EkoMax
01.03.07,23:20
Prosím o radu v prípade:
Zamestnanec nastúpil do prac. pomeru 1.3.06. Dovtedy bol nezamestaný.
Jeho príjem bol 7.600,- Sk. Od 3/06 si uplatňoval daňový bonus na 1 dieťa. V októbri sa mu narodilo druhé dieťa a tak si od 10/06 uplatňoval daň. bonus aj na druhé dieťa.
Teraz robím ročné zúčtovanie v programe Pohoda, a v ročnom zúčtovaní mí vyčísľuje v r. 05 nárok na daň bonus vo výške 12.960,- Sk. Počas roka mu bolo vyplatené 7.020,- Sk.
1. Má nárok na daň. bonus len za alichôtnu časť roka t.j. 1 dieťa 3 mesiace, 2 dieťa 10 mesiacov ?
2. Alebo má nárok na daň. bonus pri oboch deťoch na 12 mesiacov ?
Neviem či mám chybu v programe, alebo to tak má byť ? :confused:
Marianna01
01.03.07,22:23
chyba je v programe - má nárok iba za mesiace, kedy bolo dieťa narodené - logicky aj (okrem toho je to aj v zákone)
Marianna01
01.03.07,22:26
citácia zákona:

(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu vo výške 1/12 daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
Gonka
03.03.07,18:08
Ak uvedený zamestnanec zarobil viac ako 42450,- a v žiadosti Ťa požiadal o dodatočné priznanie daňového bunusu , tak na prvé dieťa doplatíš DB za obdobie január a február.
Gonka
maruska001
03.03.07,18:31
Ja by som k tomuto daňovému bonusu mala ešte jednu otázku - ak zamestnanec poberá na dieťa daňový bonus a dieťa preruší štúdium na vysokej škole - od kedy mu nárok na DB zaniká? od konca posledného semestra, alebo od začiatku nového?
Ďakujem :)
Anja111
03.03.07,18:32
Ak uvedený zamestnanec zarobil viac ako 42450,- a v žiadosti Ťa požiadal o dodatočné priznanie daňového bunusu , tak na prvé dieťa doplatíš DB za obdobie január a február.
Gonka
Áno, v uvedenom prípade, bude daňový bonus na prvé dieťa za január a február doplatený, (za predpokladu, že spĺňa všetky podmienky).
Anja111
03.03.07,18:34
Ja by som k tomuto daňovému bonusu mala ešte jednu otázku - ak zamestnanec poberá na dieťa daňový bonus a dieťa preruší štúdium na vysokej škole - od kedy mu nárok na DB zaniká? od konca posledného semestra, alebo od začiatku nového?
Ďakujem :)
Od mesiaca, nasledujúceho po dni, kedy bolo štúdium na VŠ prerušené.
maruska001
03.03.07,18:36
dakujem krasne :)