jana555
02.03.07,20:42
Dobry vecer.
Prosim niekoho o radu z danoveho aj uctovneho hladiska:
Budovu, ktoru mame v majetku firmy, nie je doodpisovana, chceme vyradit z majetku. Aku evidenciu potrebujeme, a ako postupujem v jednoduchom uctovnictve? Bude postacovat zapis o vyradeni z majetku, a ako zuctujem zostatkovu cenu budovy?
Dakujem.
Anja111
02.03.07,19:51
Dobry vecer.
Prosim niekoho o radu z danoveho aj uctovneho hladiska:
Budovu, ktoru mame v majetku firmy, nie je doodpisovana, chceme vyradit z majetku. Aku evidenciu potrebujeme, a ako postupujem v jednoduchom uctovnictve? Bude postacovat zapis o vyradeni z majetku, a ako zuctujem zostatkovu cenu budovy?
Dakujem.
Áno, v JU stačí zápis o vyradení budovy z používania na karte DHM. Zostatkovú cenu neúčtuješ.
jamis
02.03.07,19:52
Urobíš iba zápis i vyradení majetku, nič viac. Len pozor, ak by sa budova predala do 5-tich rokoch od vyradenia, tak ju treba zdaniť.
Johanka
02.03.07,19:56
V prípade predaja nehnuteľnosti do 5-tich rokov od vyradenia z obchodného majetku bude zostatková cena výdavkom znižujúcim príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti.
Lotarka
02.03.07,20:27
A čo ak pri kúpe budovy bolo odpočítané DPH. Musí vrátiť alikvotnú časť DPH zo ZC štátu?
jana555
03.03.07,14:47
Ďakujem za odpoveď.
zuzanar
14.06.07,09:27
SZČO platca DPH, účtujúci v JU kúpil podnikateľský objekt (budovy, pozemky..) cez bankový úver v r. 2006. V 2006 si uplatnil aj odpisy. V 2007 jednu z budov zrekonštruoval-technické zhodnotenie. Z TZ si uplatňoval DPH. Po ukončení TZ-skolaudovaní sa rozhodol, že založí s.r.o. a chce budovu vložiť do sro ako vklad. Ako postupovať? SZČO vyradí túto budovu v ZC z obchodného majetku zápisom o preradení do osobného užívania a vplyv na daň z príjmu nebude mať asi žiadny? Uplatnenú DPH pri kúpe a pri TZ treba odviesť? Ďalej spláca úver, ktorý si zobral na celý objekt, budú úroky z úveru daňovým výdavkom v plnej výške?
Ak by vložil budovu do sro v akej hodnote? Znalecký posudok, alebo hodnota pri vyradení?
Ďakujem.
betka
14.06.07,11:25
1. Ak vyradíte budovu z podnikateľskej činnosti do osobného užívania, táto skutočnosť nemá vplyv na ZD.
Z pohľadu DPH je potrebné urobiť úpravu dane odpočítanej pri IM podľa par. 54 z vykonaného TZ, ak bolo vyššie ako 100 tis Sk.
Ak ste budovu kúpili a odpočítali z nej DPH, tiež postupujete cez par. 54, ak spl&ńate lehotu...

Uroky z úveru ste účtovali ako VNZD, do VOZD sa Vám dostávajú cez odpisy..

2. Ak vyradíte majetok vkladom do inej obchodnej spoločnosti. Ide o nepeňažný vklad a jeho hodnota, v akej sa započítava na vklad spoločníka, sa uvedie v spoločenskej zmluve. Hodnota sa určí znaleckým posudkom, kt. musí obsahovať opis vkladu a sposob jeho ocenenia.
Vlastnícke právo nadobúda spoločnosť vkladom do katastra nehnuteľnosti na základe písomného vyhlásenia vkladateľa. Odovzdaním vyhlásenia správcovi vkladu sa vklad považuje za splatený.

Nehnuteľnosť sa stáva vlastníctvom spoločnosti, kt. zo VC HM používaneho na zabezpečenie zdaniteľných príjmov sa do daňových výdavkov premieta cez odpisy. Pri tvorbe ZI dochádza k zmene vlastníka tohto majetku, nejde však o predaj, spoločníkovi neplynie príjem z predaja tohto majetu. Pri vkladoch do obch. spoločností nemožno použiť ustanovenie podľa ZDP z predaja veci. Pritom oceneni zapísané do obchodného registra sA nezhoduje s OC, resp. ZC majetku "vkladateľa", zvačša je vyššie.

K vyradeniu majetku: za daňový výdavok sa nepovažuje ZC vyradeného M s výnimkou v par. 19/3/b-d. V danom prípade nedochádza k predaju (aj keď sa majetok stane vlastníctvom PO), ani k likvidácii, ani k vzniku škody v dôsledku živelnej pohromy. ZC tohto odpisovaného M sa nemôže zahrnúť do daňových výdavkov. Teda ani ZD nezvyšujeme o túto ZC majetku.

Druhou stránkou je samotný nepeňažný vklad do PO. Za Vc nehnuteľnosti sa v spoločnosti považuje ZC odpisovaného majetku vkladateľa.

Vloženie nehnuteľnosti podľa zákona o DPH je predmetom dane, kt. sa posudzuje, čo je predmetom vladu. Uplatní platiteľ dane daň, príp. oslobodenie od dane v súlade s par. 38. Deň dodania určí ako deń odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deń skorší ako deň zápisu vlastníckych práv do katastra nehnuteľnosti.
zuzanar
14.06.07,16:23
Zatiaľ veľmi pekne ďakujem. Ešte mám otázku k úroku z úveru. Úver bol z banky na celý podnikateľský objekt, zatiaľ nie je splatený a úroky sa podnikateľ rozhodol účtovať ako VOZD, nie súčasť obstarávacej ceny. Ak z celého objektu vyradí túto jednu budovu môže o celých úrokoch účtovať ďalej ako VOZD. Ďakujem.
betka
14.06.07,16:44
Úver Vám bol poskytnutý na stavbu budovy. Ak ste stavbu vyradili, úroky z úveru by som neučtovala ako VOZD. Tento danový výdavok nemám k čomu priradiť.
Ak by bol úver poskytnutý na prevádzkové účely firmy, čo vo Vašom prípade určite nebol (viazal sa na stavbu konkrétnu vec), vtedy by som účtovala ako VOZD.
zuzanar
14.06.07,16:59
Úver bol poskytnutý na kúpu nehnuteľnosti ako celku, napr. hodnota objektu 10 mil, ku kúpnej zmluve bol znalecký posudok a podľa neho sa prerátala obstarávacia cena jednotlivých budov, stavieb, ciest atď. Len jednu budovu z tohto komplexu chce preradiť, ostatné zostávajú v majetku SZČO.
betka
14.06.07,17:25
Postupovala by som asi takto:
V priebehu roka by som účtovala úroky z úveru ako VOZD. Na konci roka v rámci uzav.účt. operácií, by som dala ako storno prev. réžie alikvotnú časť pripad. na túto preradenú budovu.
V kúpnej zmluve, ako uvádzate máte jednotl. ceny budov, ciest... kde je súčet 10 mil. Sk. Úroky zaplatíte za rok "100 tis. Sk" (:eek: ;) ) Cena preradenej budovy bude napr. 2 mil Sk.
Počítam n ejaký koeficient: 2mil/10 mil=koef. 0.2
úroky 100 tis. Skx0.2=20 OOO, Sk. O sumu 20 tis. znížim VOZD-prev. réžiu na konci roka uz.úpravou účtovania na základe ID.

možno niekto navrhne iný postup, ale tento sa mi zdá logický, obhájiteľný ....
zuzanar
15.06.07,09:48
Ešte raz poprosím, či som to dobre pochopila ohľadom DPH. V prípade vyradenia majetku vkladom do inej spoločnosti – vklad sa posudzuje ako dodanie nehnuteľnosti §38, ktoré môže byť oslobodené od dane v prípade, že ide o stavbu, od kolaudácie ktorej uplynulo 5 rokov. Rozhodujúca je kolaudácia stavby na základe ktorej bolo prvý krát povolené užívanie. A teraz nerozumiem. Budova bola prvýkrát skolaudovaná asi niekedy dávno, v roku 2006 ju užíval, ale v 2007 vybavil stavebné povolenie a budovu rekonštruuje, predpokladá kolaudáciu v 2007. Rekonštrukcia je dosť vysoká suma a uplatňuje si odpočet DPH takže ak sa berie prvá kolaudácia nemusí DPH vrátiť?
Snáď som to napísala dosť zrozumiteľne
Danila
15.06.07,09:57
Ešte raz poprosím, či som to dobre pochopila ohľadom DPH. V prípade vyradenia majetku vkladom do inej spoločnosti – vklad sa posudzuje ako dodanie nehnuteľnosti §38, ktoré môže byť oslobodené od dane v prípade, že ide o stavbu, od kolaudácie ktorej uplynulo 5 rokov. Rozhodujúca je kolaudácia stavby na základe ktorej bolo prvý krát povolené užívanie. A teraz nerozumiem. Budova bola prvýkrát skolaudovaná asi niekedy dávno, v roku 2006 ju užíval, ale v 2007 vybavil stavebné povolenie a budovu rekonštruuje, predpokladá kolaudáciu v 2007. Rekonštrukcia je dosť vysoká suma a uplatňuje si odpočet DPH takže ak sa berie prvá kolaudácia nemusí DPH vrátiť?
Snáď som to napísala dosť zrozumiteľneAle tu bola kolaudácia v roku 2007, čo nie je 5 rokov.
betka
15.06.07,10:14
Ak kolaudácia budovy, prvotná bola v roku napr. 2001, ide o prvú kolaudáciu. Oslobodenie podľa par. 38 sa môže uplatniť. Ak prebehla kolaudácia budovy napr. v roku 2003, par. 38 ako oslobodenie nemôžeme uplatniť. Ide o dodanie tovaru.

Ak uplatníte oslobodenie, t.j. zmeníte účel použitia, kde ste si odpočítali DPH z TZ vykonaného na nehnuteľnosti, musíte urobiť úpravu odpočítanej dane podľa par. 54 z. o DPH.
betka
09.11.07,11:11
Odpoveň na otázku cez SS:
S.r.o. bude spoločníkom v novej s.r.o. a upísaný vklad splatí nepeňažným vkladom - nehnuteľnosťou.

- pohľad DPH - je nepeňažný vklad predmetom dane ? Od kolaudácie je rok ...
- pohľad ZoDP - čo so zostatkovou cenou ?
- a ešte DPH - pri stavbe nehnuteľnosti bola uplatňovaná DPH v plnom rozsahu - bude treba upravovať daň podľa §54 ?

ZDP: Je ZC daňovým výdavkom pri vyradení majetku (nehnuteľnosti) vkladom do inej obchodnej spoločnosti?
21/2/f-daňovým výdavkom nie je:ZC trvale vyradeného HM a NM, s výnimkou uvedenou v 19/3/b-d
- (b)a teda nejde o vyradenie majetku predajom alebo likvidáciou, aby sme považovali za daňový výdavok:
- (c) nejde o majetok, kt. odovzdám bezplatne do vlastníctva org-energetike, vodárňam (odkaz par.19/3/C na osobitný predpis 90)
- (d) nejde ani o ZC vyradenú v dôsledku škody vo výške príjmov z náhrad...

Zhrnutie z pohľadu ZDP: Pri vyradení nehnuteľnosti z OM v danej v s.r.o. A, nie je ZC daňovým výdavkom. Zároveň nezvyšujeme ani ZD o túto ZC majetku. (v prípade spoločnosti B-za vstupnú cenu budú považovať ZC nehnuteľnosti u vkladateľa)

DPH: Je nepeňažný vklad (nehnuteľnosť) predmetom dane? Ano je.
A posudujeme:
- je predmetom dane- Uplatníme režim DPH, alebo ešte posudzujeme,
- či nie je premetná nehnuteľnosť od dane oslobodená podľa par.38. (do 5 rokov od prvej kolaudácie je predmetom dane v režime DPH vždy). Ide o dodanie 19/1.

Čo nie je predmetom dane? 10/1
Martina CF
23.07.08,11:30
Ahojte. Mám otázočku. FO kúpila nehnuteľnosť v hodnote 20 mil. Sk. Túto budovu zrekonštruovala za ďalších 10 mil Sk. Založila si jednoosobovú s.r.o. a vložila nehnuteľnosť ako nepeňažný vklad do tejto s.r.o. Teraz sa rozhodla celý obchodný podiel v spoločnosti predať.
Moja otázka je: Ako tento prípad poriešiť s ohľadom na daň z príjmu?
betka
23.07.08,12:01
§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov,
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
g) príjmy zo zdedených práv z priemyselného a iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv príbuzných autorskému právu, 36)
h) dôchodky37) a podobné opakujúce sa požitky,
i) výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní,
j) ceny z verejných súťaží, ceny zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, a ceny zo športových súťaží, ak nejde o daňovníka, ktorý športovú činnosť vykonáva v rámci inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 2 písm. b)].
k) príjmy z derivátových operácií.


(7) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. f) sa za výdavok považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu.


DaNovým výdavkom:
19/(5) Za obstarávaciu cenu obchodného podielu alebo akcie v obchodnej spoločnosti alebo družstve sa na účely tohto zákona považuje aj hodnota splateného peňažného vkladu a nepeňažného vkladu spoločníka obchodnej spoločnosti alebo člena družstva vrátane emisného ážia alebo obstarávacia cena majetkovej účasti, ak obchodný podiel alebo akcia bola nadobudnutá inak ako vkladom. Za splatený vklad sa považuje aj zvýšenie základného imania obchodnej spoločnosti alebo družstva zo zisku po zdanení na základe rozhodnutia valného zhromaždenia 92) obchodnej spoločnosti alebo predstavenstva družstva.93)


Par.19/5 sa používa i na účely par. 8/7
Martina CF
23.07.08,12:07
No to je všetko síce pekné, ale čo to pre neho bude znamenať v reále. Z akej časti bude platiť daň? Nie je mi to dosť jasné z týchto riadkov zo zákona.
VladoaKatka
15.08.08,11:46
Ako postupovať, ak budova už nespĺňa tie účely prevádzky, ako je nahlásená na katastri a živnostenskom úrade ohlásená ako - výrobná dielňa, ale už to zostáva len ako sídlo firmy, teda výrobná prevádzka sa zruší, firma do konca roka prepustí zamestnancov, defacto zruší výrobu . SZČO naďalej zostáva, zatiaľ nemiení zrušiť ani niektoré činnosti v ŽL .
Budova je na katastri zaevidovaná na firmu.
Náklady na obstaranie boli VNZD a DPH bolo uplatnené na vstupe v rokoch 1995 a 1996.
Odpisy od roku 1995 a 1996 – dve stavebné povolenia, 2x kolaudácia.
Zostatková hodnota budov každá jednotlivo po cca 500 tis.SKK


Ako čo najvýhodnejšie vyradiť budovu z hľadiska daní z príjmov?
Na základe akého dokumentu zmeniť zápis na katastri?
Na základe čoho odhlásiť prevádzku na živnostenskom úrade ?
Ako sa vysporiadať s odpočítanou DPH ?
Na čo ešte nesmiem zabudnuť?

Firma účtuje JÚ.
Dávam túto otázku, lebo doteraz neodpísaný DIM som nikdy nevyraďovala.
Prosím o Vaše skúsenosti, radu ako postupovať.
Rozalka
16.08.08,17:40
Katka, na úvod k príspevku http://www.porada.sk/798333-post20.html len toľko:

§ 38 Zákona o DPH
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.
betka
16.08.08,18:06
Ako postupovať, ak budova už nespĺňa tie účely prevádzky, ako je nahlásená na katastri a živnostenskom úrade ohlásená ako - výrobná dielňa, ale už to zostáva len ako sídlo firmy, teda výrobná prevádzka sa zruší, firma do konca roka prepustí zamestnancov, defacto zruší výrobu . SZČO naďalej zostáva, zatiaľ nemiení zrušiť ani niektoré činnosti v ŽL .
Budova je na katastri zaevidovaná na firmu.
Náklady na obstaranie boli VNZD a DPH bolo uplatnené na vstupe v rokoch 1995 a 1996.
Odpisy od roku 1995 a 1996 – dve stavebné povolenia, 2x kolaudácia.
Zostatková hodnota budov každá jednotlivo po cca 500 tis.SKK

1. Ako čo najvýhodnejšie vyradiť budovu z hľadiska daní z príjmov?

2. Na základe akého dokumentu zmeniť zápis na katastri?

3. Na základe čoho odhlásiť prevádzku na živnostenskom úrade ?

4. Ako sa vysporiadať s odpočítanou DPH ?

5. Na čo ešte nesmiem zabudnuť?

Firma účtuje JÚ.
Dávam túto otázku, lebo doteraz neodpísaný DIM som nikdy nevyraďovala.
Prosím o Vaše skúsenosti, radu ako postupovať.

SZČO.

1. Vyradiť vyraďovacím protokolom.
Ide o vyradenie majetku z Om firmy SZČO.
Z hľadiska DZP nepovažujeme ZC za daňový výdavok. 21/2/f.Daňovým výdavkom by bola ZC, ak by sme ho napr. predali, potom príjem z predaja podlieha dani z príjmov.

Teda ide o vyradenie OM do osobného užívania. Táto súvislosť nemá žiadny dopad na ZD. (pozor treba dať na to, ak SZČO bude chcieť vyradenú nehnuteľnosť predať, oslob. sa bude na ňu vzťahovať až po uplynutí lehoty 5 rokov....to už je mimo témy)

2. Treba požiadať o zmenu účelu stavby na stavebnom úrade z výrobnej haly na kancel. priestory, na bývanie....
Podávate návrh na zmenu užívania.
Bude konanie a tu Vám povedia, čo všetko musíte splniť, aby bolo možné uskutočniť zmenu účelu. Bude Vám vydané rozhodnutie buď povolujú zmenu užívania stavby, alebo nepovolujú na základe tohto návrhu.....(stavba musí splňať hygienické podmienky, bude prizvaný inšpektorát práce, hasiči...)

3. Presne nepoviem, nemám skúsenosti. ŽU má určite nejaké formuláre.

4. Nijako. Zákon mi hovorí v prechod. ustanoveniach. par. 85/9.- na majetok ste si uplatnili odpočítanie DPH v rokoch 1996. A na tento majetok sa už nevzťahuje par. 54-úprava odpočítania dane.

5. nenapadá ma práve nič konkrétne.
VladoaKatka
17.08.08,16:15
Citát:
4. Ako sa vysporiadať s odpočítanou DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) ?
-------------------------------------------------
Ešte k otázke:
v mojom prípade,v roku 2005 bolo vykonané TZ, konkrétne bola namontovaná klimatizácia do výrobných a skladových priestorov?
Tu už asi platí §54 a uplatnený odpočet DPH treba priznať, teda vrátiť - ak budovu vyradím 1.1.2009 tak aj DPH priznám I.Q.2009 - chápem to dobre?
Rozalka
17.08.08,16:20
o TZ sa nikde nehovorí, ale odporúčam posúdiť tak, ako si to uviedla, ja som mala podobný problém, pozri tému http://www.porada.sk/t63763-uplatnena-dph-z-oprav-budovy-ako-predat.html
VladoaKatka
17.08.08,16:25
Rozalka ďakujem,preštudujem poprípade ešte budem hľadať ďalej, alebo dám dotaz na DR.
betka
17.08.08,20:08
TZ, to bolo podstatné napísať.

Čítajme pozorne

(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú

a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 100 000 Sk a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27) V našom prípade TZ

K úprave sa postupuje v rámci TZ, ak jeho cena je vyššia ako 100 tis. Sk. Máme vymenované v par.
A- to nie je
b- to nie je, to bolo obstarané dávno
c- mám stavebné povolenie na základe kt. som vykonala TZ. TZ som vykonala po 31.12.2002.
Vysvetlenie 85/7. Odpočítala som DPH v roku 2005 na majetok, len na moje TZ (nie celý majetok vrátane TZ). Urobím úpravu odp. dane, kde R bude číslo 7 z vykonaného TZ.

(prosím, opravte ma, ak uvažujem nesprávne)
dada41
28.08.09,08:56
Ahoj poraďáci, mám podobný problém.
V roku 1996 (alebo1997?) som si odkúpila do vlastníctva nebytový priestor, v ktorom doteraz vykonávam svoju podnikateľskú činnosť. Je zahrnutý v majetku. Od r. 2008 prenajímam časť nebyt.priestoru na základe nájomnej zmluvy a zdaňovala som si príjem z prenájmu. v decembri t.r. chcem ukončiť podnikanie. Túto nehnuteľnosť by som si chcela prepísať v katastri na moje meno a rod.č. (nakoľko doteraz figuruje pod mojim IČO) a celú nehnuteľnosť chcem prenajímať ďalej. Mám sama so sebou spísať nejakú zmluvu, alebo len stačí vyradiť z podnikania, ale čo potom je potrebné na katastri, aby som figurovala na liste vlastníctva ako osoba a nie ako firma - podnikateľ. Účtujem v JU. Ako je to potom s daňou z príjmu (ak to vyradím v zostatkovej cene) a ako je to s DPH? Vopred veľká vďaka.
dada41
03.09.09,20:54
:rolleyes:Pomôže mi niekto?
Ďakujem.
Uľa
27.10.09,06:36
Prosím vás o radu: SZČO kúpil byt v roku 2007 a zaradil ho do majetku firmy. V roku 2007 si uplatnil aj odpisy (ZC bola 11000€). V roku 2008 odpisy boli prerušené a teraz v roku 2009 tento majetok predal. Ako to bude v tomto prípade s odpismi a v akej cene sa majetok vyradí? Ďakujem
Tweety
27.10.09,06:41
Prosím vás o radu: SZČO kúpil byt v roku 2007 a zaradil ho do majetku firmy. V roku 2007 si uplatnil aj odpisy (ZC bola 11000€). V roku 2008 odpisy boli prerušené a teraz v roku 2009 tento majetok predal. Ako to bude v tomto prípade s odpismi a v akej cene sa majetok vyradí? Ďakujem
Nárok na daň. odpis za rok 2009 nemá, pretože byt nebude mať v majetku k 31.12.09, a čo sa týka vyradenia, to bude v OC.
Vladimír Ozimý
27.10.09,06:47
Prosím vás o radu: SZČO kúpil byt v roku 2007 a zaradil ho do majetku firmy. V roku 2007 si uplatnil aj odpisy (ZC bola 11000€). V roku 2008 odpisy boli prerušené a teraz v roku 2009 tento majetok predal. Ako to bude v tomto prípade s odpismi a v akej cene sa majetok vyradí? Ďakujem

Ja len doplním že netreba sa ničoho báť pretože vy to dostanete do daňových výdavkov cez daňovú zostatkovú cenu (§ 19 ods. 3 písm. b)