krista
02.03.07,22:33
Okresný súd mi odmietol zápis od obchodného registra, že mám predložiť doklad v zmysle §2 ods.3 z.č.513/1991 Zb. - §6 ods. 1 písm.c/ z.č.530/2003 Z.z. -


§ 2 Podnikanie -
(3) Sídlom právnickej osoby a miestom podnikania fyzickej osoby je adresa, ktorá je ako sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom.
chápem správne, že chcú zmluvu o nájme? Síce sa jedna o jednoosobovú s.r.o., ale neviem o povinnosti dokladovať vzťah k sídlu spoločnosti na OR.
Vie mi niekto poradiť? Dík
STRELEC
02.03.07,21:40
OR vlastne nahrádza to, čo mal urobiť živnostenský úrad (ten kontroluje splnenie povinností pri ohlasovaní živnosti a teda aj sídla firmy).
Podľa §46 ods. 2d) pri predkladaní návrhu živnoúradu treba dokladovať aj vzťah k sídlu (budúcemu sídlu PO).
Áno - treba dokladovať vzťah ku sídlu. Napríklad. zmluvou o budúcej zmluve nájomnej. Alebo: súhlasom majiteľa nehnuteľnosti so zriadením sídla budúcej spoločnosti.

Citát:
2)Právnická osoba
a) preukáže pri ohlasovacej remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti odbornú spôsobilosť jej zodpovedného zástupcu alebo preukáže spôsobilosť podľa § 11 ods. 12,
b) pripojí k ohláseniu výpis z registra trestov osôb, ktoré sú jej štatutárnym orgánom,
c) pripojí k ohláseniu výpis z registra trestov zodpovedného zástupcu, ak je ustanovený,
d) preukáže oprávnenie užívať nehnuteľnosť, v ktorej je zriadená prevádzkareň a sídlo,
krista
02.03.07,21:53
Ale živnostenský úrad si aj naďalej plní túto povinnosť. Bez preukázania sídla nevydá živnostenský list. Som iba zaskočená, lebo v tomto roku som už vybavovala jednu s.r.o. a obchodný register po nás nechcel dokladovať adresu sídla. Čítala som, že poslanci podali návrh, ale vraj nebol uzákonený. Ale ja sa s nimi nechcem naťahovať. Takže podľa teba treba doložiť overenú kópiu zmluvy o budúcej zmluve.?
STRELEC
02.03.07,21:55
Má na to právo. Plní kontrolnú funkciu. Treba vyhovieť - doplnením návrhu na zápis.
krista
02.03.07,22:02
Ďakujem. Dúfam, že pochodím.
STRELEC
02.03.07,22:06
Určite áno!
Ono to tiež závisí od toho, kto to chytí do rúk na OR. Niekedy vznikne nežiadúce zdržanie aj keď sú v podstate podklady v poriadku (úplné), nie?
Paula
02.03.07,22:10
V týchto dňoch sme menili sídlo spoločnosti.....na živnostenskom si dožiadali dodatok, resp. doplnenie konkrétneho článku v zmluve o nájme spred 5-tich mesiacov....o text " a za účelom zriadenia sídla spoločnosti"...povedali, že sa tento údaj požaduje od 1.2.07.
STRELEC
02.03.07,22:19
Áno v zmluve o budúcej zmluve, aj v návrhu musí byť teraz ustanovenie, že majiteľ nehnuteľnosti súhlasí , resp. prenajíma priestor za účelom zriadenia budúceho sídla.
Priestor by totiž mohol byť prenajímaný trebárs na vedľajšiu prevádzkáreň PO. Možno by prenajímateľ nechcel, aby mu do jeho priestorov chodila napr. všetka úradná korešpodencia ..... a aj kontroly :):)
j.s
03.03.07,10:22
Okrem nájomnej zmluvy môžu vyžadovať aj súhlas majiteľa nehnuteľnosti so zriadením tvojho obchodného sídla.
krista
04.03.07,00:19
Ospravedlňujem sa za nesprávnu citáciu zákona. Od 1.2.07 platí Zákon 19/2007 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb.

V § 2 ods. 3 sa na konci pripája táto veta: "Právnická osoba alebo fyzická osoba musí preukázať, že má k nehnuteľnosti alebo jej časti, ktorej adresa je ako jej sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo v živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom, vlastnícke právo alebo užívacie právo, ktoré užívanie nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania nevylučuje, alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti alebo jej časti so zápisom nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania do obchodného registra, živnostenského registra alebo inej evidencie ustanovenej osobitným zákonom.".

mali ste pravdu
josh
05.03.07,06:26
Hehe, sranda, lebo podla zakona o obchodnom registri to registrovy sud este nemoze ziadat - az od aprila (novela tohto zakona).
A mam to aj potvrdene, Nitriansky OR to neziada.
nextone
27.03.07,08:24
OR vlastne nahrádza to, čo mal urobiť živnostenský úrad (ten kontroluje splnenie povinností pri ohlasovaní živnosti a teda aj sídla firmy).
Podľa §46 ods. 2d) pri predkladaní návrhu živnoúradu treba dokladovať aj vzťah k sídlu (budúcemu sídlu PO).
Áno - treba dokladovať vzťah ku sídlu. Napríklad. zmluvou o budúcej zmluve nájomnej. Alebo: súhlasom majiteľa nehnuteľnosti so zriadením sídla budúcej spoločnosti.

Citát:
2)Právnická osoba
a) preukáže pri ohlasovacej remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti odbornú spôsobilosť jej zodpovedného zástupcu alebo preukáže spôsobilosť podľa § 11 ods. 12,
b) pripojí k ohláseniu výpis z registra trestov osôb, ktoré sú jej štatutárnym orgánom,
c) pripojí k ohláseniu výpis z registra trestov zodpovedného zástupcu, ak je ustanovený,
d) preukáže oprávnenie užívať nehnuteľnosť, v ktorej je zriadená prevádzkareň a sídlo,


Začínam podnikať. Miesto môjho podnikania je môj trvalý pobyt. Tento byt má v osobnom vlastníctve moja mama. Potrebujem jej súhlas? Ak áno, existuje nejaké tlačivo, alebo formula, ako má takýto súhlas vyzerať??
Ďakujem
krista
27.03.07,09:34
Pokiaľ ja viem, neexistuje tlačivo, potrebuješ mamine prehlásenie, že súhlasí aby sídlo podnikania bolo na adrese jej bytu a priložiš vlastnícky vzťah k bytu, ale to už neviem či notárom overené, alebo kópiu a originál k nahliadnutiu. Na živnostenskom ti to určite upresnia.
krista
27.03.07,09:39
Pokiaľ sa ideš prihlásiť na obchodný register platí to isté, ale notárom overené kópie.
profi-t
09.04.07,19:50
Ahoj. Potrebujem súrne pomoc. OR mi odmietol vykonať zápis údajov do OR z nasledovných dôvodov:
1.) totožnosť obchodného mena
2.) nesúlad v časti predmety činnosti
Ako to musím spraviť? Povedali mi, že ak podám námietku do 15 dní, tak že kolok 10.000 Sk už nemusím priložiť. Musím napísať novú Spoločenskú zmluvu s dobrými údajmi, alebo dodatok? Tiež sa chcem spýtať, ak sa mi časom zmenila adresa sídla spoločnosti a poprípadne by som ešte chcela priložiť jednu činnosť - tak to môžem spraviť? Musím si vypýtať nový ŽL? A potom urobiť všetky dodatky ktorých sa to týka? A napríklad čo sa výpisu z registra trestov týka - ten nový nemám - stačí ten, ktorý zostal na OR? A treba priplatiť ešte nejaký kolok? Prosím poradte - je to dosť dôležité a potrebujem to rýchlo. Ďakujem.
josh
10.04.07,04:40
profi-t odpoved mas v sekcii obchodne pravo