Katarina
02.03.07,23:10
Prosím Vás v JÚ je poplatok za spracovanie úverovej zmluvy VOZD, alebo zvyšuje vstupnú cenu hmotného majetku?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
STRELEC
02.03.07,22:30
Podľa mňa je súčasťou obstarávacej ceny hmotného majetku podľa §25 ods.4 zákona 431/2002 o účt.
Katarina
03.03.07,07:50
Prosím Vás môže mi to niekto ešte potvrdiť, ak je to tak ako píše Strelec, čoho som sa bála začnem perábať daňové priznanie.
jaja99
03.03.07,08:22
Nákladmi, ktoré sú súčasťou obstarávacej ceny HIM môže byť všeličo.
Pozri § 11 ods. 1+3 postupov pre JÚ. Ak uvedený náklad nenájdeš v odseku 3 presne vymenovaný, tak by som ho zahrnula do OC.

Medzi náklady spojené s obstaraním HIM patria aj napr.: odvody za dočasné odňatie poľ pôdy z poľ.pôdneho fondu, poskytnutie záruky na obstaranie HIM, prieskumné, geolegické, geodetické, projektové práce vrátane variantných riešení, umelecké diela, ktoré sú súčasťou stavieb, náhrady za odstránenie ujmy poľnohospodárskym organizáciám, odvod za trvalé odňatie pôdy z poľ.pôdneho fondu, dopravné náklady, montážne práce, clo, udžiavacie a dekonzervačné práce, ak sa zastavia práce na obstarávaní HIM ale bude sa v nej pokračovať, náklady na pripojenie a zabezpečenie príkonu alebo dodávky plynu, tepla, vody, úhrada vlastníkovi rozvodného zariadenia za preložku rozvodného zariadenia, škúšky, ktorými zhotoviteľ preukazuje riadne vykonanie diela (ak pri skúške vzniknú výrobky, výnosy z nich znižujú náklady na obstaranie).

Naopak súčasťou obstarávacej ceny nie sú: penále, pokuty, úroky z omeškania, peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním him, náklady na prípravu pracovníkov pre budoavné prevádzky, nákaldy na vybavenie obstarávaného him zásobami, náklady na biologickú rekultiváciu, náklady súviciace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení him do užívania, náklady na opravy, kurzové rozdiely, úroky ak sa tak rozhodneš.
Katarina
18.03.07,18:57
Prosím Vás prešla som vyhládavačom všetky témy ohľadne mojej otázky. V roku 2005 boli názory také, že sprac.popl. je priamy náklad a nezvyšuje OC.
Ak by sprac. popl. bol súčatou OC tak potom aj prijatá fa. za sprostredkovanie úveru. Jedná spolu o 180 tis. Sk. Nechcem uškodiť ani klienta , ani štátny rozpočet. Stanovisko audítora bola zvýšiť OC je to istejší postup. Ale na základe čoho?

Prosííííííííííííííííííííím pomôžte.
renča1
19.03.07,05:53
Dlho som hľadala. Jediné čo som našla k tejto problematike, som našla v jednej odbor.literatúre uvedený podobný príklad:


Príklad:

Na nákup HM sme získali pôžičku zo štátneho fondu. Za uzavretie zmluvy o poskytnutí pôžičky sme platili poplatky. Zvyšujú tieto poplatky obstarávaciu cenu majetku alebo je to prevádzkový náklad?

Odpoveď:

DHM v súlade so zákonom o účtovníctve a postupmi účtovania v PÚ sa oceňuje obstarávacou cenou, reprodukč. obstarávacou cenou, vlastnými nákladmi. V danom prípade, tj. pri kúpe sa ocení zakúpený DM obstarávacou cenou, ktorá obsahuje cenu obstarania majetku a náklady súvisiace s jeho obstaraním. Podľa § 35 ods.1 písm.a) postupov účtovania v PÚ ( v JÚ podľa § 11 ods.1 písm.a)) patria medzi výdavky súvisiace s obstaraním DHM, okrem iných, aj výdavky na prípravu investície do užívania. Príkladovo sú tu uvedené odvody za dočasné odňatie poľnohos.pôdy. Do tejto sk.výdavkov je možné zaradiť aj bankové poplatky, za uzavrenie zmluvy o pôžičke (úvere) , z ktorej je financovaný nákup majetku. To znamená, že na účet 042 sa bude účtovať obstaraný DHM do času jeho uvedenia do užívania vrátane týchto výdavkov na zabezpečenie pôžičky, ktoré preukázateľne súvisia s obstaraním daného majetku.


Podľa môjho názoru je potrebné poplatky z úveru v tomto prípade zaradiť do OC. Pokiaľ by sa kupoval majetku obstaraný nie na základe úveru, tak poplatky by som účtovala do prevádzkovej réžie. Pretože, v
§35 PÚ je uvedené, že :

(2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
a) penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,

a zároveň, keď si pozrieme znenie odstavci v JÚ , tak tam tieto poplatky uvedené nie sú, ale podľa môjho názoru tam patria:

§ 11
(3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä
a) penále, pokuty, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
Katarina
19.03.07,17:28
renča1
veľmi pekne ďakujem za ochotu, oceňujem.