evatm
01.03.07,06:10
SZČO v roku 2006 nemal v SR žiadny príjem, platil si zdravorné a sociálne poistenie. Súčasne mal živnosť v Rakúsku, ktorú v 1/2007 ukončil. Kde musí podať daňové priznanie? V SR podá nulové DP, v ktorom vyčísli len zaplatené poistné?
Ďakujem za radu
evatm
01.03.07,08:57
nikto mi neporadí?
evatm
01.03.07,12:46
ozaj mi nikto neporadí?
vikinka
01.03.07,13:00
Ak mal živnosť v SR aj zahraničné príjmy musí podať DP v SR.ak má na Slovensku trvalý pobyt alebo sa na Slovensku zdržiava aspoň 183 dní a podľa § 2 zákona by mal byť daňový rezident na Slovensku ,mal by na Slovensku podávať daňové priznanie z celosvetových príjmov - je potrebné preskúmať, či Slovensko má uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia so štátom, v ktorom občan dosiahol príjmy.
Johanka
01.03.07,13:01
Daňové priznanie z celosvetových príjmov podá v tej krajine, v ktorej má daňovú rezidenciu. Ak má trvalý pobyt v SR, tak podáva DP v SR. V Rakúsku je však v takom prípade daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a musí si vysporiadať dane v prvom rade tam.
vikinka
01.03.07,13:02
skaspa
01.03.07,13:05
SZČO v roku 2006 nemal v SR žiadny príjem, platil si zdravorné a sociálne poistenie. Súčasne mal živnosť v Rakúsku, ktorú v 1/2007 ukončil. Kde musí podať daňové priznanie? V SR podá nulové DP, v ktorom vyčísli len zaplatené poistné?
Ďakujem za radu
no môže sa stať, že bude daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou na území SR (lebo tu má trvalý pobyt) a aj daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou na území rakúska (spravidla sa za takého považuje ak je v zahraničí 183 dní v roku - máme to v zákone my, aj česi a myslím si, že aj rakúšania budú mať niečo podobné, ale ich zákon nepoznám, len si to logicky odvodzujem); tu je jedno odborné stanovisko, podľa neho môžeš určiť, kde bude zdaňovať príjmy:

Ak je osoba považovaná za rezidenta Slovenskej republiky podľa zákona o dani z príjmov a súčasne je podľa vnútroštátnych daňových predpisov iného štátu považovaná za rezidenta aj v tomto inom štáte, dochádza k vzniku dvojitej rezidencie, t. j. osoba podlieha neobmedzenej daňovej povinnosti vo dvoch, resp. viacerých štátoch.
Vo vzťahu k štátom, s ktorými má Slovenská republikavzájomné daňové vzťahy upravené medzinárodnou zmluvou, sa dvojitá rezidencia osoby rozhraničí uplatnením príslušnej medzinárodnej zmluvy a rozhraničovacích kritérií v nej uvedených.
Ak konflikt dvojitej rezidencie osoby skutočne vznikne, potom zmluvný štát, ktorého rezidentom bude osoba po uplatnení rozhraničovacích kritérií vymedzených v príslušnej medzinárodnej zmluve, bude považovaný za štát, v ktorom predmetná osoba podlieha neobmedzenej daňovej povinnosti nielen na účely tejto zmluvy, ale aj na účely zákona o dani z príjmov, t. j. dôjde k modifikácii ustanovenia § 2 zákona o dani z príjmov.
Z dôvodu odlišnosti ustanovení jednotlivých medzinárodných zmlúv týkajúcich sa rozhraničovania dvojitej rezidencie je postup uvedený v tomto metodickom pokyne vymedzený podľa princípov a kritérií uvedených v Modelovej daňovej zmluve OECD o príjme a majetku. Pri rozhraničovaní dvojitej rezidencie osoby v konkrétnom prípade je potrebné postupovať podľa medzinárodnej zmluvy uzatvorenej medzi konkrétnymi štátmi a uplatniť kritériá vymedzené v tejto zmluve postupne v poradí, v akom sú uvedené.
a) rozhraničenie dvojitej rezidencie fyzickej osoby

Pri riešení konfliktu dvojitej rezidencie fyzickej osoby sa rozhraničovacie kritériá pre určenie rezidencie uplatňujú postupne v poradí, v akom sú uvedené v príslušnej medzinárodnej zmluve (napr. existencia stáleho bytu, stredisko životných záujmov, miesto obvyklého zdržiavania sa, štátne občianstvo, dohoda kompetentných orgánov zmluvných štátov).
Tieto kritériá sa aplikujú postupne až dovtedy, pokiaľ nie je stanovený len jeden štát rezidencie, pričom nie je nevyhnutné vyčerpať všetky kritériá na rozhraničenie rezidencie fyzickej osoby vymedzené v príslušnej medzinárodnej zmluve.

Ak je fyzická osoba považovaná za rezidenta dvoch zmluvných štátov podľa vnútroštátnych daňových predpisov týchto štátov, bude rezidentom toho zmluvného štátu, v ktorom má stály byt.
Vo väčšine prípadov je uvedené kritérium postačujúce na vyriešenie konfliktu dvojitej rezidencie (napr. v situáciách, ak má fyzická osoba stály byt v jednom zmluvnom štáte a je určité obdobie fyzicky prítomná na území druhého zmluvného štátu).

Kritériumstáleho bytu znamená, že fyzická osoba vlastní alebo má v držbe byt, ktorý má stály charakter, je zariadený a udržiavaný pre stále použitie touto fyzickou osobou. Opakom stáleho bytu je pobyt na určitom mieste, ktorý má krátkodobý alebo má časovo obmedzený charakter.
Pri posudzovaní splnenia kritéria stáleho bytu nie je rozhodujúca jeho forma (rodinný dom alebo bytový dom, vlastnený alebo prenajatý fyzickou osobou, prenajatá zariadená miestnosť a pod.).

Rozhodujúcou podmienkou pre splnenie predmetného kritéria je posúdenie stálosti bytu. Posudzovaný byt fyzickej osoby je stály, ak je tejto osobe prístupný nepretržite v každom čase, nie príležitostne na účely krátkodobého pobytu (napr. za účelom obchodnej cesty, študijnej alebo vzdelávacej cesty, návštevy kurzu alebo školy).


]Ak má fyzická osoba stály byt v obidvoch zmluvných štátoch a nie je možné určiť štát, v ktorom má stredisko životných záujmov alebo ak táto osoba nemá k dispozícii stály byt ani v jednom zo zmluvných štátov, bude rezidentom toho zmluvného štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava.
Kritérium obvyklého zdržiavania sa uvedené v príslušnej medzinárodnej zmluve nie je možné stotožňovať s kritériom obvyklého zdržiavania sa vymedzenom v zákone o dani z príjmov.
Na účely medzinárodnej zmluvy sa výrazom „štát, v ktorom sa osoba obvykle zdržiava“ rozumie ten zmluvný štát, v ktorom sa fyzická osoba zdržiava častejšie, pričom uvedené zdržiavanie sa fyzickej osoby je potrebné posudzovať nielen v spojení so stálym bytom, ktorý má táto osoba umiestnený v zmluvnom štáte, ale s akýmkoľvek iným miestom v tomto štáte, kde sa táto osoba zdržiava. Ak fyzická osoba nemá stály byt ani v jednom zo zmluvných štátov (napr. z dôvodu ubytovania v hoteloch), je potrebné posudzovať všetky pobyty v príslušnom zmluvnom štáte bez ohľadu na účel týchto pobytov.
Ak sa fyzická osoba obvykle zdržiava v obidvoch zmluvných štátoch alebo v žiadnom z nich, bude rezidentom toho zmluvného štátu, ktorého je štátnym príslušníkom. Ak je fyzická osoba štátnym príslušníkom obidvoch zmluvných štátov, resp. žiadneho z nich, kompetentné orgány príslušných zmluvných štátov majú povinnosť určiť štát, ktorého je táto osoba rezidentom, vzájomnou dohodou prostredníctvom procedúry uvedenej v článku 25 medzinárodnej zmluvy.
Johanka
01.03.07,13:08
Veru, možností je viac. Bolo by potrebné podrobnejšie zadanie ;) .
evatm
01.03.07,13:33
stale neviem ako to mam urobiť, v Rakúsku bol celý týždeň a na Slovensko chodil len na víkend. Viem že v Rakúsku ak živnostník nedosiahne nejaký stanovený minimálny príjem, tak tam daňové priznanie nemusí robiť. Platil si tam aj poistenie.Trvalý pobyt má v SR.

Ďakujem
evatm
02.03.07,06:53
nemam v tom jasno, pomozete mi?
Marína
02.03.07,08:02
evatm, prečítala si si pozorne prísp. č. 7?
lucilinda
02.03.07,18:32
:--- ahoj, poradaci,
aj ja sa k tejto teme pripajam.
rja sa tiez o to zaujimam, mam zivnostnika, ktory pracuje v zahranici, krajinou mam zmluvu. teraz stale neviem vyjst z toho ako je to s danami, tam neplati ziadne odvody iba na slovensku ZP a SP.
Potrebujem poradit s tymto zdanenim.
a taktiez potrebujem vediet ako dlho moze byt zivnostnik v zahranici na svoju zivnost.
dakujem
Johanka
02.03.07,18:37
:--- ahoj, poradaci,
aj ja sa k tejto teme pripajam.
rja sa tiez o to zaujimam, mam zivnostnika, ktory pracuje v zahranici, krajinou mam zmluvu. teraz stale neviem vyjst z toho ako je to s danami, tam neplati ziadne odvody iba na slovensku ZP a SP.
Potrebujem poradit s tymto zdanenim.
a taktiez potrebujem vediet ako dlho moze byt zivnostnik v zahranici na svoju zivnost.
dakujem
Podčiarknutému nerozumiem .
Má slovenský ŽL? Za príjmy zo zdrojov v zahraničí sa považujú príjmy dosiahnuté na základe výkonu činnosti na zahraničný ŽL. Ak ide iba o poskytnutie nejakej služby v inej krajine, v takomto prípade nejde o príjmy dosiahnuté zo zdrojov v zahraničí.
lucilinda
02.03.07,18:49
pardon, chybaju mi tam pismenka, chcela som napisat, ze s danou krajinou ma SR zmluvu co sa tyka zdanovania.
este raz pardon.
ano ma slovensku zivnosta pracuje v zahranici.
takze ak nema zahranicnu, nezdanuje sa?
som nejako mimo
Johanka
02.03.07,19:26
Príjem sa zdaňuje, ale podľa slovenského zákona. Normálne príjmy zahřňaš do slovenského účtovníctva.
andreaS
06.03.07,06:36
ja mam jednu SZCO, kt. pracuje na anglicky ZL v Anglicku. Domov chodi spravidla raz za mesiac na tyzden-dva, niekedy bol doma aj cely mesiac. Na Slovensku zivnost nepozastavil. Vykonaval aj nejake prace tu v SR. Zatial som z neho vytiahla, ze v Anglicku plati preddavkovo dane. On sam mi povedal, ze jeho sef v Anglicku (tiez slovak) mu poradil, ze v Anglicku si ma podat zvlast danove priznanie z prijmov z Anglicka v SR z prijmov v SR...

ja som z toho akosi dopletena. Predbezne som prezrela jeho doklady a davam mu pausalne vydavky a dan v SR mu platit nevyjde... len neviem, ci tam netreba uviest aj prijmy z Anglicka.... a co presne by mi mal doniest ako podklad pre tieto prijmy, pripadne vydavky...

dakujem za akukolvek radu
Marína
06.03.07,07:54
........, ze jeho sef v Anglicku (tiez slovak) mu poradil, ze v Anglicku si ma podat zvlast danove priznanie z prijmov z Anglicka v SR z prijmov v SR...
...............

Také jednoduché to zas nie je. V niektorej krajine si musí priznať celosvetové príjmy a to v tej, ktorej je rezidentom(daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou). Podľa ZoDP_§2_pism.d je
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt 1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt,1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,
Súčasne však platí ZoDP_§1_ods.2
(2) Medzinárodná zmluva, ktorá bola schválená, ratifikovaná a vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom (ďalej len „medzinárodná zmluva“), má prednosť pred týmto zákonom.
Zmluva medzi vládou Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky a vládou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska o zamedzení dvojitého zdanenia v odbore daní z príjmu a ziskov z majetku (Oznámenie č. 89/1992 Zb.) sa ako rezident označuje:
Článok 4
Daňový domicil
1. Výraz “rezident” jedného zmluvného štátu označuje v zmysle tejto Zmluvy každú osobu, ktorá je podľa práva tohto štátu podrobená v tomto štáte zdaneniu z dôvodu svojho bydliska, stáleho pobytu, miesta vedenia alebo akéhokoľvek iného podobného kritéria; tento výraz nezahŕňa fyzickú osobu, ktorá je podrobená zdaneniu v tomto zmluvnom štáte iba z dôvodov príjmu zo zdrojov v tomto štáte umiestnených.
2. Ak fyzická osoba je podľa ustanovenia odseku 1 tohto článku rezidentom v oboch zmluvných štátoch, určí sa jej postavenie v súlade s nasledujúcimi zásadami: (a)predpokladá sa, že táto osoba je rezidentom v tom zmluvnom štáte, v ktorom má stály byt. Ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že je rezidentom v tom zmluvnom štáte, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov);
(b)ak sa nemôže určiť, v ktorom zmluvnom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov alebo ak nemá stály byt v žiadnom zmluvnom štáte, predpokladá sa, že je rezidentom v tom zmluvnom štáte, v ktorom sa obvykle zdržiava;
(c)ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch zmluvných štátoch alebo v žiadnom z nich, predpokladá sa, že je rezidentom v tom zmluvnom štáte, ktorého je štátnym občanom;
(d)ak je táto osoba štátnym občanom oboch zmluvných štátov alebo žiadneho z nich, upravia príslušné úrady zmluvných štátov túto otázku vzájomnou dohodou.
3. Ak osoba iná než fyzická osoba je podľa ustanovenia odseku 1 tohto článku rezidentom v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že je rezidentom v tom štáte, v ktorom sa nachádza miesto jej skutočného vedenia.
Na základe týchto „pomôcok“ urči, v ktorom štáte je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou (je rezidentom, má daňový domicil) a následne budeš vedieť, v ktorom štáte priznať celosvetové(neobmedzené) príjmy.
andreaS
06.03.07,08:57
dakujem za nasmerovanie, vecer sa tomu povenujem.
Melnick
03.01.08,20:25
Také jednoduché to zas nie je. V niektorej krajine si musí priznať celosvetové príjmy a to v tej, ktorej je rezidentom(daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou). Podľa ZoDP_§2_pism.d je
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt 1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt,1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu, Súčasne však platí ZoDP_§1_ods.2 (2) Medzinárodná zmluva, ktorá bola schválená, ratifikovaná a vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom (ďalej len „medzinárodná zmluva“), má prednosť pred týmto zákonom. Zmluva medzi vládou Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky a vládou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska o zamedzení dvojitého zdanenia v odbore daní z príjmu a ziskov z majetku (Oznámenie č. 89/1992 Zb.) sa ako rezident označuje: Článok 4 Daňový domicil 1. Výraz “rezident” jedného zmluvného štátu” označuje v zmysle tejto Zmluvy každú osobu, ktorá je podľa práva tohto štátu podrobená v tomto štáte zdaneniu z dôvodu svojho bydliska, stáleho pobytu, miesta vedenia alebo akéhokoľvek iného podobného kritéria; tento výraz nezahŕňa fyzickú osobu, ktorá je podrobená zdaneniu v tomto zmluvnom štáte iba z dôvodov príjmu zo zdrojov v tomto štáte umiestnených. 2. Ak fyzická osoba je podľa ustanovenia odseku 1 tohto článku rezidentom v oboch zmluvných štátoch, určí sa jej postavenie v súlade s nasledujúcimi zásadami: (a)predpokladá sa, že táto osoba je rezidentom v tom zmluvnom štáte, v ktorom má stály byt. Ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že je rezidentom v tom zmluvnom štáte, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov); (b)ak sa nemôže určiť, v ktorom zmluvnom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov alebo ak nemá stály byt v žiadnom zmluvnom štáte, predpokladá sa, že je rezidentom v tom zmluvnom štáte, v ktorom sa obvykle zdržiava; (c)ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch zmluvných štátoch alebo v žiadnom z nich, predpokladá sa, že je rezidentom v tom zmluvnom štáte, ktorého je štátnym občanom; (d)ak je táto osoba štátnym občanom oboch zmluvných štátov alebo žiadneho z nich, upravia príslušné úrady zmluvných štátov túto otázku vzájomnou dohodou. 3. Ak osoba iná než fyzická osoba je podľa ustanovenia odseku 1 tohto článku rezidentom v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že je rezidentom v tom štáte, v ktorom sa nachádza miesto jej skutočného vedenia. Na základe týchto „pomôcok“ urči, v ktorom štáte je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou (je rezidentom, má daňový domicil) a následne budeš vedieť, v ktorom štáte priznať celosvetové(neobmedzené) príjmy. Ja iba krútim hlavou. Tak vypracovaný príspevok a nenašiel oceniteľa????????????
Johanka
03.01.08,20:44
mimotemy Si prepracovaná :) ??? Pravdepodobnosť udelenia bodu od pýtajúceho sa je blízka nule....však už aj ďakujem sa vytratilo :rolleyes:.
Melnick
04.01.08,22:31
mimotemy Si prepracovaná :) ??? Pravdepodobnosť udelenia bodu od pýtajúceho sa je blízka nule....však už aj ďakujem sa vytratilo :rolleyes:.
A aj toto zaslúži ocenenie.:D:--- Toľko múdrosti v dvoch vetách..........