markvi
02.03.07,08:29
Dobrý deň, som tu nový, no stihol som už prečítať veľa článkov a dôležitých informácií.

Dostal som od jednej firmy ponuku na externú spoluprácu, jedná sa o programátorské práce na rôznych zákazkách, momentálne mi vedia zaručiť prácu zhruba na 1 rok, pre mňa resp. možno ešte nejakého ďalšieho môjho zamestnanca. No začať pracovať by som mal čo najskôr.

Čo by bolo pre mňa výhodnejšie ?

1. zriadiť živnosť
2. založiť SRO, jedne majiteľ, jeden konateľ, jeden zamestnanec - zatiaľ

Mám na mysli právnické a ekonimické hľadisko. Resp. výhody a nevýhody,
aj tie do budúcnosti.

Ďakujem.
Martin Mocko
02.03.07,07:41
Dobrý deň, som tu nový, no stihol som už prečítať veľa článkov a dôležitých informácií.

Dostal som od jednej firmy ponuku na externú spoluprácu, jedná sa o programátorské práce na rôznych zákazkách, momentálne mi vedia zaručiť prácu zhruba na 1 rok, pre mňa resp. možno ešte nejakého ďalšieho môjho zamestnanca. No začať pracovať by som mal čo najskôr.

Čo by bolo pre mňa výhodnejšie ?

1. zriadiť živnosť
2. založiť SRO, jedne majiteľ, jeden konateľ, jeden zamestnanec - zatiaľ

Mám na mysli právnické a ekonimické hľadisko. Resp. výhody a nevýhody,
aj tie do budúcnosti.

Ďakujem.

Málo informácii na rozhodnutie. Najlepšie bude, ak sa prozprávaš s niekym, kto už SRO založil a podniká týmto spôsobom. A sám si vyberieš najlepšiu možnosť.
redie
02.03.07,08:02
No kedze mas istu pracu len na 1 rok, asi by som to neriskovala s s.r.o.-ckou. V pripade, ze ti to nevyjde a budes chcet prestat podnikat pri zivnosti proste len ukoncis zivnost, ale pri s.r.o.-cke je tento proces ovela komplikovanejsi. Ono celkovo pri pravnickych osobach (s.r.o.) je toho zlozitejsieho viacej. Napr. pri zivnosti si mozes uplatnit pausalne vydavky, pri s.r.o. musis ale viest podvojne uctovnictvo. Na zivnost nepotrebujes ziaden vklad, s.r.o. musi mat zakladne imanie 200.000,-Sk.
Naopak zase pri zivnosti platis za seba ako zivnostnika vyssie odvody.

Ja by som to urcite spravila takto, ale ako napisal uz machinak, dal si dost malo informacii,a aj tak v konecnom dosledku zavysi vsetko od teba. Akeho mas obchodneho ducha, ako chces riskovat, resp ako riskovat mozes.

Dufam, ze som trosku pomohla a prajem vela uspechov, nech sa rozhodnes akokolvek.
markvi
02.03.07,08:28
Vďaka za reakcie.

Ten 1 rok, nie je az taka zla vyhliadka, pretoze to je ista praca, isty dobry zarobok, v terajsej praci na TPP nemam niekedy ani taketo istoty, financne ci existencne, a to sme relativne uspesna SRO. Do toho jedneho roka by som myslim dalsi zaujimavy projekt nasiel.

Uctovnictvo by mi tak-ci-tak viedol niekto externe, kto ma s tym skusenosti a prislusne vedomosti, urcite nie ja sam.

Pociatocny vklad by bol, cast z neho by sa muselo ihned investovat do
kvalitneho pocitaca + HW + SW.

Neviem a tom, ze by zivnostnik mal vyssie odvody ako clovek, ktory
ma SRO a sucasne je aj zamestnancom v SRO. Myslim, ze to je rovnake,
ked sa zapocitaju odvody zamestnavatela a zamestnanca.
redie
05.03.07,06:39
Vďaka za reakcie.

Neviem a tom, ze by zivnostnik mal vyssie odvody ako clovek, ktory
ma SRO a sucasne je aj zamestnancom v SRO. Myslim, ze to je rovnake,
ked sa zapocitaju odvody zamestnavatela a zamestnanca.

tu by som chcela upozorniť na Zákon o zdravotnom poistení, konkrétne § 11 ods. 8 písm. a) a b)
;)
olinka6226
05.03.07,06:52
markvi, ja by som ostala na zivnosti, hlavne kvoli mensej byrokracii a jednoduchsiemu uctovnictvu. neskor, ked by sa ti to velmi rozbehlo, nic ti nebrani prejst na sro... co sa tyka odvodov je to podla mna prast ako uhod, aj ked minimalne rozdiely tam su... ale co by si usetril na odvodoch, zaplatis za drahsie vedenie uctovnictva.