sway
17.01.05,17:40
Prosím Vás viete niekto???:
Dohody o VP - máme ich veľmi veľa 97 - " ukážkový predaj výrobkov" , chcú odo mňa ročné zúčtovanie dane taký čo zarábali mesačne aj nad 10000,-Sk - mám im to robiť? - veď ich dohody som zdanila 19% a odviedla som na UP na sociálku.

vďaka za odpovede! :confused: :mad: :rolleyes: :confused: :confused:
Mila
17.01.05,17:02
Dáš im Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch s vyčíslenou zrazenou daňou a oni si dajú daňové priznanie.Tak to riešim u nás a nikto neprotestuje. Ty predsa nevieš zaručiť, že nikto z nich nemal inú dohodu alebo príjem.
emily
17.01.05,17:16
Mám dohodu a softvér mi robí tak, že do riadku 01 potvrdenia mi dá 0 a až do riadku 04 mi dá čiast.základ dane a do 05 daň. Je to správne?? alebo mám blbý softvér?
marcelaStanakova
17.01.05,17:37
Som toho istého názoru dať im potvrdenie o zdaniteľných príjmoch.
MARCELA
sway
17.01.05,17:46
Mám dohodu a softvér mi robí tak, že do riadku 01 potvrdenia mi dá 0 a až do riadku 04 mi dá čiast.základ dane a do 05 daň. Je to správne?? alebo mám blbý softvér?

ale mne nie je jasný princíp - prosím o radu - môže dohodár si uplatňovať nezdaniteľnú čiastku dane?? - podpísať vyhlasenie??, ak nie tak načo mu je zúčtovanie?? - veď mu to zdaním 19% - a už nikde nič s tým nerobí!!!
P. Mihál nepomôžete?! - dík :mad: :mad: :mad:
sway
17.01.05,17:51
Mám dohodu a softvér mi robí tak, že do riadku 01 potvrdenia mi dá 0 a až do riadku 04 mi dá čiast.základ dane a do 05 daň. Je to správne?? alebo mám blbý softvér?

Ja mám OLYMP a vypisuje mi to pekne od riadku 01. :o Asi bude zrada v SW. :confused:
Lucy
17.01.05,17:57
Sway, takže aj dohodár si môže u teba podpísať vyhlásenie, že si bude u teba ako u zamestnávateľa uplatňovať nezdaniteľnú časť na daňovníka.Samozrejme za podmienky, že si túto nezdaniteľnú časť neuplatňuje u iného zamestnávateľa. Ale ak ti raz vyhlásenie podpíše, tak by nemal byť problem.Si myslím. Ak majú dohodári aj HPP, tak potom im treba potvrdenie o príjme za rok a oni požiadajú o ročné zúčtovanie dane v svojho zamestnávateľa, kde má HPP, alebo podá DP. Inak, dohody sa už zdaňujú sadzbou 19%, nejde o osobitnú sadzbu dane, tak ako v roku 2003, keď príjem do 4000, Sk bol zdanený 10% a dohodár mal pokoj. V roku 2004, každý príjem na dohodu, bez ohľadu na jeho výšku sa zdaní 19% preddavkovo, to zn,že je potrebné daň za rok 2004 vysporiadať.
sway
17.01.05,18:14
[QUOTE=Lucy]Sway, takže aj dohodár si môže u teba podpísať vyhlásenie........

tak im fakt všetkým musím dávať potvrdenia??? - no to je hrúúúúúúza - moc dík za rady, neviem ako to zvládnem, :mad: :eek: :rolleyes:
Lucy
17.01.05,18:22
Ale veď "stačí" vytlačiť z Olympu http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Ozaj, nevieš náhodou, je v Olympe aktuálne tlačivo Potvrdenie o príjme? Mám verziu 5.60.
sway
17.01.05,18:28
Ale veď "stačí" vytlačiť z Olympu http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Ozaj, nevieš náhodou, je v Olympe aktuálne tlačivo Potvrdenie o príjme? Mám verziu 5.60.

Je tam potvrdenie o zdaniteľnej mzde ale je skovane pod ročným zúčtovaním dane v dokumentoch.

No lenže tie dohody nemám nahodené v Olympe - robila si ich firma sama ja im robím len klasické mzdy majú na to taký SW že...., a teraz odo mňa chcú tie potvrdenia, že či im ich spravím - dobré čo?, neviem ako to urobím, majú mesačne výstupy, ale nikde nemajú nasčítaných po pracovníkoch za rok :mad: - hrúúúúúza :mad:

končím nebaví ma robota - a to sa mi nestáva! :(
Lucy
17.01.05,18:40
Júúúj, tak to ti nezávidím. http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gifJa práve takého potvrdenia vyrábam, pre našich niektorých zamestnancov. Inak som niekde v Poradcovi čítala, že potvrdenie o príjme musíš dať každému zamestnancovi,či mu budeš alebo nebudeš robiť ročné zúčtovanie.
brm
17.01.05,21:20
sway, a mzdové listy im tá firma neviedla? mám taký blbý pocit, že aj dohodárovi sa musí viesť taká istá agenda ako zamestnancom...ako chceš robiť ročný daňový výkaz? máš moju úprimnú sústrasť..
Daska
17.01.05,21:38
Júúúj, tak to ti nezávidím. http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gifJa práve takého potvrdenia vyrábam, pre našich niektorých zamestnancov. Inak som niekde v Poradcovi čítala, že potvrdenie o príjme musíš dať každému zamestnancovi,či mu budeš alebo nebudeš robiť ročné zúčtovanie.
od 1.1. 2004 sa musi dat potvrdenie aj vsetkym dohodarom a oni si to musia dat do rocneho zuctovania alebo do DP
MIRKA
17.01.05,22:20
ja mám tiež otázku:

čo vlastne musí taký dohodár podpísať? aj vyhlásenie? alebo len žiadost o RzD...? ja mám napr. len dôchodcov-dohodárov a tí si neuplatňujú nezd.čiastky.
sway
18.01.05,07:02
Ešte raz všetkým vďaka - ihneď po DPH idem na to........, čo už. Ale im to teda riadne zrátam a vyfakturujem - len sa musím sama so sebou dohodnúť čo za to chcem, veď je to robota pre vraha !!
alena
18.01.05,07:03
ja by som tiež potrebovala poradiť z tejto oblasti: živnostník účtujúci v JU zamestnával v minulom roku na dohodu pracovníčku - dobrovoľne nezamestnanú, ktorá nemala iné príjmy - 8 mesiacov, avšak vyhlásenie na nezdaniteľnú čiastku dala až po prvom mesiaci, to znamená že za prvý mesiac jej nebola uznaná nezdaniteľná čiastka, až do ďalšieho mesiaca. Keďže nie som zbehlá v mzdovom účtovníctve neviem, čo všetko treba urobiť z hľadiska účtovníctva, ako to ovplyvní jeho daňové výdavky, daňového úradu - hlásenia a pod. Ďakujem za každú dobrú radu.
Anonymka
18.01.05,07:55
Ahojte. Pridávam sa do diskusie.

U našich dohodároch sa nerobí nijaké ročné zúčtovanie, ani potvrdenie nedávam. Oni si neuplatňujú nezd.časť na daňovníka - lebo nepodpísali vyhlásenie. Jednoducho sa im zdaní mzda, daň sa vysporiada, a podľa mňa tam už viac nie je čo riešiť.
Majka
18.01.05,08:20
Ale to potvrdenie si im povinna urobit.

teraz som z toho jelen, dohodar si moze odpocitat nezdanitelnu cast na danovnika? kazdy odhodar-studen,dochodca.... kt. mal prijem vyssi ako 40tis. ?

vy to tu rozoberate, v minulej diskusii kt. som nahodila ja v vladan poslala hladat riesenie zesa to tu uz raz "vybavilo" ale mne to stale nie je jasne.
barbadoss
18.01.05,09:52
Ahojte. Pridávam sa do diskusie.

U našich dohodároch sa nerobí nijaké ročné zúčtovanie, ani potvrdenie nedávam. Oni si neuplatňujú nezd.časť na daňovníka - lebo nepodpísali vyhlásenie. Jednoducho sa im zdaní mzda, daň sa vysporiada, a podľa mňa tam už viac nie je čo riešiť.
Povinnosť vydať potvrdenie ti vyplýva zo zákona č. 595/2003 § 39 ods.5.
Jedna moja firma mala tiež okolo stovky dohodárov za rok, ale všetkých
som ich "nahadzovala" do OLYMPU a tak to nebol taký problém...
Ja si ani neviem predstaviť že by som ich do mzdového programu nenahadzovala,
to by som potom musela výkazy do sociálky vyrábať ručne, veď za nich musíš
platiť a vykazovať 0,8 % úrazové poistenie.
Sany
18.01.05,10:13
Ja sa chcem opýtať, máme zamestnanca, ktorý je u nás v HPP, má podpísané vyhlásenie a okrem toho má príjem inde aj na dohodu o vykonaní práce. Môžem mu urobiť ročné zúčtovanie, ak mi donesie potvrdenie o zdanit.príjme a odvedenej dani, alebo si musí podať daňové priznanie?
Katty
18.01.05,10:16
sany môžeš mu spraviť ročné zúčtovanie.
Majka
18.01.05,10:17
vidim ze Olymp je oblub. Sw, viete mi prosim poradit ako je to s MRP na mzdy? ktory je lepsi, pretoze v MRP mam nejake dopletene zuctovania a vobec neviem ako robi vystup.
Sany
18.01.05,10:26
sany môžeš mu spraviť ročné zúčtovanie.
Ďakujem, ja som už z toho úplný pako. Stále je to inak. Tak fajn...
vladan
18.01.05,10:56
dávam do pozornosti zákon o dani z príjmov, § 38 - a odporúčam pozorne, ale pozorne si ho prečítať.
vladan
18.01.05,11:00
... na základe § 38 vidím nezrovnalosti v príspevkoch č. 2, 4, 7 a 17 tejto témy - potrebovalo by to upresnenie :D
Zita4
18.01.05,11:15
Ahojte. Pridávam sa do diskusie.

U našich dohodároch sa nerobí nijaké ročné zúčtovanie, ani potvrdenie nedávam. Oni si neuplatňujú nezd.časť na daňovníka - lebo nepodpísali vyhlásenie. Jednoducho sa im zdaní mzda, daň sa vysporiada, a podľa mňa tam už viac nie je čo riešiť.
Toto si mohla urobiť podľa starého zákona o dani, keď mali zrážanú osobitnú sadzbu dane. To už teraz neplatí.
luebchenko
18.01.05,11:41
dávam do pozornosti zákon o dani z príjmov, § 38 - a odporúčam pozorne, ale pozorne si ho prečítať.
vladi, keďže potrebujem porobiť aj inú robotku - nemohla by si byť konkrétnejšia? Na čo presne narážaš? - začala som študovať pozorne §38 - po pol hodine som stále kdesi na začiatku (tiež si si musela vybrať ten najporozvetvovanejší paragraf :p !), takže by si mi zjednodušila život, ak upresníš :D
luebchenko
18.01.05,11:47
Ešte raz všetkým vďaka - ihneď po DPH idem na to........, čo už. Ale im to teda riadne zrátam a vyfakturujem - len sa musím sama so sebou dohodnúť čo za to chcem, veď je to robota pre vraha !!
... až sa sama so sebou dohodneš, daj vedieť aj mne, koľko za to zapýtaš - mám presne takú istú firmu!!! Ich šéfstvo si myslí ako ušetrí, keď dohodárom vypočítajú čistú mzdu sami - a ja potom ako blbec robím výkazy do SP a hlásenia na DU ručne, prerábam prevodné príkazy a pod. A netuším čo si za to zapýtať - ide (našťastie len) o cca 15 dohodárov +- mesačne! Pre tvoju útechu: Karkulka píše 1000 potvrdení :D Karkulka zdravím!!! :p
Takže sway, daj vedieť keľo zapýtať, nech sme vrahyne dve - ve dvou se to táhne líp http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
vladan
18.01.05,12:06
ok, kvôli tebe Ľubi, tajomstvom paragrafu 38 je:
1. ak zamestnanec, ktorý mal v roku 2004 iba príjmy zo závislej činnosti a príjmy z ktorých sa vyberá daň podľa § 43 (daň vyberaná zrážkou), môže písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane svojho posledného zamestnávateľa, u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane a daňový bonus
2. ak zamestnanec neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane a daňový bonus v roku 2004 u žiadneho zamestnávateľa, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich
3. ak zamestnanec nepožiada o ročné zúčtovanie, je povinný podať daňové priznanie podľa § 32
To sú hlavné tri body, podľa ktorých, viem určiť, či vykonať, resp. nevykonať ročné zúčtovanie dane. Preklad týchto bodov:
1. treba si uvedomiť, kto bol v roku 2004 mojim posledným zamestnávateľom, u ktorého som si uplatňovala nezdaniteľnú časť a daňový bonus!
2. ak som si v priebehu roka 2004 neuplatňovala nezdaniteľnú časť a daňový bonus u žiadneho z mojich X zamestnávateľov, môžem sa svojvoľne rozhodnúť, ktorého z nich požiadam o ročné zúčtovanie dane!
3. ak si nevyberiem ani bod 1. ani bod 2. musím podať daňové priznanie podľa § 32
Príklady k jednotlivým bodom:
ad1. Môže to byť zamestnanec s pracovnou zmluvou, ktorý má podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov, teda si uplatňuje nezdaniteľnú časť a prípadne aj daňový bonus. Dohodár, ktorý mi podpísal vyhlásenie a splnil podmienky bodu 1.
ad2. Väčšinou sú to dohodári (napr. v evidencii nezamestnaných, resp. dôchodcovia), ktorí nemajú podpísané vyhlásenie u žiadneho zamestnávateľa.
Poznámka č. 1.: u dohodároch je napr. potrebné vedieť, či majú aj iného zamestnávateľa, či sú evidovaní na úrade práce
Poznámka č. 2.: písomná žiadosť o ročné zúčtovanie dane musí obsahovať náležitosti podľa § 38 ods. 4
Upozornenie: ešte raz, ročné zúčtovanie dane môžte vykonať iba tým zamestnancom (dohodárom), ktorí mali príjmy len zo závislej činnosti a príjmy, z ktorých sa berá daň podľa § 43 (daň vyberaná zrážkou)!!!
No dúfam, že je to už trošku jasnejšie :D
Anonymka
18.01.05,12:17
Povinnosť vydať potvrdenie ti vyplýva zo zákona č. 595/2003 § 39 ods.5.
Jedna moja firma mala tiež okolo stovky dohodárov za rok, ale všetkých
som ich "nahadzovala" do OLYMPU a tak to nebol taký problém...
Ja si ani neviem predstaviť že by som ich do mzdového programu nenahadzovala,
to by som potom musela výkazy do sociálky vyrábať ručne, veď za nich musíš
platiť a vykazovať 0,8 % úrazové poistenie.


Aj ja používam OLYMP. Ale jasné, že ich mám v počítači. Veď im predsa generujem mzdu (odmenu) a mám ich aj vo výkazoch.

Ide mi o potvrdenie, že som im zatiaľ (v minulých rokoch) nedávala. Odpočet na daňovníka predsa neuplatňovali, daň sa odviedla a bodka. Ale veď keď som povinná, tak im to potvrdenie dám. Vážne je to povinné????
luebchenko
18.01.05,12:21
Vlaďka takže si vlastne myslela na tých dohodárov (na ich povinnosti)! Lebo mzdárka si vystavením potvrdenia (tu bola chyba v príspevku 17 - firma toto potvrdenie vystaviť musí) svoju povinnosť splní - ak ju o iné ten zamestnanec nepožiada :D Jasné že slušný človek tých ľudí upozorní, čo a ako, ale de jure nemusí. Ale čo by sme pre našich klientov nespravili :p
vladan
18.01.05,12:26
Ľubi, priznám sa, že som nemyslela na dohodárov, myslela som na vykonávanie, resp. nevykonávanie ročného zúčtovania dane.
Ak by ma zamestnanec alebo dohodár písomne nepožiadal v termíne do 15.2.2005 o vykonanie ročného zúčtovania dane, tak mu vystavím potvrdenie o zdaniteľnej mzde a tak výjdem s čistým štítom z kancelárie :D
A s tým upozornením máš pravdu, ja mám 30 zamestnancov a čudovala by si sa ako polopatisticky idem na nich, aby pointu ročného zúčtovania dane pochopili :D
MIRKA
18.01.05,12:50
vladan,

ja mam len cca 12 zamestnancov (aj s dohodarmi), a ked som im teraz vsetkym z dobrej vole chcela urobit RzD a pytala si od nich potrebne doklady, tak na mna kukali, ze co otravujem. prisaham! az ma presla chut. ale zase ti ludia vobec netusia o nejakom zakone o dani z prijmov a vobec nevedia, co robit, takze by si danove nikdy ani nepodali.
Anonymka
18.01.05,13:26
Mirka, ja som na tom rovnako. Každoročne vypisujem žiadosti a dám im podpísať. Samozrejme sa ich pýtam, či mali aj iný príjem, lebo potom musia podať DP. Oni mi dajú potrebné doklady, podpíšu sa, a čakajú na peniaze (preplatky). U nás pracovníci nevedia o tých veciach v zákonoch.
Ale zdá sa, že už ani ja :(
vladan
18.01.05,13:35
prikladám svoje pokyny na vyplnenie žiadosti o ročné zúčtovanie dane, ktoré dávam zamestnancom spolu s tlačivom žiadosti. Možno to niekomu pomôže :D
Janca
18.01.05,13:42
Pripajam sa k vyjadreniam vladan, naozaj to tu prezentovala zrozumitelne a len dodavam pre "dohodarov" ze 19% dan je v kazdom jednom pripade aj pri vyplateni 5,-- Sk alebo 200 tis. Sk stale len dan preddavkova, teda nevysporiadana a treba ju dat do poriadku. Aj dohodar je clovek a moze si podpisat u niektoreho svojho zamestnavatela "vyhlasenie ..." a v tom pripade prichadzate do uvahy, ze Vas m o z e poziadat o rocne zuctovanie. Ak nema podpisane vyhlasenie, date mu potvrdenie o zrazenych preddavkoch ako hocikomu inemu - povinne - a odporucite mu, aby si dan vysporiadal sam formou bud formou DP, alebo rocneho zuctovania u ineho zamestnavatela, u ktoreho ma vyhlasenie podpisane. Nezalezi na tom, ako dlho pracoval na dohody a kolko ich ma. Kazdy clovek ma narok na plnu nezdanitelnu ciastku, hoci nemal prijmy cely rok.
Anonymka
18.01.05,13:45
Dík Vlaďa za pokyny. Je to fakt super!!!! :D
rosemary
18.01.05,13:54
Ešte jedna otázočka pre znalejších tohto problému. Ja okrem hlavného pracovného pomeru som mala aj dohodu. U zamestnavateľa som /zatiaľ ešte nie/ podpísala vyhlásenie. Vo firme, kde som pracovala na dohodu mi určite žiadne ročné zúčtovanie preddavkov nedajú, lebo tá pani u nich nevie, že by mala také niečo robiť.No..a ja mám veľké dilema, či ju mám upozorniť, aby mi ho vystavila/ čo jej budem musieť vysvetliť/, alebo sa mám na to vyprášiť, podpísať u zamestnávateľa prehlásenie a robiť mrtvého brouka? Zdanené to bolo, dorubok mi z toho nehrozí. Alebo poruším nejaký ten §§§§ nbo
Janca
18.01.05,14:05
Z firmy, kde si pracovala na dohodu si vypytaj Potvrdenie o vyplatenych prijmoch a zrazenych preddavkoch za rok 2004, tie daj svojej uctovnicke v hlavnom pracovnom pomere /kde si si dufam podpisala vyhlasenie na zaciatku roka/ a ona Ti urobi rocne zuctovanie dane. Ak si Vyhlasenie ... nepodpisala a umozni ti to mzdarka spatne, bud rada, ak Ti to neumozni, tak si od nej pytaj take iste tlacivo ako z dohody a daj si DP. Urcite nerob mrtveho brouka, lebo Tvoja dan je nevysporiadana.
Palino
18.01.05,14:09
Ja by som sa chcel opýtať, aký doklad požadujete, keď si zamestnanec platil príspevky do doplnkovej dôchodkovej poisťovne sám a máme mu robiť ročné zúčtovanie. Myslíte, že stačí kópia výpisu z banky, alebo má byť opis? On originál potrebuje, aby mohol v prípade potreby vydokladovať príspevky v DDP.
Janca
18.01.05,14:10
Preco si ich platil sam ? To akoze navyse nad ramec zamestnaneckej zmluvy ?
vladan
18.01.05,14:15
keďže milujem ten pocit, ak mám vo všetkom jasno ...
- stále zdieľam názor, resp. slová ktoré som prezentovala v príspevku č. 29
- podľa zákona o dani z príjmov, § 5 ods. 1a) hovorí okrem iného aj o tom, že príjmami zo závislej činnosti sú príjmy z pracovnoprávneho vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu - tu by som so 100% presnosťou zaradila príjem z dohody o vykonaní práce alebo z dohody o brigádnickej práci študentov v akejkoľvek výške. Tieto príjmy sú predmetom dane!!!
- od 1.1.2004 (to už je niečo vyše roka) platí, že daň z príjmu z dohôd už nie je považovaná za vysporiadanú. Daň z príjmov z dohôd je považovaná za preddavok, ktorý treba vysporiadať!
vladan
18.01.05,14:16
Ja by som sa chcel opýtať, aký doklad požadujete, keď si zamestnanec platil príspevky do doplnkovej dôchodkovej poisťovne sám a máme mu robiť ročné zúčtovanie. Myslíte, že stačí kópia výpisu z banky, alebo má byť opis? On originál potrebuje, aby mohol v prípade potreby vydokladovať príspevky v DDP.
ja by som chcela vidieť na vlastné oči originál, ktorý by som si potom okopčila :D
vladan
18.01.05,14:21
Z firmy, kde si pracovala na dohodu si vypytaj Potvrdenie o vyplatenych prijmoch a zrazenych preddavkoch za rok 2004, tie daj svojej uctovnicke v hlavnom pracovnom pomere /kde si si dufam podpisala vyhlasenie na zaciatku roka/ a ona Ti urobi rocne zuctovanie dane. Ak si Vyhlasenie ... nepodpisala a umozni ti to mzdarka spatne, bud rada, ak Ti to neumozni, tak si od nej pytaj take iste tlacivo ako z dohody a daj si DP. Urcite nerob mrtveho brouka, lebo Tvoja dan je nevysporiadana.
rada by som upravila predposlednú vetu:
"Ak si Vyhlásenie ... nepodpísala a umožní ti to mzdárka spätne, buď rada, ak ti to neumožní, môžeš požiadať buď svojho hlavného zamestnávateľa alebo svojho zamestnávateľa, u ktorého si mala dohody o vykonanie ročného zúčtovania dane."
V tvojom konkrétnom prípade, rosemary, ti takýto postup povoľuje § 38 ods. 1 - predposledná veta.
... hovorím ... § 38 ... pozorne čítať :D
rosemary
18.01.05,14:22
Ďakujem Ti Janča, Vyhlásenie mi dá mzdárka určite podpísať spätne, ešte aby nedala, veď je moja podriadená, ona ho podpísané tiež nemá, lebo sme tam na dohodu pracovali obidve. Stejne je blbosť vyhlásenie podpisovať na začiatku roka, čo ja viem, či budem mať aj iný príjem.Ale ďakujem za odpoveď u
Palino
18.01.05,14:22
Preco si ich platil sam ? To akoze navyse nad ramec zamestnaneckej zmluvy ?Len on si platil, zamestnávateľ neplatil nič.


vladan, vďaka za odpoveď. My sme sa vlastne zatiaľ tiež tak, nejako dohodli.
vladan
18.01.05,14:23
tak tejto vete fakt nerozumiem:


Stejne je blbosť vyhlásenie podpisovať na začiatku roka, čo ja viem, či budem mať aj iný príjem.
vladan
18.01.05,14:25
vladan, vďaka za odpoveď. My sme sa vlastne zatiaľ tiež tak, nejako dohodli.
ehm, aj aj sa budem musieť takto dohodnúť (sama so sebou) :D ... ale asi si vyhoviem :D
Janca
18.01.05,14:25
Nie je blbost mat to vyhlasenie podpisane. Som tak trochu zvedava, ak, tak na akom zaklade ti mzdarka davala mesacne odpocitatelnu polozku na dan. Podpisane vyhlasenie nema vplyv na to, kolko prijmov budes mat. Aj ked mas podpisane vyhlasenie, nie je nikde napisane, ze si na konci roka nebudes davat DP, ak budes mat v roku aj ine prijmy ako pzc. ...
Janca
18.01.05,14:27
to Palino: ako pise Vladan, overit kopiu s orginalom.
Artcafe
29.12.09,15:16
Z celej diskusie mi nie je celkom jasné, či dohodár-študent musí mať zdanený príjem, keď mi podpísal Vyhlásenie. Ani na daňovom mi nedali jednoznačnú odpoveď
veronikasad
29.12.09,15:21
Z celej diskusie mi nie je celkom jasné, či dohodár-študent musí mať zdanený príjem, keď mi podpísal Vyhlásenie. Ani na daňovom mi nedali jednoznačnú odpoveď
Uveď prosím mesačnú výšku príjmu a celkový príjem za rok 2009
Ejo
31.12.09,10:06
Dobrý deň. Chcem sa spýtať. Ak som mala zamestnaných len dohodárov, niektorí mali podpísané vyhlásenie, niektorí nie, oni mali zrážkovú daň. Som povinná im spraviť ročné zúčtovanie dane /tým čo majú podpísané vyhlásenie/ alebo len ak o to požiadajú? Alebo stačí ak každému vystavím potvrdenie o príjme?
Tweety
31.12.09,10:08
Dobrý deň. Chcem sa spýtať. Ak som mala zamestnaných len dohodárov, niektorí mali podpísané vyhlásenie, niektorí nie, oni mali zrážkovú daň. Som povinná im spraviť ročné zúčtovanie dane /tým čo majú podpísané vyhlásenie/ alebo len ak o to požiadajú? Alebo stačí ak každému vystavím potvrdenie o príjme?
Každému vystavíš potvrdenie- je to povinnosť podľa zákona, a tým, ktorí o RZD požiadajú do zákonného termínu a majú príjem len zo ZČ a predd. daň, urobíš RZD.
Ejo
31.12.09,10:15
Ďakujem pekne!!!!!
nikulik
10.01.10,13:11
Chcem sa uistit prosim. Mame zamestnancov ktori u nas pracuju ale na dohodu, maju podpisane vyhlasenie na dan, minuly rok pracovali do marca na TPP a potom hned na dohodu. Mam ja povinnost ako zamestnavatel robit dohodarovi RZD ak o to požiada?
nikulik
19.01.10,11:22
Chcem sa uistit prosim. Mame zamestnancov ktori u nas pracuju ale na dohodu, maju podpisane vyhlasenie na dan, minuly rok pracovali do marca na TPP a potom hned na dohodu. Mam ja povinnost ako zamestnavatel robit dohodarovi RZD ak o to požiada?

neporadite mi niekto?
Nutricia
19.01.10,11:27
Chcem sa uistit prosim. Mame zamestnancov ktori u nas pracuju ale na dohodu, maju podpisane vyhlasenie na dan, minuly rok pracovali do marca na TPP a potom hned na dohodu. Mam ja povinnost ako zamestnavatel robit dohodarovi RZD ak o to požiada?
ak o to požiada musíš spravit ročné zúčtovanie,samozrejme ak bude žiadost kompletná,čiže aj s potvrdením od predch.zamestnávatela.
Ročné zúčtovanie robí posledný zamestnávatel v roku ak má zamestnanec viacerých zamestnávatelov tak spravidla robí ten u ktorého má podpísané vyhlásenie.Samozrejme na základe žiadosti o vykonanie RZ dane.
drobeceva
19.01.10,11:27
Chcem sa uistit prosim. Mame zamestnancov ktori u nas pracuju ale na dohodu, maju podpisane vyhlasenie na dan, minuly rok pracovali do marca na TPP a potom hned na dohodu. Mam ja povinnost ako zamestnavatel robit dohodarovi RZD ak o to požiada?
ak ste boli posledný zamestnávateľ, v termíne predloží žiadosť a všetky potrebné doklady, tak áno
nikulik
19.01.10,11:46
a mam povinnost robit RZD ak o to požiada dohodar, kazdemu alebo len tomu kto je este aj teraz u nas zamestnany na dohodu? napr. ked skoncil v decembri na dohodu a teraz uz u nas nepracuje a požiada tak mam povinnost mu robit RZD, alebo len tym ktorí u nas teraz stale pracuju? a zaujimalo by ma to aj z pohladu TPP, ak pracoval zamestnanec u nas v r.2009 nie cely rok na TPP, a teraz u nas uz nepracuje, moze taktiez ma požiadat o RZD? som povinna urobit alebo len tym ktorí naozaj teraz teraz u nas este stale pracuju.neviem ci pisem zrozumitelne ale potreb.to vediet.
Nutricia
19.01.10,11:51
a mam povinnost robit RZD ak o to požiada dohodar, kazdemu alebo len tomu kto je este aj teraz u nas zamestnany na dohodu? napr. ked skoncil v decembri na dohodu a teraz uz u nas nepracuje a požiada tak mam povinnost mu robit RZD, alebo len tym ktorí u nas teraz stale pracuju? a zaujimalo by ma to aj z pohladu TPP, ak pracoval zamestnanec u nas v r.2009 nie cely rok na TPP, a teraz u nas uz nepracuje, moze taktiez ma požiadat o RZD? som povinna urobit alebo len tym ktorí naozaj teraz teraz u nas este stale pracuju.neviem ci pisem zrozumitelne ale potreb.to vediet.
ak si bola posledným zamestnávatelom v roku 2009 aj ked je to dohodár, ak ta požiada musíš spravit ročné zúčtovanie.
Ak nepracoval celý rok 2009 a donesie ti potvrdenie od predch.zamestnávatela tak aj tomu.

máš to aj v príspevku 58
VERONIKA6
19.01.10,11:51
a mam povinnost robit RZD ak o to požiada dohodar, kazdemu alebo len tomu kto je este aj teraz u nas zamestnany na dohodu? napr. ked skoncil v decembri na dohodu a teraz uz u nas nepracuje a požiada tak mam povinnost mu robit RZD, alebo len tym ktorí u nas teraz stale pracuju? a zaujimalo by ma to aj z pohladu TPP, ak pracoval zamestnanec u nas v r.2009 nie cely rok na TPP, a teraz u nas uz nepracuje, moze taktiez ma požiadat o RZD? som povinna urobit alebo len tym ktorí naozaj teraz teraz u nas este stale pracuju.neviem ci pisem zrozumitelne ale potreb.to vediet.Ak si bol jeho posledným zamestnávateľom a požiada Ťa o vykonanie, tak áno.
nikulik
19.01.10,12:01
ďakujem vam veľmi pekne. ja som si myslela, ze RZD mam povinnost robit len tomu kto u nas pracuje teraz, a to iba na TPP. takze dakujem za radu.
Nutricia
19.01.10,12:03
ďakujem vam veľmi pekne. ja som si myslela, ze RZD mam povinnost robit len tomu kto u nas pracuje teraz, a to iba na TPP. takze dakujem za radu.
to si si pomýlila s ročným zúčtovaním zdravotného poistenia,tam to takto platí.Ak ku dnu podania žiadosti už nie je tvojim zamestnancom RZ ZP mu nemôžeš spravit,musí si ho podat sám ak má povinnost.
nikulik
19.01.10,12:08
ďakujem za objasnenie. :)))
accad
12.02.10,15:16
V potvrdení o príjme u študentov na DBPŠ, ktorí si počas roka uplatňovali nezdaniteľnú časť na daňovníka, v časti "Údaje potrebné na uplatnenie zamestnaneckej prémie..." mám zaixované mesiace aj v riadku PP aj v riadku Dohody mimo PP súčasne. V kolonke "nie" mám X. Je to v poriadku alebo je niečo v programe zle zadané, že je to zaixované aj v riadku PP? Alebo kedže nevzniká nárok na zamestnaneckú prémiu, tak si to nevšímam?
accad
12.02.10,15:27
Ako by bolo možné v OLYMPE vyriešiť problém, aby do Potvrdenia o príjme nebol započítaný príjem nevyplatený k 31.1.2010 za mesiac 7/09? Jedná sa o príjem z DPČ, daň a odvody boli odvedené.
Program mi započítava do potvrdenia celkový príjem, aj vypočítanú daň. Skúšala som to riešiť cez vygenerované prevodné príkazy, ale čiastka sa neupravila.
Má s tým niekto skúsenosti? Už som danú otázku zadala aj do Krosu, ale možno to už niekto v praxi riešil a vie návod.
rogalo
12.02.10,15:46
Pracovníčka odchodom do dôchodku ukončila pracovný pomer k 31.3.2009 a vtedy prevzala potvrdenie o príjme za I-III/2009. Dnes má osobne navštívila, či by som jej urobila ročné zúčtovanie. Upozornila som ju na skutočnosť, že sme momenálne v platobnej neschopnosti /nemáme vyplatené mzdy zamestnancom za XII/2009/ a bolo by pre ňu vyhodnejšie keby si podala daňové priznanie. Písomnú žiadosť mi nepredložila. Je to v poriadku, alebo aj napriek som povinná jej urobiť ročné zúčtovanie?
Timka1
12.02.10,15:58
Pracovníčka odchodom do dôchodku ukončila pracovný pomer k 31.3.2009 a vtedy prevzala potvrdenie o príjme za I-III/2009. Dnes má osobne navštívila, či by som jej urobila ročné zúčtovanie. Upozornila som ju na skutočnosť, že sme momenálne v platobnej neschopnosti /nemáme vyplatené mzdy zamestnancom za XII/2009/ a bolo by pre ňu vyhodnejšie keby si podala daňové priznanie. Písomnú žiadosť mi nepredložila. Je to v poriadku, alebo aj napriek som povinná jej urobiť ročné zúčtovanie?


povinná si urobiť vtedy ak máš od nej žiadosť o vykonanie RZD ..... keďže ju nemáš, nemáš ani povinnosť ...... v tomto prípade je ozaj lepšie podať DP typ A, mohla si jej vyjsť v ústrety a vyplniť, veď to je rýchlo a zaniesla by si už sama .....
ANNAP
06.02.12,09:26
môžem spraviť dôchodcovi, ktorý mal len u nášho zamestnávateľa príjem na dohodu ročné zúčtovanie dane za rok 2011?
nič sa nezmenilo?
ANNAP
06.02.12,09:29
Mila123
06.02.12,09:37
aký mal hrubý príjem?
veronikasad
06.02.12,09:38
môžem spraviť dôchodcovi, ktorý mal len u nášho zamestnávateľa príjem na dohodu ročné zúčtovanie dane za rok 2011?
nič sa nezmenilo?
Môžeš, ak o RZD požiada do 15.2. Niekedy je však výhodnejšie, ak si sám podá DP (starobný dôchodca s príjmom do 1/2 NČZD)
luciadr
13.02.12,13:44
A preco je to vyhodnejsie??? Dakujem.
veronikasad
13.02.12,13:47
A preco je to vyhodnejsie??? Dakujem.
Uveď výšku hrubého príjmu SD
luciadr
13.02.12,13:58
vysku prijmu ma 1321,07, vyska preddavkov 250,95.
Tweety
13.02.12,13:59
vysku prijmu ma 1321,07, vyska preddavkov 250,95.

Ak podáš DP, alebo požiadaš o RZD, daňové preddavky na ti vrátia.
luciadr
13.02.12,14:00
ano,viem,ze sa dan vrati, len mi nie je jasne, ci ma dochodca poziadat o RZ alebo ma povinnost podat si dan.priznanie...dakujem vam.
luciadr
13.02.12,14:07
Tak teraz som sa trochu zmiatla....na dochodku uz bol k 1.1.2011....V roku 2011 pracoval na dohodu a prijem s preddavkami som uz spomenula...v tomto pripade by mal mat narok na celu zaplatenu preddavkovu dan, neodpocitava sa tam vyska dochodku od NČ ZD, ked uhrn prijmov predstavoval len 1321,07. Alebo to tak nie je?
ewita888
13.02.12,14:15
Tak teraz som sa trochu zmiatla....na dochodku uz bol k 1.1.2011....V roku 2011 pracoval na dohodu a prijem s preddavkami som uz spomenula...v tomto pripade by mal mat narok na celu zaplatenu preddavkovu dan, neodpocitava sa tam vyska dochodku od NČ ZD, ked uhrn prijmov predstavoval len 1321,07. Alebo to tak nie je?
Takto by sa mu to rátalo, keby mal príjem viac, ako 1779,65..
keďže mal príjem menší, celá daň sa mu vráti..
veronikasad
13.02.12,14:25
Tak teraz som sa trochu zmiatla....na dochodku uz bol k 1.1.2011....V roku 2011 pracoval na dohodu a prijem s preddavkami som uz spomenula...v tomto pripade by mal mat narok na celu zaplatenu preddavkovu dan, neodpocitava sa tam vyska dochodku od NČ ZD, ked uhrn prijmov predstavoval len 1321,07. Alebo to tak nie je?
Toto je typický prípad SD, pre ktorého je výhodou sám si podať DP typu A a nežiadať zamestnávatela o vykonanie RZD. Ak mu budeš robiť RZD, môžeš mu uplatniť ako NČZD len rozdiel medzi ročnou NČZD a vyplateným dôchodkom.

Ak si sám podá správne vyplnené DP typu A, uplatní § 46 a DU mu vráti celú zrazenú daň. Na výšku vyplateného dôchodku sa v tomto prípade neprihliada.
luciadr
13.02.12,14:27
ok,super, takze spat k povodnej otazke, je lepsie podat RZ alebo Dan,priznanie? :)
veronikasad
13.02.12,14:28
ok,super, takze spat k povodnej otazke, je lepsie podat RZ alebo Dan,priznanie? :)
čítala si príspevok č. 81 ?
Tweety
13.02.12,14:28
ok,super, takze spat k povodnej otazke, je lepsie podat RZ alebo Dan,priznanie? :)Lepšie je DP, viď 81. príspevok.
luciadr
13.02.12,14:31
ahaa,jasne, pardon, slepa som :)) dakujem vam