remenka
02.03.07,16:25
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Zatiaľ som neučtovala vyplatené nemocenské dávky zo soc . poisťovni počas PN. Učtuje sa ako zdaniteľný, alebo nezdaniteľný príjem?
Zoltán Kovács
02.03.07,15:26
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Zatiaľ som neučtovala vyplatené peňažné dávky zo soc . poisťovni za PN. Učtuje sa ako zdaniteľný, alebo nezdaniteľný príjem?

Vyplatené dávky zo soc.poist. za PN nie sú predmetom účtovania.
Johanka
02.03.07,15:27
§9 Zákona o dani z príjmov

(2) Od dane sú oslobodené aj

a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia,20) individuálneho zdravotného poistenia,20) sociálneho poistenia,21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia,40) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia40a) vrátane plnenia
z tohto sporenia podľa osobitného predpisu40b) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého
druhu,
Johanka
02.03.07,15:28
Vyplatené dávky zo soc.poist. za PN nie sú predmetom účtovania.
Ak prišli na b.účet, treba to nejako zaúčtovať ;) - PNZD.
remenka
02.03.07,15:34
Myslela som si, že nie sú predmetom zdanenia, ale pomýlil ma jeden príspevok, ktorý som tu čítala. Jednalo sa o to čo všetko sa ráta do príjmu manželky a medzi iným tam boli aj nemocenské dávky, tak mám z toho chaos, ale díki za radu. Ste zlatí.
Johanka
02.03.07,15:39
Musíš rozlišovať pojmy (niekedy aj dojmy :D ).
- vlastný príjem manželky/manžela pre účely uplatnenia nezdaniteľnej časti na manžeklu/manžela,
- vyplatené nemocenské ( a iné dávky ) pre účely zdanenia daňou z príjmov,
- a kopec iných ...
Vždy si povedz ČO posudzuješ a PRE AKÝ ÚČEL ;) .
remenka
02.03.07,15:43
Budem sa snažiť. Som tu zaregistrovaná asi dva dni aj s cestou a ešte neviem narábať s tým všetkým, tak sa učím. Ahojte!!!