Julo
17.01.05,20:01
Všetkým dobrý večer.
Prosím poraďte mi ohľadne pojmu "Vlastný príjem". Ani po prečítaní zákona o dani z príjmov mi nie je jasné, aký príjem sa týmto rozumie. Jedná sa mi hlavne o príjmy, ako sú : dávka nemocenského/PNS-ka; invalidný dôchodok; príspevok na bývanie; dávka v nezamestnanosti. Dočítal som sa iba, že prvé tri z uvedených príjmov sú podľa § 9 odst.2 písm. a, b oslobodené od dane. Patria do ostatných príjmov podľa § 8 . Jedine v § 11 odst.1 písm. b sa uvádza, že do vlastného príjmu sa nezahŕňajú štátne sociálne dávky - jednou z nich je prídavok na dieťa - a ostatné sú : ?? V metodických pokynoch pre vypĺňanie daň.priznania sa uvádza, že v daň.priznaní sa neuvádzajú príjmy, ktoré sú vylúčené z predmetu dane (§ 3) a príjmy, ktoré sú oslobodené od dane (§ 9), platí to na ktoré mnou uvádzané príjmy ?
Prvý krát sa mi stalo, že manželka, na ktorú si daňovník chce v ním podávanom daň.priznaní uplatniť nezdaniteľnú časť dane, mala príjem iba z PNS-ky (34.695,-), invalidný dôchodok (22.910,-), dávku v nezamestnanosti (3.052,-) a z práce na dohodu (7.020,- netto), on dostával okrem svojho príjmu ešte príspevok na bývanie (1.018,-) - a neviem mu poradiť, akú čiastku má zapísať do tlačiva daň.priznania na strane 2, III. oddiel, riadok 30 - vlastné príjmy. Dúfam a budem povďačný, ak mi to niekto z vás vysvetlí. Ďakujem.
macko
23.01.05,04:51
Ak si ide daňovník uplatňovať odpočítateľnú položku na manželku , tak za vlastný príjem manželky sa počíta: ivalidný dôchodok, odmena za dohodu, príspevok v nezamestnanosti.... čiže všetky príjmy. Ak súčet týchto príjmov je menej ako 80832,-Sk , potom si može uplatniť rozdiel medzi sumou 80832,- a dosiahnutým príjmom manželky.