mzdarka renca
02.03.07,10:18
Prosím Vás, môžete mi poradiť, skoro dva roky som bola mimo a nie som si istá, či pri preplatku a nedoplatku po vykonaní RZD mám zamestnancovi vrátiť resp. zraziť preplatok, nedoplatok do výšky 100,- Sk vrátane.
Vopred ďakujem za Vašu pomoc.
katkaj
02.03.07,09:20
Prosím Vás, môžete mi poradiť, skoro dva roky som bola mimo a nie som si istá, či pri preplatku a nedoplatku po vykonaní RZD mám zamestnancovi vrátiť resp. zraziť preplatok, nedoplatok do výšky 100,- Sk vrátane.
Vopred ďakujem za Vašu pomoc.

ak nebude chcieť darovať 2% z daní a nedopláca sa mu daňový bonus v rámci RZD tak mu nedoplatok do 100,- Sk nemusíš zraziť
Tweety
02.03.07,09:24
Prosím Vás, môžete mi poradiť, skoro dva roky som bola mimo a nie som si istá, či pri preplatku a nedoplatku po vykonaní RZD mám zamestnancovi vrátiť resp. zraziť preplatok, nedoplatok do výšky 100,- Sk vrátane.
Vopred ďakujem za Vašu pomoc.
§ 38 Zákon o dani z príjmov
(7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 100 Sk zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk. Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.
mzdarka renca
02.03.07,09:52
Veľmi pekne vám ďakujem, veľmi ste mi pomohli.
misurka
04.03.07,14:06
Ak si zamestnanec uplatňoval daňový bonus až v rámci ročného zúčtovania, ale nie z dôvodu, že by nedosiahol v mesiacoch aspoň polovicu minim. mzdy ale z iného dôvodu, aj takémuto sa z tohto daňového bonusu zráža nedoplatok z ročného zúčtovania nižší ako 100 SK? Mám dilemu, pretože táto možnosť výplaty daňového bonusu nespadá do §36 ods.5, kedy je nutné u takéhoto zamestnanca zraziť aj nedoplatok, ktorý je nižší ako 100 SK. V §36 ods. 5 je uvedený taký zamestnanec, ktorý nepoberal v roku príjmy, ktoré ho oprávňovali na výplatu daňového bonusu.
danica
04.03.07,14:31
Ešte raz prosím, čiže keď má niekto nedoplatok napr. 6,- Sk a preplatok RZD napr. 4,- Sk, je to do sumy 100,- Sk a nebude chcieť darovať 2% z daní považuje sa a ko vysporiadaný? t. j. nemusím s tým nič robiť vo výplatách a ako to bude v hlasení na DU tiež sa bude považovať ako za vysporiadaný alebo ho treba vo Q.hlás. uviesť?
misurka
04.03.07,15:24
Neviete niekto poradiť?


Ak si zamestnanec uplatňoval daňový bonus až v rámci ročného zúčtovania, ale nie z dôvodu, že by nedosiahol v mesiacoch aspoň polovicu minim. mzdy ale z iného dôvodu, aj takémuto sa z tohto daňového bonusu zráža nedoplatok z ročného zúčtovania nižší ako 100 SK? Mám dilemu, pretože táto možnosť výplaty daňového bonusu nespadá do §36 ods.5, kedy je nutné u takéhoto zamestnanca zraziť aj nedoplatok, ktorý je nižší ako 100 SK. V §36 ods. 5 je uvedený taký zamestnanec, ktorý nepoberal v roku príjmy, ktoré ho oprávňovali na výplatu daňového bonusu.
misurka
04.03.07,15:25
V tomto prípade, by som takýto preplatok resp. nedoplatok brala ako vysporiadaný

Ešte raz prosím, čiže keď má niekto nedoplatok napr. 6,- Sk a preplatok RZD napr. 4,- Sk, je to do sumy 100,- Sk a nebude chcieť darovať 2% z daní považuje sa a ko vysporiadaný? t. j. nemusím s tým nič robiť vo výplatách a ako to bude v hlasení na DU tiež sa bude považovať ako za vysporiadaný alebo ho treba vo Q.hlás. uviesť?
misurka
04.03.07,19:08
Prosím, prosím, je to súrne

Neviete niekto poradiť?
misurka
05.03.07,19:09
Ešte raz súrne volám o pomoc.

Ak si zamestnanec neuplatňoval v priebehu roka daňový bonus, ale nárokuje si ho až v rámci ročného zúčtovania, pričom mu z roč. zúčtovania vychádza nedoplatok 6,- Sk, som povinná mu tento nedoplatok do 100,- Sk zraziť z daňového bonusu???

Viem, že v prípade, že si zamestnanec nemohol uplatňovať daňový bonus v priebehu roka z titulu, že v mesiacoch nemal zdaniteľný príjem a tento si bude uplatňovať až v rámci ročného zúčtovania - takémuto je potrebné zraziť aj nedoplatok nižší ako 100,- Sk.
liba2
05.03.07,19:43
Ešte raz súrne volám o pomoc.

Ak si zamestnanec neuplatňoval v priebehu roka daňový bonus, ale nárokuje si ho až v rámci ročného zúčtovania, pričom mu z roč. zúčtovania vychádza nedoplatok 6,- Sk, som povinná mu tento nedoplatok do 100,- Sk zraziť z daňového bonusu???

Viem, že v prípade, že si zamestnanec nemohol uplatňovať daňový bonus v priebehu roka z titulu, že v mesiacoch nemal zdaniteľný príjem a tento si bude uplatňovať až v rámci ročného zúčtovania - takémuto je potrebné zraziť aj nedoplatok nižší ako 100,- Sk.
miška, nemáš pocit, že druhá veta odpovedá na prvú ? veď je to o tom istom.
misurka
05.03.07,19:55
Práve ja tam vidím rozdiel, pretože v §38 ods. 7, kde sa hovorí, že v prípade že zamestnávateľ postupoval podľa §36 ods. 5, zrazí nedoplatok i v nižšej sume ako 100 Sk. A práve v §36 ods. 5 sa hovorí iba o zamestnancovi, kt. nemal v priebehu roka zdaniteľný príjem pre uplatnenie daňového bonusu.
No však ten môj zamestnanec príjem mal, len si mesačne bonus neuplatňoval, ale si ho nárokuje až pri ročnom zúčtovaní, ale nie kvôli okolnostiam, kt. sú uvedené v §36 ods. 5
Takže tu vidím ten rozdiel

miška, nemáš pocit, že druhá veta odpovedá na prvú ? veď je to o tom istom.
liba2
05.03.07,20:41
Urobila by som to tak, aby zamestnanec nedoplatok dane zaplatil.
SilviaS
06.03.07,12:29
Dobrý den prajem všetkýmmmmmmm!!!
Prosím veľmi pekne o radu!!
Ak mám zamestanancov ktorý majú nedoplatok len 2,4.6, korún tak to je menej ako 100,- Sk tak im to nemusím strhnúť z výplaty a ako je to z daňovým úradom ten nedoplatok ako vyrovnám?????
Vďaka porada je super Sivia:) :) :) :) :)
Tweety
06.03.07,12:31
Dobrý den prajem všetkýmmmmmmm!!!
Prosím veľmi pekne o radu!!
Ak mám zamestanancov ktorý majú nedoplatok len 2,4.6, korún tak to je menej ako 100,- Sk tak im to nemusím strhnúť z výplaty a ako je to z daňovým úradom ten nedoplatok ako vyrovnám?????
Vďaka porada je super Sivia:) :) :) :) :)
Nie, nemusíš, ak nechcú venovať 2% z daní, alebo nedopl. DB, tak nemusia nedoplatky zaplatiť. Nemáš, čo vyrovnať, pretože taký nedoplatok nikde neuvedieš.
katkaj
06.03.07,12:32
Dobrý den prajem všetkýmmmmmmm!!!
Prosím veľmi pekne o radu!!
Ak mám zamestanancov ktorý majú nedoplatok len 2,4.6, korún tak to je menej ako 100,- Sk tak im to nemusím strhnúť z výplaty a ako je to z daňovým úradom ten nedoplatok ako vyrovnám?????
Vďaka porada je super Sivia:) :) :) :) :)

Nemusíš im to strhnúť ale ak si im doplácala daňový bonus v RZD prípadne budú chcieť darovať 2% dane tak im vyrovnáš aj nedoplatky do 100,- Sk ;)
SilviaS
06.03.07,12:37
Vďaka všetkým za odpoveď!!!
Prajem pekný den Silvia:) :) :)
Nutricia
06.03.07,12:59
Ešte raz súrne volám o pomoc.

Ak si zamestnanec neuplatňoval v priebehu roka daňový bonus, ale nárokuje si ho až v rámci ročného zúčtovania, pričom mu z roč. zúčtovania vychádza nedoplatok 6,- Sk, som povinná mu tento nedoplatok do 100,- Sk zraziť z daňového bonusu???

Viem, že v prípade, že si zamestnanec nemohol uplatňovať daňový bonus v priebehu roka z titulu, že v mesiacoch nemal zdaniteľný príjem a tento si bude uplatňovať až v rámci ročného zúčtovania - takémuto je potrebné zraziť aj nedoplatok nižší ako 100,- Sk.
Áno takémuto zamestnancovi musíš zrazit aj ten nedoplatok do 100Sk.
va1ke
23.03.07,16:29
Ahojte chcem sa spýtať. zamestnancovi vyšiel nedoplatok 6,- Sk a chce darovať 2% kedy mu mám tento nedoplatok vysporiadať alebo ho mám na daňový úrad zaplatiť do 31.3.2007?
Zoltán Kovács
23.03.07,16:32
Ahojte chcem sa spýtať. zamestnancovi vyšiel nedoplatok 6,- Sk a chce darovať 2% kedy mu mám tento nedoplatok vysporiadať alebo ho mám na daňový úrad zaplatiť do 31.3.2007?

Zrazíš mu to v najbližšej mzde, t.j. za 03/2007.
Tweety
23.03.07,16:32
Ahojte chcem sa spýtať. zamestnancovi vyšiel nedoplatok 6,- Sk a chce darovať 2% kedy mu mám tento nedoplatok vysporiadať alebo ho mám na daňový úrad zaplatiť do 31.3.2007?
§ 38
(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7.Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.

(7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 100 Sk zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk. Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.
va1ke
23.03.07,16:38
Čiže do 31.3.2007 zaplatím na DÚ 6,- Sk a zamestnancovi to zrazím do konca roka?
Ďakujem veľmi pekne.
kajab
26.03.07,08:49
Preplatok do 100,- Sk mám vrátiť zamestnancovi vo výplate? Vsetko ste odpovedali len v pripade nedoplatku. Dakujem
jankasm
26.03.07,09:25
Preplatok do 100,- Sk mám vrátiť zamestnancovi vo výplate? Vsetko ste odpovedali len v pripade nedoplatku. Dakujem

Áno, preplatok vždy vrátiš zamestnancovi vo výplate, aj keby mu vyšla len 1,-Sk. Musíš mu ho vrátiť najneskôr v marcovej výplate. ;)
zuzana
28.03.07,08:21
Ak zamestnanec podáva daň.priznanie typ A a má nedoplatok 6Sk, musí ho daň.úradu zaplatiť?
kajab
28.03.07,09:03
A este jedna otazka na tuto temu. Nedoplatok napr. 4,- Sk, požiadal o vystavenie potvrdenia pre 2%, ale z toho potvrdenia je zrejme, ze nebude moct dat 2%, lebo to nebude vo vyske min. 100,- Sk. Musim mu zrazit nedoplatok 4,- Sk? Dakujem
katka50
28.03.07,09:09
Nedoplatok do 100,- Sk sa zráža vtedy, ak chce darovať 2%. Keďže 2% vychádzajú menej ako 100,- Sk -minimum- nezrazíš nedoplatok.
danica
28.03.07,15:13
Pozerám príspevok 24 - jankasm píše, že aj preplatok i keď je to iba 1,-Sk musím vrátiť,i keď nechcem darovať 2%? v ktorom je to paragrafe, možno čítam medzi riadkami ale v téme sa piše iba o nedoplatkoch do 100,- Sk a to i je jasné ....
Tweety
28.03.07,15:20
Pozerám príspevok 24 - jankasm píše, že aj preplatok i keď je to iba 1,-Sk musím vrátiť,i keď nechcem darovať 2%? v ktorom je to paragrafe, možno čítam medzi riadkami ale v téme sa piše iba o nedoplatkoch do 100,- Sk a to i je jasné ....
Áno preplatok musíš zamestnancovi vrátiť stále. Je to v § 38 odst.6. Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7.Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.
danica
28.03.07,15:56
Áno preplatok musíš zamestnancovi vrátiť stále. Je to v § 38 odst.6. Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7.Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.

takže konkrétne poprosím robím mzdy ručne:
Napríklad u XY vznikol preplatok z RZ 2,- Sk
Je to dochodca ma riadnu PZ a pobera aj dochodok:
HM 12600,- odvody do poist. 1008,- ČZD 11592, preddavok na daň 2202,-
K výplate 9390,-
Ak som dobre rozumela teraz bude mať k výplate + 2,- Sk t.j.9392 a daň na vyplatu 2202,- a odvod dane na DU vo vyplate 3/07 2200,- Nie je mi to jasne...
Tweety
28.03.07,15:59
takže konkrétne poprosím robím mzdy ručne:
Napríklad u XY vznikol preplatok z RZ 2,- Sk
Je to dochodca ma riadnu PZ a pobera aj dochodok:
HM 12600,- odvody do poist. 1008,- ČZD 11592, preddavok na daň 2202,-
K výplate 9390,-
Ak som dobre rozumela teraz bude mať k výplate + 2,- Sk t.j.9392 a daň na vyplatu 2202,- a odvod dane na DU vo vyplate 3/07 2200,- Nie je mi to jasne...

K výplate 9392.-, z toho 2 .- preplatok z RZD. Celková daň bude 2200.-.
Zoltán Kovács
28.03.07,15:59
takže konkrétne poprosím robím mzdy ručne:
Napríklad u XY vznikol preplatok z RZ 2,- Sk
Je to dochodca ma riadnu PZ a pobera aj dochodok:
HM 12600,- odvody do poist. 1008,- ČZD 11592, preddavok na daň 2202,-
K výplate 9390,-
Ak som dobre rozumela teraz bude mať k výplate + 2,- Sk t.j.9392 a daň na vyplatu 2202,- a odvod dane na DU vo vyplate 3/07 2200,- Nie je mi to jasne...


Hoci ako to rátam z uvedených súm, mne nevychádza preplatok.
danica
28.03.07,16:05
Veľmi pekne ďakujem, to som uviedla ako príklad, nemám pri sebe mzdové listy, možno to tiež niekomu pomohlo kto robí mzdy ručne a ma preplatok pár korún...
Tweety
28.03.07,16:06
Hoci ako to rátam z uvedených súm, mne nevychádza preplatok.
Ten preplatok má z RZD.:)
danica
28.03.07,16:09
správne tweety to je z RZ, ale potrebovala som sa uistiť, chápala som preplatky že do 100,- Sk netreba nič k výplate.
Tweety
28.03.07,16:11
správne tweety to je z RZ, ale potrebovala som sa uistiť, chápala som preplatky že do 100,- Sk netreba nič k výplate.
Pomotali sa preplatky s nedoplatkami:cool: , to nič, prídeš na to.:)
Marta3
29.03.07,10:06
Ešte raz sa vrátim k tým nedoplatkom a prosím o radu:
zamestnanec + SZČO- DP B
príjem zo živnosti 0
ČZD zo zamestnania 456 229
preddavky na daň 69 422
v DP vypočítana daň 69 428
nedoplatok 6
Treba ho uviesť na r. 103 a zaplatiť?
V r.2005 mal taký istý prípad - nedoplatok 4 Sk a na DU tvrdili, že ho musí zaplatiť, lebo jeho daňová povinnosť je vyššia ako 100.- Sk. /platil šekom a poštovné bolo 7.-/
Marta3
29.03.07,10:13
a ešte poprosím o jednu radu DP A
zamestnanec - ČZD 60 468
preddavky 308
Môže požiadať o vrátenie tejto čiastky? už som z toho zmätená
tinaM
29.03.07,10:15
a ešte poprosím o jednu radu DP A
zamestnanec - ČZD 60 468
preddavky 308
Môže požiadať o vrátenie tejto čiastky? už som z toho zmätená
Môže. Je to nad 100,- Sk.
jankasm
29.03.07,10:19
a ešte poprosím o jednu radu DP A
zamestnanec - ČZD 60 468
preddavky 308
Môže požiadať o vrátenie tejto čiastky? už som z toho zmätená

Áno, môže požiadať DÚ o vrátenie zaplateného preplatku, keďže jeho skutočná daňová povinnosť je 0,-.
Marta3
29.03.07,10:27
ďakujem vám,
a keby sa ešte niekto vyjadril k príspevku 37, či mám nedoplatok 6,- Sk uviesť na riadku 103 a zaplatiť
Zoltán Kovács
29.03.07,10:29
Ešte raz sa vrátim k tým nedoplatkom a prosím o radu:
zamestnanec + SZČO- DP B
príjem zo živnosti 0
ČZD zo zamestnania 456 229
preddavky na daň 69 422
v DP vypočítana daň 69 428
nedoplatok 6
Treba ho uviesť na r. 103 a zaplatiť?
V r.2005 mal taký istý prípad - nedoplatok 4 Sk a na DU tvrdili, že ho musí zaplatiť, lebo jeho daňová povinnosť je vyššia ako 100.- Sk. /platil šekom a poštovné bolo 7.-/

DÚ mal pravdu, lebo jeho celková daňová povinnosť bola 69.428,- Sk. Keby bola celková daňová povinnosť tých 4 ,- Sk v tom prípade by nemusel zaplatiť.
kajab
02.04.07,11:57
A ked vysiel nedoplatok do 100 Sk, ale danovy bonus neuplatnoval a chce dat 2%, musim mu strhnut nedoplatok do 100 Sk? Dakujem
katkaj
02.04.07,12:08
A ked vysiel nedoplatok do 100 Sk, ale danovy bonus neuplatnoval a chce dat 2%, musim mu strhnut nedoplatok do 100 Sk? Dakujem


Áno v tomto prípade sa musí vysporiadať aj takto malý nedoplatok