danko5
02.03.07,12:48
Chcela by som zistit, ci sa niekto stretol s podobnym pripadom. Mala som povodne jednoizbovy byt na prizemi.Vo vedlajsom vchode boli priestory pouzivane na archiv. Po dohode so spravcom som si tie priestory prenajala (bol to vlastne zrkadlovy obraz mojho jednoizboveho bytu), spojila som ich a tak mam teraz jeden trojizbovy byt na ktory mam aj najomnu zmluvu a novy vymer. Problem nastal pri odpredaji bytov, pretoze spravca chce predat do os. vlastnictva len byty nachazdzajuce sa vo vchode, kde sa nachadza moj povodny jednoizbovy byt. Tvrdi ze s tym maju problem na katastri, ze to nie je mozne takto odpredat. Ponukli mi odkupit polovicu bytu. Nie je to blbost?
Jozef I
02.03.07,11:56
Myslím si, že to nie je blbosť, lebo na katastri sú v evidencii 2 byty s rozdielnymi súpisnymi číslami. To, že sú tieto 2 byty navzájom prepojené, je len technické riešenie ako drobná stavebná úprava. Ak sa predávajú byty iba v jednom vchode, tak treba kúpiť najprv pôvodný 1-izbový byt a upraviť nájomnú zmluvu na ten druhý. Keď sa budú predávať byty v druhom vchode tak sa dokúpi aj ten druhý. Ono to, že sa teraz používajú 2 byty ako jeden neznamená, že sa v budúcnosti opäť nemôžu rozdeliť a predať samostatne. Toľko môj názor.
Chobot
02.03.07,12:13
Myslím si, že to nie je blbosť, lebo na katastri sú v evidencii 2 byty s rozdielnymi súpisnymi číslami. To, že sú tieto 2 byty navzájom prepojené, je len technické riešenie ako drobná stavebná úprava. Ak sa predávajú byty iba v jednom vchode, tak treba kúpiť najprv pôvodný 1-izbový byt a upraviť nájomnú zmluvu na ten druhý. Keď sa budú predávať byty v druhom vchode tak sa dokúpi aj ten druhý. Ono to, že sa teraz používajú 2 byty ako jeden neznamená, že sa v budúcnosti opäť nemôžu rozdeliť a predať samostatne. Toľko môj názor.

Presne tak. Navyše Danko5 nepíše, či ten druhý priestor bol skutočne aj byt. Mohlo sa stať, že to bolo vedené ako nebytový priestor, keďže tam bol sklad.

Ak by to aj bol byt, Danko ho má len v prenájme. Myslím, že po spojení tých dvoch priestorov - bytov túto skutočnosť oficiálne na katastri neupravila. Tam to stále vedú ako 2 byty.

Taktiež píše, že s predajom nesúhlasí správca. Predávať byty môže jedine majiteľ - vlastník, nie správca. Jedine, keby to bol ten istý subjekt. Otázne je tiež, či vlastníkom toho bytu v druhom vchode je ten istý subjekt ako valstník toho prvého vchodu.

Takže tiež si myslím, že správca - vlastník má pravdu.
danko5
02.03.07,12:15
Takze by to bolo tak, ze polovicu bytu budem mat v osobnom vlastnictve a na druhy budem platit najom. A co ak k odpredaju bytov v druhom vchode nikdy nedojde, nakolko su tam teraz kancelarie? A co keby mali oba vchody rovnake supisne cislo, pocula som ze vraj sa to da.
danko5
02.03.07,12:17
pardon, spravca aj vlastnik je ten isty , aj v oboch vchodoch
Jozef I
02.03.07,12:28
Takze by to bolo tak, ze polovicu bytu budem mat v osobnom vlastnictve a na druhy budem platit najom. A co ak k odpredaju bytov v druhom vchode nikdy nedojde, nakolko su tam teraz kancelarie? A co keby mali oba vchody rovnake supisne cislo, pocula som ze vraj sa to da.
Da sa všeličo. Možno by som trochu viac tlačil na správcu nech to odpredá, ale nejako ho nútiť sa asi nedá. Ako hovoríš sú tam kancelárie a to znamená že sa to tam celé asi prenajíma a tak nie je záujem to predávať. Ale keď sa chce , dá sa všetko. Len treba nájsť tie správne " páky" :D
danko5
02.03.07,12:50
Dakujem, ja si to tiez myslim, skoda ze tam kde to potrebujeme nesedia ludia, s ktorymi by sa dalo dohodnut.
Ak by sa nasiel niekto, kto sa v podobnej situacii ocitol, budem rada ked napise.
Anife
06.03.07,12:12
Chcela by som zistit, ci sa niekto stretol s podobnym pripadom. Mala som povodne jednoizbovy byt na prizemi.Vo vedlajsom vchode boli priestory pouzivane na archiv. Po dohode so spravcom som si tie priestory prenajala (bol to vlastne zrkadlovy obraz mojho jednoizboveho bytu), spojila som ich a tak mam teraz jeden trojizbovy byt na ktory mam aj najomnu zmluvu a novy vymer. Problem nastal pri odpredaji bytov, pretoze spravca chce predat do os. vlastnictva len byty nachazdzajuce sa vo vchode, kde sa nachadza moj povodny jednoizbovy byt. Tvrdi ze s tym maju problem na katastri, ze to nie je mozne takto odpredat. Ponukli mi odkupit polovicu bytu. Nie je to blbost?
Pôvodné priestory (archív) bol vedený na katastri ako nebytový priestor alebo ako byt?
V prípade ak bol archív vedený ako nebytový priestor :
1. Dohodnúť sa s vlastníkom nehnuteľnosti (správca neni vlastník), že nebytový priestor sa môže preklasifikovať na bytový a tento spojiť s tvojím bytom.
2. Požiadať stavebný úrad o stavebné povolenie na stavebné úpravy ktorého účelom bude prepojenie Tvojho bytu s nebytovým priestorom a výsledkom bude jeden troj-izbový byt. Potom s kolaudačným rozhodnuím treba ísť na kataster a túto zmenu treba dať zapísať. Potom by už nemalo nič brániť k odpredaju bytu (ak bude ochota zo strany vkastníka nehnuteľnosti). V skratke asi toľko.
danko5
07.03.07,08:40
Nebytový priestor sa preklasifikoval na bytový, spojil sa s mojim jednoizbovym bytom a je to aj na katastri. Problém je v tom, ze kazdý vchod ma svoje supisne cislo a na katastri takyto pripad nevedia (alebo nechcu?) vyriesit. Skor by som potrebovala radu mozno nejakeho pravnika, ktory sa vyzna v katastralnom zakone, ci sa da takyto specificky pripad nejako vyriesit alebo zariadit nejaku vynimku. Ak som len najomcom, nic sa nedeje, akonahle ho chcem do osobneho vlastnictva, je tu problem. Dakujem za Vase reakcie.
Chobot
07.03.07,11:43
Nebytový priestor sa preklasifikoval na bytový, spojil sa s mojim jednoizbovym bytom a je to aj na katastri. Problém je v tom, ze kazdý vchod ma svoje supisne cislo a na katastri takyto pripad nevedia (alebo nechcu?) vyriesit. Skor by som potrebovala radu mozno nejakeho pravnika, ktory sa vyzna v katastralnom zakone, ci sa da takyto specificky pripad nejako vyriesit alebo zariadit nejaku vynimku. Ak som len najomcom, nic sa nedeje, akonahle ho chcem do osobneho vlastnictva, je tu problem. Dakujem za Vase reakcie.

Podľa mňa, kataster Ti problém nevyrieši. Dôležitý je postoj vlastníka priestoru, ktorý Ti to prenajíma. AK by Ti to on odpredal, tak si v pohode. katastrálny úrad ho nemôže donútiť predať Ti tie priestory.

Neviem, ako to figuruje na tom katastri - či ako jeden byt, či ako dve bytové jednotky alebo ako. Máš výpis z katastra pre oba byty? Alebo je to jeden výpis, kde je to celé uvedené ako jeden byt (čo by asi nemalo byť, lebo ste dvaja rôzni vlastníci). Skús s tým výpisom zájsť za niekym fundovaným (právnik v oblasti nehnuteľností, fundovaná realitná kacelária), nech Ti poradia.
danko5
08.03.07,06:35
Uz sme nasli pravnika, priamo z katastra, snad nam poradi ako postupovat.