virka
02.03.07,20:01
Podnikateľ ukončil živnosť 31.03.2006. Učtovnictvo viedol paušalne. Po ukončení živnosti mu prišli ešte úhrady tie sa budú vpisovať do DP pod § 17.Paušál budem ale počítať len z tých príjmov ktoré prišli len do 31. 3. 2006. Chcem sa iba presvedčiť či to mám dobre. Ak môžem poprosiť poraďte. Ďakujem
jamis
02.03.07,20:59
Podnikateľ ukončil živnosť 31.03.2006. Učtovnictvo viedol paušalne. Po ukončení živnosti mu prišli ešte úhrady tie sa budú vpisovať do DP pod § 17.Paušál budem ale počítať len z tých príjmov ktoré prišli len do 31. 3. 2006. Chcem sa iba presvedčiť či to mám dobre. Ak môžem poprosiť poraďte. Ďakujem

Neviem ti s určitosťou povedať, ale si myslím, že máš pravdu. Pohľadávky sa dávajú do POZD a záväzky do VOZD. Aj ja by som dala paušál len z príjmov do konca podnikania.
Andyke
02.03.07,21:03
Dobre si to urobila, základ dane zvýšiš o všetky zatiaľ neuhradené príjmy (nie-
len o tie čo konkrétne došli) na r. 40 daň.prizn.B
virka
03.03.07,14:35
Aj tak neviem jedna odpoveď je neviem s určitosťou a druhá nie celkom zodpovedaná. Pýtala som sa na tento môj nevyriešený dotaz i v dani z príjmov no akosi nikto neodpovedá. V niektorých príspevkoch sa rozoberajú veci napr. či sa majú výpisy z BU dokladovať ......Odpovede na túto banálnu otázku len tak lietajú. Nikto sa nenájde aby mi tú mojú odpoveď s istotou potvrdil. Prosím. Vychádza rozdielne DP prerátavala som to oboma spôsobmi.
Jana Acsová
03.03.07,14:38
Podnikateľ ukončil živnosť 31.03.2006. Učtovnictvo viedol paušalne.
Čo máte týmto na mysli? Platí totiž, že buď uplatňoval výdavky percentom z príjmov (niekedy sa to v praxi volá ako uplatnenie paušálnych výdavkov) a nebol účtovnou jednotkou, alebo viedol účtovníctvo. Máte na mysli, že uplatňoval výdavky percentom z príjmov v roku 2006?
virka
03.03.07,14:47
Ano percentom z príjmov 40% a nieje účtovnou jednotkou nevedie účtovníctvol
Jana Acsová
03.03.07,15:12
Poďme na to vylučovacou metódou:

Podľa § 6 ods. 10 ak daňovník ... neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2...

Z ktorých príjmov?
Podľa odseku 1 sú to príjmy z podnikania, podľa odseku 2 s inej samostantnej zárobkovej činnosti.

Úprava základu dane o neuhradené pohľadávky nie je príjmom z podnikania ani z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Vychádza z toho povinnosť upraviť základ dane o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

Výdavky percentom môžete uplatniť iba zo skutočných príjmov. Pohľadávky zdaníte bez možnosti v nich premietnuť výdavky percentom.
virka
03.03.07,15:20
Ďakujem pekne za odpoveď
Johanka
03.03.07,15:59
Už som sa zľakla, že mi zlyháva pamäť ...
Odpoveď máš aj tu http://www.porada.sk/t30813-p5-paulna-da.html
Mirkaska
16.03.07,07:01
Poďme na to vylučovacou metódou:

Podľa § 6 ods. 10 ak daňovník ... neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2...

Z ktorých príjmov?
Podľa odseku 1 sú to príjmy z podnikania, podľa odseku 2 s inej samostantnej zárobkovej činnosti.

Úprava základu dane o neuhradené pohľadávky nie je príjmom z podnikania ani z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Vychádza z toho povinnosť upraviť základ dane o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

Výdavky percentom môžete uplatniť iba zo skutočných príjmov. Pohľadávky zdaníte bez možnosti v nich premietnuť výdavky percentom.

Potrebovala by som poradiť ohľadom možnosti uplatniť si 40% paušálne výdavky, ale v prípade, že dochádza k skončeniu podnikania z dôvodu prerušenia živnosti a neobnovenia do lehoty na podanie daňového priznania.
živnostník prerušil živnosť od 23.8.06 na 1 rok, k tomuto dámumu mal neuhradené faktúry (pohľadávky), ale všetky mu boli uhradené do 31.12.2006.
aj v tomto prípade beriem za dátum ukončenia činnosti 23.8.06 (a teda k tomuto dátumu beriem pohľadávky, o ktoré upravujem daňový základ) alebo je dátumom ukončenia až 31.12.06? (ako najneskorší možný dátum, keďže rozhodujúce je podľa znenia zákona, že neobnovil živnosť do lehoty na podanie daňového priznania)

Ďakujem veľmi pekne.
renča1
16.03.07,07:15
Potrebovala by som poradiť ohľadom možnosti uplatniť si 40% paušálne výdavky, ale v prípade, že dochádza k skončeniu podnikania z dôvodu prerušenia živnosti a neobnovenia do lehoty na podanie daňového priznania.
živnostník prerušil živnosť od 23.8.06 na 1 rok, k tomuto dámumu mal neuhradené faktúry (pohľadávky), ale všetky mu boli uhradené do 31.12.2006.
aj v tomto prípade beriem za dátum ukončenia činnosti 23.8.06 (a teda k tomuto dátumu beriem pohľadávky, o ktoré upravujem daňový základ) alebo je dátumom ukončenia až 31.12.06? (ako najneskorší možný dátum, keďže rozhodujúce je podľa znenia zákona, že neobnovil živnosť do lehoty na podanie daňového priznania)

Ďakujem veľmi pekne.

Do úvahy berieš dátum 23.8.06 a k tomuto dňu upravíš daňový základ o pohľadávky v podanom DP v r.40 typ fO B.