Bavi
02.03.07,10:04
Môj klient bol v roku 2003 zamestnaný len v jednej firme ( so sídlom v BA). Výkon práce mal v BB, kde mal kanceláriu. Pre túto firmu spracovávala mzdy externá firma. Nepožiadal o vykonanie RZD. Externá firma mu vystavila Potvrdenie o príjme, ktoré však blúdilo nevedno kde po SR. Až začiatkom júna 2004 mu toto potvrdenie doručil jeho nadriadený osobne na jeho pracovisko s tým, že je to zúčtovanie dane. Vzápätí ( keď zistil. že to nie je zúčtovanie) podal DP "A". Teraz dostal pokutu 10.000.-Sk za podanie DP po lehote ustanovenej § 49 ods. 2) zákona 595/2003 Z.z.
Veľmi by ma zaujímal Váš názor, či je to v súlade, keď v roku 2003 ešte platil zákon 366. 595 nadobudol účinnosť až od 1.1.2004. Je to preto, že DP podával už v tomto roku? A čo zamestnávateľ, ktorý mu nedoručil potvrdenie poštou? Takto nie je možné zistiť, či to potvrdenie neskoro spracovala a doručila externá firma (môj osobný názor je, že je to nepravdepodobné), alebo ho jeho nadriadený nosil 4 mesiace v taške. Myslíte, že je reálna šanca na odpustenie pokuty? Poraďte, prosím...
alušik
02.03.07,09:20
Osobne vidím šancu na odpustenie pokuty ako dosť mizivú. Keď vedel, že príjmy mal a nepožiadal zamestnávateľa o ročné zúčtovanie a tým pádom je povinný podať daňové priznanie, tak mal zažiadať daňový úrad o odklad podania DP a uviesť ako dôvody nedoručenie potvrdenia o zdaniteľnej mzde. :o
evina
02.03.07,09:42
Môj klient bol v roku 2003 zamestnaný len v jednej firme ( so sídlom v BA). Výkon práce mal v BB, kde mal kanceláriu. Pre túto firmu spracovávala mzdy externá firma. Nepožiadal o vykonanie RZD. Externá firma mu vystavila Potvrdenie o príjme, ktoré však blúdilo nevedno kde po SR. Až začiatkom júna 2004 mu toto potvrdenie doručil jeho nadriadený osobne na jeho pracovisko s tým, že je to zúčtovanie dane. Vzápätí ( keď zistil. že to nie je zúčtovanie) podal DP "A". Teraz dostal pokutu 10.000.-Sk za podanie DP po lehote ustanovenej § 49 ods. 2) zákona 595/2003 Z.z.
Veľmi by ma zaujímal Váš názor, či je to v súlade, keď v roku 2003 ešte platil zákon 366. 595 nadobudol účinnosť až od 1.1.2004. Je to preto, že DP podával už v tomto roku? A čo zamestnávateľ, ktorý mu nedoručil potvrdenie poštou? Takto nie je možné zistiť, či to potvrdenie neskoro spracovala a doručila externá firma (môj osobný názor je, že je to nepravdepodobné), alebo ho jeho nadriadený nosil 4 mesiace v taške. Myslíte, že je reálna šanca na odpustenie pokuty? Poraďte, prosím...

Aj podľa zákoan 366.. bola lehota na podanie daňového priznania 31.3. To len na okraj.
DÚ sa musí odvolať na zákon 595...v čase podania DP bol platný už tento zákon.

Priznám sa, že dosť ma prekvapila výška uvedenej pokuty...principiálne by malo byť preukázateľné kedy ho prebral...ale to ho danej povinnosti nezbavuje-mal predsa sám požiadať o vykonanie RZD alebo vydanie Potvrdenia a jeho povinnosťou bolo postarať sa o svoje príjmy...tu je dokazovania podľa mojej mienky zbytočné...

Žiadosťou o odpustenie alebo zmienenie sankcie nemôže nikto nikdy nič pokaziť. Dôvody použiteľné k odpusteniu alebo zmierneniu pozri § 103 zákona o správe daní a poplatkov 511/1992 v poslednom znení 122/2006...
Bavi
02.03.07,10:45
Aj podľa zákoan 366.. bola lehota na podanie daňového priznania 31.3. To len na okraj.
DÚ sa musí odvolať na zákon 595...v čase podania DP bol platný už tento zákon.

Priznám sa, že dosť ma prekvapila výška uvedenej pokuty...principiálne by malo byť preukázateľné kedy ho prebral...ale to ho danej povinnosti nezbavuje-mal predsa sám požiadať o vykonanie RZD alebo vydanie Potvrdenia a jeho povinnosťou bolo postarať sa o svoje príjmy...tu je dokazovania podľa mojej mienky zbytočné... To je jasné, my, ktorí s tým robíme, to vieme. Ale nie každý človek. V súčasnosti je už právne povedomie lepšie, ale pred tromi rokmi bolo ešte slabé. Väčšinou sa o žiadosti o RZP starajú mzdári. Viem, že to neospravedlňuje daňovníka!

Žiadosťou o odpustenie alebo zmienenie sankcie nemôže nikto nikdy nič pokaziť. Dôvody použiteľné k odpusteniu alebo zmierneniu pozri § 103 zákona o správe daní a poplatkov 511/1992 v poslednom znení 122/2006...
Myslíš, že by sa mohli vziať do úvahy mimoriadne okolnosti nezavinené daňovníkom - § 103 ods. 1 písm. a?
evina
02.03.07,10:52
Myslíš, že by sa mohli vziať do úvahy mimoriadne okolnosti nezavinené daňovníkom - § 103 ods. 1 písm. a?

neviem na čo myslíš tými okolnosťami.....ale súčasné znenie toho paragrafu je
1/ Ministerstvo, ak ide o sumy vyššie ako sumy podľa odsekov 3 a 4 a ak nerozhoduje obec podľa odseku 5, a) na žiadosť daňového subjektu odpustí sankciu, ak by jej vymáhaním bola vážne ohrozená výživa daňového subjektu alebo osôb odkázaných na jeho výživu; splnenie tejto podmienky, ako aj zaplatenie dane okrem sankcie je daňový subjekt povinný preukázať,

a v prípade, že je to schopný slušne odôvodniť mohol by to byť dôvod.

P..s. suma 10 000 prísluší k odpusteniu alebo zmierneiu DÚ..
Bavi
02.03.07,11:00
Ďakujem. Uvidíme... Dám vedieť výsledok.
Milan Benka
02.03.07,11:05
Môj klient bol v roku 2003 zamestnaný len v jednej firme ( so sídlom v BA). Výkon práce mal v BB, kde mal kanceláriu. Pre túto firmu spracovávala mzdy externá firma. Nepožiadal o vykonanie RZD. Externá firma mu vystavila Potvrdenie o príjme, ktoré však blúdilo nevedno kde po SR. Až začiatkom júna 2004 mu toto potvrdenie doručil jeho nadriadený osobne na jeho pracovisko s tým, že je to zúčtovanie dane. Vzápätí ( keď zistil. že to nie je zúčtovanie) podal DP "A". Teraz dostal pokutu 10.000.-Sk za podanie DP po lehote ustanovenej § 49 ods. 2) zákona 595/2003 Z.z.
Veľmi by ma zaujímal Váš názor, či je to v súlade, keď v roku 2003 ešte platil zákon 366. 595 nadobudol účinnosť až od 1.1.2004. Je to preto, že DP podával už v tomto roku? A čo zamestnávateľ, ktorý mu nedoručil potvrdenie poštou? Takto nie je možné zistiť, či to potvrdenie neskoro spracovala a doručila externá firma (môj osobný názor je, že je to nepravdepodobné), alebo ho jeho nadriadený nosil 4 mesiace v taške. Myslíte, že je reálna šanca na odpustenie pokuty? Poraďte, prosím...

Ak som vzal do rúk správne znenia zákonov platné v r.2004, tak:

1. Zákon 595/2003 rieši iba lehotu na podanie DP, nie sankciu.

2. Sankciu rieši 511/92. Nepíšeš na kt. § sa v rozhodnutí DU opiera. To je veľmi dôležitý údaj. Ďalší postup závisí od tohoto údaju.
Bavi
02.03.07,11:18
Ak som vzal do rúk správne znenia zákonov platné v r.2004, tak:

1. Zákon 595/2003 rieši iba lehotu na podanie DP, nie sankciu.

2. Sankciu rieši 511/92. Nepíšeš na kt. § sa v rozhodnutí DU opiera. To je veľmi dôležitý údaj. Ďalší postup závisí od tohoto údaju.
§ 35 ods. 4 písm.a) zákona č.511/1992 v zn.n.p.
Milan Benka
02.03.07,11:21
§ 35 ods. 4 písm.a) zákona č.511/1992 v zn.n.p.


Podľa tohoto § je možné uložiť pokutu 0,2% za každý deň omeškania max. do výšky 10% z dane uvedenej v DP. Aká bola výška dane v DP? (Celková daň, nie prípadný nedoplatok.)
Bavi
02.03.07,11:32
Podľa tohoto § je možné uložiť pokutu 0,2% za každý deň omeškania max. do výšky 10% z dane uvedenej v DP. Aká bola výška dane v DP? (Celková daň, nie prípadný nedoplatok.)
Výška pokuty je v poriadku. Ide mu skôr o nedoručenie potvrdenia. Ale ako som už písala: neznalosť zákona neospravedlňuje. ďakujem za pomoc
Milan Benka
02.03.07,11:36
Výška pokuty je v poriadku. Ide mu skôr o nedoručenie potvrdenia. Ale ako som už písala: neznalosť zákona neospravedlňuje. ďakujem za pomoc

Ak je výška v poriadku .......... , je to príliš okrúhla suma na to aby bola OK.

Tak potom skús žiadosť o úľavu alebo odpustenie.
Bavi
02.03.07,11:48
Ak je výška v poriadku .......... , je to príliš okrúhla suma na to aby bola OK.

Tak potom skús žiadosť o úľavu alebo odpustenie.
Zaokrúhlila som ju ja. Je to konkrétne 10.816.-.
majkagr
19.03.07,10:29
Ahojte, hladam a hladam ale nenasla som, tak prosim o pomoc. Nema niekto nejaky vzor ziadosti o odpustenie pokuty za podania DDP za rok 2005?
Osobne si myslim, ze je to zbytočne ale klient to chce podat. Mysli si ze je to nespravodlive, podali sme DDP kvoli prechodu na pausal.
Dakujem za pomoc.
A este sa chcem opytat, su nejake sankcie aj za podanie opravneho DP?
evina
19.03.07,10:33
Ahojte, hladam a hladam ale nenasla som, tak prosim o pomoc. Nema niekto nejaky vzor ziadosti o odpustenie pokuty za podania DDP za rok 2005?
Osobne si myslim, ze je to zbytočne ale klient to chce podat. Mysli si ze je to nespravodlive, podali sme DDP kvoli prechodu na pausal.
Dakujem za pomoc.
A este sa chcem opytat, su nejake sankcie aj za podanie opravneho DP?

Nemám vedomosť, že by existoval vzor-jednoducho treba napísať normálnu žiadoť. nespravodlivé to je, ale zákon to tak káže, takže tiež pochybujem o odpustení...

Za podanie opravného DP nie sú žiadne sankcie, do lehoty na podanie DP sa považuje za O.K.