sybila3
01.03.07,14:53
Ako mám zaúčtovať v Ju daň, cez záväzky?
Timka1
01.03.07,13:58
Áno, cez záväzky. Pokiaľ máš na mysli daň zo mzdy, tak to robí program Money sám , ak daš zaúčtovanie miezd. Aj iné dane cez záväzky.
sybila3
01.03.07,14:31
Myslím daň SZČO, díky. A kurzové rozdiely v pokladni, cez ID a potom ich nahodím do uzávierkových úprav? alebo nie.
Marianna01
01.03.07,16:53
Myslím daň SZČO, díky. A kurzové rozdiely v pokladni, cez ID a potom ich nahodím do uzávierkových úprav? alebo nie.

Môže byť aj takto, alebo si vytvor pod záväzkovými/pohľadávkovými dokladmi číslenú radu na kurzovú stratu/rozdiel, ktorý Ti rovno vstúpi do nákladov po úhrade (interným dokladom), nemusíš upravovať v uzávierk. operáciách.
Ľuba
01.03.07,16:58
Obidve riešenia sa mi zdajú prekomplikované, prečo jednoducho neurobiť výdavkový alebo príjmový pokl. doklad na kurz. stratu alebo zisk ?
Marianna01
01.03.07,17:02
Obidve riešenia sa mi zdajú prekomplikované, prečo jednoducho neurobiť výdavkový alebo príjmový pokl. doklad na kurz. stratu alebo zisk ?

Pretože keď účtuješ úhradu cez banku alebo pokladňu - automaticky Ti ponúkne kurzový rozdiel - nastaviť si môžeš ID, alebo záväzky. Keby si to dala cez pokladňu - kurzový rozdiel by Ti ponížil stav pokladne - to predsa nie je správne. Iba keby si opätovne vystavila príjmový doklad na takúto sumu, ako príjem neovplyvňujúci ZD. Lenže toto je už úplne pritiahnuté za vlasy, neviem, či by tento spôsob vôbec prešiel.
Ľuba
01.03.07,17:04
V JÚ to pokiaľ viem, nerobí, v príspevku bola otázka o SZČO, tak som predpokladala, že sa pýta na JÚ. V PÚ to je jasné - ID, ktorý vygeneruje program sám.
Marianna01
01.03.07,17:12
V JÚ to pokiaľ viem, nerobí.

napriek tomu to nemôžeš riešiť cez pokladničné doklady. Kurzové rozdiely nie sú skutočne vynaložené finančné prostriedky - t.j. nesmieš ponížiť stav FP. Je to účtovné zvýšenie/zníženie - riešiš ID alebo záväzkovým /pohľadávkovým dokladom.
Ja mám na KR vytvorený číselný rad - kurzové rozdiely, uložený aj doklad cez editor upravený tak, aby mi v hlavičke tlačil kurzový zisk/strata
Timka1
01.03.07,17:18
Myslím, že keď nemáš veľa kurzových strát a ziskov, najjednoduchšie bude ich nahodiť do uzavierkových úprav a urob si k tomu aj komentár, aby si v budúcnosti vedela o čo ide.

Pokiaľ ide o zúčtovanie cez pokladničné doklady, tak to určite nie, pretože ako uviedla Marianna01, kurzovými rozdielmi nemôžeš ani ponížiť ani povýšiť pokladňu, je to o zvýšení alebo znížení ZD.
Ľuba
01.03.07,17:20
Uvádzam citáciu Jany Acsovej
http://www.porada.sk/t44400-ju-kurzove-rozdiely.html#post400608
Re: kurzové rozdiely

--------------------------------------------------------------------------------

Zostatok v cudzej mene poznáte, napr. 200 EUR.

Kurz NBS: 34,573 prepočet 6914,60 Sk

V pokladničnej knihe a v PD Vám vychádza pred prepočtom ekvivalent v slovenských korunách napr. : 6874,50 Sk. V tomto prípade doúčtujete príjem v hotovosti vo výške 40,10 (6914,60-6874,50) a príjem ovplyvňujúci základ dane - ostatný. Jedná sa o kurzový zisk.

V pokladničnej knihe by Vám vychádzal ekvivalent pred prepočtom napr.: 7001,20. V tomto prípade by ste účtovali výdavok v hotovosti vo výške 86,60 (6914,60-7001,20) v druhovom členení výdavok ovplyvňujúci základ dane - prevádzková réžia. Jedná sa o kurzovú stratu.

Takto zaúčtované kurzové rozdiely v peňažnom denníku sú daňové.
Ľuba
01.03.07,17:22
Myslím, že keď nemáš veľa kurzových strát a ziskov, najjednoduchšie bude ich nahodiť do uzavierkových úprav a urob si k tomu aj komentár, aby si v budúcnosti vedela o čo ide.

Pokiaľ ide o zúčtovanie cez pokladničné doklady, tak to určite nie, pretože ako uviedla Marianna01, kurzovými rozdielmi nemôžeš ani ponížiť ani povýšiť pokladňu, je to o zvýšení alebo znížení ZD.

Ja som mala na mysli len prepočet na konci roka, nie pri každej úhrade zvlásť. (pozri prísp. 10).