nextone
01.03.07,19:31
Dostala som dnes výpoveď od zamestnávateľa podľa par. 60 - dohoda. Vo výpovedi nebol uvedený dôvod. Výpoveď som prevzala, ale nepodpísala a samozrejme, že s ňou nesúhlasim, nakoľko mi zamestnávatel udal ústný dôvod "šírenie negativizmu po celej spoločnosti" Tento dôvod určite nie je adekvátny a ani pravdivý. Požiadala som zamestnávateľa, aby mi udal dôvod a tak isto, aby bola výpoveď podľa platných legislatív. Povedal mi, že dôvod si nejaký nájde. Je táto výpoveď podľa par. 60 platná? Má na to právo? Ako a kedy sa mám brániť?:mee:
Ďakujem za radu
jamis
01.03.07,18:41
Vo výpovedi na dohodu musí zamestnávateľ uviesť dôvod v tom prípade, ak to zamestnanec požaduje.
endrju
01.03.07,18:43
V Ý P O V E Ď . N A . D O H O D U . N E E X I S T U J E

Asi bol doručený zamestnancovi návrh na ukončenie pracovného pomeru dohodou. Návrh môže zamestnanec odmietnuť, ak s ním nesúhlasí. :cool:
Dôvody odmietnutia návrhu zamestnanec nemusí nikde uvádzať ;)
vikinka
01.03.07,18:45
§ 60 Zák.práce výpoveď dohodou,ak sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú na skončení PP,končí dohodnutým dňom.v ods.2 je uvedené,že ak zamestnanec požaduje dovod ukončenia PP,musí byž uvedený v dohode.Takže podľa toho čo som napísala,tvoj prípad asi dohoda nebude!Nepodpísať a ak trvá na ukončení PP,tak nech dá výpoveď zamestnávateľ s výpovednou dobou.
endrju
01.03.07,18:48
Nadpis §60 Zákonníka práce znie:

"§ 60 Dohoda o skončení pracovného pomeru "
nextone
01.03.07,18:55
ak mi teda dá výpoveď s výpovednou dobou, musí udať dôvod a poskytnúť náležité odstupné?
endrju
01.03.07,18:58
ak mi teda dá výpoveď s výpovednou dobou, musí udať dôvod a poskytnúť náležité odstupné?

Pri výpovedi danej zamestnávateľom dôvod výpovede musí byť uvedený vždy. Náležité odstupné prichádza do úvahy iba v niektorých prípadoch.

P.S.
Odporúčam pred rozvíjaním diskusie o tejto mnohokrát na Porade riešenej téme aspoň preštudovanie §§ 59 - 68 a § 76 Zákonníka práce.
http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#60
jamis
01.03.07,18:58
Na výpovedi s výpovednou dobou nemusí byť dôvod rozviazania PP. To sa týka len pri dohode o rozviazanie PP.
nextone
01.03.07,19:01
čo ak nie je dôvod adekvátny! Zamestnávateľ sa vyhrážal, že si neplním úlohy na základe pracovnej zmluvy a to chce uviesť aj do výpovede.
Musím s tým súhlasiť ak to nie je pravda a nikdy som nebola na to písomne upozornená?
nextone
01.03.07,19:03
to znamená, že keď uvedú do výpovedi výpovednú lehotu, nemusia mi dať dôvod skončenia PP? potom je to bezdôvodné....nerozumiem!!
endrju
01.03.07,19:07
Na výpovedi s výpovednou dobou nemusí byť dôvod rozviazania PP. To sa týka len pri dohode o rozviazanie PP.

Takéto tvrdenia nemajú oporu v zákone a preto s nimi NESÚHLASÍM. Ak dáva výpoveď zamestnávateľ, dôvod musí byť uvedený vždy.

Ak sa uzavrie dohoda o skončení pracovného pomeru, dôvod sa uvádza vtedy, ak si to želá aspoň jedna zo zmluvných strán. Inak by nemalo zmysel hovoriť o dohode.

Ešte raz odporúčam pozorné preštudovanie príslušných ustanovení Zákonníka práce pred rozvíjaním tejto diskusie :)
endrju
01.03.07,19:11
čo ak nie je dôvod adekvátny! Zamestnávateľ sa vyhrážal, že si neplním úlohy na základe pracovnej zmluvy a to chce uviesť aj do výpovede.
Musím s tým súhlasiť ak to nie je pravda a nikdy som nebola na to písomne upozornená?
Zoznam dôvodov, pre ktoré môže dať zamestnávateľ výpoveď, je presne vymenovaný v Zákonníku práce. Prípadné spory o neplatnosti výpovede (vrátane toho, že zamestnávateľ uviedol dôvod, ktorý nie je vymenovaný v Zákonníku práce) riešia súdy. Väčšinu súdnych sporov s nedostatočne alebo neadekvátne (= nepreukázateľne) sformulovanými dôvodmi výpovede zo strany zamestnávateľa zvyknú vyhrávať zamestnanci.
jamis
01.03.07,19:16
Takéto tvrdenia nemajú oporu v zákone a preto s nimi NESÚHLASÍM. Ak dáva výpoveď zamestnávateľ, dôvod musí byť uvedený vždy.

Ak sa uzavrie dohoda o skončení pracovného pomeru, dôvod sa uvádza vtedy, ak si to želá aspoň jedna zo zmluvných strán. Inak by nemalo zmysel hovoriť o dohode.

Ešte raz odporúčam pozorné preštudovanie príslušných ustanovení Zákonníka práce pred rozvíjaním tejto diskusie :)
Sorry, dnes akosi nie som vo forme. Samozrejme, že máš pravdu. Nechcela som úmyselne zavádzať.
nextone
01.03.07,19:27
čo keďmi dá do výpovede tento par. 63 ods. d) 1...vie mi niekto vysvetliť tento odsek???
endrju
01.03.07,19:56
čo keďmi dá do výpovede tento par. 63 ods. d) 1...vie mi niekto vysvetliť tento odsek???

Nie je mi jasné, čo by si chcela vysvetliť.

Ak Ti dá zamestnávateľ výpoveď z dôvodov uvedených v §63 ods. 1 písmeno d) Zákonníka práce, pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby (ak sa náhodou nedohodnete inak).

V prípade, že podľa Tvojho názoru budú dôvody uvedené vo výpovedi nedostatočne preukázané alebo budú pri dávaní výpovede zo strany zamestnávateľa porušené niektoré iné ustanovenia Zákonníka práce, môžeš súdnou cestou namietať neplatnosť výpovede. :cool:

Podľa doteraz uvedeného si myslím, že vzťahy na pracovisku, na ktorom si teraz zamestnaná, nie sú ani trochu príjemné.

Aj keď nepoznám dôvody Tvojho "boja" o udržanie si súčasného zamestnania, na Tvojom mieste by som asi radšej začal uvažovať nad stratégiou hľadania iného zamestnania namiesto strácania času uvažovaním nad tým, ako si udržať terajšie zamestnanie.
Z opísaného správania zamestnávateľa dosť presvedčivo "vykúka" snaha zbaviť sa Ťa ako zamestnanca za každú cenu.

Chodiť do zamestnania, v ktorom som iba "trpený" a pri každej príležitosti mi šéfstvo robí nepríjemnosti, by ma asi prestalo baviť veľmi rýchlo :(
vikinka
01.03.07,20:02
čo keďmi dá do výpovede tento par. 63 ods. d) 1...vie mi niekto vysvetliť tento odsek???
Pretrvávajúce neuspokojivé plnenie prac.úloh je výpovedným dovodom,ale je viazaný na splnenie podmienky písomného vyzvania zamestnanca na odstránenie nedostatkov v posledných 6 mesiacoch.Ak zamestnanec napriek výzve nezlepší plnenie svojich úloh,može mu dať výpoveď z tohto dovodu.
nextone
02.03.07,06:01
Nie je mi jasné, čo by si chcela vysvetliť.

Ak Ti dá zamestnávateľ výpoveď z dôvodov uvedených v §63 ods. 1 písmeno d) Zákonníka práce, pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby (ak sa náhodou nedohodnete inak).

V prípade, že podľa Tvojho názoru budú dôvody uvedené vo výpovedi nedostatočne preukázané alebo budú pri dávaní výpovede zo strany zamestnávateľa porušené niektoré iné ustanovenia Zákonníka práce, môžeš súdnou cestou namietať neplatnosť výpovede. :cool:

Podľa doteraz uvedeného si myslím, že vzťahy na pracovisku, na ktorom si teraz zamestnaná, nie sú ani trochu príjemné.

Aj keď nepoznám dôvody Tvojho "boja" o udržanie si súčasného zamestnania, na Tvojom mieste by som asi radšej začal uvažovať nad stratégiou hľadania iného zamestnania namiesto strácania času uvažovaním nad tým, ako si udržať terajšie zamestnanie.
Z opísaného správania zamestnávateľa dosť presvedčivo "vykúka" snaha zbaviť sa Ťa ako zamestnanca za každú cenu.

Chodiť do zamestnania, v ktorom som iba "trpený" a pri každej príležitosti mi šéfstvo robí nepríjemnosti, by ma asi prestalo baviť veľmi rýchlo :(
Takze vas uvediemdo obrazu. Nechcem si udrzat zamestnanie, len si myslim, ze po 4rokoch by to mali spravit inak. Najma podla zakona. Viem, ze chodenie do prace bude utrpenim, ale v kazdom pripade som ja nic nespravila, a oni nemaju ziaden dovod na vypoved. Ich dovod, ze sirim negativitu po firme nie je adekvatny! Len som sa chcela tu na porade informovat o mojich pravach. Aj tak si myslim, ze ich vypoved skonci na sude!:)
Chobot
02.03.07,09:06
Na výpovedi s výpovednou dobou nemusí byť dôvod rozviazania PP. To sa týka len pri dohode o rozviazanie PP.

Toto síce nie je pravda, ale asi Ťa pomýlilo to, že pri pracovnom pomere na dobu určitú môže dať zamestnávateľ výpoveď aj bez uvedenia dôvodu. Jasné, že tam sú potom iné povinnosti zamestnávateľa (nypr. poskytnúť náhradu mzdy za ceú dobu, kedy mal pracovný pomer trvať).
Eva M
02.03.07,21:22
Zdravím všetkých, aj ja mám takýto problém: manžel má v pracovnej zmluve uvedený pracovný čas v dvoch smenách: 6,00-14,30 a od 13,30-22,00 hod.
Vedúci im však ústne nariadil pracovný čas od 14,30-23,00. Nadriadený kontroloval zamestnancov o 22,45 a manžela nenašiel, v ten deň síce nastúpil o 13,30, ale skorší odchod mu nedokázal, ale napriek tomu ho núti rozviazať prac.pomer dohodou, alebo mu dá výpoveď za hrubé porušenie prac.disciplíny, že aj v novembri minulého roku odišiel skorej domov,o čom napísal záznam, ale on ho nepodpísal, lebo s ním nesúhlasil. Písomne mu už nič neposlal, ani teraz nespísal žiadny záznam, ani upozornenie. Ďakujem.
jamis
02.03.07,21:26
Toto síce nie je pravda, ale asi Ťa pomýlilo to, že pri pracovnom pomere na dobu určitú môže dať zamestnávateľ výpoveď aj bez uvedenia dôvodu. Jasné, že tam sú potom iné povinnosti zamestnávateľa (nypr. poskytnúť náhradu mzdy za ceú dobu, kedy mal pracovný pomer trvať).
Som sa ospravedlnila....včera mi to akosi nemyslelo....
j.s
03.03.07,11:25
čo ak nie je dôvod adekvátny! Zamestnávateľ sa vyhrážal, že si neplním úlohy na základe pracovnej zmluvy a to chce uviesť aj do výpovede.
Musím s tým súhlasiť ak to nie je pravda a nikdy som nebola na to písomne upozornená?

Prečo by si s tým musela súhlasiť? Dôkazné bremeno je na zamestnávateľovi. Ty len pekne nesúhlas a nech on dokáže, že si neplníš povinnosti.
denisa2108
04.03.07,15:11
Požiadala som zamestnávateľa o výpoveď dohodou k 28.2.2007. Mala som slúbené lepsie miesto v inej firme. To mi vsak nevyšlo a nové miesto mám od 1.4. Teraz som sa dala na PN.Ale myslím, že som mala ostať este v práci do 1.4., aj ked som požiadala o kukončenie PP, dalo sa to zrušit?????? Mohla som ostať???
Danila
04.03.07,15:20
Požiadala som zamestnávateľa o výpoveď dohodou k 28.2.2007. Mala som slúbené lepsie miesto v inej firme. To mi vsak nevyšlo a nové miesto mám od 1.4. Teraz som sa dala na PN.Ale myslím, že som mala ostať este v práci do 1.4., aj ked som požiadala o kukončenie PP, dalo sa to zrušit?????? Mohla som ostať???
Možno ti pomôže tento link: http://info.profesia.sk/buxus/generate_page.php?page_id=7101
denisa2108
04.03.07,15:47
Dakujem, ale to mi nepomohlo
Chcela by som vedieť či možem zrušiť výpoveď dohodu ktorú som podala ja.Tá bola k 28.2., teraz som na PN.
liba2
04.03.07,16:20
Požiadala som zamestnávateľa o výpoveď dohodou k 28.2.2007. Mala som slúbené lepsie miesto v inej firme. To mi vsak nevyšlo a nové miesto mám od 1.4. Teraz som sa dala na PN.Ale myslím, že som mala ostať este v práci do 1.4., aj ked som požiadala o kukončenie PP, dalo sa to zrušit?????? Mohla som ostať???
Ty si požiadala zamestnávateľa o skončenie pracovného pomeru dohodou (výpoveď dohodou je nezmysel). Zamestnávateľ súhlasil - teda ste sa dohodli na dátume 28.2.2007. Ak to chceš zmeniť, je len jedna cesta, požiadať ho opäť o dohodu k 31.3.2007. Vysvetli mu situáciu v akej sa nachádzaš - možno ti vyjde v ústrety - ale nemusí, už ti raz vyhovel.
fileva
04.03.07,16:26
Zdravím všetkých, aj ja mám takýto problém: manžel má v pracovnej zmluve uvedený pracovný čas v dvoch smenách: 6,00-14,30 a od 13,30-22,00 hod.
Vedúci im však ústne nariadil pracovný čas od 14,30-23,00. Nadriadený kontroloval zamestnancov o 22,45 a manžela nenašiel, v ten deň síce nastúpil o 13,30, ale skorší odchod mu nedokázal, ale napriek tomu ho núti rozviazať prac.pomer dohodou, alebo mu dá výpoveď za hrubé porušenie prac.disciplíny, že aj v novembri minulého roku odišiel skorej domov,o čom napísal záznam, ale on ho nepodpísal, lebo s ním nesúhlasil. Písomne mu už nič neposlal, ani teraz nespísal žiadny záznam, ani upozornenie. Ďakujem.

Môj názor je ten, že ak mal Váš manžel v pracovnej zmluve písomne uvedený pracovný čas neporušil pracovnú disciplínu tým, že odišiel z pracoviska skôr, ako mu ústne nariadil jeho vedúci.
Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy, a pracovný čas patrí medzi ďalšie náležitosti pracovnej zmluvy, možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne. Tak to aj ustanovuje § 54 Zákonníka práce.
Danila
04.03.07,16:31
Možno ti pomôže tento link: http://info.profesia.sk/buxus/generate_page.php?page_id=7101
V tom linku je uvedené, že ak si ty podala výpoveď a bola doručená zamestnávateľovi, môžeš ju stiahnúť len s jeho súhlasom. Chcela som, aby si to mala potvrdené aj z iného / právneho / zdroja.
fileva
04.03.07,16:53
Požiadala som zamestnávateľa o výpoveď dohodou k 28.2.2007. Mala som slúbené lepsie miesto v inej firme. To mi vsak nevyšlo a nové miesto mám od 1.4. Teraz som sa dala na PN.Ale myslím, že som mala ostať este v práci do 1.4., aj ked som požiadala o kukončenie PP, dalo sa to zrušit?????? Mohla som ostať???

Neviem, ale celé sa mi to zdá volajaké čudné. Nielen, podľa toho, čo uvádzaš v príspevkoch, vzťahy na pracovisku ale aj tie nezrovnalosti v základných pojmoch o skončení pracovného pomeru.
Súhlasím s tvrdením od liba2, že výpoveď dohodou je nezmysel, pretože skončenie pracovného pomeru presne vymedzuje § 59 ZP, ktorý uvádza:

(1)Pracovný pomer možno skončiť:
a) dohodou
b) výpoveďou
c) okamžitým skončením
d) skončením v skúšobnej dobe

Ja na tvojom mieste, keďže ste sa už raz so zamestnávateľom na niečom písomne dohodli, by som to už nemenila. Vydrž ten mesiac, trebárs aj na PN-ke. Uvidíš, v novom zamestnaní ti bude lepšie, keď si trošku odpočinieš a vyčistíš si hlavu od preblémov, ktoré si mala. Budem ti držať palce.
Pekný podvečer.
denisa2108
05.03.07,07:55
Ďakujem, nepomohlo, ale ulavilo sa mi. Je to tak...!