Mata1
02.03.07,09:15
ahojte,
prosím Vás poraďte mi, živnostník si chce uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku, ktorá je na materskej a za celý rok dostávala "RODIČOVSKÝ PRÍSPEVOK", okrem toho nemala žiaden iný príjem. Mám zahŕňat od jej celkového príjmu tento rodičovský príspevok a uplatniť teda nezdaniteľnú časť, len rozdielom, alebo tento príjem sa nezahrnie do jej príjmu a teda živnostník si uplatní nezdaniteľnú čiastku v celkovej výške 90 816 Sk?

A k tomu si môže ešte uplatniť daňový bonus?

ďakujem
Tweety
02.03.07,08:17
ahojte,
prosím Vás poraďte mi, živnostník si chce uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku, ktorá je na materskej a za celý rok dostávala "RODIČOVSKÝ PRÍSPEVOK", okrem toho nemala žiaden iný príjem. Mám zahŕňat od jej celkového príjmu tento rodičovský príspevok a uplatniť teda nezdaniteľnú časť, len rozdielom, alebo tento príjem sa nezahrnie do jej príjmu a teda živnostník si uplatní nezdaniteľnú čiastku v celkovej výške 90 816 Sk?

A k tomu si môže ešte uplatniť daňový bonus?

ďakujem
RP sa do jej príjmu na uplatnenie NČ nezaráta. AK nemala iné zdaniteľné príjmy, tak NČ bude celá 90816. Na DB musí splňať príjmy uvedené v § 33 Zákona o dani z príjmov. Ak splňa, tak má nárok.
katkaj
02.03.07,08:17
ahojte,
prosím Vás poraďte mi, živnostník si chce uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku, ktorá je na materskej a za celý rok dostávala "RODIČOVSKÝ PRÍSPEVOK", okrem toho nemala žiaden iný príjem. Mám zahŕňat od jej celkového príjmu tento rodičovský príspevok a uplatniť teda nezdaniteľnú časť, len rozdielom, alebo tento príjem sa nezahrnie do jej príjmu a teda živnostník si uplatní nezdaniteľnú čiastku v celkovej výške 90 816 Sk?

A k tomu si môže ešte uplatniť daňový bonus?

ďakujem


Rodičovský príspevok sa na tieto účely nepovažuje za príjem čiže na manželku si uplatní celý odpočet :rolleyes:

Pokiaľ splňa zákonom daný príjem tak aj na daňový bonus má nárok