Tatiana19
01.03.07,11:52
Dobrý deň, chcela by som spýtať ako účtujem:
1. stavba budovy - do kolaudácie dávam všetko na 042, potom vyčíslim OC a kde potom dávam náklady, ktoré budú súvisieť s budovou? znovu na 042 a budem navyšovať OC o techn.zhotnotenie?
2. stroje - náhradné diely - účtujem na 042 dovtedy, dokým nebude uvedený do prevádzky alebo nie? kde ich účtujem potom
3. materiál na stroje, budovu - nakupujeme rôzny material, ktorý sa nedá presne určiť, na ktorý stroj patrí, alebo sú to malé sumy napr. 50,- Sk za poistky, žlaby ca 1000,- alebo káble, ventily. Môžem to všetko účtovať priamo na 501 alebo o to musím zvyšovať OC aj ked sú to malé sumy. Je potrebná nejaká smernica?
ďakujem
bz5
01.03.07,10:59
1. stavba budovy - do kolaudácie dávam všetko na 042, potom vyčíslim OC a kde potom dávam náklady, ktoré budú súvisieť s budovou? znovu na 042 a budem navyšovať OC o techn.zhotnotenie?

Po zaradení do používania sa náklady účtujú na príslušné nákladové účty. Na 042 sa účtuje len OC, ktorá vlastne pozostáva s ceny za ktorú sa majetok obstaral + náklady spojené s obstaraním. Ćiže náklady vzniknuté po zaradení na majetkový účet tu už neučtujem. No ak by sa jednalo napríklad o technické zhodnotenie, tak to zvyšuje obstarávaciu cenu, resp. zostatkovú cenu majetku a účtuje sa na 04* a následne na príslušný majetkový účet.

2. stroje - náhradné diely - účtujem na 042 dovtedy, dokým nebude uvedený do prevádzky alebo nie? kde ich účtujem potom

Náhradné diely predstavujú zásoby- obežný majetok, je to vlastne materiál a účtuje sa na príslušné účty materiálu, buď spôsobom A cez 111 a 112 alebo spôsobom B priamo do spotreby na 501.

3. materiál na stroje, budovu - nakupujeme rôzny material, ktorý sa nedá presne určiť, na ktorý stroj patrí, alebo sú to malé sumy napr. 50,- Sk za poistky, žlaby ca 1000,- alebo káble, ventily. Môžem to všetko účtovať priamo na 501 alebo o to musím zvyšovať OC aj ked sú to malé sumy.

Účtuješ ako o materiály.
betka
01.03.07,12:59
[quote=Tatiana19;405703]Dobrý deň, chcela by som spýtať ako účtujem:
1. stavba budovy - do kolaudácie dávam všetko na 042, potom vyčíslim OC a kde potom dávam náklady, ktoré budú súvisieť s budovou? znovu na 042 a budem navyšovať OC o techn.zhotnotenie?

Keď mate urobenú kolaudáciu, zaradíte budovu do používania. S budovou Vam vznikajú rozne výdavky (náklady), ktoré sú rôzneho charakteru.
1.spotreba energií, vodné stočné, ..... sú to náklady. v žiadnom prípade Vám nejdú do 042.
2. môžete robiť opravy v súvislosti s budovou. Napr. Vám začne tiecť strecha (náklady), potrebujete vymaľovať (náklady),
3. môžete robiť TZ - prestavba, nadstavba, stavebná úprava, modernizácia, rekonštrukcia. Ak urobíte toto TZ v tom istom roku (TZ v tom istom roku môžem robiť, keď mám budovu zaradenú do používania. Keby boli robené tieto úpravy pred kolaudáciou, nemám budovu v používaní, nejde o TZ, ale zvyuje sa mi OC budovy), zvýšite VC pre odpisovanie budovy o toto TZ.
Ak bude robené TZ v ďalšom období, závisí od odpisovania:
pri zrýchlenom odpisovaní zvýšite ZC budovy o TZ, pri rovnomernom VC o TZ.
Tatiana19
01.03.07,15:55
k bodu 3 - účtuješ ako o materiáli - znamená to na 112 alebo 501?
Danila
01.03.07,17:14
O akú stavbu sa jedná? Ja mám pocit z uvedeného zadania, že ide o dlhodobý hmotný majetok vytváraný vlastnou činnosťou. Ak je to tak, potom na objem dokončených prác sa vytvorí vnútropodniková faktúra, s ocenením vlastnými
nákladmi / priamymi a nepriamymi. Takýto doklad musí obsahovať náležitosti účtovného dokladu. K faktúre musí byť doložený interný doklad o vykonaných prácach a prvotných nákladoch.
betka
02.03.07,10:13
Súhlasím s Danila, asi ste mysleli tieto náklady.

Majetok môžete obstarať dodavateľsky, ale aj vlastnou činnosťou, pričom:
Náklady, ktoré Vám vznikajú pri vytváraní nehnuteľnosti sa priebežne účtujú do N podľa jednotlivých druhov. K účtovaniu obstarania majetku dochádza až pri aktivácii nákladov vynaložených na jeho obstaranie, ktoré sa musí vykonať najneskôr ku dńu zostavenia učt. Závierky .Aktivácia spočíva v zaúčtovaní sumy rovnej výške nákladov vynaložených na obstaranie majetku 042/ 624
Tatiana19
02.03.07,13:13
ja som myslela či ten rôzny spotrebný materiál bod.3 mojej prvej otázky účtujem na 501 alebo na 112.
Budova je zhotovená dodávateľsky, takže priame náklady na stavbu mám od stavebnej firmy. Mna skôr zaujímalo také niečo, že ked si teraz dorobíme napríklad zásuvku alebo nejaké žlaby, že čo s tým. Či môžem takéto nákupy účtuvať priamo do spotreby na 501. A to isté, čo sa týka strojov, napríklad poistky alebo vzduchová hadica.
bz5
02.03.07,13:18
Myslím, že to či to budeš účtovať na 501 alebo na 112 zavísí od toho, akým spôsobom účtujete o materiály. Ak spôsobom A, tak učtuješ na 112 a pri spotrebe tohto materiálu na 501, no a ak účtujete spôsobom B, tak účtuješ nakúpený materiál priamo do spotreby.
betka
03.03.07,07:34
Dobrý deň, chcela by som spýtať ako účtujem:
1. stavba budovy - do kolaudácie dávam všetko na 042, potom vyčíslim OC a kde potom dávam náklady, ktoré budú súvisieť s budovou? znovu na 042 a budem navyšovať OC o techn.zhotnotenie?
2. stroje - náhradné diely - účtujem na 042 dovtedy, dokým nebude uvedený do prevádzky alebo nie? kde ich účtujem potom
3. materiál na stroje, budovu - nakupujeme rôzny material, ktorý sa nedá presne určiť, na ktorý stroj patrí, alebo sú to malé sumy napr. 50,- Sk za poistky, žlaby ca 1000,- alebo káble, ventily. Môžem to všetko účtovať priamo na 501 alebo o to musím zvyšovať OC aj ked sú to malé sumy. Je potrebná nejaká smernica?
ďakujem

1. Obstaranie budovy na 042- zachytávame tu jednotlivé súčasti ceny majetku do momentu jeho dokončenia a zaradenia do používania. Obstarávame dodavateľsky, resp. vlastnou činnosťou (tu mi vznikajú náklady, ktoré sa priebežne účtujú do nákladov podľa jednotlivých druhov. K účtovaniu obstarania majetku mi dochádza až pri aktivácii nákladov vynaložených na jeho obstaranie. 042/624.) Kolaudácia, zaradím budovu do používania. Znova mi môžu vznikať výdavky (TZ, opravy, bežné prevádzkové výdavky............)

2. kúpim stroj, montáž, preprava, ďalšie výdavky súvisiace s nákupom stroja, všetko mi ide na 042. Zaradím ho do používania. Ďalšie náhradné diely, pohonné látky, mazadlá ....nevyhnutné na prevádzku stroja, účtujeme ako materiál, potom jeho spotrebu 501/112.

3. pokiaľ zakúpite tieto materiály vo vačšom množstve, idú mi na sklad a keď ich spotrebujem, účtujem 501/112. Tiež závisí od toho, či zásoby účtujete A, alebo B-kom. Možno ak sa jedná o nejaké fakt drobnosti, na bežnú prevádzaku, idú na 501 a spotrebujete ich hneď.

Týmto sa OC stroja nezvyšujete. Zvýšili by ste VC, resp. ZC pri TZ, t.j. ak by ste vykonali nejaké zásahy do HM, ktoré majú za následok zmenu jeho technických parametrov, výkonnosti, rozšírili by ste vybavenosť alebo použiteľnosť o také súčasti, ktoré pôvodný stroj neobsahoval.
Ak sa Vám stroj pokazí, jeho oprava bude Vašim nákladom, ako aj výdavky na bežnú údržbu stroja.