majat
01.03.07,10:31
Chcem sa spýtať,či je zákonom stanovené,že denná pokladničná uzávierka musí byť zapísaná v ten istý deň do pokladničnej knihy? Samozrejmosťou je ,že každý deň je vytlačená.
betka
01.03.07,12:37
Neviem, či to v zákone niekde je...
Ten, kto urobí dennú uzávierku pokladne, mal by rovno napísať do pokladničnej knihy potrebné údaje z uzávierky a mal by ju podpísať ten, kto ju urobil.
TinkiDinki
12.06.07,10:21
Podľa zákona o vedení tržieb RP

Musia byť denné uzávierky (aj mesačná) nalepené NAJNESKOR v prvý deň nového mesiaca.
Čiže celý mesiac (január) nemusíš nič nalepovať, ale prvého (februára) musíš mať nalepený celý január a aj mesačnú uzávierku (januárovú).
Eva99
03.01.08,16:15
Prosím Vás, vraj už nevyrábajú pokladničné knihy pre neplatcov dph, len pre platcov a tie majú použiť aj neplatcovia. Je to tak???
Eva99
03.01.08,16:56
ja len posúvam..
Anja111
03.01.08,17:13
Prosím Vás, vraj už nevyrábajú pokladničné knihy pre neplatcov dph, len pre platcov a tie majú použiť aj neplatcovia. Je to tak???
Aj neplatiteľ DPH môže používať Pokladničnú knihu s kolonkami pre DPH... Jednoducho ich nebude vyplňovať...
Eva99
03.01.08,17:17
Aj neplatiteľ DPH môže používať Pokladničnú knihu s kolonkami pre DPH... Jednoducho ich nebude vyplňovať...

Nie je to žiadny problém? Mám totiž skúsenosť, že je problém ak nemáte pokladničnú knihu s dvomi sadzbami dph, ale len jednou, aj keď 10%-tnú nikdy nepoužijete... Tak len pre istotu, či toto nie je niečo podobné... Ďakujem.
Anja111
03.01.08,17:20
Nie je to žiadny problém? Mám totiž skúsenosť, že je problém ak nemáte pokladničnú knihu s dvomi sadzbami dph, ale len jednou, aj keď 10%-tnú nikdy nepoužijete... Tak len pre istotu, či toto nie je niečo podobné... Ďakujem.
Nie je to problém. Kľudne ju môžeš použiť.
A to s tou 10% DPH sa dá tiež ľahko poriešiť... Stačí rozdeliť kolonku na dve časti, t.j. 10% a 19% DPH, pričom sa využíva len kolonka s 19%...
Eva99
03.01.08,17:21
Nie je to problém. Kľudne ju môžeš použiť.
A to s tou 10% DPH sa dá tiež ľahko poriešiť... Stačí rozdeliť kolonku na dve časti, t.j. 10% a 19% DPH, pričom sa využíva len kolonka s 19%...

ok, ďakujem ;)
ekopo
03.01.08,17:44
Podľa zákona o vedení tržieb RP

Musia byť denné uzávierky (aj mesačná) nalepené NAJNESKOR v prvý deň nového mesiaca.
Čiže celý mesiac (január) nemusíš nič nalepovať, ale prvého (februára) musíš mať nalepený celý január a aj mesačnú uzávierku (januárovú).
O tomto určite nehovorí zákon o vedení tržieb RP :)

ale Vyhláška MF SR č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb ERP v znení vyhlášky č. 59/1995 Z.z., vyhlášky č. 353/1996 Z.z. , vyhlášky č. 735/2004 Z.z. a vyhlášky č 679/2006 Z.z. a to v § 3 ods.4.

odpoveď bola v podstate správna
Marika31
06.01.08,15:22
Ahoj všetkým...som tu nová a dúfam, že medzi členou zapadnem...zatiaľ sa na "porade" len rozhliadám....mám však otázočku nastúpila som do práce,chodím pre firmu nakupovať do kancelárie.. príjem a výdaj si zatiaľ zaznamenávam do excelu/čo sa nakupilo,proste podrobne/dostala som od šefa pokladničku knihu, ktorú vydalo Ševt bez priepisu...a bohužial neviem si rady ako tam zaznamenať všetky príjmy,výdaje ktoré sa uskutočnili...poradí mi prosím niekto...vopred veľmi pekne ďakujem za každu odpoveď ...pekný deň všetkým prajem...Marika
danka101
06.01.08,15:37
Ahojte, chcela by som sa este opytat, ci sa v JU musi uctovat trzba do peňazného denníka denne, alebo stací na konci mesiaca zauctovat celú mesačnu trzbu?
Zuzy
06.01.08,15:49
Ja osobne zaúčtujem každý deň, lebo každý deň kupujeme aj tovar , ktorý zaplatím v hotovosti, aby mi potom neišla pokladňa do mínusu
danka101
06.01.08,15:53
Ja som to takto niekedy robila, ale teraz mi to robi dost problém, lebo robim uct. externe, uctujem kazdy den, ale nechodim denne do firmy pre trzby.... takze neviem, niekto mi spominal, ze staci, aby na konci mesiaca nebola pokl. v minuse, co nikdy nie je
Zuzy
06.01.08,16:02
Možno to závisí aj od charakteru činnosti, . lebo aj keď účtuješ externe, nechodíš do firmy každý deň po pásky, a firma nemá každý deň aj výdavky?
ekopo
06.01.08,16:06
Účtovať tržbu do PD je možné podľa názorov poraďákov denne, ale aj mesačne. Je to tak 50 : 50 a zdôvodnenia sú rôzne.
Lydka R
06.01.08,16:15
Účtovať tržbu do PD je možné podľa názorov poraďákov denne, ale aj mesačne. Je to tak 50 : 50 a zdôvodnenia sú rôzne.

Ja účtujem mesačne. Majiteľka mi hovorila, že kedysi účtovali denne a kontrola im to vytkla, že nie je potrebné, ak sú tržby denne zapísané v pokladničnej knihe na základe denných uzávierok. Keďže sa počas mesiaca samozrejme nakupuje tovar, počas mesiaca mi ide pokladňa do mínusu, ale po zaúčtovaní mesačných tržieb na konci mesiaca je všetko OK.
Anja111
06.01.08,16:20
Prikláňam sa k účtovaniu tržby z ERP denne... V praxi však účtujem obidvomi spôsobmi. Podľa želania klientov...
Denda
06.01.08,16:25
Pokladničná kniha a peňažný denník sú dve rozdielne veci. Účtovať do peňažného denníka môžete tržbu aj raz mesačne podľa toho ako máte zabezpečenú evidenciu v pomocných knihách. V prípade, že máte viac pokladní a viac účtov, vedenie pokladničnej a bankovej knihy je povinné.
Pokladničná kniha má slúžiť na evidenciu peňažných prostriedkov hlavne vtedy ak sú niekomu zverené, môže s nimi disponovať a je za ne zodpovedný.
evina
06.01.08,16:27
Jana Acsová
06.01.08,17:17
Ivča
07.03.08,06:21
Mala som na kontrole obecného kontrolóra a ten mi dal do zápisu, že nemám očíslované listy v pokladničnej knihe. Zapisujem tak, že každý mesiac je ďalší list. Je to potrebné číslovať? Vyplýva to zo zákona?