andrea
01.03.07,10:20
Prosím niekoho o radu : dňa 26.1.2007 sme realizovali prepravu tovaru z PL do ČR. Počasie bolo zlé, bola snehová kalamita - letisko Ruziň bolo zatvorené, lety boli presmerované na Brno a Bratislavu. Na dialniciach sa tvorili kolony kvôli haváriam a náš vodič nestihal načas tu prepravu urobiť. Cestu sme vyfakturovali podľa objednávky a odberateľ nám teraz vrátil faktúru aj s "dodatkom" v ktorom je vyfakturovaná čiastka povýšená o ďalšie tisíce s odôvodnením sa na nedodržanie doby dodania tovaru a že jemu vznikli ďalšie náklady, ktoré on nemôže znášať lebo on chcel ten tovar mať 24.1. a my sme mu ho dodali až 26.1. Prosím Vás má niekto skúsenosť s niečim takým?? Natrafil už aj z Vás niekto na tak necharakterného človeka, ktorý nevie pochopiť, že ten vodič nemôže riskovať, má jazdiť bezpečne. Prosím Vás môže mi niekto poradiť čo mám teraz urobiť?? Ďakujem
josh
01.03.07,09:27
Treba vidiet zmluvu o preprave. Ak ste sa zaviazali, ze tu prepravu do 24.1. vybavite a boli ste v omeskani, zodpovedate za skodu, ak ste sa nedohodli inak.
dana9
01.03.07,09:29
Najmä treba pozriet ustanovenia dohovoru CMR, ten sa na takuto prepravu vztahuje. Len v skratke - je tam zodpovednost riesena trosku dost odlisne od SR, je tam napr. 1 rocna premlcacia doba a pod.
andrea
01.03.07,09:49
zmluva je, že to dodame do 24.1., ale keď cesty niesu bezpečné,zjazdné no ja neviem..teraz mám trpieť a byť škodná. Ja nemôžem vedieť kde aké podmienky sú. Niekde sú cesty zjazdné inde nie.
Ja som zmluvu nedodržala ale nie preto, že som nechcela, ale preto, že som nemohla. Prosím Vás neexistuje niejaký §-fček, aby som sa mohla na nepriazeň počasia odvolať??? Je to na smiech, aby existoval §, ale možno by som niejako z toho "vykľučkovala". Všetci ostatní odberatelia pochopili, že bola kalamita iba ten jeden mi vyfakturoval ešte viac ako ja jemu...
sunborn
04.03.07,18:48
paragraf vyssej moci (cize takeho stavu, ktory je mimo moznosti kontroly, ktorejkolvek zo zmluvnych stran) zvykne byvat standartne zahrnuty v obchodnych zmluvach. Neviem ako je to v tvojom pripade (mozbyt by sa nieco take dalo pouzit ako to mate zmluvne podchytene. Je vsak povinnostou postihnutej strany neodkladne informovat o vzniknutej vyssej moci druhu stranu aby ta mohla pocitat s nenaplnenim zmuvy a ak je tomu mozne aby zabranila moznym vzniknutym stratam alebo postihom. Mam pocit ze ukoncenie vasho sporu bude viac vecou vyjednavania a vzajomnej dohody ako bitky paragrafov ak taketo mozne problemy nemas zmluvne podchytene.