bereta
01.03.07,14:02
Dobrý deň, viete mi poradiť v nasledovnom:
nájomníkovi sme dali výpoveď zo zmluvy o prenájme nebyt. priestorov z dôvodu neplatenia nájomného, výp. lehota vypršala 28.2.07. Nájomník nám neodovzdal priestory, nevieme sa s ním skontaktovať, zapiera sa, nedvíha telefóny. V marci sa má do týchto priestorov sťahovať nový nájomca. Aké máme vlastne páky, volať exekútora, alebo môžeme priestory bez problémov otvoriť?
josh
01.03.07,13:54
No, vela zavisi od zmluvy, ako ju mate skoncipovanu. dorucili ste vypoved podnajomnikovi?
Ja osobne napriklad do zmluvy pisem stale dorucovaciu dolozku (ze listinu staci odoslat doporucene do vlastnych ruk na to, aby sa povazovala za dorucenu), aby sa predislo takymto nedorozumeniam.
Inak si myslim, ze ak bola platne dana vypoved, mozete pouzit na to, aby ste sa domohli svojich prav, dovolenu svojpomoc. Zavolajte si pripadne mestsku policiu k vyprataniu, alebo notara.
Ale pozor na to, aby ta vypoved bola v poriadku, lebo inak mate problem vy.
Este raz na zaver: treba vidiet zmluvu a vypoved.
bereta
01.03.07,16:28
Ďakujem za odpoveď, výpoveď zo zmluvy bola platná, v súlade so zmluvou o prenájme, nájomník si ju prevzal osobne a podpisom potvrdil prevzatie.
riccado
01.03.07,19:33
dovolím si povedať, že ste v komplikovanej situácii...
predpokladajme, že nájom zanikol uplynutím výpovednej lehoty na základe platnej výpovede.
exekútora "volať môžete", ale až keby ste mali právoplatný rozsudok na vypratanie bytu (čo bude určite dlhá záležitosť dopracovať sa k nemu), notár vám určite s týmto nepomôže a polícia zo tiež nevyrieši. ak sa dostanete do bytu "proti vôli bývalého nájomcu", môžete sa dostať do veľkých problémov, nakoľko on môže tvrdiť, že mu zmizli drahé veci, peniaze a pod... toto sú však možnosti na hrane zákona.
skutočne legálnou cestou je len žaloba na vypratanie bytu, nakoľko ho dotyčný užíva bez akéhokoľvek právneho dôvodu a podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchanie trestného činu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru v zmysle ustanovenia § 218 zákona č. 300/2005 Z.z. – Trestného zákona.
nezávidím vám a prajem vám pevné nervy...
josh
02.03.07,05:05
riccado ma s tou zalobou pravdu, aj ked notar moze predsa pomoct tak, ze osvedci priebeh vystahovania, tzn. spise vsetky veci, ktore ste nalozili na Aviu a vylozili v garazi, garaz sa zamkne, zapecati a nikto nemoze nic namietat. Budete mat od notara verejnu listinu, ktora je perfektnym dokazom, velmi tazko vyvratitelnym.
Prave aby sa predislo zalobam odporucam vsetkym klientom, aby spisali k najomnej zmluve exekucny titul - suhlas najomcu s vystahovanim v pripade, ak to neurobi dobrovolne.
ika394
15.03.07,12:10
Zdravim mohol by mi niekto poslat vzor "výpoveď zo zmluvy o prenájme bytu z dovodu neplatenia najomneho". Dakujem.
josh
15.03.07,13:48
vazeny XY, tymto Vam vypovedam zmluvu o najme bytu uzatvorenu dna XY z dovodu neplatenia najomneho podla clanku XY ods. X predmetnej zmluvy. V XY, dna XY.
silvia.hazuchova
24.07.08,08:37
Ja by som sa chcela opýtať, či by ste mi nemohli niekto poslať vzor ako ma vyzerať výpoveď z nájmu v byte? za odpoveď vopred ďakujem
Jana Bělohoubková
30.07.08,12:25
Vo výpovedi musí byť presne odkázané na § príslušného zákona (či už občan alebo o nájme bytových priestorov) a špecifikovaný dôvod výpovede...
josh
31.07.08,08:48
Vo výpovedi musí byť presne odkázané na § príslušného zákona (či už občan alebo o nájme bytových priestorov) a špecifikovaný dôvod výpovede...
preco by muselo?
ruci
19.05.09,12:06
prosim Vas,
dorucovanie vypovede zmluvy o najme nebytov sa spravuje § 45 a nasl. OSP?
nemame totiz v zmluve upravene dorucovanie a najomnik neprebera vyzvy na zaplatenie, tak mu chceme vypovedat zmluvu, no vypoved urcite nepreberie tiez.
dakujem
ruci
20.05.09,06:06
posuvam si
Mária27
20.05.09,08:15
Doručovanie podľa osp sa vzťahuje na písomnosti súdu a na doručovanie písomnej výpovede z nájmu bytu podľa § 710 ods. 3 občianskeho zákonníka. Na nebytové priestory sa vzťahuje zákon 116/1990, kde odkaz na osp nie je.

Nemôžete nájomcu v nebytovom priestore navštíviť a doručiť mu to pred svedkami?
ruci
25.05.09,10:56
Doručovanie podľa osp sa vzťahuje na písomnosti súdu a na doručovanie písomnej výpovede z nájmu bytu podľa § 710 ods. 3 občianskeho zákonníka. Na nebytové priestory sa vzťahuje zákon 116/1990, kde odkaz na osp nie je.

Nemôžete nájomcu v nebytovom priestore navštíviť a doručiť mu to pred svedkami?

Nájomca sa skoro vobec nezdrziava v prenajatych priestoroch a mne sa vobec nechce cakat ho pred vchodom, ze kedy sa konecne objavi :cool:
Je mi jasne, ze v zakone o najme a podnajme nebytovych priestorov, nie je odkaz na OSP, no uvazujem, ze ked Obciansky zakonnik je vo vztahu k zakonu o najme a podnajme nebytovych priestorov zakonom vseobecnym, tak by sa uprava vseobecneho predpisu mohla pouzit na situaciu, ktoru zakon specialny (116/1990) neupravuje, teda dorucovanie vypovede z najmu bytu pouztit tiez na dorucovanie najmu nebytu
co myslite?
ruci
27.05.09,04:38
posuvam