matalenka
02.03.07,07:42
Dobry den,

prosím Vás uz dva dni sa trápim s poznámkami k účtovnej závierke, nemáte niekto návod na vyplnenie? Niekde som citala, ze sa vyplnuju v tis. SK. Je to tak spravne?

Dakujem za pomoc.
sway
02.03.07,06:48
Dobry den,

prosím Vás uz dva dni sa trápim s poznámkami k účtovnej závierke, nemáte niekto návod na vyplnenie? Niekde som citala, ze sa vyplnuju v tis. SK. Je to tak spravne?

Dakujem za pomoc.

a prečo sa trápiš - stiahni si ich tu http://www.porada.sk/t2591-tlaciva.html?highlight=pozn%E1mky v príspevku 2 - v tis. sa vyplňujú len niektoré časti.... nakukni na tie priložené.;)
sway
02.03.07,07:01
Dobry den,

prosím Vás uz dva dni sa trápim s poznámkami k účtovnej závierke, nemáte niekto návod na vyplnenie? Niekde som citala, ze sa vyplnuju v tis. SK. Je to tak spravne?

Dakujem za pomoc.

á, našla som tu aj tie moje staré - ja ich používam a ide to rýchlo posielam:
;)
Braňo
02.03.07,21:18
Do tretice. :cool:
STRELEC
02.03.07,21:24
Do tretice. :cool:
Braňo - hlási mi to "nefunkčne zadaná príloha". Neskúsiš to prilepiť ešte raz? Resp. - nejde to len u mňa a mám niečo s nastaveniami?

Pardón - už to otváram. Vďaka
mudroš
03.03.07,09:55
Údaje v celej účtrovnej závierke, teda aj v poznámkach, sa uvádzajú v tis. Sk.
V poznámkach sa údaje uvádzajú za bežné aj bezprostredne predchádzajúce obdobie (ta ako vo výkazoch). Výnimku tvoria tie údaje, keď je v opatrení MF SR povedané inak.
Prepáč SWAY, ale tvoje poznámky veľa z uvedeného nesplňujú.
Braňove poznámky sú naozaj podrobné. Je vnich uvedené aj veľa údajov ešte podrobnejšie, ako vyžaduje opatrenie MF SR, ale aj nad rozsah tohto opatrenia. Ale ak sú to významné skutočnosti, tak by sa samozrejme mali uviesť. Sú vyborné, ale myslím si, že pre malú firmu zbytočne podrobné (je to akoby IAS/IFRS). Ale pre to, čo sa v malej firme nevyskytuje platí, že sa to v poznámkach nemusí uvádzať (dá sa to vypustiť).
Len malá poznámka. Podľa slovenských predpisov sa účtovné ocenenie zásob k termínu účtovnej závierky musí porovnávať s čistou realizačnou hodnotou (§ 23 postupov účtovania).
Je to super pre veľké firmy. Ďakujem.
Braňo
03.03.07,12:29
Čo nepotrebuješ, kľudne si vymaž a čo tam chýba tak to nezabudni okomentovať - tak znela odpoveď od našich audítorov :---
Melinda
07.03.07,08:18
V poznámkach časť o použitých účtovných zásadách sa musí vyplniť ak firma vznikla iba v októbri a mala vlastne len zriaďovacie výdavky? Firma nemala žiadne príjmy. Dobre viem, že časť "prehlad peňažných tokov" vyplňuje iba firmy ktorá má povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom?
ingi
07.03.07,17:42
V poznámkach časť o použitých účtovných zásadách sa musí vyplniť ak firma vznikla iba v októbri a mala vlastne len zriaďovacie výdavky? Firma nemala žiadne príjmy. Dobre viem, že časť "prehlad peňažných tokov" vyplňuje iba firmy ktorá má povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom?

Podľa mňa časť poznámok o použitých účtovných zásadách tento rok nemusíš rozvádzať a ak nemáš povinnosť overeriť ÚZ audítorom, prehľad o peňažných tokoch nemusí byť súčasťou poznámok. Kopírujem z FS 10/2003:


Opatrenie
Ministerstva financií Slovenskej republiky z 31.marca 2003, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva


§ 3
Poznámky



(1) Poznámky sa zostavujú tak, aby informácie v nich uvedené boli užitočné, významné, zrozumiteľné, porovnateľné a spoľahlivé.


(2) Údaje v poznámkach sa uvádzajú za bežné účtovné obdobie a za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie, ak v prílohe č. 3 nie je ustanovené inak.


(3) Časť poznámok o prehľade peňažných tokov je súčasťou poznámok vždy, ak ide o účtovné jednotky, ktoré majú podľa zákona povinnosť účtovnú závierku overiť audítorom.


(4) Ak pre niektoré časti poznámok účtovná jednotka nemá obsahovú náplň, príslušné informácie sa neuvádzajú.
Melinda
08.03.07,08:12
Ďakujem za odpoveď.
slavienka
15.03.07,05:41
Jedna otázočka na Braňa. Ako vymažem tie červené poznámky? Diky
evina
17.03.07,19:21
Ani mne to nejde vymyzať :mee: Iba to prečiarkne a ostane tam :mee:
Braňo
17.03.07,20:06
Tie poznámky sa dajú celé vyplniť cez tie "commenty", ale ak ich nechcete - stačí kliknúť na show a všetky fajky, čo tam máte zrušiť. Tie červené komentáre idú zmazať cez delete - treba mať vysvietený celý text. Neviem to vysveliť jednoduchšie. :o Ak by boli problémy - tak som v týždni na ICQ.
evina
17.03.07,20:32
Tie poznámky sa dajú celé vyplniť cez tie "commenty", ale ak ich nechcete - stačí kliknúť na show a všetky fajky, čo tam máte zrušiť. Tie červené komentáre idú zmazať cez delete - treba mať vysvietený celý text. Neviem to vysveliť jednoduchšie. :o Ak by boli problémy - tak som v týždni na ICQ.
Ak označíš celý text a deletuješ ostanú tam, ale prečiarknuté, aspoň teda mne...
slavienka
19.03.07,13:15
Nakoniec som na to prišla. Ked sa to otvorí to worde, treba dať ZOBRAZIŤ a potom vykliknúť ZNAČKY. Ostatné červené riadky treba normálne vymazať.
slavienka
19.03.07,13:17
Už som na to prišla. Keď sa to otvorí vo Worde, treba v možnostiach ZOBRAZIŤ, treba vykliknúť ZNAČKY. Potom tie červené polia už len vymazať.
bui
26.03.07,19:49
Chcela by som sa spytat na to ako vyplnit v poznamkach priemerny pocet zamestnancov...???

Idu tam aj dohodari?
Alebo len zamestnanci na prac. zmluvu...?
bui
27.03.07,09:20
este raz by som chcela poprosit o radu.....:mee:
Vladimír Ozimý
27.03.07,09:48
priemerný počet zamestnancov je bez dohodárov
bui
27.03.07,11:25
takze ak sme mali a mame na prac zmluvu zamestnanca od 10/2006 a druheho od 11/2006, tak priemerny pocet je 1+2+2/12 ????
Tweety
27.03.07,11:38
takze ak sme mali a mame na prac zmluvu zamestnanca od 10/2006 a druheho od 11/2006, tak priemerny pocet je 1+2+2/12 ????
Tak, tak.:)
bui
27.03.07,11:58
take cislo..myslim desatinne sa mi do poznamok z Omegy ani vpisat neda...nefunguje ani bodka ani ciarka....nemate s tym niekto skusenosti?

ak nie, tak nic...vpisem to tam potom rucne...:o
Milan Oravec
27.03.07,21:14
Nevie mi niekto poradiť, práve som dokončil poznámky k účtovnej závierke a nie som si istý, či tam mám dať dátum kedy som to urobil, alebo 31.12.2006. A ešte by som chcel vedieť - dátum schválenia je dátum odovzdania na daň.úrad?
sway
28.03.07,00:42
take cislo..myslim desatinne sa mi do poznamok z Omegy ani vpisat neda...nefunguje ani bodka ani ciarka....nemate s tym niekto skusenosti?

ak nie, tak nic...vpisem to tam potom rucne...:o

zaokruhli na 1 ;)
sway
28.03.07,00:45
Nevie mi niekto poradiť, práve som dokončil poznámky k účtovnej závierke a nie som si istý, či tam mám dať dátum kedy som to urobil - ANO , alebo 31.12.2006- NIE. A ešte by som chcel vedieť - dátum schválenia je dátum odovzdania na daň.úrad?
schválenie daj tesne pred odovzdaním, lebo do 30 dní po schválení musíš všetko odovzdať do registra.;) a na výkazoch je dobré keď odovzdávaš schválené. lebo ak budú neschválené, tak platilo že po schválení ich treba odovzdať znova, len neviem či sa to už nezmenilo....:rolleyes:
ingi
28.03.07,07:18
platilo že po schválení ich treba odovzdať znova, len neviem či sa to už nezmenilo....:rolleyes:

V zmysle novely Opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky z 31.marca 2003, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, uverejneného vo FS 10/2003, sa zostavená ÚZ predkladá DÚ v termíne na podanie DP, schválená sa predkladá iba ak boli do dňa schválenia otvorené účtovné knihy.
Platí to už dva roky. ;)
bui
28.03.07,08:04
takze ak dobre chapem, tak ak som minuly rok zaskrtla v zavierke zostavena...a potom bola vlana hromada, pricom uct. knihy uz neboli otvorene a nic sa teda nemenilo, tak som uz nemusela davat zavierku s kolonkou schvalena?...leno som neodovzdala...?

to je prva otazka..

no a k poznamkam k UZ mam este jednu otazocku..je tam kolonka k pohladavkam do a po lehote splatnosti...
ja som si to najprv zistila z knihy pohladavok..
no a potom mam moznost aj nacitania do poznamok z uctovnictva..a nacitalo mi to ine sumy ako som si vypocitala ja...
a zistila som, ze pohladavky splatne 31.12...no este 31.12. neuhradene mi tam zobralo ako do splatnosti...a ja som ich dala ako ze su uz po splatnosti...co je spravne?
ingi
28.03.07,09:02
takze ak dobre chapem, tak ak som minuly rok zaskrtla v zavierke zostavena...a potom bola vlana hromada, pricom uct. knihy uz neboli otvorene a nic sa teda nemenilo, tak som uz nemusela davat zavierku s kolonkou schvalena?...leno som neodovzdala...?

Nemusela.



...zistila som, ze pohladavky splatne 31.12...no este 31.12. neuhradene mi tam zobralo ako do splatnosti...a ja som ich dala ako ze su uz po splatnosti...co je spravne?
Podľa mňa je to správne, ÚZ robíme k 31.12., takže P splatné 31.12. sú "do lehoty splatnosti".
mudroš
28.03.07,12:37
takze ak dobre chapem, tak ak som minuly rok zaskrtla v zavierke zostavena...a potom bola vlana hromada, pricom uct. knihy uz neboli otvorene a nic sa teda nemenilo, tak som uz nemusela davat zavierku s kolonkou schvalena?...leno som neodovzdala...?

to je prva otazka..

no a k poznamkam k UZ mam este jednu otazocku..je tam kolonka k pohladavkam do a po lehote splatnosti...
ja som si to najprv zistila z knihy pohladavok..
no a potom mam moznost aj nacitania do poznamok z uctovnictva..a nacitalo mi to ine sumy ako som si vypocitala ja...
a zistila som, ze pohladavky splatne 31.12...no este 31.12. neuhradene mi tam zobralo ako do splatnosti...a ja som ich dala ako ze su uz po splatnosti...co je spravne?
Ak sa nič nemenilo, tak už nie je potrebné dávať druhý raz na DÚ.
Ale do 30 dní od schválenia sa účtovná závierka musí uložiť do zbierky listín !!!
piskotka
31.03.07,10:13
Prikladam aj svoje poznamky, hadam sa zidu dakomu...
Assea
08.03.08,13:34
Myslíte že stačí ak nebudem vyplňovať "prehľad peň. tokov" ale priložím tento prehľad vo forme, ktorú mi vytlačil software???

ĎAKUJEM ----
Assea
10.03.08,14:31
neviete prosím poradiť?
sway
10.03.08,15:40
Myslíte že stačí ak nebudem vyplňovať "prehľad peň. tokov" ale priložím tento prehľad vo forme, ktorú mi vytlačil software???

ĎAKUJEM ----

Ja si myslím, že postačí aj zo SW, nakoľko ani poznámky ani prehľad peň.tokov nemajú predpísanú tlačivo.
...tiež všetko tlačím zo SW a nebol problém.;)
Sonka
11.03.08,08:07
Chcem sa opýtať na poznámky k účtovnej závierke.Mám problém vyplniť zoznam vzájomných obchodov so spriaznenými osobami.Mám klasické kúpené tlačivo,kde treba doplniť hodnotu obchodov realizovaných voči spriazneným osobám-čo sa pod tým myslí? A potom celkovú hodnotu obchodov realizovaných účtovnou jednotkou a podiel obchodov voči spriazneným osobám na celkovej hodnote obchodov.
Čo je pod tým myslené aké hodnoty?Celý obrat MD 311 a DAL 321?Čo je celkový obchod jednotky?
liba2
11.03.08,08:48
Chcem sa opýtať na poznámky k účtovnej závierke.Mám problém vyplniť zoznam vzájomných obchodov so spriaznenými osobami.Mám klasické kúpené tlačivo,kde treba doplniť hodnotu obchodov realizovaných voči spriazneným osobám-čo sa pod tým myslí? A potom celkovú hodnotu obchodov realizovaných účtovnou jednotkou a podiel obchodov voči spriazneným osobám na celkovej hodnote obchodov.
Čo je pod tým myslené aké hodnoty?Celý obrat MD 311 a DAL 321?Čo je celkový obchod jednotky? Najskôr musíš vedieť, ktoré sú to vo vašom prípade spriaznené osoby.
Sonka
12.03.08,07:03
spriaznené osoby sú dve s.r.o.,kde sú tí isti spoločníci a konatelia v obidvoch firmách.
ingi
12.03.08,07:43
Chcem sa opýtať na poznámky k účtovnej závierke.Mám problém vyplniť zoznam vzájomných obchodov so spriaznenými osobami.Mám klasické kúpené tlačivo,kde treba doplniť hodnotu obchodov realizovaných voči spriazneným osobám-čo sa pod tým myslí? A potom celkovú hodnotu obchodov realizovaných účtovnou jednotkou a podiel obchodov voči spriazneným osobám na celkovej hodnote obchodov.
Čo je pod tým myslené aké hodnoty?Celý obrat MD 311 a DAL 321?Čo je celkový obchod jednotky?

Môžeš postupovať napr. takto (nikde nie je striktne určený spôsob vyjadrenia týchto obchodov):

............................celkom (tis. Sk) ...........spriaznené osoby (tis. Sk)
nákup tovaru .................5 000 .............................1 000
predaj tovaru..................2 000 ...............................200
poskytnuté služby..........10 000 ...............................500
...
...
Sonka
12.03.08,07:49
ďakujem.
Na budúci rok si spravím vlastné poznámky,teda aspoň túto tabuľku,kde jasne rozpíšem náklady a výnosy.A nie pchať do jedného riadku všetko (celý obchod) ako je to v kúpených tlačivách.
Braňo
12.03.08,08:06
Prikladám novú verziu mojich poznámok, ktoré obsahujú všetky náležitosti podľa opatrenia MFSR, vrátane transakcií so spriaznenými osobami.
Červený text slúži ako vysvetlivky.
GABRIELA
12.03.08,15:45
Dúfam že to nikto nevezme ako reklamu pre niekoho, lebo ja tento produkt iba používam, ale pozrite na stránku www.hzpkf.sk (http://www.hzpkf.sk) a PUZ 2007 -čiže poznámky učt.závierky. Mňa to vedie, čo nepotrebujem nepíšem. Ide to vyexportovať do Wordu, a dá sa to tam ešte upraviť. Nie je to program zadarmo. Má to aj výkazy, DP, aj cash flow. Cash som si minulý rok prepočítala, aj moja audítorka, môžete sa naňho spoľahnúť.
Pekný deň-večer
cherry99
13.03.08,08:29
Chcela by som sa spýtať, či poznámky podáva aj FO - SZČO ktorá účtuje v podv. účtovníctve?
Ďakujem
liba2
13.03.08,10:31
Nepodáva Podáva

Prepáčte, bola som upozornená na moju nesprávnu odpoveď, prehliadla som totiž, že ide o SZČO účtujúceho v podvojnom účtovníctve.

týmto ďakujem ingi na upozornenie :).