Dubinka
01.03.07,18:19
Ahojte, mohli by ste mi niekto poradiť:
...chcem si otvoriť malú(chcem zamestnávať len jednu cukrárku) cukrárenskú výrobňu (len torty a zákusky), hlavne na účely catterig. Sú nejaké určené predpisy na veľkosť priestoru? A aké spotrebiče by som mala zabezpečiť pre takúto výrobňu? Musia byť z nejakého predpísaného materiálu? Počula som, že musia byť antikorové?
DAKUJEM MOC MOC:)
maminaeva
01.03.07,17:37
Zaujímalo by ma len tak súkromne, či si si svoj krok dobre premyslela, pretože dnes začať s potravinárskou výrobou sa rovná samovražde, ale riadne dlhej a vyčerpávajúcej- podľa mňa. Určite máš schválené priestory, systém HACCP, zabezpečené školenia zamestnancov, to je jedno či je 1 alebo 50, si pripravená na neustále kontroly z rôznych štátnych orgánov, máš v malíčku prieskum trhu a vieš, že tvoje rýchloobratkové výrobky predáš. Gratulujem.
lenkak
01.03.07,18:38
Melnick
01.03.07,18:40
Práve som dorobila DP jednej malej výrobni. Funguje od februára.
Neboj sa.:) Presadí sa kvalita.:) :)
Dubinka
01.03.07,18:56
..no vlastne chystám sa otvoriť a zabezpečiť túto prevadzku v budove, kt. vlastním a idem ju celú rekonštruovať a tak by som ju teda prispôsobila aj tej výrobni...no na prízemí chcem otvoriť pizzeriu a v zadu by som chcela zriadiť tú malú výrobňu, no len neviem, či by to mohlo byť v jednej budove. no a s výrobňou nemam skúsenosti ale už mám cukrárku, kt. je vyučená, takže by som ani nemusela robiť školenia, či hej?
lenkak
01.03.07,18:58
ak budeš prichádzať k styku s potravinami aj ty, a ktorýkoľvek iný zamestanec musíš mať ty aj oni Osvedčenie pre epid, závažnú činnosť, ktoré vydáva priamo hygiena ak spravíš ich test.
lenkak
01.03.07,18:59
môže byť v jednej budove.
Dubinka
01.03.07,19:05
a z čoho vlastne pozostáva teký test? platí sa za to niečo?
lenkak
01.03.07,19:06
tušim 700Sk kolok.
prečítaj si link, ktorý som Ti prilepila, testy sú z poznatkov ohľadom prevádzkového poriadku, a v tvojom prípade nakoľko pôjde o výrobu tak aj haccp.
Dubinka
01.03.07,19:08
tak môžem teda tu výrobničku zriadiť v jednej miestnosti, či kuchyňa musí byť oddelená od skladu? či len stačí keď v tej miestnosti(výrobni)budú chladiace priestory na hotové zákusky a chladnička?
lenkak
01.03.07,19:11
miestnosť zvlášť, budova jedna. Musí to byť oddelené, aby nedochádzalo k zmiešaniu pachov z cukr. výroby a výroby pizze.
Melnick
01.03.07,19:11
Ups ,ja som myslela jednu budovu,nie jednu miestnosť.:)
Dubinka
01.03.07,19:16
Leni si super:) no ešte by ma zaujímalo, či zariadenia musia byť z predpísaného materiálu, myslím pllechy, trúba, náradie a pod. DIK;)
Dubinka
01.03.07,19:17
Hej to je jedna budova, s viac miestnostami.
lenkak
01.03.07,19:19
Leni si super:) no ešte by ma zaujímalo, či zariadenia musia byť z predpísaného materiálu, myslím pllechy, trúba, náradie a pod. DIK;)

náradie - antikor.
na trúbu určite budú chcieť certifikát, že vyhovuje normám EU.
Dubinka
01.03.07,19:21
A keby som tú výrobňu zriadila v pivničných priestoroch tej istej budovy, kde bude aj pizzeria, to by šlo?
lenkak
01.03.07,19:22
hovorí Ti niečo slovo hygiena?
Výrobňa musí byť okachličkovaná, vymaľovaná, mať prívod vody teplej aj studenej a pravidelná sanitácia.
To isté platí aj na tú pizzu.
Dubinka
01.03.07,19:23
..nevedela by si mi poradiť nejakých v poho dodavateľov na trúby a náradie?;)
Dubinka
01.03.07,19:26
..a keby som tie pivničné priestory prispôsobila normám? okachličkovala, vymaľovala...potom by mi to mohlo vyjsť?
lenkak
01.03.07,19:28
..a keby som tie pivničné priestory prispôsobila normám? okachličkovala, vymaľovala...potom by mi to mohlo vyjsť?

tak Ok, ale vopred choď za hygienou, informuj sa, nech vieš čo budú presne od Teba chcieť.
Skús ísť za nejakými výrobcami. Alebo nech Ti dajú typy na hygiene.
Dubinka
01.03.07,19:39
LENI DAKUJEM SI NAOZAJ HVIEZDIČKA :---
lenkak
01.03.07,19:42
hviezdička :D, ja že slniečko :), ale môže byť.
Kľudne sa ozvi, ja som s hygienou aj s výrobou prešla toho dosť.
maminaeva
08.03.07,17:58
Neviem či Lenka, ktorá má skúsenosti s výrobou, má skúsenosti aj s potravinárskou výrobou. Okachličkovať a vymaľovať je nič, ale treba mať zvlásť výrobňu so zvláštnym vchodom, zvlášť expedíciu so zvláštnym vchodom. Suroviny a výrobky sa nesmú stretnúť! Ja osobne si pivnicu s 2 vchodmi neviem predstaviť, vlastne výrobňu v pivnici si neviem predstaviť. Nechcem byť rypák, ale podľa pravidiel EU je tento Váš plán úplne nevhodný.
misomiso
08.03.07,19:08
Videl som dokument o jednom Ceskom farmarovi (v podstate domacom vyrobcovi) kozieho syra. Robil ho roky a ziskal si pocetnu klientelu z okolia. Po vstupe do EU sa urady rozhodli aplikovat na jeho vyrobnu (v podstate RD) europske normy a odrazu nemal sancu. Davali tam zabery z tej vyrobne, vsade absolutny poriadok a cistota, ale nemal "oddelenu miestnost na toto, na hento, a.t.d."

Tak sa rozhodol pre originalne riesenie. Umiestnil tam velku tabulu: "Syr v ziadnom pripade nevyhovuje hygienickym normam a nie je urceny na konzumaciu. Predava sa ako krmivo pre psov a macky". Zakaznikov to pobavilo, ale neodradilo, pretoze poznali kvalitu jeho syra, jedli ho uz roky a nemali z neho ziadne problemy.

Urady v podstate stratili moznost do neho vrtat. Este sa uvazovalo o to, ze by preverili, ci aj vyroba krmiva nemusi splnat nieco, co by on nevedel splnit. Na otazku redaktora ci sa toho neboji, odpovedal: "Tak to budem predavat ako navnadu do pasci na mysi."

Takychto ludi milujem. To su pre mna osobnosti - vedia uvazovat kreativne a nenechaju sa sikanovat. Kam za nanho hrabu "osobnosti televiznej obrazovky"
lenkak
08.03.07,19:52
Neviem či Lenka, ktorá má skúsenosti s výrobou, má skúsenosti aj s potravinárskou výrobou. - práveže mám skúsenosti s potr.výrobou Okachličkovať a vymaľovať je nič, ale treba mať zvlásť výrobňu so zvláštnym vchodom, áno zvlášť miestnosť zvlášť expedíciu so zvláštnym vchodom. Suroviny a výrobky sa nesmú stretnúť! stačí oddeliť regálmi, tak aby sa nedostali priamo k sebe Ja osobne si pivnicu s 2 vchodmi neviem predstaviť, vlastne výrobňu v pivnici si neviem predstaviť. Nechcem byť rypák, ale podľa pravidiel EU je tento Váš plán úplne nevhodný. každý pokus za niečo stojí. Však nech sa opýta priamo na hygiene a bude vedieť na čom je.
Melnick
08.03.07,20:00
Neviem či Lenka, ktorá má skúsenosti s výrobou, má skúsenosti aj s potravinárskou výrobou. Okachličkovať a vymaľovať je nič, ale treba mať zvlásť výrobňu so zvláštnym vchodom, zvlášť expedíciu so zvláštnym vchodom. Suroviny a výrobky sa nesmú stretnúť! Ja osobne si pivnicu s 2 vchodmi neviem predstaviť, vlastne výrobňu v pivnici si neviem predstaviť. Nechcem byť rypák, ale podľa pravidiel EU je tento Váš plán úplne nevhodný.

No myslím,že Lenka,ktorá má skúsenosti s potravinárskou výrobou o tých dvoch vchodoch niečo vie,ale Dubinka dala otázku a prestala sa pýtať. Od apríla funguje v našom meste výrobňa /účtujem ju/ ,ktorá je v pivnici s dvoma vchodmi,má miestnostičku kde sa výrobky odovzdávajú a prešla kritériami ,dovolím si tvrdiť najprísnejšej hygieny na Slovensku/ LM /.
lenkak
08.03.07,20:27
Všetko sa dá prispôsobiť, stačí len komunikovať s príslušnými úradmi. Hygienici sú všade tvrdí a ja sa im ale vôbec nečudujem.
maminaeva
12.03.07,13:20
Určite komunikovať s úradmi. Ale to chce čas. Ak niekto ide niečo rozbiehať, mal by mať najviac informácií predtým, ako urobí rozhodnutie. Aby pri samej "komunikácii" s úradníkmi stihol aj vyrábať a hneď neskrachoval.
maminaeva
12.03.07,13:27
No myslím,že Lenka,ktorá má skúsenosti s potravinárskou výrobou o tých dvoch vchodoch niečo vie,ale Dubinka dala otázku a prestala sa pýtať. Od apríla funguje v našom meste výrobňa /účtujem ju/ ,ktorá je v pivnici s dvoma vchodmi,má miestnostičku kde sa výrobky odovzdávajú a prešla kritériami ,dovolím si tvrdiť najprísnejšej hygieny na Slovensku/ LM /.

Dúfam, že sa malej pivničnej výrobničke bude dariť a naozaj držím palce, dnes to ustáť je umenie.
A keď ich účtuješ, chcem sa spýtať na SW, aký používaš, možno to sem nepatrí, ale dlho už riešim tento problém a pozerala som mnoho demoverzií, nič sa mi nezdalo pre nás vhodné= nie príliš komplikované a níe drahé. Ďakujem za odpoveď.
Zuzana2
12.03.07,13:45
Dubinka, nedaj sa odradiť.
Zháňaj informácie všetkými možnými spôsobni - veď to aj robíš (aj na porade).
Držím ti palce, aby ti cukrárenská výroba vyšla a aby si mala kvalitné výrobky, ktoré si ľudia obľúbia.
Všade sú len ľudia - aj na hygiene - naozaj treba s nimi komunikovať, treba preukázať dobrú vôľu riadiť sa ich radami.
Prajem do ďalšieho podnikania iba samé úspechy.
lenkak
12.03.07,18:36
Dúfam, že sa malej pivničnej výrobničke bude dariť a naozaj držím palce, dnes to ustáť je umenie.
A keď ich účtuješ, chcem sa spýtať na SW, aký používaš, možno to sem nepatrí, ale dlho už riešim tento problém a pozerala som mnoho demoverzií, nič sa mi nezdalo pre nás vhodné= nie príliš komplikované a níe drahé. Ďakujem za odpoveď.

www.uni-soft.sk