02.07,19:56
DP pošlite poštou.

Nemám v tom úplne jasno, budem nad tým ešte uvažovať, ale aj tak ďakujem všetkým, ktorí mi venovali chvíľu svojho času a želám dobrú noc.
Jozef Mihál
28.02.07,19:58
Tým že podáte DP a k nemu priložíte potvrdenia si Vaše povinnosti splníte. DÚ nech si sám naháňa zamestnávateľa. To isté sa zopakuje o rok... Nové potvrdenia na r.2007 ešte neexistujú...
Džek
28.02.07,20:02
Tým že podáte DP a k nemu priložíte potvrdenia si Vaše povinnosti splníte. DÚ nech si sám naháňa zamestnávateľa. To isté sa zopakuje o rok... Nové potvrdenia na r.2007 ešte neexistujú...
Ak ho nebudem musieť ja naháňať, ale daňový úrad, tak je to OK.
Ďakujem za všetky rady.
Jozef Mihál
28.02.07,20:07
Ste "správca dane" Vy alebo DÚ? Dáva Vám zákon právo odmietnuť zlé potvrdenie?