Katarina
28.02.07,21:42
Prosím Vás o radu. Účtujem výpis v EUR - bežný účet a výpis v EUR kontokrent. Obidva výpisy sú vedené vo VÚB. Na bežnom účte v priebehu roka som účtovala údrady vydaných faktúr, splátku úrokov a istiny KTK s kurzom NBS platným v deň odpísania resp.pripísania platby. Na KTK som účtovala čerpanie úveru a splátku istiny takisto kurzom NBS platným v deň platby. Na obidvoch výpisoch z účtu banka uvádza zostatok EUR a takisto zostatok SK, pričom používa kurz NBS platný v posledný deň príslušného mesiaca. Zostatok EUR na výpise mi sedí s účtovníctvom, zostatok SK nie. Banka prepočítala zostatok EUR na obidvoch výpisoch k 31.12.2006 kurzom NBS a tento zostatok uviedla v SK. To znamená, že mi nevzniká kurzový rozdiel, alebo robím niekde chybu? Účtujem v JÚ.
chanell
28.02.07,20:46
Neviem, či som pochopila úplne presne tvoju otázku. Ale keď prepočítaš aj ty zostatok EUR na SKK kurzom NBS ku dňu 31.12. dostaneš hodnotu, na ktorú musíš upraviť zostatok v SKK (a to bude kurzový rozdiel).
Katarina
28.02.07,21:03
Neviem, či som pochopila úplne presne tvoju otázku. Ale keď prepočítaš aj ty zostatok EUR na SKK kurzom NBS ku dňu 31.12. dostaneš hodnotu, na ktorú musíš upraviť zostatok v SKK (a to bude kurzový rozdiel).

Keď prepočítam aj ja zostatok EUR na SK kurzom NBS k 31.12.2006 dostanem tú istú sumu v SK ktorá je uvedená na bankovom výpise.
Orsz
28.02.07,21:30
Keď prepočítam aj ja zostatok EUR na SK kurzom NBS k 31.12.2006 dostanem tú istú sumu v SK ktorá je uvedená na bankovom výpise.

Áno a tak to má byť. Tu treba vyčísliť kurzový rozdiel, pretože v priebehu roka si priebežne prepočítavala platby podľa kurzu NBS - a preto zostatok v Sk Ti nemôže sedieť. Musíš ho teda prepočítať kurzom k 31.12.06 - a rozdiel zúčtuješ.
Katarina
28.02.07,22:24
Áno a tak to má byť. Tu treba vyčísliť kurzový rozdiel, pretože v priebehu roka si priebežne prepočítavala platby podľa kurzu NBS - a preto zostatok v Sk Ti nemôže sedieť. Musíš ho teda prepočítať kurzom k 31.12.06 - a rozdiel zúčtuješ.

Ano, aby mi účet sedel aj v SK budem musieť pracovať s kurzovým rozdielom. Na bežnom účte vedenom v EUR mi vychádza kurzová strata 30 tis.SK. Horšie je to s devízovým kontorentným účtom, kde vychádza kurzový zisk 1,9 mil.SK, čo treba zdaniť, ale nevidím v tom logiku.
Orsz
01.03.07,09:53
Ano, aby mi účet sedel aj v SK budem musieť pracovať s kurzovým rozdielom. Na bežnom účte vedenom v EUR mi vychádza kurzová strata 30 tis.SK. Horšie je to s devízovým kontorentným účtom, kde vychádza kurzový zisk 1,9 mil.SK, čo treba zdaniť, ale nevidím v tom logiku.

Katka, o vyčíslovaní kurzových rozdielov v tomto prípade v JU (teda peňažné prostriedky vedené v cudzej mene) - je písané v DUPP 1/2007. Odvolávka je na §15 ods.4 postupov účtovania - kde je uvedené, že ku dňu účtovnej uzávierky sa kurzom NBS prepočítavajú na slovenskú menu len peňažne prostriedky v cudzej mene, kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách. Potom sa to riadi v nadväznosti na zákon o dani z príjmov §17-ods.17 - všeobecne určené pre fyzické aj právnické osoby.
heja3
01.03.07,10:55
Ano, aby mi účet sedel aj v SK budem musieť pracovať s kurzovým rozdielom. Na bežnom účte vedenom v EUR mi vychádza kurzová strata 30 tis.SK. Horšie je to s devízovým kontorentným účtom, kde vychádza kurzový zisk 1,9 mil.SK, čo treba zdaniť, ale nevidím v tom logiku.

Ja tiež účtujem JÚ. Síce nemáme KTK v EUR, ale normálny devízový, celý rok mi zosatky ku koncom mesiacov v EUR sedia, ale v Sk nie, preto sa v JÚ robí prepočet na konci roka k 31.12., aby sa to napasovalo - dôležité pre vyčíslenie zostatku pre výkaz majetku a záväzkov - zostatky bankových účtov k 31.12.
Ten kurzový zisk 1,9 mil.Sk závisí od toho, aké pohyby si mala na tom účte, keď miliónové, tak ešte ako tak, ale keď malé, tak si to prepočítaj ešte raz.
Katarina
01.03.07,20:33
Ďakujem Vám za pomoc. Dnes som to znovu prepočítala. Čerpanie KTK je postupne od júla 2007 vo výške 670 tis. EUR a splátka istiny 4 x po 12 200 EUR. Takže tých 1,9 mil. - kurzový zisk bude POZD a zaúčtujem to cez účet.
Takto mi bude sedieť zostatok aj v EUR aj v Sk. Do roku 2007 ako počiatočný stav na účte v Sk prenášam zostatok Sk upravený o kurzový rozdiel ?
Alena Šimová
02.10.07,08:04
Správne, prepočet na konci roka 2006 musí sedieť s počiatočným stavom roku 2007,