barborka7
02.03.07,13:12
Chcela by som sa opýtať, že keď budem vydávať zamestnancom, ktorým som robila ročné zúčtovanie dane, potvrdenie o zdaniteľnom príjme podľa § 39 ods. 5 písm. b/ Zák. 595/03 a ročné zúčtovanie preddavkov na daň, či sa mi zamestnanci majú podpísať na 4. stranu v daňovom vyhlásení, že si prevzali potvrdenie o príjme a ročné zúčtovanie dane?
Neviem, či stačí ak im to iba rozdám bez podpisu. Mzdárka, ktorá robila predo mnou mzdy nám nikdy nedávala podpisovať daňové vyhlásenie, keď nám vydávala ročné zúčtovanie dane a dokonca potvrdenia o príjme nedávala tým, ktorým robila ročné zúčtovanie dane.
Preto Vás prosím o radu, ako mám postupovať, ako je to správne, či sa vôbec tie potvrdenia vydávajú a ak áno, či cez podpis na daňovom vyhlásení a či majú podpisovať prevzatie ročného zúčtovania dane na daňovom vyhlásení.
Ďakujem.:confused:
Tweety
02.03.07,12:15
Chcela by som sa opýtať, že keď budem vydávať zamestnancom, ktorým som robila ročné zúčtovanie dane, potvrdenie o zdaniteľnom príjme podľa § 39 ods. 5 písm. b/ Zák. 595/03 a ročné zúčtovanie preddavkov na daň, či sa mi zamestnanci majú podpísať na 4. stranu v daňovom vyhlásení, že si prevzali potvrdenie o príjme a ročné zúčtovanie dane?
Neviem, či stačí ak im to iba rozdám bez podpisu. Mzdárka, ktorá robila predo mnou mzdy nám nikdy nedávala podpisovať daňové vyhlásenie, keď nám vydávala ročné zúčtovanie dane a dokonca potvrdenia o príjme nedávala tým, ktorým robila ročné zúčtovanie dane.
Preto Vás prosím o radu, ako mám postupovať, ako je to správne, či sa vôbec tie potvrdenia vydávajú a ak áno, či cez podpis na daňovom vyhlásení a či majú podpisovať prevzatie ročného zúčtovania dane na daňovom vyhlásení.
Ďakujem.:confused:
ÁNo, dokonca je to povinnosť vydať potvrdenie o príjmoch zo ZČ, ak robí RZD, tak aj o RZ, o zaplatení dane. To všetko podpíše v odd. VI tak, zamestnanec aj zamestnávateľ.
katkaj
02.03.07,12:17
Chcela by som sa opýtať, že keď budem vydávať zamestnancom, ktorým som robila ročné zúčtovanie dane, potvrdenie o zdaniteľnom príjme podľa § 39 ods. 5 písm. b/ Zák. 595/03 a ročné zúčtovanie preddavkov na daň, či sa mi zamestnanci majú podpísať na 4. stranu v daňovom vyhlásení, že si prevzali potvrdenie o príjme a ročné zúčtovanie dane?
Neviem, či stačí ak im to iba rozdám bez podpisu. Mzdárka, ktorá robila predo mnou mzdy nám nikdy nedávala podpisovať daňové vyhlásenie, keď nám vydávala ročné zúčtovanie dane a dokonca potvrdenia o príjme nedávala tým, ktorým robila ročné zúčtovanie dane.
Preto Vás prosím o radu, ako mám postupovať, ako je to správne, či sa vôbec tie potvrdenia vydávajú a ak áno, či cez podpis na daňovom vyhlásení a či majú podpisovať prevzatie ročného zúčtovania dane na daňovom vyhlásení.
Ďakujem.:confused:

Áno treba to dať podpísať na 4.strane vyhlásenia. Buď že prevzal potvrdenie alebo ročné zúčtovanie. Tým čo posielam poštou si dám poznámku že poslané poštou dňa .....
barborka7
02.03.07,12:52
Na daňové vyhlásenie na IV. stranu sa podpíšem aj ja za zamestnávateľa, keď im vydám potvrdenie o príjme /prevezmú si to osobne u mňa v kancelárii/ a ročné zúčtovanie dane? Ja som si myslela, že ja sa tam podpisujem iba v prípade, ak im to posielam poštou, lebo až tam je kolonka na podpis zamestnávateľa.
katkaj
02.03.07,12:53
Na daňové vyhlásenie na IV. stranu sa podpíšem aj ja za zamestnávateľa, keď im vydám potvrdenie o príjme /prevezmú si to osobne u mňa v kancelárii/ a ročné zúčtovanie dane? Ja som si myslela, že ja sa tam podpisujem iba v prípade, ak im to posielam poštou, lebo až tam je kolonka na podpis zamestnávateľa.

Ja to podpisujem za zamestnávateľa vždy ked pošlem poštou ;) Keď prevezme zamestnanec, tak sa podpíše on
raya1
02.03.07,13:06
Keď sme vykonali RZD napr. 1.3., tak potvrdenie môžeme vydať tým istým dátumom, keď to bude zohľadnené vo výplate za február, teda v marci, tým istým dátumom podpíšeme aj na daňovom vyhlásení ?
katkaj
02.03.07,13:06
Keď sme vykonali RZD napr. 1.3., tak potvrdenie môžeme vydať tým istým dátumom, keď to bude zohľadnené vo výplate za február, teda v marci, tým istým dátumom podpíšeme aj na daňovom vyhlásení ?


Áno s tým istým dátumom ;)
barborka7
02.03.07,13:21
Tým dátumom nerozumiem, ja im tam nemôžem napísať dátum, kedy si to ročné zúčtovanie a potvrdenie v skutočnosti prevezmú, najneskôr však do 30.4.2006? Keď bolo ročné zúčtovanie vo februárovej výplate, tak ročné zúčtovanie sú ešte z februára a ja im tam mám napísať, že to prevzali 1.3. ?
katka50
02.03.07,16:29
Myslí sa max. do 30.4. Ak si šikovná-môžeš mu odovzdať aj skôr.
michelle84
02.03.07,17:00
Tak teraz neviem. Zamestnancovi, ktoremu robim rocne zuctovanie, mam dat aj potvrdenie o zdanitelnych prijmoch?
Andyke
02.03.07,17:41
Potvrd.o zdanit.mzde netreba dať tým, ktorým sa robí ročné zúčtovanie.
Stačí im dať ročné zúčtovanie.
Potvrd. o zdanit. mzde dávam príp. posielam poštou ostatným.
Tweety
04.03.07,12:03
Tak teraz neviem. Zamestnancovi, ktoremu robim rocne zuctovanie, mam dat aj potvrdenie o zdanitelnych prijmoch?
Áno, je to dokonca povinnosť zo zákona.
Tweety
04.03.07,12:04
Potvrd.o zdanit.mzde netreba dať tým, ktorým sa robí ročné zúčtovanie.
Stačí im dať ročné zúčtovanie.

Nie je to správne tvrdenie.
michelle84
05.03.07,04:40
Dakujem Tweety, kukla som do zakona a je to tam. Takze na vyhlaseni zakruzkujem aj potvrdenie a aj rocne zuctovanie a datum, ked mu odovzdam tieto dokumenty. Som zase o nieco mudrejsia :) myslela som, ze staci len rocne zuctovanie. Dakujem este raz velmi pekne.
katkaj
05.03.07,05:36
Dakujem Tweety, kukla som do zakona a je to tam. Takze na vyhlaseni zakruzkujem aj potvrdenie a aj rocne zuctovanie a datum, ked mu odovzdam tieto dokumenty. Som zase o nieco mudrejsia :) myslela som, ze staci len rocne zuctovanie. Dakujem este raz velmi pekne.

Pokiaľ niekomu robím ročné zúčtovanie a odovzdám mu o tom doklad tak mu už potvrdenie o príjme nedávam. A neviem o tom že by to bolo niekde napísané že to treba dávať duplicitne. Viď priložený paragraf ;)

§ 39
Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane

(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.
jankasm
05.03.07,06:00
Ja potvrdenia o príjme tiež nedávam zamestnancom, ktorým robím RZD.
Na školení nám to však tiež bolo povedané, že všetkým zamestnancom treba vydať potvrdenie o príjme.
Dôvodom je vraj to, že ak robíme zamestnancovi RZD a napr. mu tam zahrnieme príjmy od ďalších 3 zamestnávateľov, od ktorých nám doniesol potvrdenia, tak z RZD nie je jasné, aký bol jeho príjem u toho zamestnávateľa, ktorý mu vykonal RZD. :confused:
katkaj
05.03.07,06:05
Ja potvrdenia o príjme tiež nedávam zamestnancom, ktorým robím RZD.
Na školení nám to však tiež bolo povedané, že všetkým zamestnancom treba vydať potvrdenie o príjme.
Dôvodom je vraj to, že ak robíme zamestnancovi RZD a napr. mu tam zahrnieme príjmy od ďalších 3 zamestnávateľov, od ktorých nám doniesol potvrdenia, tak z RZD nie je jasné, aký bol jeho príjem u toho zamestnávateľa, ktorý mu vykonal RZD. :confused:


Tak to sa mi zdá zase ako jedno zbytočné a byrokratické úradovanie :confused:
Už teraz keď dávam zamestnancom ročné zúčtovanie tak na mňa pozerajú ako na zjavenie že načo im to dávam :D
michelle84
05.03.07,06:54
teraz mam napriklad jedneho zamestnanca, ktory robil na dohodu na zaciatku minuleho roka. Ak si potvrdenie za tento prijem neprefotil, tak ani nema zdokladovane on sam, kolko zarobil v tej firme, kedze mne ako zamestnavatelovi, ktory mu vykonava rocne zuctovanide dane, musel odovzdat original tlacivo Potvrdenie z predchadzajuceho zamestnania. Takze ja mu teraz dam aj Potvrdenie a aj Rocne zuctovanie a za predchadzajuce zamestnanie mu bude chybat Potvrdenie :)
jankasm
05.03.07,07:57
teraz mam napriklad jedneho zamestnanca, ktory robil na dohodu na zaciatku minuleho roka. Ak si potvrdenie za tento prijem neprefotil, tak ani nema zdokladovane on sam, kolko zarobil v tej firme, kedze mne ako zamestnavatelovi, ktory mu vykonava rocne zuctovanide dane, musel odovzdat original tlacivo Potvrdenie z predchadzajuceho zamestnania. Takze ja mu teraz dam aj Potvrdenie a aj Rocne zuctovanie a za predchadzajuce zamestnanie mu bude chybat Potvrdenie :)

Áno, ak si ho neprefotil. ;)
Ale predchádzajúci zamestnávaeľ si splnil povinnosť tým, že mu ho vydal. Otázne je, či aj zamestnávateľ, ktorý mu robí RZD, mu potvrdenie o príjme musí vydať. :confused:
ingi
05.03.07,22:10
Už teraz keď dávam zamestnancom ročné zúčtovanie tak na mňa pozerajú ako na zjavenie že načo im to dávam :D
Katarínka, mám podobné skúsenosti, ale prikláňam sa k názoru, že potvrdenia o príjmoch je potrebné okrem dokladov o RZD odovzdať zamestnancom práve v zmysle Tebou citovaného §, kde body a) b) a c) sú podľa mňa iba alternatívami dátumov, ku ktorým musí byť toto potvrdenie odovzdané v závislosti na tom, či
- si zamestnanec podáva DP sám, alebo
- požiadal o ročné zúčtovanie, alebo
- požiadal o ročné zúčtovanie iného zamestnávateľa,

a nasvedčuje tomu aj samotný text:

"5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, ..."

Ja osobne dávam zamestnancom, ktorým robím ročné zúčtovanie súčasne s dokladom o RZD (môže ale nemusí obsahovať údaje zo mzdového listu) aj potvrdenie o príjme (obsahuje údaje zo mzdového listu) , ale nakoľko nie som v danej problematike odborník, nechám sa od Vás poučiť .:)
Sarlotka
05.12.12,13:59
Dobrý deň,

prosím Vas rada by som sa poradila, zamestnankyna ukoncila spracovny pomer so zamestnavatelom dohodou.

Vystavili sme jej:
1. zapoctovy list
2. vyplatnu pasku za posledny mesiac
3. potrvdenie o prijmoch Fo zo závislej cinnosti....

zaslali sme jej ich postou doporucene zasielku... tu neprevzala, telefon nedviha... nekomunikuje....

viete mi poradit, splnil si tym padom zamestnavatel svoje povinnosti... treba opakovat doporucenu zasielku ? a ked to neprevezme opat...co predpokladam
Vzdy mi zamestnanci tieto dokumenty prevzali dokonca najcastejsie osobne...

dakujem
Paula
05.12.12,14:19
Poslednú výplatu už má vyplatenú? Akým spôsobom? Niekedy sa oplatí v hotovosti a pri jej preberaní zamestnanec podpíše prevzatie dokumentov / potvrdení.
Sarlotka
05.12.12,14:29
ano ma bankovym prevodom.
Mila123
05.12.12,14:33
zamestnávateľ si splnil povinnosti, zašlite jej ešte raz obyčajnou poštou
Sarlotka
05.12.12,15:16
dakujem za radu, nechcela som posielat obycajnou listovou zasielkou, predsa len su tam osobne udaje...
Sarlotka
05.12.12,23:00
doplnam aj zo zakonika prace

(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.