maryKE
02.03.07,10:25
Príjemný deň!

Potrebovala by som si overiť správnosť postupu pri účtovaní leasingu.
Sme s.r.o., neplatca DPH. Na leasing máme ultrazvuk a osobné motorové vozidlá. Otázkou je, či som postupovala správne, keď som pri zaradení daného majetku do obstarávacej ceny nazahrnula DPH (§23 ods. 6 zák.o dani z príjmov)? To znamená, že majetok odpisujem zo sumy bez DPH + poplatky bez DPH a DPH účtujem na účet 548 v súlade s leasingovými splátkami.
Ako je to ešte s DPH zo zvýšenej splátky? Je potrebné ju časovo rozlíšiť počas celej doby trvania leasingu?
Ďakujem
Marianna
Orsz
14.03.07,12:45
Príjemný deň!

Potrebovala by som si overiť správnosť postupu pri účtovaní leasingu.
Sme s.r.o., neplatca DPH. Na leasing máme ultrazvuk a osobné motorové vozidlá. Otázkou je, či som postupovala správne, keď som pri zaradení daného majetku do obstarávacej ceny nazahrnula DPH (§23 ods. 6 zák.o dani z príjmov)? To znamená, že majetok odpisujem zo sumy bez DPH + poplatky bez DPH a DPH účtujem na účet 548 v súlade s leasingovými splátkami.
Ako je to ešte s DPH zo zvýšenej splátky? Je potrebné ju časovo rozlíšiť počas celej doby trvania leasingu?
Ďakujem
Marianna

Je to správne - pri leasingu sa počíta obs.cena bez DPH. DPH zo zvýšenej splátky sa účtuje jednorázovo na 548, pretože ak by si bola platcom DPH, uplatníš si túto DPH v plnej výške, a nie po častiach. Účtovanie bolo viackrát uverejnené aj v Poradcovi - tam bola neuplatnená DPH zo zvýšenej splátky naúčtovaná v plnej výške na 548. A tu je odpoveď aj na druhú otázku - túto DPH časovo nerozlišuješ. Rozlíšiť treba na prelome rokov finančný úrok. Odpis je v plnej výške.
maryKE
15.03.07,13:25
Ďakujem veľmi pekne!:)
basha_V
24.02.10,12:45
robim prvykrat v zivote DPH a dostala som sa az k problemu s leasingom, viem kam co patri ale nechapem toto:

minulorocny uctovnik mi nedal ziadne podklady, cize si sama ratam vysku zavazku z istiny, ktory nahodim do knihy zavazkov. mam potom kazdy mesiac este nahodit zvysnu cast splatky do knihy zavazkov - teda urok, poistne a dph?

1.1.2010 je podla splat.kalendara termin dodania, splatka bola 20.1.2010
mam spravit interny doklad? co a ako na nom zauctovat?
istina - NZD
ostatne - rezia

lenze ked splatku zaplatim, zase sa mi da do rezie cez bank.doklad a vtedy az spravim uhradu zavazku... ?!

pomooooc :confused: