redie
01.03.07,09:46
ahojte,
poraďte mi prosím.
chcem začať podnikať, ale som zamestnaná v súkromnej spoločnosti.:(
1. musím nahlásiť, že som sa stala živnostníkom (keď k tomu príde) aj svojmu zamestnávateľovi?
2. zmení sa mi niečo v mzdovej agende u zamestnávateľa?
3. ako je to s platenim odvodov do zdrav. a soc. poi., keď nechcem aby o tom vedel môj zamestnávateľ;)
(samozrejme moja živnosť bude mať iný okruh podnikania ako zamestnávateľ)

ďakujem
olinka6226
05.03.07,06:17
ahoj, ako pises, ides podnikat v inom smere ako je tvoja pracovna pozicia u zamestnavatela, takze mne z toho vychadza nasledovne:
1. nemusis nic nahlasovat
2. u zamestnavatela sa nic nemeni
3. v case do podania prveho danoveho priznania platis len zdravotne poistenie - musis sa prihlasit na ZP ako SZCO z minimalnej mzdy, momentalne v sume 1064Sk. Do SP sa zatial neprihlasujes. Az v juni nasledujuceho roka podavas vypis z danoveho priznania na SP a oni ti potom urcia vysku platieb.
redie
05.03.07,06:27
ahoj, ako pises, ides podnikat v inom smere ako je tvoja pracovna pozicia u zamestnavatela, takze mne z toho vychadza nasledovne:
1. nemusis nic nahlasovat
2. u zamestnavatela sa nic nemeni
3. v case do podania prveho danoveho priznania platis len zdravotne poistenie - musis sa prihlasit na ZP ako SZCO z minimalnej mzdy, momentalne v sume 1064Sk. Do SP sa zatial neprihlasujes. Az v juni nasledujuceho roka podavas vypis z danoveho priznania na SP a oni ti potom urcia vysku platieb.

:rolleyes: aha, dakujem.
mam este otazocku...musim sa prihlasit na ZP ako SZCO a platit odvody vo vyske 1064,-Sk + moj zamestnavatel mi strhne za zamestnanca, :confused: alebo ja si odvediem len rozdiel medzi touto ciastkou a tou, co i strhne zamestnavatel?:(

dakujem moc.
katkaj
05.03.07,06:29
:rolleyes: aha, dakujem.
mam este otazocku...musim sa prihlasit na ZP ako SZCO a platit odvody vo vyske 1064,-Sk + moj zamestnavatel mi strhne za zamestnanca, :confused: alebo ja si odvediem len rozdiel medzi touto ciastkou a tou, co i strhne zamestnavatel?:(

dakujem moc.

Prihlásiť ako SZČO sa na ZP musíš. Kedže si aj zamestnanec tak platiť nemusíš a vysporiadaš si zdravotné v RZZP. Ale pokiaľ predpokladáš vysoké príjmy zo živnosti tak môžeš si už teraz platiť preddavky z VZ ktorý si určíš sám ;)