betina
28.02.07,22:25
Mali sme v prenajme priestory, ktore sme technicky zhodnotili. Po súhlase s prenajimatelom sme vydavky, ktore nam vznikli pri rekonstrukcii priestorov, odpisovali my. Teraz sme spominane priestory odkupili. Neviem ako postupovat v tomto roku pri odpisovani:
1. k hodnote odkupenych priestorov priratat aj nase rekonstrukcne vydavky a odpisovat spolu ako celok ako budovu alebo
2. pokracovat v uz zacatom odpisovani rekonstrukcnych vydavkov a priestory odpisovat samostatne?

Ak mate niekto podobny pripad poradte. Dakujem
betina
28.02.07,21:38
Prepacte prave sa mi podarilo najst jeden podobny pripad. Podla Vasich rad sa technicke zhodnotenie vykonane v case prenajmu vraj neda po odkupeni budovy dalej odpisovat. Tak mi poradte co teraz s tym? Ak sme to pri odkupeni priestorov neporiesili? Cize zostatkovu cenu technickeho zhodnotenia doodpisujem jednorazovo a celu zostatkovu cenu nebudeme povazovat za vydavok na zabez. udrz. prijmu? Cize zostatkova cena bude pre mna pripocitatelnou polozkou k hospodarskemu vysledku? Opravte ma prosim ak sa mylim. dakujem
andrej_rv
28.02.07,22:03
Podľa môjho názoru je treba (aj s prihliadnutím na znenie § 19 ods. 3 písm. b) ZoDP) preúčtovať zostatovú cenu (pôvodne samostatne odpisovaného) technického zhodnotenia na účet obstarania odkúpených priestorov:
042 A/08x
Obstarávacia (vstupná) cena odkúpených priestorov by sa teda mala skladať z kúpnej ceny, vyplatenej bývalému prenajímateľovi, a zo zostatkovej ceny vykonaného TZ odpisovaného samostatne bývalým nájomcom.