momo1050
18.01.05,08:37
ahojte,
mate niekto skusenosti s praktickym vyuzivanim prikaznych zmluv miesto byvalych dohod? chcela by som to pouzit na upratovaciu cinnost a na cinnost zakonneho zastupcu (podla zivnostenskeho zakona je povinnostou zivnostnika takehoto zastupcu mat). Moja otazka je - ak mate taketo zmluvy, nenapadol vam ich este danovy urad a druha vec - musi mat osoba ktorej cinnost "prikazujete" zivnost alebo do moze byt FO-nepodnikatel. dakujem moc.
Zuziana
20.02.05,19:28
Mám klienta, ktorý má živnosť na určitú činnosť. Na takú istú činnosť má príkaznú zmluvu. Zmluva je platná od 1.1.2004 do 31.12.2004. Príhu zmluvy tvorí súpis vyplatených súm v jednotlivých mesicoch cca 240 000,-. Sumy sú vyplatené v hotovosti. Iný príjem daňovník nemá. Je to príjem zo živnosti? Poradte, dúfam, že sa s tým niekto stretol.
Ala
21.02.05,06:36
Mono1050 - Prikazná zmluva na zákonného zástupcu sa nedá urobiť, tak musí byť uzatvorený pracovný pomer. Kontrolór živv. odd. Vám to nauzná. Na tú druhú činnosť môže byť.
Ala
21.02.05,06:39
Mám klienta, ktorý má živnosť na určitú činnosť. Na takú istú činnosť má príkaznú zmluvu. Zmluva je platná od 1.1.2004 do 31.12.2004. Príhu zmluvy tvorí súpis vyplatených súm v jednotlivých mesicoch cca 240 000,-. Sumy sú vyplatené v hotovosti. Iný príjem daňovník nemá. Je to príjem zo živnosti? Poradte, dúfam, že sa s tým niekto stretol.

Podľa môjho názoru je to číri nezmysel. Mať živnosť a robi na príkaznú zmluvu. Odvody ako platí?
Zuziana
26.02.05,16:28
Najprv bola živnosť a začal platiť odvody. Potom sa pridružila príkazná zmluva. Zmluva je vystavená na meno a rodné číslo. Kde do DP zaradiť príjmy z príkaznej zmluvy? Najjednoduchšie by asi bolo, keby im fakturoval. Ale on pracuje na zariadení príkazcu.
zuso
26.02.05,17:04
Ja si myslím, že pokial sa tá činnosť ako živnostíka = činnosti v príkaznej zmluve, tak by som to pokladala, za príjem zo živnosti.
Mám podobný prípad, kde živnostíčka vypláca iným živnostníkom za sprostredkovateľské služby, a má s nimi uzavreté zmluvy o sprostredkovaní. Síce je tu odlišnosť, lebo v tomto prípade sa uhrádzajú faktúry, a to tvoj klient nevystavuje. Takže najlepšie vystavovať faktúry, potom je to jasné - príjem zo živnosti.
Zuziana
27.02.05,08:21
Urobila som to tak, že je to akobz príjem zo žovnosti - 25% výdavky, lebo skutočné mal nižšie - odvody do ZP.