Marianna01
02.03.07,10:41
Mám nasledovnú - úžasnú situáciu, ktorú by som mala v priebehu dneška vyriešiť.
Účtujem firmu - nazvime ju AB, ktorá si od dodávateľa XY objednala tovar. Tovar došiel s faktúrou 21.7.06, úhrada prebehla 7.8.06. Faktúra bola na strane AB riadne zaúčtovaná, evidovaná v DPH. Následne si AB doobjednala ďalší tovar, kde ale XY urobil chybu - namiesto toho, aby vystavil novú faktúru, prerobil už uhradenú. Túto novú sa ale neobťažoval dodať AB. Aby to nebolo až také jednoduché, omylom tam doúčtoval objednaný tovar 2x. Teraz má audit, na základe ktorého zistil uvedené skutočnosti. AB sa nebráni úhrade tovaru, ktorý objednal, avšak nie v tej sume, ktorá bola na faktúre. V neposlednom rade - faktúru dodali v 02/2007 so zdaniteľným plnením 7/2006 - nárok na odpočet už nemá a AB nechce prísť o DPH.
XY má neschopnú účtovníčku, ktorá daný problém nerieši/la. Neviem, na akom softe firma pracuje, ale robí mesačné uzávierky, čiže sa nevie vrátiť do predchádzajúcich zd. období. XY ale daň z chybnej faktúry riadne odviedla. Dobropis však nemá na čo urobiť, lebo AB vyššiu - chybnú faktúru vôbec neeviduje.
Takže mi nastolili problém - vyriešiť situáciu k spokojnosti oboch strán.
Napadali ma riešenia cez zálohové faktúry - lenže XY odviedla daň z 88tis., AB uplatnila len z 29tis. A tým, že sa XY nevie vrátiť späť - problém...
Ďalšie riešenie ma napadlo - dodatočné DP na strane XY, ale neviem, či sa tomu nebude brániť, keďže ide o dcérsku spoločnosť. Zrejme si nechce vyrábať problém.
Ja viem, že riešiť by mal situáciu on - ale keď tak pekne prosil v telefóne...;)
Nenapadá vás ešte nejaké riešenie?
Ďakujem za každý nápad...:)
Milan Benka
02.03.07,09:49
Tvrdenie XY, že sa nevie vrátiť späť, je neopodstatnené. Ale prečo AB neurgovala fa za ten ďalší tovar? Tu je chyba aj na strane AB.
JDM
02.03.07,09:51
Marianka, ja by som z pohľadu účtovníka AB urobila toto:
Keďže máš riadnu faktúru z prvej objednávky, urobila by som opis tejto fa + podpísaného dodacieho listu a hodnoverným spôsobom by som to firme XY doručila. Keď dodávali druhýkrát tovar do firmy AB, museli ho dodať tiež na základe nejakej objednávky, ktorú by mal preberajúci firmy AB tiež podpísať. Na základe takejto podpísanej objednávky /prebrania tovaru/by som donútila riešiť firmu XY problém tak, aby vystavili riadnu faktúru, so skutočnými dátumami dodania a firma AB + XY by si mala urobiť dodatočné DP, poprípade poopraviť aj riadne DP+všetko, čo to obnáša... Nedaj na prosenie po telefóne. Možno by to niekto riešil inak....
JAJA11
02.03.07,09:59
Ja by som prinútila firmu XY, aby vystavila pôvodnú faktúru, tak ako ju máte vy a vystavila ešte jednu fa na ten ďalší tovar. Oni budú mať DPH tak ako treba. Vám príde tá druhá fa až teraz, takže si ju budete môcť uplatniť v tom mesiaci, kedy ste obdržali doklad. A tvrdeniu, že sa nedá vrátiť v účtovníctve k oprave do júla? - alebo to nevie, alebo treba vymeniť soft.
Marianna01
02.03.07,10:02
AB urgovala faktúry dokonca aj písomne - materská spoločnosť dokonca aj posielala upomienky, lenže AB nemala čo uhradiť - existujúci záväzok bol uhradený, ďalšie doklady neboli dodané.
Ja mu verím, že sa nevie spätne dostať do programu - ešte niekedy v 95-tom som tiež účtovala na podobnom skvelom programe, kde mesačnú uzávierku vedel zrušiť len hlavný účtovník v centrále - my sme boli pobočka.
Či existuje podpísaná objednávka na ďalší dodaný tovar - netuším. Je možné, že to bolo doobjednávané telefonicky... ale ja nemôžem chcieť, aby mi vo februári 2007 dali faktúru so zdaniteľným plnením 07/2006. Práve túto situáciu treba riešiť - zrovna v tomto kvartáli mal AB vysoký NO - nechce ho ešte umelo navyšovať o chybnú faktúru, ktorú mu budú následne dobropisovať! Dobropis by vystavili až v r. 2007 - zrejme, čiže by nebolo správne ani DP k DzP PO!
Marianna01
02.03.07,10:04
nemôžem ho obhajovať - neviem, na čom robí... skrátka, tvrdí, že sa nevie vrátiť späť. Ja by som bola tiež za pôvodnú faktúru + novú na doobejdnávaný tovar, lenže on o tom nechce ani počuť. Pretože by musel podať dodatočné DP. Už novú faktúru totiž chcem buď v štvrťroku 4/06 alebo 01/07, aby mi vznikol nárok na odpočet
JAJA11
02.03.07,12:34
nemôžem ho obhajovať - neviem, na čom robí... skrátka, tvrdí, že sa nevie vrátiť späť. Ja by som bola tiež za pôvodnú faktúru + novú na doobejdnávaný tovar, lenže on o tom nechce ani počuť. Pretože by musel podať dodatočné DP. Už novú faktúru totiž chcem buď v štvrťroku 4/06 alebo 01/07, aby mi vznikol nárok na odpočet

Ale keď opraví faktúru na pôvodnu a vystaví novú, v ktorej bude ten rozdiel, tak mu nevznikne povinnosť dať opravné daňové priznanie, bude mať rovnakú DPH za 7/2006. A vy vôbec neporušíte zákon, ak si uplatníte DPH z tej druhej faktúry v tomto mesiaci (hoci bude vystavená v 7/2006 - keď ste ju dostali tento mesiac - stratená faktúra ) aj spolu s dobropisom, ktorý bude vystavený s februárovým dátumom. Nevzniká tak žiadna chyba a tým aj povinnosť dať dodatočné daňové priznanie.
Marianna01
02.03.07,19:01
on odviedol DPH z 88tis., ja mám fa na 28 tis - toť ten rozdiel :o

Ale nevadí - nechcel pristúpiť na žiadne rozumné riešenie, tak som mu povedala, nech si problém rieši, ako chce - budeme od neho akceptovať jedine faktúru v 02/2007 na doplatok. Nemal si zanedbať povinnosti vlani...:cool: