bialica
28.02.07,20:10
Jedna mini otázočka, ako preplatím deň, ked bol zamestnanec na ošetrení u lekára ("P") ak máme pružný pracovný čas od 9,00 do 14,00 čiže 5 hodín. Kdesi som raz čítala, že preplatím len tú dobu, kedy zamestnanec musí byť na pracovisku, ale ked sa nad tým zamyslím, tak 7 dní na ošetrenie alebo vyšetrenie, predstavuje 56 hodín, takže v mojom prípade by to malo byť cca 11 dní "P"
azuz
01.03.07,06:34
Preplatíš mu 5 hodín, zvyšok si musí nadpracovať.
V tomto prípade by som 7 dní prepočítavala na počet pracovných hodín. Ak jeho pracovný deň má byť v priemere 8 hodinový, tak má nárok na platené P 7 dní, t.j. 56 hod.
lukuc
01.03.07,08:14
Dobrý deň. Tiež mám podobný prípad...máme pružný prac.čas, kde "povinný" je 9-15, ale prevádzkový čas je 7-20. Zamestnanec mi za február priniesol 3x "P" s odvolaním sa na ZP (7:00-10:00, 12:00-15:30, 12:00-15:30). Znamená to teda, že mu uznám 9:00-10:00, 12:00-15:00, 12:00-15:00. Je to správne? Je to uvedené niekde konkrétne v ZP alebo to musí byť nejako ešte rozpísané v zmluve so zamestnancom? Vopred ďakujem http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
jankasm
01.03.07,08:34
Dobrý deň. Tiež mám podobný prípad...máme pružný prac.čas, kde "povinný" je 9-15, ale prevádzkový čas je 7-20. Zamestnanec mi za február priniesol 3x "P" s odvolaním sa na ZP (7:00-10:00, 12:00-15:30, 12:00-15:30). Znamená to teda, že mu uznám 9:00-10:00, 12:00-15:00, 12:00-15:00. Je to správne? Je to uvedené niekde konkrétne v ZP alebo to musí byť nejako ešte rozpísané v zmluve so zamestnancom? Vopred ďakujem http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.

Je to úplne správne tak ako píšeš. ;)
My máme tiež pružnu pracovnú dobu a donedávna sme veselo preplácali celé dni, bola som tak poučená keď som tu nastúpila a nenapadlo me preštudovať si vyhlášku o pružnom pracovnom čase. Ak sa mi to podarí, tak ju skúsim prilepiť. Pozri si § 4.
Momentálne mi nejde otvoriť stránku www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk), tak skúsim neskôr. Je to vyhláška č. 196/1989.
endrju
01.03.07,08:45
Je to úplne správne tak ako píšeš. ;)
My máme tiež pružnu pracovnú dobu a donedávna sme veselo preplácali celé dni, bola som tak poučená keď som tu nastúpila a nenapadlo me preštudovať si vyhlášku o pružnom pracovnom čase. Ak sa mi to podarí, tak ju skúsim prilepiť. Pozri si § 4.
Momentálne mi nejde otvoriť stránku www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk), tak skúsim neskôr. Je to vyhláška č. 196/1989.

Vyhláška 196/1989 je zrušená od 1.4.2002.
Zrušená bola v súvislosti s nadobudnutím účinnosti Zákonníka práce (zákon 311/2001).

Pri riešení otázok súvisiacich s pružným pracovným časom platia v súčasnosti ustanovenia Zákonníka práce. Konkrétne sú to §§ 88 a 89.
jankasm
01.03.07,08:58
Vyhláška 196/1989 je zrušená od 1.4.2002.
Zrušená bola v súvislosti s nadobudnutím účinnosti Zákonníka práce (zákon 311/2001).

Pri riešení otázok súvisiacich s pružným pracovným časom platia v súčasnosti ustanovenia Zákonníka práce. Konkrétne sú to §§ 88 a 89.

Tie § poznám, ale nevedela som, že nimi bola vlastne zrušená táto vyhláška. Ďakujem

Ešte doplním, že prekážky v práci pri pružnej pracovnej dobe rieši § 143 Zákonníka práce.
bialica
01.03.07,09:10
§ 143
Prekážky v práci
pri pružnom pracovnom čase


(1) Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.

(2) Ak tento zákon alebo kolektívna zmluva pri prekážkach v práci na strane zamestnanca ustanoví presnú dĺžku nevyhnutne potrebného času, za ktorý zamestnancovi patrí pracovné voľno, posudzuje sa ako výkon práce celý tento čas; za jeden deň sa pritom považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca.

(3) Prekážky v práci na strane zamestnávateľa sa posudzujú ako výkon práce, ak zasiahli do pracovnej zmeny zamestnanca, a to za každý jednotlivý deň pri uplatnení

a) pružného pracovného dňa najviac v rozsahu dĺžky pracovnej zmeny pripadajúcej zamestnancovi na príslušný deň,
b) pružného pracovného týždňa a pružného štvortýždňového pracovného času najviac v rozsahu priemernej dĺžky pracovnej zmeny vyplývajúcej z určeného, prípadne z kratšieho pracovného času príslušného zamestnanca.

(4) Ak zamestnanec neodpracoval pre ospravedlnené prekážky v práci uvedené v odseku 1 druhej vete celý denný pracovný čas pri uplatnení pružného pracovného dňa alebo celý týždenný pracovný čas pri uplatnení pružného pracovného týždňa alebo celý pracovný čas pripadajúci na štvortýždňové pracovné obdobie, pretože mu v tom bránila prekážka v práci na jeho strane, je povinný túto neodpracovanú časť pracovného času nadpracovať v pracovných dňoch bez zbytočného odkladu po odpadnutí prekážky v práci, ak sa so zamestnávateľom nedohodol inak. Nadpracovanie je možné len vo voliteľnom pracovnom čase, ak nebola dohodnutá iná doba a nadpracovanie nie je prácou nadčas.
lukuc
01.03.07,11:07
Ďakujem, ste zlatí...:) ja som to hľadala v ZP, ale akosi mi to ušlo. Ešte, že Vás mám... ;)
bialica
01.03.07,11:32
A musí to tak byť, keby sa urobila interná smernica, s tým, že sa preplati celých osem hodín "P"
IVEB
02.03.07,13:21
Prelúskala som skoro celú poradu , aj som už niekde položila otázku na túto tému , ale nedočkala som sa odpovede.

Ak mám pracovníka na celodennom ošetrení resp. je na pohrebe a pod. a donesie mi potvrdenie napr. od lekára ako celodenné ošetrenie a máme zavedený pružný pracovný deň od 7.00.-9.00 a od 14.30 do 17.00 / základný pracovný čas je od 9-14.30 hod/ ako mu mám zarátať náhradu mzdy za jeho neprítomnosť v práci za tento deň? Je predsa nelogické , aby sa vrátil do práce , keď má potvrdenie od lekára na celý deň , alebo je na pohrebe napr. v Trebišove a on je z Košíc . Ako riešite takéto situácie? Bola by som Vám veľmi povďačná za Vaše názory.
fileva
02.03.07,14:13
Prelúskala som skoro celú poradu , aj som už niekde položila otázku na túto tému , ale nedočkala som sa odpovede.

Ak mám pracovníka na celodennom ošetrení resp. je na pohrebe a pod. a donesie mi potvrdenie napr. od lekára ako celodenné ošetrenie a máme zavedený pružný pracovný deň od 7.00.-9.00 a od 14.30 do 17.00 / základný pracovný čas je od 9-14.30 hod/ ako mu mám zarátať náhradu mzdy za jeho neprítomnosť v práci za tento deň? Je predsa nelogické , aby sa vrátil do práce , keď má potvrdenie od lekára na celý deň , alebo je na pohrebe napr. v Trebišove a on je z Košíc . Ako riešite takéto situácie? Bola by som Vám veľmi povďačná za Vaše názory.

Náhrada mzdy len v tom rozsahu, v ktorom zasiahla do základného pracovného času. Tak to ustanovuje aj Zákoník práce v § 143 Prekážky v práci pri pružnom pracovnom čase.
Pekný deň.
Fecko
15.02.08,10:51
Nesuhlasim z IVEB a AZUZ, a dovolím si upozorniť v tejto súvislosti na tento odsek §143 ZP:

(2) Ak tento zákon alebo kolektívna zmluva pri prekážkach v práci na strane zamestnanca ustanoví presnú dĺžku nevyhnutne potrebného času, za ktorý zamestnancovi patrí pracovné voľno, posudzuje sa ako výkon práce celý tento čas; za jeden deň sa pritom považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca.

Takže podľa mňa, ak nie je presne stanovená dĺžka nevyhnuten potrebného času, a jedná sa o "P" na celý deň, tak potom za jeden deň sa považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca.