andrejZA
01.03.07,19:55
Poradi mi niekto, som zamestnany a popri tom vykonavam cinnost financneho poradcu, neviem ako si mam urobit danove priznanie. Nechcem si uplatnovat pausalne vydavky /40%/ pretoze moje vydavky boli vacsie, mam si ale viest normalne uctovnictvo ako kazda ina SZCO a k danovemu priznaniu prilozit vykaz o majetku a zavazkoch a vykaz o prijmoch a vydavkoch?
A este podotazka, je mozne dat si do nakladov aj oblek a koselu? :confused:
Johanka
01.03.07,18:58
Poradi mi niekto, som zamestnany a popri tom vykonavam cinnost financneho poradcu, neviem ako si mam urobit danove priznanie. Nechcem si uplatnovat pausalne vydavky /40%/ pretoze moje vydavky boli vacsie, mam si ale viest normalne uctovnictvo ako kazda ina SZCO a k danovemu priznaniu prilozit vykaz o majetku a zavazkoch a vykaz o prijmoch a vydavkoch? Áno
A este podotazka, je mozne dat si do nakladov aj oblek a koselu? :confused:
Odpoveď je červeným.
K obleku si prečítaj témy oblek do nákladov :) .
cloe
01.03.07,19:01
Poradi mi niekto, som zamestnany a popri tom vykonavam cinnost financneho poradcu, neviem ako si mam urobit danove priznanie. Nechcem si uplatnovat pausalne vydavky /40%/ pretoze moje vydavky boli vacsie, mam si ale viest normalne uctovnictvo ako kazda ina SZCO a k danovemu priznaniu prilozit vykaz o majetku a zavazkoch a vykaz o prijmoch a vydavkoch?
A este podotazka, je mozne dat si do nakladov aj oblek a koselu? :confused:
Musíš podať daňové priznanie typu B a tým pádom aj výkazy. Tie samozrejme vyplníš na základe normále vedeného účtovníctva.
Ten oblek a košeľu si tam daj v tom prípade, ak si to obhájiš pri daňovej kondrole. Je to na tebe, ja by som si to tam nedala.;)
Johanka
01.03.07,19:03
Už som to na Porade raz písala - keby si ako finančný poradca bol môj klient , nedala by som Ti oblek do nákladov ani keby si na kolenách prosil :D .
Monika Kováčová
01.03.07,19:08
ani ja....
liba2
01.03.07,19:27
mimotemy
áááále Piešťanky, čo ste naňho také prísne :confused: ? čo vy viete kade on v tom obleku chodí a prezentuje sa? ja by som ho upozornila, ale mu to zaúčtovala, veď on to bude obhajovať...
Nezbite ma !
Orsz
01.03.07,19:30
Liba má pravdu - nie my, ale ten čo podniká, rozhoduje. Ale upozornenie je mieste.
Johanka
01.03.07,19:52
mimotemy Moji zlatí, keby som účtovala to , čo chcú moji klienti, môžem to rovno zabaliť ! Však ja ich niekedy aj oklamem - dala si mi to tam (rozumej nezmysel do nákladov :D ) ? Jasné ( že nedala )....
Priznávam, maličké nezmysly nechávam v nákladoch účelovo - aby bolo na kontrole o čom ...
Ale veľké nezmysly, v žiadnom prípade, fakt ani keby klient na kolenách prosil a podpísal pred notárom. Keby prišlo na lámanie chleba, urobil by zo mňa totálneho debila. A v týchto našich klebetných Piešťanoch by som rýchlo skončila - už to počujem " hentá, však tá ani leasingy nevie účtovať . Vieš čo mi naúčtovala? Však som kvôli nej dostal pokutu ....."
Nemyslite si , že som nejaká nekompromisná fuchtla :D . Našťastie viem, že §§ sú samá zákruta, občas diera , tak radšej klientovi doporučím niečo legálne ;) .
liba2
01.03.07,20:29
mimotemy
Johanka, to s Piešťanmi si perfektne vystihla, tak to naozaj je, bohužiaľ.
Orsz
02.03.07,08:56
Samozrejme Johanka, všetko je odtiaľ - potiaľ. Ak by to bol veľký prúser, určite by som postupovala tak aj ja - a nemusím bývať ani v Piešťanoch - všade sa roznáša..............aj u nás.............
betka
02.03.07,10:32
Ešte by som dodalo k obleku. Treba rozoznávať pojem ošatenie a ošatné. Ošatenie slúži na reprezentáciu, a ošatné si môže dať do nákladov, ale nech si dá na oblek svoje obchodné meno na viditeľné miesto. Neviem, či by to chcel ešte potom do nákladov.
Chodili by sme označení ako nejaké teliat....:D :D :D
Lub
03.03.07,21:32
Ja by som mu tam ten oblek dala, potrebuje ho pri výkone živnosti, však ku klientovi nemôže prísť ako bezdomovec, a možno na tom obleku záleží aj príjem aký má. A nedá si do nákladov 20 oblekov!
Tinika
23.05.07,19:14
Ahojte. Aj ja by som mala jednu otázku. Som szco a teraz som zacala aj financne poradenstvo, ktoré v zivnosti nemám. Musím si to do zivnosti doplnit? Alebo stačí nahlásiť na danový úrad, že vykonávam aj túto činnosť? V mojom prípade, keďže som SZCO, asi neplatí, že do cca 41000 nemusím svoj príjem z poradenstva priznat v danovom priznaní však? Ďakujem za odpoveď.
liba2
24.05.07,03:55
Ahojte. Aj ja by som mala jednu otázku. Som szco a teraz som zacala aj financne poradenstvo, ktoré v zivnosti nemám. Musím si to do zivnosti doplnit? Alebo stačí nahlásiť na danový úrad, že vykonávam aj túto činnosť? V mojom prípade, keďže som SZCO, asi neplatí, že do cca 41000 nemusím svoj príjem z poradenstva priznat v danovom priznaní však? Ďakujem za odpoveď.
Čokoľvek, čo chce FO vykonávať ako SZČO, musí mať povolené živnostenským úradom - teda uvedené v ŽL.
Daňovému úradu sa takéto zmeny oznamujú práve formou predloženia nového ŽL.
delpiedro
15.03.11,17:11
Manzelka ma prijem z financneho poradenstva, nie je szco.

1. Daju sa uplatnit aj pre nu pausalne vydavky 40%?

2. Musi si potom viest nejake vykazy?

dakujem :)
Monika Kováčová
15.03.11,21:09
Manzelka ma prijem z financneho poradenstva, nie je szco.

1. Daju sa uplatnit aj pre nu pausalne vydavky 40%?

2. Musi si potom viest nejake vykazy?

dakujem :)
1. áno
2. nie, pretože nie je účtovná jednotka:)
Katy a R
15.03.11,21:14
.. len doplním ... ona je SZČO ;)
delpiedro
16.03.11,05:33
.. len doplním ... ona je SZČO ;)
no moja urcite nie je szco :---
Zita5
16.03.11,05:49
no moja urcite nie je szco :---

Je registrovaná v NBS ?
Zita5
16.03.11,06:05
no moja urcite nie je szco :---

Pozrite na tento § zo zákona o dani z príjmov
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t148245-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-do-29-09-2010-a.html#hore)

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)
delpiedro
16.03.11,07:26
Pozrite na tento § zo zákona o dani z príjmov
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

ok, tak v tomto pripade ma prijmy zo szc (2d), ale nie je szco? (ano, je registrovana v nbs + du) ... konieckoncov je mi to jedno, dolezite je, ze si moze uplatnit 40% pausalne vydavky :o
Katy a R
16.03.11,07:38
ok, tak v tomto pripade ma prijmy zo szc (2d), ale nie je szco? (ano, je registrovana v nbs + du) ... konieckoncov je mi to jedno, dolezite je, ze si moze uplatnit 40% pausalne vydavky :o

ona je SZČO a basta (s tým nič nenarobíš ).. a so všetkými povinnosťami ako ostatní szčo. (napr RZZP... ) .
A určite to má v zmluve s poisťovňou uvedené ..;)
delpiedro
16.03.11,12:38
hups ... tak potom ake povinnosti jej z tohto statusu teda vyplyvaju?

uctovnictvo, rzzp?

lebo ako prvu odpoved som dostal, ze nemusi, tak teda ako?:confused:
Katy a R
16.03.11,12:46
hups ... tak potom ake povinnosti jej z tohto statusu teda vyplyvaju?

uctovnictvo, rzzp?

lebo ako prvu odpoved som dostal, ze nemusi, tak teda ako?:confused:

.. však popozeraj (na Porade nájdeš:)).. čo všetko szčo musí ;) - to ti nie je med lízať:D. Ale DP už je už spravené ;), registrácia dúfam tiež, v ZP je nahlásená, SP zatiaľ nič nemusí, no a teraz treba ešte spraviť RZZP za rok 2010 ...
veronikasad
16.03.11,12:50
hups ... tak potom ake povinnosti jej z tohto statusu teda vyplyvaju?

uctovnictvo, rzzp?

lebo ako prvu odpoved som dostal, ze nemusi, tak teda ako?:confused:
od koho a kde ? (pozerala som tvoje príspevky, žiadna taká odpoveď na Porade nie je - iba ak si si pomýlil účtovné výkazy, ktoré sú prilohou DP pri skutočných výdavkoch, s RZZP.

V ZP sa mala prihlásiť do 8 dní ako SZČO (aj keď nemá IČO, pre ZP sa za SZČO považujú aj sprostredkovatelia). Treba dodatočne splniť oznamovaciu povinnosť.
delpiedro
16.03.11,17:58
od koho a kde ? (pozerala som tvoje príspevky, žiadna taká odpoveď na Porade nie je - iba ak si si pomýlil účtovné výkazy, ktoré sú prilohou DP pri skutočných výdavkoch, s RZZP.

--->>> tu bola odpoved na moju prvotnu otazku:



Manzelka ma prijem z financneho poradenstva, nie je szco.

1. Daju sa uplatnit aj pre nu pausalne vydavky 40%?

2. Musi si potom viest nejake vykazy?

dakujem :)
1. áno
2. nie, pretože nie je účtovná jednotka:)



V ZP sa mala prihlásiť do 8 dní ako SZČO (aj keď nemá IČO, pre ZP sa za SZČO považujú aj sprostredkovatelia). Treba dodatočne splniť oznamovaciu povinnosť.

fuuuha ... dufam, ze nebudu saskovat s pokutami, to su mi novinky :eek:
Anik
16.03.11,18:18
dievčatá ti to vysvetlili správne Monika ti odpovedala , že nemusí podávať výkazy ako súčasť DP - o príjmoch a výdavkoch
o majetku a záväzkoch
ale samozrejme RZZP sa jej týka ak bola zamestnamec a fin. poradca tak S,SA,SB
delpiedro
17.03.11,05:10
vsetkym zucastnenym dakujem za ochotu, pomohli ste ... :)