anedz34
02.03.07,11:12
Pekný deň,
dňom 1.3. t.r. sa manžel stal platcom DPH. Je mi jasné, že k tomuto dňu musím spraviť inventúru na sklade materiálu /kvôli priznaniu DPH-čky/. Čo všetko by mala takáto inventúra obsahovať?
Zoltán Kovács
02.03.07,10:19
Pekný deň,
dňom 1.3. t.r. sa manžel stal platcom DPH. Je mi jasné, že k tomuto dňu musím spraviť inventúru na sklade materiálu /kvôli priznaniu DPH-čky/. Čo všetko by mala takáto inventúra obsahovať?


Názov položky materiálu, merná jednotka, mnúžstvo, Cena na MJ, cena celkom.
anedz34
02.03.07,10:34
Stačí tieto položky napísať aj v exceli?
Ľuba
03.03.07,05:20
Stačí. Dáš tomu nadpis Inventúrny súpis ku dňu ...
Pozri sa sem
http://www2.ceniga.sk/Materialy.aspx
UZ dokument 2 - tam sú vzory inventúrnych súpisov.
gandy
03.03.07,20:32
Prosím vas pekne,poradte aj mne ohľadom inventúry:problem je v tom ,že majiteľka obchodu občas nakupuje tovar bez dokladu a občas aj tovar nenablokuje.Lenže teraz nastal zmätok pri inventure-tovar sa spočítal fyzicky všetok v NC,ale teraz je už ťažko zistiť,koľko a za koľko bol nakúpený bez papiera.Viem,že je to na diskusiu,ale čo už teraz mám s ňou robiť,neviem,aké číslo mám napísať do výkazu o majetku a záväzkoch,aby to bolo OK.Prosííím vás veľmi pekne,ako to mám upraviť?Vopred ďakujem
Milen
03.03.07,22:50
Skús to vypočítať tak, že si zober tržby za predaný tovar( napr.600) a zisti si od majiteľky,s akým rabatom zhruba v obchode pracuje- napr 20%. Z toho zisti NC z predaného tovaru (600:120=500) Potom si k počiatočnému stavu zásob k 1.1. pripočítaj všetok nákup tovaru - zaučtovaný (napr. 1000 + 200=1200) a od toho odpočítaj NC z predaného tovaru(tých 500) . Konečný stav zásob bude 700.
rastom
05.03.07,10:55
Prosím vas pekne,poradte aj mne ohľadom inventúry:problem je v tom ,že majiteľka obchodu občas nakupuje tovar bez dokladu a občas aj tovar nenablokuje.Lenže teraz nastal zmätok pri inventure-tovar sa spočítal fyzicky všetok v NC,ale teraz je už ťažko zistiť,koľko a za koľko bol nakúpený bez papiera.Viem,že je to na diskusiu,ale čo už teraz mám s ňou robiť,neviem,aké číslo mám napísať do výkazu o majetku a záväzkoch,aby to bolo OK.Prosííím vás veľmi pekne,ako to mám upraviť?Vopred ďakujem
Toto tu ani nahlas nehovor, že niečo kúpi bez dokladu a niečo predá bez dokladu. Ved to má byť tajomstvo :)
A teraz k veci. Tak ako písal Milen.
Zistiť približný rabat., prepočítať z Tržieb výdaj zo skladu v NC.
Porovnať ho s nakúpeným tovarom. A máš tovar v NC k 31.12.
A spísať inventúru podľa tejto sumy a budúci rok to robiť poriadne.
To je neoficiálne stanovisko.
Oficiálne.... hmmmm ťažko ťažko :o)
Ako som vravel na začiatku... ani by som sa o tom nebavil :D :D :D
ruegdeg
06.03.07,08:35
pekny den mohli by ste mi to vysvetlit prosim Vas pekne nejako polopatistiicky?
robim to totiz 1 krat. mam obchod a stal som sa platcom DPH lenze podobne ako v gangyho pripade som predal nejaky ten tovar "bez blocku" a teraz mi to nijako nesedi. vyhodov mozno je ze tovar v reg. pokladni je registrovany podla druhu /napr. kategoria obuv tvori obuv blizsie nespecifikovana/ak by mi niekto vedel poradit bol by som mu velmi vdacny.
dakujem pekne
rastom
09.03.07,07:05
pekny den mohli by ste mi to vysvetlit prosim Vas pekne nejako polopatistiicky?
robim to totiz 1 krat. mam obchod a stal som sa platcom DPH lenze podobne ako v gangyho pripade som predal nejaky ten tovar "bez blocku" a teraz mi to nijako nesedi. vyhodov mozno je ze tovar v reg. pokladni je registrovany podla druhu /napr. kategoria obuv tvori obuv blizsie nespecifikovana/ak by mi niekto vedel poradit bol by som mu velmi vdacny.
dakujem pekne
NO ak si plátca DPH, ono to zase nie je až také triviálne....
Musíš to vysporiadať s DPH-čkou... to je iné kafe...
Inak sú principiálne dve možnosti.
1. PRESNA. Vytlačiť si sumár predaných položiek=počty za celý rok, odpočítať ho od prijatého tovaru a dostaneš stav na sklade.. Porovnáš so skutočným stavom a vieš, čo a koľko Ti chýba. A to čo Ti chýba, - ak si zabudol nablokovať, tak doblokuješ a máš pokoj.
2. PRIBLIŽNA. Vypočítaš si priemerný rabat. Zistíš tržby. zistíš v akých NC si tovar predal.. podla rabatu. ( napr. ak máš rabat 20% t. j. kúpiš za 100 a predáš za 120 :), tak pri Tržbe 120 tis. si predal tovar za 100 tis. v NC (nakupných cenách). Takže ak si na základe dokladov nakúpil tovar za 140 tis. a v tržbách Ti "odišlo" 100 tis. mal by si mať na sklade tovar za 40 tis v nákupných cenách, alebo za 48 tis. v PC (predajných cenách). Ak ho máš je to super. Ak nie, máš buď manko, alebo prebytok. treba to upraviť :o)
Záver. Prvý spôsob je absolútne presný a maximálne prácny, tak si neviem predstaviť, nikoho z malých SZČO a niekoľko stovkami položiek, kto by to robil.
:D