lillian
01.03.07,12:25
Chcem sa spytat, ci si zivnostnik-klampiar musi evidovat zakupeny material evidovat v knihe zasob.
betka
01.03.07,11:59
(10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške.

Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach[/B]
lillian
01.03.07,12:07
ale neuplatnuje si pausalne vydavky
betka
01.03.07,12:17
Predpokladala som, že sa ho to vzťahuje, pretože máloktorí sú UJ.

Evidencia zásob je potrebná. Už keď je potrebná pre paušálne výdavky, duplom je potrebná pre UJ.
ekopo
01.03.07,14:01
Áno, evidencia je z zmysle zákona o účtovníctve potrebná (tak ako bolo už uvedené) , ale ruku na srdce , môj odhad 80% drobných remeselníkov si sklad nevedie.
zuhl
01.03.07,14:27
Nerobím to ani ja už 9 rokov mojim 20 firmám, lebo všetko dávame do spotreby. A kto by to odkontroloval?
Ala
01.03.07,14:55
Presne ako pise ekopo a zuhl. Tito malinky zivnostnickovia idu do obchodu kupia material a okamzite ho spotrebujú. Ved aj na konci roku nevedu ziadne zasoby, pretoze ani nemaju. Tak aku skladovu evidenciu?.
lillian
01.03.07,16:10
Ak uvediem v internej smernici,ze material ide rovno do spotreby bude to uctovne v poriadku?
ekopo
01.03.07,16:58
Ak uvediem v internej smernici,ze material ide rovno do spotreby bude to uctovne v poriadku?
V primeranom množstve áno.
misolga
04.03.07,10:19
živnostník v októbri 2006 prijal od firmy tovar do predajne na základe dodacieho listu.Tento tovar sčasti aj predal a faktúru obdrží až v tomto roku 2007.Na faktúre dodávateľa bude iba tovar ktorý živnostník predal, ostatný bude vrátený späť dodávateľovi.V inventúre za rok 2006 tento tovar nebudem uvádzať pretože je majetkom dodávateľa a ten si ho uvedie v inventúre-správne?
betka
04.03.07,12:53
Dodavateľ Vám mal vystaviť FA za predaj tovaru najneskôr do 15.11. 2006. Keď ste SZČO, zaúčtovali by ste si tovar do VOZD, ak ste mu za tovar zaplatili a príjem z predaja do POZD. Keď ste mu vrátili z nejakého titulu tovar v roku 2007, mal Vám vystaviť dobropis. A do inventúry by to malo ísť, veď ste mali tovar evidovať na sklad. A na druhej strane, tento tovar ste i predali.
Myslím si, že odberateľ nechcel mať vyšší ZD, urobil si sám sebe dobre ...
misolga
04.03.07,14:20
Tovar ešte dodávateľovi uhradený nebol, nakoľko sa z neho nič zatiaľ nepredalo.Jedná sa o komisionálny predaj a nie som si istá či tento tovar si môže dať szčo do inventúry.Raz som niekde čítala, podrobnosti si už nepamätám , že účt.jednotky(dodávateľ) si na konci roku robia inventúru svojich zásob a nesmú zabudnúť zahrnuť aj zásoby ktoré sú uložené v účt.jednotkách (odberateľ), kde dodali tento tovar na komisionálny predaj.

Szčo-odberateľ si vedie evidenciu tohto tovaru prijatého aj jeho predaj, na základe ktorého mu potom dodávateľ vystaví faktúru a dobropis na vrátený tovar.
betka
04.03.07,17:45
hneď ste mali písať, že ide o komis.
Dodaním tovaru je - Ak zdaniteľná osoba na základe komisionárskej zmluvy alebo obdobnej zmluvy, podľa ktorej koná vo svojom mene na účet inej osoby, obstará kúpu tovaru alebo predaj tovaru, platí, že táto zdaniteľná osoba tovar kúpila alebo predala.
Pri dodaní tovaru na základe kom.zmluvy vzniká komitentovi dańova povinnosť v ten istý deň, keď vzniká daňová povinnosť komisionárovi.
misolga
04.03.07,18:15
Betka a čo s tou inventúrou tovaru, má si ju szčo uviesť do inventúry?Totiž už mám urobené daňové a včera som dozvedela o tomto komis tovare, tak teraz neviem. Vopred Ďakujem za odpoveď
betka
05.03.07,08:21
Teraz som už aj ja zamotaná.
Teraz je tiež otázne, ako bude postupovať dodavateľ. Či on má zahrnutý tento tovar vo svojej inventúre. potom si to zahrniete aj vy. Bude to zahrnuté do inventúry aj u Vás,aj u neho. Pritom všetkom ide o jeden tovar.
Zaujal ma tiež tento problém, tiež by som rada počuť názor, kto má skúsenosti s komisom.
misolga
06.03.07,08:49
Komis tovar k 31.12.: Na tému komisu som našla v poradcovi podnikateľa dva názory, jedná sa však skôr z pohľadu podvojného účtovníctva:V tomto prípade vystupuje moja szčo ako komisionár - nie je vlastníkom tovaru, len jeho skladovateľ.

1.názor: účtuje sa ako keby došlo medzi komitentom a komisionárom k predaju :prevzatý tovar by sa na základe DL zaúčtoval v dohodnutej cene ako tovar a nevyfakturovaná dodávka. V Pú postup 132/326,- v Jú predpokladám príjemkou zaúčtovať na sklad. Je však diskutabilné či tento spôsob je plne v súlade s postupmi účtovanie (názor autora článku J.Mintál)

2.názor : komis zmluva je najma o obstaraní predaja a kúpy tovaru a komisionár, ho vôbec nenadobudne. Komisionár - ja, teda prevzaté hnuteľné veci zaeviduje na podsúvahových účtoch a bude účtovať iba o nároku na dohodnutú províziu podľa komis zmluvy.V Jú ako?

V postupoch vykonania inventarizácie pre Pú je uvedené že sa musí inventarizovať osobitne aj majetok na podsúvahových účtoch, táto sa neuvádza v daň.priznaní PO, je potrebná pre vyplnenie poznámok daň.priznania. Takže v prípade 2. v jednoduchom účtovníctve si majetok prevzatý na komisionálny predaj neuvádzam v inventúre skladovaného tovaru, nie je vo výkaze majetku a záväzkov, jedine si vyhotovím osobitne invent.súpis tovaru prevzatého na komis.predaj.

Ja už mám z toho jelení guláš.Podľa tohto čo som napísala, podľa názorov na tejto porade sa používajú obidva prípady.Či uvediem alebo neuvediem stav tohto tovaru do inventúry spoločne s ostatným tovarom a do Výkazu o majetku a záväzkoch, obidva prípady sú správne - nesprávne:(, zrejme bude záležať na daň.kontrole.
renča1
06.03.07,09:12
Ja už mám z toho jelení guláš.Podľa tohto čo som napísala, podľa názorov na tejto porade sa používajú obidva prípady.Či uvediem alebo neuvediem stav tohto tovaru do inventúry spoločne s ostatným tovarom a do Výkazu o majetku a záväzkoch, obidva prípady sú správne - nesprávne:(, zrejme bude záležať na daň.kontrole.

Ja by som takýto tovar určite neuvádzala do príloh daň.priznania. Viedla by som zvlášť sklad pre komis. predaj a k 31.12. osobitný invent.súpis tovaru na komis.predaj, ktorý by som si ešte aj písom.formou odsúhlasila s kominentom.
misolga
06.03.07,09:59
Ja by som takýto tovar určite neuvádzala do príloh daň.priznania. Viedla by som zvlášť sklad pre komis. predaj a k 31.12. osobitný invent.súpis tovaru na komis.predaj, ktorý by som si ešte aj písom.formou odsúhlasila s kominentom.


Fajn, takže daň.priznanie prerábať nemusím.Idem si urobiť inventúru komis.skladu a doložím to len k účt.závierke.Mne osobne sa tiež pozdáva ten spôsob 2.