stanka1
02.03.07,10:06
Chcela by som sa spytat, ci niekto mate skusenosti s uplatnenim vydavkov na zvysovanie vzdelania - konkretne na vysokej skole - odbor manazment. Moze si zivnostnik, ktory ma zivnost na vykonanie uctovnictva, pripadne ekonomicke poradensto uplatnit tieto vydavky na skolne ako danovy vydavok? U zamestnancov viem aky by mal byt postup, ale pri zivnostnikovi sa toho neviem dopatrat. Dakujem.
vikinka
02.03.07,09:09
Martin Mocko
02.03.07,09:12
Pozri tu: http://www.porada.sk/t44137-p2-nklady-na-tdium--vdavok.html

jojo..v tomto vlákne sme to preberali. Ale dal som dopyt na DRSR - takže ak chvíľočku zadávateľ(ka) otázky počká, hodím sem odpoveď priamo zo zdroja...
stanka1
02.03.07,09:22
Budem velmi rada.
Zita5
02.03.07,09:37
jojo..v tomto vlákne sme to preberali. Ale dal som dopyt na DRSR - takže ak chvíľočku zadávateľ(ka) otázky počká, hodím sem odpoveď priamo zo zdroja...


Čakáme ....čakáme ......;)
Martin Mocko
02.03.07,09:43
Čakáme ....čakáme ......;)

Ak ja čakám a veľmi...a dúfam, že do 2.4.07 to príde. Kto už dával dopyt na DRSR vie, o čom hovorím... :D
Zita5
02.03.07,09:46
Ak ja čakám a veľmi...a dúfam, že do 2.4.07 to príde. Kto už dával dopyt na DRSR vie, o čom hovorím... :D

Jaj tááák , to Ty ešte len čakáš na odpoveď ....no to poznáme .:rolleyes: Ja som myslela , že to teraz ideš pripojiť .:)
betka
02.03.07,11:35
Ziskavanie vzdelania formou skolskej dochadzky, aj ked sukromnej externej skoly je prinosom osobnej potreby konkretnej FO. Ak si podnikajuca osoba alebo zamestnanec podnikatela nadobuda vzdelanie formou studia na strednej alebo VS a plati si jednotlive rocniky alebo skusky na zaklade vystavenych FA skolou, nepojde o danovy vydavok v sulade s par.21 odst.1 i ZDP. aky zamestnavatel uhradzal taketo vydavky zamestnancovi, islo by u zamestnanca o prijem suvisiaci so zavislou cinnostou, ktory nie je oslobodeny od dane z prijmov a vydavok by mal u zamestnavatela charakter nedanovych vydavkov.

Ak si vsak podnikatel doplna specializaciu, resp. svoje nadobudnute vzdelanie formou seminarov, kurzov aktualnych pre tuto podnik cinn., alebo ak mu to vyplyva z osobitnych predpisov, potom pojde o danovy vydavok. Predpokladom pre ziskanie zivnostenskeho opravnenia je odborna znalost a pozadujuce vedomosti zacinajucej podnikajucej osoby, co nemozno zamienat s doplnkovym kurzom, resp. skolenim o aktualnych zmenach.
Martin Mocko
02.03.07,11:55
Ziskavanie vzdelania formou skolskej dochadzky, aj ked sukromnej externej skoly je prinosom osobnej potreby konkretnej FO. Ak si podnikajuca osoba alebo zamestnanec podnikatela nadobuda vzdelanie formou studia na strednej alebo VS a plati si jednotlive rocniky alebo skusky na zaklade vystavenych FA skolou, nepojde o danovy vydavok v sulade s par.21 odst.1 i ZDP. aky zamestnavatel uhradzal taketo vydavky zamestnancovi, islo by u zamestnanca o prijem suvisiaci so zavislou cinnostou, ktory nie je oslobodeny od dane z prijmov a vydavok by mal u zamestnavatela charakter nedanovych vydavkov.

Ak si vsak podnikatel doplna specializaciu, resp. svoje nadobudnute vzdelanie formou seminarov, kurzov aktualnych pre tuto podnik cinn., alebo ak mu to vyplyva z osobitnych predpisov, potom pojde o danovy vydavok. Predpokladom pre ziskanie zivnostenskeho opravnenia je odborna znalost a pozadujuce vedomosti zacinajucej podnikajucej osoby, co nemozno zamienat s doplnkovym kurzom, resp. skolenim o aktualnych zmenach.

Plne súhlasím s tebou. A čo tak takáto odpoveď. Študujem momentálne diaľkovou formou na VŠ - odbor účtovníctvo. A popri tom mám živnosť. Raz by som sa chcel stať audítorom. Tu je citácia zo zákona o audítoroch:


Predpoklady poskytovania audítorských služieb
(1) Osvedčenie o spôsobilosti na poskytovanie audítorských služieb (ďalej len "certifikát") vydá komora fyzickej osobe, ktorá

a) je plne spôsobilá na právne úkony,
b) je bezúhonná,
c) má ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa ekonomického zamerania,
d) má najmenej päť rokov odbornej praxe v účtovníctve po splnení podmienky podľa písmena c), z toho aspoň tri roky praxe asistenta audítora,
e) zložila audítorskú skúšku podľa § 9.
Prvé dve podmienky som už splnil. Ak sa chcem naozaj stať audítorom, musím splniť ešte tri podmienky. A jednou z tých podmienkou je i podmienka c)....
Teoretická otázka: pokiaľ sa stanem audítorom - znamená to môj ďalší príjem do budúcnosti? Ale bez VŠ sa ním nestanem. Ja osobne by som to v tomto prípade pokladal za náklad na udržanie alebo dosiahnutie príjmu... Ale určite si počkám na to vyjadrenie z DRSR - aj keď už teraz viem, že bude negatívne - zamietavé.
Jozef I
02.03.07,12:48
Ja už som si raz takýto súbor z porady stiahol a nepamätám si kto ho prilepil na poradu. Ale myslím si, že teraz môže opäť pomôcť, tak ho prilepím teraz ja. Je to metodický pokyn.
Martin Mocko
02.03.07,13:07
Ja už som si raz takýto súbor z porady stiahol a nepamätám si kto ho prilepil na poradu. Ale myslím si, že teraz môže opäť pomôcť, tak ho prilepím teraz ja. Je to metodický pokyn.

Čítal som tento pokyn už v predchádzajúcom vlákne. Jediné od čoho sa dá odpichnúť je veta:
Pri prehlbovaní kvalifikácie podnikateľa musí výdavok na takéto vzdelávanie súvisieť s jeho činnosťou.
Rovnako pri zvyšovaní kvalifikácie podnikateľa je potrebné vychádzať z opodstatnenosti vynaloženého výdavku na takéto vzdelávanie v súvislosti s jeho činnosťou, z ktorej dosahuje príjmy.

Školenia a kurzy sú mi úplne jasné. Skôr by som rád vedel, ako sa zachová daňový kontrolór v prípade, že mu preukážem moje náklady ako som spomenul vo svojom predchádzajúcom príspevku.
Martin Mocko
05.03.07,13:54
Čakáme ....čakáme ......;)

Hurrráááá...DRSR sa mi ozvalo. Nech sa páči..tu je odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Výdavky daňovníka vynaložené na vzdelávanie a rekvalifikáciu je možné považovať za daňovo uznané výdavky len pri dodržaní podmienok ustanovených v § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Podľa tohto ustanovenia je daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak.
Ďalšie podmienky pre uznanie výdavku do daňových nákladov sú ustanovené v § 19 ods. 1 zákona o dani z príjmov. Do daňových výdavkov však možno uznať len výdavok na také vzdelávanie a rekvalifikáciu daňovníka dosahujúceho príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, ktoré súvisia s činnosťou podnikateľa.
Preto sa každý jednotlivý prípad vzdelávania podnikateľa posudzuje samostatne, v súvislosti s vykonávanou činnosťou, z ktorej dosahuje zdaniteľné príjmy.
Pri uplatňovaní výdavkov na prehlbovanie kvalifikácie alebo zvyšovaní kvalifikácie podnikateľa sa vychádza z opodstatnenosti vynaloženého výdavku na takéto vzdelávanie v súvislosti s jeho činnosťou, z ktorej dosahuje príjmy.
Ak teda daňovník preukáže, že vzdelávanie súvisí s dosahovanými príjmami (štúdium na vysokej škole v odbore, v ktorej vykonáva činnosť) môže si uplatniť výdavky súvisiace s týmto vzdelávaním (školné, cestovné, študijná literatúra) ako daňový výdavok podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov.
V uvedenom prípade je možné povedať, že takéto štúdium súvisí s vykonávanou činnosťou, z ktorej daňovník dosahuje príjmy a tiež si ním udržuje a zabezpečuje aj príjmy do budúcnosti.

Váš dopyt:

SZČO vykonáva podnikateľskú činnosť na základe živnostenského listu s hlavnou činnosťou "vedenie účtovníctva". Zároveň študuje diaľkovou formou vysokú školu - taktiež odbor účtovníctvo a v budúcnosti má záujem pôsobiť v oblasti auditorstva a daňového poradenstva (k čomu je toto vzdelanie potrebné).
Je možné toto vzdelávanie považovať za prehlbovanie kvalifikácie a zvyšovanie kvalifikácie a výdavky s tým spojené (školné, cestovné a študijná literatúra) úznávať ako daňovo uznateľný výdavok?

Ďakujem za odpoveď

PS: ak má niekto záujem - ozvite sa a pošlem Vám odpovď mailom
Zužu
05.03.07,14:05
Ja by som rada uvítala odpoveď ak je to možné. Tiež robím účtovníctvo a začala som študovať kvôli tomu aby som mohla robiť aj dańové poradenstvo a audítorstvo. Ale keď čítam to vyjadrenie, že sa každý prípad posudzuje samostatne, čo povedia o päť rokov keď prídu na kontrolu? To každý si má dať dopyt , aby sa vyjadrili?
Martin Mocko
05.03.07,14:41
Ja by som rada uvítala odpoveď ak je to možné. Tiež robím účtovníctvo a začala som študovať kvôli tomu aby som mohla robiť aj dańové poradenstvo a audítorstvo. Ale keď čítam to vyjadrenie, že sa každý prípad posudzuje samostatne, čo povedia o päť rokov keď prídu na kontrolu? To každý si má dať dopyt , aby sa vyjadrili?

Nie celkom. Ak študuješ obor ako ja... (účtovníctvo) tak je pravdou, že podľa zákona o auditoroch (uvedený vyššie) môžeš robiť auditorstvo iba pokiaľ budeš mať VŠ.
A to, čo napísali z DRSR - ak máš živnosť na účto a študuješ "masmediálnu komunikáciu" tak si nemôžeš uplatniť výdavok...polopate napísané.
Zužu
05.03.07,16:13
Študujem účtovníctvo a hosp. informatiku. Takže by som si mohla uplatniť podľa tohto vyjadrenia výdavky na štúdium. Ďakujem za usmernenie.