Maňaska
02.03.07,14:30
Náborový príspevok - by sa dal charakterizovať ako jednorazové prémiové ohodnotenie vyplácané novému zamestnancovi na konci skúšobnej doby pre vybrané pozície (ak nejde o príspevok zo sociálneho fondu)

Náborový príspevok je:
1 - Z hľadiska zákona o dani z príjmu ( 595/2003 Z. z.)
Príjem, ktorý je predmetom dane podľa § 3 odst.1, písm. a – pretože ide o príjem podľa §5 odst. 1 – t.j zdaňuje sa

2 – Z hľadiska Zákonníka práce (311/2001 Z. z.)
- súčasť hrubej aj čistej mzdy zamestnanca,
- súčasť základu pre výpočet priemeru pre pracovno-právne účely, celá suma sa uplatňuje v jednom kvartály
- započítava sa do mzdy pre výpočet minimálnych mzdových nárokov podľa § 120

3 – Z hľadiska zákona o sociálnom poistení (461/2003 Z. z.) a zákona o zdravotnom poistení (580/2004 Z. z.)
- súčasť vymeriavacieho základu pre odvod poistného

Prosím Vás, vedel by niekto s určitosťou povedať, ktoré z predchádzajúcich tvrdení sú pravdou, polopravdou, alebo mätúcou nepravdou?
Libi
24.07.07,08:49
Dobrý deň všetci, naša firma by chcela poskytovať napr. aj náborový príspevok,pravdaže to budeme riešiť aj dodatkom k zmluve. Ale mám spracovať aj smernicu, vie niekto nejaké múdre slová, čo by som tam mala použiť? V skratke 5000,- sk vyplatíme ak pôjdu pracovať na nami určenú lokalitu, v prípade, že neodrobia rok im to strhneme z platu. Má niekto vypracovaný mzdový prepis, kde má zahrnuté aj takéto čudesné príspevky? ďakujem
karinôčka
29.09.08,07:04
Mám problém, s ktorým by som chcela poradiť. Týka sa náborového príspevku. Napr. vyplatím tento príspevok v mesiaci júl 2008. Podmienkou ponechania náborového príspevku je rok odpracovaný v spoločnosti. V prípade, že zamestnanec nedodrží podmienku, musím mu ho strhnúť. Stáva sa však, že v prípade, že mu ho strhnem (neodrobí celý mesiac) musím zamestnancovi doplatiť čiastku do minimálnej mzdy. Robím to správne? Má na doplatok do min. mzdy nárok?
Maňaska
29.09.08,07:21
Na doplatok do minimálnej mzdy nemá nárok. (má nárok iba vtedy, ak by suma Sk za skutočne odpracované hodiny (obdobie) nedosahovala minimum (teraz neberiem do úvahy minimum z hľadiska zaradenia do stupňa náročnosti práce)

Okrem toho v prípade, že ukončil PPV a nemáš mu sumu náborového príspevku ako strhnúť (kvôli nízkej mzde) vznikne pohľadávka tvojej firmy voči zamestnancovi. Seriózny zamestnanec donesie peniaze do pokladne.
karinôčka
29.09.08,10:21
Tak som to myslela, že za to obdobie nedosiahol minimum, keď som mu odpočítala náborový príspevok. Takže ak som to správne pochopila, v tomto prípade má nárok na doplatok do minimálnej mzdy.
Maňaska
29.09.08,11:38
Aha, zle som pochopila. :)