psokol
01.03.07,10:44
Ahojte,
nevie mi niekto poradit do ktorej polozky v danovom priznani k DzPFO patri vynos zo zmenky. Kupil som si v banke 3 mesacnu zmenku, po vyplateni sa nezdanuje vynos pri zdroji a tak by som to rad zdanil. A vraj sa zdanuje len vynos prevysujuci 5nasobok zivotneho minima?
Dakujem
betka
01.03.07,11:13
Príjmy z kapitáloveho majetku, sú príjmy, ktoré sú výsledkom investovania PP - kapitálu, pričom daňovník okrem vloženia prostriedkov sa aktívne nezúčastnuje na dosahovaní príjmov.
Z týchto príjmov sa spravidla daň vyberá zrážkou, ale iba v prípade, že sa daňovník rozhodne ich zahrnúť do ZD.

Do ZD sa musia zahrnúť a v DP uviesť príjmy par.8 odst. 1 f,t.j. výnosy zo zmeniek okrem príjmov z ich predaja, neznížené o výdavky.
Príjmy patriace do par. 7 sa vpíšu do DP do tabuľky č.2 tvoriacu prvú časť oddielu. ZD (čiastkový sa vyčísli z par.7 na riadku 46.
betka
01.03.07,11:27
Zabudla som na hlavné:
Príjem oslobodený od dane: je príjem z výnosov ak nejde o príjmy z ktorých sa vyberá daň zrážkov,
ak úhrn príjmov zo zmeniek, znížený o výdavok, nepresiahne v zdanovacom období 5-nas životného minima, ak sumy presiahnu patnásobok, do ZD sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenu sumu, výdavky nezahrnute do ZD, prira´dované k sume osl. príjmov, sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do ZD.
danculo
11.03.08,06:49
Dobry den,
prosiiim o radu. Rodim DP, ked danovnik popri prijme zo ZČ mal aj prijem z odpredaja B.O.F. zmenky. Uvazujem spravne, ked to povazujem za ostatné prijmy § 8, odst. 1, písm. e) teda prijem z prevodu cennych papierov.
Pracovnik v roku 2006 nakupil B.O.F. zmenku a v roku 2007 ju odpredal. T. j. urobila som rozdiel, ktory bol kladny, teda odpredaj bol vacsi ako nakup, a este som odratala 5-nas. ŽM t. j. 24900 Sk.
Myslite, ze to je tak spravne ? Nema to byt nahodou v par. 7, odst. 1, pism. F) ?

Vopred dakujem za Vas cas a odpoved.
D.K.