Jozef Mihál
02.03.07,19:58
Má nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka poberateľ invalidného dôchodku a poberateľ čiastočného invalidného dôchodku?
jamis
02.03.07,19:00
Áno. Má nárok si uplatniť NČ.
Jozef Mihál
02.03.07,19:07
Nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka bez ohľadu na výšku dôchodku má i poberateľ invalidného dôchodku a poberateľ čiastočného invalidného dôchodku.

Podľa § 11 ods.7 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka nemá (prípadne má len vo výške rozdielu 95616 Sk - dôchodok) daňovník, ak je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku.

ZoDP_§11
marikam
16.10.07,09:17
Môže teda poberateľ invalidného dôchodku ( od 2006 ) mať v roku 2007 NČ mesačne ?
Zoltán Kovács
16.10.07,09:19
Áno môže mať. pozri predchádzajúci príspevok, citovaný § 11 zákona o dani z príjmov.
Ma05rika
07.02.08,09:14
Dobry den, chcem sa opytat naša zamestnankyna ma muža na čiastočnom invalidnom dochodku cely rok 2007 okrem invalidného dôchodku nema iny prijem.Moze si uplatnit nezdanitelnu časť na manžela?
Evanka
07.02.08,09:17
Môže. Jeho dôchodok je však príjem.
rennka
08.02.08,16:46
Neviem ci tomu spravne rozumiem. Zamestnanec s CID alebo ID si moze na seba uplatnit celu nezd. ciastku, avsak pri uplatnovani nezd. c. na manzela-lku s CID alebo ID, si moze uplatnit len rozdiel medzi celou nezd. c. a vyskou dochodkovej davky?
Evanka
08.02.08,21:16
rennka, áno, rozumieš tomu správne
Jozef Mihál
10.02.08,10:01
Pripájam súhlas k predošlým odpovediam od smith-a a evanky.
rennka
11.02.08,15:21
Su davky CID alebo ID povazovane za prijem? Treba ich uviest v RZD al.DP? (danovnik sam na seba) Dakujem
jamis
11.02.08,15:29
Su davky CID alebo ID povazovane za prijem? Treba ich uviest v RZD al.DP? (danovnik sam na seba) Dakujem

V tomto prípade sa dávky invalidných dôchodkov do príjmu nazarátavajú.
Jozef Mihál
12.02.08,21:37
Dávky zo sociálneho poistenia, teda i invalidné a čiastočné invalidné dôchodky, sú od dane oslobodené. Viď § 9 ods. 2 písm. a) ZDP.
olga84
09.04.09,08:15
Má nárok na nezdaniteľnú časť pracovníčka, ktorá je na plnom invalidnom dôchodku /ID nie je prehodnotený/. Je narodená v roku 1948, má 2 deti. Na daňovom úrade som dostala informáciu ešte v roku 2007, že nárok má, ak má doklad o vyplácaní invalidného dôchodku a nezáleží na tom, že podľa veku je už starobná dôchodkyňa. Keďže počúvam rôzne názory, tak nie som si istá, či jej oprávnene dávam nezdaniteľnú časť.
Anez
10.04.09,08:33
Invalidný dôchodok sa po splnení nároku na starobný dôchodok (pri dovŕšení dôchodkového veku) považuje za starobný, a tak sa podľa toho posudzuje aj nárok na NČ na daňovníka. Ak teda dovŕšila dôchodkový vek, nemá nárok na NČ.
Jozef Mihál
10.04.09,09:53
Má nárok na nezdaniteľnú časť pracovníčka, ktorá je na plnom invalidnom dôchodku /ID nie je prehodnotený/. Je narodená v roku 1948, má 2 deti. Na daňovom úrade som dostala informáciu ešte v roku 2007, že nárok má, ak má doklad o vyplácaní invalidného dôchodku a nezáleží na tom, že podľa veku je už starobná dôchodkyňa. Keďže počúvam rôzne názory, tak nie som si istá, či jej oprávnene dávam nezdaniteľnú časť.
Poberateľka invalidného dôchodku po dosiahnutí dôchodkového veku nemá nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka v obvyklej výške ale len v sume zníženej o sumu prijatého dôchodku.

Ak uvedená osoba dosiahla dôchodkový vek k 1.1.2008 alebo pred týmto dátumom, platí pre ňu vyššie uvedené.
olga84
14.04.09,05:32
Ďakujem pekne za odpoveď.
olga84
15.04.09,05:34
Poberateľka invalidného dôchodku po dosiahnutí dôchodkového veku nemá nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka v obvyklej výške ale len v sume zníženej o sumu prijatého dôchodku.

Ak uvedená osoba dosiahla dôchodkový vek k 1.1.2008 alebo pred týmto dátumom, platí pre ňu vyššie uvedené.
Ešte sa vrátim k tejto téme. Takže táto pracovníčka do 31.12.2007 nemala nárok na nezdaniteľnú časť, ale od 1.1.2008 /keďže stále poberá invalidný dôchodok a doteraz nemá rozhodnutie o starobnom dôchodku/ má nárok na nezdaniteľnú časť? Je to podľa zákona č. 555/2007 Z.z. ktorým bol zmenený a doplnený zákon o sociálnom poistení 461/2003 Z.z. Vysvetľujem si to správne? Potrebujem to súrne vedieť, lebo jej robím ročné zúčtovanie a chcela by som ho urobiť správne.
Jozef Mihál
15.04.09,07:23
Nerozumieme si. Osoba, ktorá poberá invalidný dôchodok a dovŕši dôchodkový vek, stráca od 1. januára nasledujúceho roka nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka rovnako, ako osoba poberajúca starobný dôchodok.

Čiže od roka nasledujúceho po roku, v ktorom konkrétne ona dosiahla dôchodkový vek, stráca nárok na NČZD. Ak napr. dôchodkový vek dosiahla 7.3.2006, tak od roku 2007 nemá nárok na NČZD.
sokrateska
10.11.09,16:06
Prepacte prosim, mozno moja otazka nepatri uplne sem, ale presla som vselilenco a neviem, kam mudrejsie by som ju zaradila. Ak dokazete poradit, budem velmi vdacna:
potrebovala by som objasnit nezdanitelnu ciastku ZD na DDS v specifickom pripade. Mam 49 rokov a poslednych 14 rokov som SZCO. Pri RZD si kazdorocne znizujem zaklad dane aj o prispevky na DDS. Niekolko poslednych rokov som zaroven ID s postihnutim viac ako 70% a pre zhorsujuci sa zdravot.stav koncim k 31.12.2009 definitivne so zivnostou. Zostavam iba poberatelkou nevelkeho ID, z ktoreho si uz nedokazem platit prispevky na DDS. Zaujima ma, ked zrusim prispievanie v DDS, ci mozem uplne ukoncit sporenie v III.pilieri a ako ID zacat "poberat" dochodok ako starob.dôchodca? Pracovisko DDS s tym nema problem, pretoze som vlastne dochodkynou, aj ked zatial invalidnou a nie starobnou. Neviem vsak, ako to v mojom pripade bude s ulavami na dani, /ktore som si uplatnila na pripevky na DDS/ kedze nesplnam podmienky uvedene v zakone - predpisany vek a 10 rokov sporenia /zatial sporim 8 rokov/. Zohladnuje zakon taketo vynimky bez postihu, alebo musim aj bez prispievania mat stale vedeny ucet v DDS a cakat, kedy dosiahnem predpisany vek? Bojim sa, ze aj doposial nasetrene uspory budu pocas krizy nadalej stracat na hodnote, ba mozno i daco horsie, odhliadnuc od toho, ze by sa mi v sucasnosti tieto financie opravdu zisli...
Prosim, mozete k tomuto zaujat jednoznacne stanovisko?
Za odpoved predom velmi pekne dakujem.
Jozef Mihál
15.11.09,15:39
Podľa toho, čo uvádzate (invalidita nad 70%) máte nárok na čerpanie dôchodku, respektíve vyplatenie jednorazového vyrovnania z DDS a tým pádom neporušujete podmienky na daňové zvýhodnenie.

Konkrétne možnosti vyplývajú z Vašej konkrétnej zmluvy. Tá bola uzavretá pred 8-mimi rokmi, teda podmienky tam uvedené zodpovedajú podmienkam platným podľa vtedy platného zákona.

Ak sa podľa toho bude postupovať, nestrácate nárok na daňové zvýhodnenie.
sokrateska
15.11.09,21:54
Dakujem Vam pekne za odpoved pan Mihal. Zadala som dotaz aj na DU, pretoze oni sa takmer vzdy divaju na veci inak, nez "normalni smrtelnici" a tak som zvedava, co mi odpovedia /ak mi teda odpovedia/. Prestudujem si este raz zmluvu o DDS a pevne verim, ze by to mohlo byt tak, ako pisete. Prajem vela uspechov a dobrych nervov v dalsej praci.
milanr
16.11.09,10:07
ZC nastúpil od 11/2009, je poberateľom ID s PSVZČ viac ako70%. Má nárok na plnú NČZD za r.2009 ? V r.2009 nikde nepracoval iba poberal ID.
veronikasad
16.11.09,10:09
ZC nastúpil od 11/2009, je poberateľom ID s PSVZČ viac ako70%. Má nárok na plnú NČZD za r.2009 ? V r.2009 nikde nepracoval iba poberal ID.
poberateľ ID má nárok na NČZD.
NČZD si nemôže uplatniť poberatel starobného alebo predčasného starobného dôchodku, ak bol poberatelom k 1.1. kal. roka alebo mu bol dôchodok k tomuto dátumu priznaný spätne.
milanr
16.11.09,12:15
Ďakujem za odpoveď, zabudla som ešte na to, že ZC poberá súčasne ID aj vdovský dôchodok, no to zrejme na uplatnenie NČZD nebude mať vplyv.
Jozef Mihál
17.11.09,20:13
Ani poberanie vdovského ani poberanie invalidného dôchodku nemá vplyv na (ne)priznanie nezdaniteľnej časti na daňovníka.
Jajina
18.11.09,11:34
Už 5 rokov mám zniženu pracovnu schopnosť 50% a preukaz ZŤP ale invalidný dôchodok som nepoberala, bola som na plný úväzok zamestnaná.
Po novej dlhodobej 9 mesačnej PN a zhoršenia môjho zdravotného stavu by som chcela požiadať o prehodnotenie mojej pracovnej schopnosti a tiež požiadať o invalidný dôchodok.
Mám len 39 rokov a preto sa chcem spýtať či v prípade priznania invalidného dôchodku by som mohla ešte aspoň čiastočne pracovať pokiaľ mi to môj zdravotný stav dovolí a koľko by som mohla zarobiť, či je podmienená výška zárobku, aby mi nebolo zrušené alebo krátené vyplácanie invalidného dôchodku. Aké sú podmienka na vyplácanie invalidného dôchodku?
veronikasad
18.11.09,11:42
Už 5 rokov mám zniženu pracovnu schopnosť 50% a preukaz ZŤP ale invalidný dôchodok som nepoberala, bola som na plný úväzok zamestnaná.
Po novej dlhodobej 9 mesačnej PN a zhoršenia môjho zdravotného stavu by som chcela požiadať o prehodnotenie mojej pracovnej schopnosti a tiež požiadať o invalidný dôchodok.
Mám len 39 rokov a preto sa chcem spýtať či v prípade priznania invalidného dôchodku by som mohla ešte aspoň čiastočne pracovať pokiaľ mi to môj zdravotný stav dovolí a koľko by som mohla zarobiť, či je podmienená výška zárobku, aby mi nebolo zrušené alebo krátené vyplácanie invalidného dôchodku. Aké sú podmienka na vyplácanie invalidného dôchodku?
Výška príjmu počas poberania ID sa nesleduje. Obmedzenie týkajúce sa druhu práce a dlžky pracovnej doby budeš mať uvedené v lekárskom posudku komisie SP.
Mila123
06.03.18,07:30
Dobrý deň,


chcem sa uistiť, poberateľ ID vo veku starobného dôchodcu (64 rokov) má nárok na NČZD podľa § 11 ZDP?

a poistné do SP je zrážané z výplaty vrátane invalidného poistenia a poistenia v nezamestnanosti? ďakujem
Jana Motyčková
06.03.18,11:00
Ak je poberateľom ID, môže si uplatniť NČZD na daňovníka.
Nárok na NČ má aj v prípade, že mu bol posudzovaný starobný dôchodok a bol mu priznaný starobný dôchodok, ale vypláca sa invalidný dôchodok, z dôvodu, že je vyšší ako starobný, pretože daňový zákon obmedzuje NČ u poberateľa starobného dôchodku a tým on nie je.
Pokiaľ ide o platenie PvN - to neplatí ten, komu bol priznaný starobný dôchodok, ale aj invalidný dôchodca po dovŕšení dôchodkového veku.
IP neplatí ten, kto má priznaný starobný dôchodok, aj keď ho nepoberá.
zlolen
14.02.19,07:15
Dobrý deň, prosím ani za rok 2018 sa nič nezmenilo v odpočitateľnej položke na

invalidného dôchodcu vo veku 67 rokov, poberá invalidný dôchodok, pracuje a môžem použiť odpočet na daňovníka 3830,02.



Ďakujem
Jana Motyčková
25.02.19,11:35
Nemenilo sa nič.