petacuckova
01.03.07,06:28
Dobrý deň. Mám na vás prosbu. V našej spoločnosti chcú preradiť zamestnanca na iné pracovné miesto, kde mu aj mzda pôjde o 1500,- Sk dole. Je to správne ? Môžu to urobiť, majú na to právo ? Či s tým musí zamestnanec súhlasiť. V zákonníku práce som to nenašla. Ďakujem za každú radu.
endrju
01.03.07,05:41
Dobrý deň. Mám na vás prosbu. V našej spoločnosti chcú preradiť zamestnanca na iné pracovné miesto, kde mu aj mzda pôjde o 1500,- Sk dole. Je to správne ? Môžu to urobiť, majú na to právo ? Či s tým musí zamestnanec súhlasiť. V zákonníku práce som to nenašla. Ďakujem za každú radu.

§§ 55 a 56 Zákonníka práce
petacuckova
01.03.07,07:40
Len v zákonníku sú určené dôvody preradenia (tehotenstvo,nespôsobilosť ...) a jeho preraďujú preto, že jedno pracovné miesto sa uvoľnilo a na úseku, kde bol on je nadbytok. Čo v takomto prípade?
endrju
01.03.07,08:28
... Čo v takomto prípade?

Ak preradenie bez súhlasu zamestnanca v tomto prípade zamestnávateľ nedokáže obhájiť, treba postupovať podľa iných ustanovení Zákonníka práce.

Možných riešení je "milión":
1) dohoda (dodatok k pracovnej zmluve) o zmene pracovného zaradenia.
2) výpoveď pre nadbytočnosť tomuto zamestnancovi (vyriešenie prebytku) + prijatie nového zamestnanca (vyriešenie nedostatku),
3) zmena organizačnej štruktúry firmy,
....

Treba hľadať spôsoby - bez poznania situácie vo firme sa však nedá poradiť veľmi konkrétne.