Llívia
03.03.07,07:45
Prosím Vás o radu. SZČO v r. 2006 vvyužívala súkromné auto na podnikanie. Do dnešného dňa nezaplatila DzMV.
1. Môže si dať do výdavkov spotrebu PHM + 6,20/km? Audítorka firmy, v ktorej pracujem tvrdí, že ak nebola zaplatená cestná daň, tak DÚ neuzná žiadne výdavky týkajúce sa auta. Podľa mňa však nemá pravdu a SZČO si môže uplatniť výdavky bez ohľadu na to, či má alebo nemá zaplatenú DzMV.
2. Niektoré bloky za PHM platila SZČO kartou zo svojho súkromného účtu. Podnikateľský účet nemá. Je potrebné doložiť do účtovníctva bankové výpisy zo súkromného účtu? Mimochodom, dá sa nejakým spôsobom z potvrdenia z POS terminálu zistiť, z akého účtu bola platba zrealizovaná, príp. kto je držiteľom platobnej karty?
Ďakujem.
Danila
03.03.07,06:57
Audítorka mala pravdu, keď tvrdila, že podnikateľka musí mať zaplatenú daň z motorových vozidiel, keďže auto používa na podnikanie. V sume základnej náhrady sú zahrnuté už všetky prevádzkové výdavky súvisiace s používaním automobilu,teda aj táto daň. Podkladom pre účtovanie týchto náhrad je kniha jázd. Výpis zo súkromného účtu nie je potrebné dokladať. Skôr bločky o nákupe PHM.
Milan Benka
03.03.07,07:29
Prosím Vás o radu. SZČO v r. 2006 vvyužívala súkromné auto na podnikanie. Do dnešného dňa nezaplatila DzMV.
1. Môže si dať do výdavkov spotrebu PHM + 6,20/km? Audítorka firmy, v ktorej pracujem tvrdí, že ak nebola zaplatená cestná daň, tak DÚ neuzná žiadne výdavky týkajúce sa auta. Podľa mňa však nemá pravdu a SZČO si môže uplatniť výdavky bez ohľadu na to, či má alebo nemá zaplatenú DzMV.
.

Zaplatenie alebo nezaplatenie dane z MV nemá vplyv na uznateľnosť daňového nákladu na spomenuté auto. Pri prípadnej kontrole však bude daň z MV domeraná + sankcie. Takže doporučujem podať DP k D z MV aj teraz za minulé obdobie. Sankcie budú podstatne nižšie.
Milan Benka
03.03.07,07:35
Audítorka mala pravdu, keď tvrdila, že podnikateľka musí mať zaplatenú daň z motorových vozidiel, keďže auto používa na podnikanie. V sume základnej náhrady sú zahrnuté už všetky prevádzkové výdavky súvisiace s používaním automobilu,teda aj táto daň. Podkladom pre účtovanie týchto náhrad je kniha jázd. Výpis zo súkromného účtu nie je potrebné dokladať. Skôr bločky o nákupe PHM.

Zaplatená daň z MV bude daňovým výdavkom podnikateľky.
andrej_rv
03.03.07,07:44
Okrem zaplatenej cestnej dane a náhrad za použitie automobilu v zmysle ZCN sú daňovým výdavkom aj ďalšie výdavky resp. ich pomerná časť - napr. parkovacie poplatky, dialničná známka...
Origos
03.03.07,07:47
Podľa mňa SZČO, ktorý nemá zaradené vozidlo do majetku - využíva ho aj na osobné účely- nemusí bločky od nákupu PHM odkladať, stačí keď vie hodnoverne preukázať cenu pohonnej hmoty v dobe nákupu.
nika.sum
03.03.07,08:16
Ahoj poradaci, neviem ci mozem zadat otazku sem alebo zakladat novu temu, ale asi by som ju ani nevedela nazvat. Mam problem s danou z MV. Manzelka zivnost uz viac rokov, Dan z MV platena v januari na r. 2006 manzelom na kt. meno auto je napisane, auto nie je zahrnute do podnikania. Lenze manzel zacal podnikat k marcu 2006. Tiez by vyuzival auto na podnikanie. Ako je to s danou z MV. Kto si moze dan z MV zahrnut do vydavkov? A moze si aj manzelka uplatnit auto vo vydavkoch, ked je dan zaplatena na meno manzela? Je v tom chaos...dufam, ze ma niekto pochopil a poradi mi. Dakujem
Ľuba
03.03.07,08:30
Daň z MV si rozdelia do výdavkov v pomere, v akom budú využívať auto. Ostatné výdavky podľa vykázaných jázd, nevadí, že auto je na manžela pokiaľ majú BSM.
Johanka
03.03.07,15:35
Audítorka mala pravdu, keď tvrdila, že podnikateľka musí mať zaplatenú daň z motorových vozidiel, keďže auto používa na podnikanie. V sume základnej náhrady sú zahrnuté už všetky prevádzkové výdavky súvisiace s používaním automobilu,teda aj táto daň. Podkladom pre účtovanie týchto náhrad je kniha jázd. Výpis zo súkromného účtu nie je potrebné dokladať. Skôr bločky o nákupe PHM.

§ 19 Zákona o dani z príjmov
(3) Daňovými výdavkami sú aj
j) daň z nehnuteľností, daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, cestná daň a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani, ...

bez obmedzení vo vzťahu k tomu, či MV je v obch.majetku alebo nie je.
johny18
04.03.07,18:09
Zivnostnik vyuziva sukromne auto (ktore patri jeho otcovi) na podnikanie, chce si okrem PHM uplatnit aj nahradu 6,20 Sk / km. Musi byt za toto auto zaplatena dan z MV?
Darincek
04.03.07,18:22
Zivnostnik vyuziva sukromne auto (ktore patri jeho otcovi) na podnikanie, chce si okrem PHM uplatnit aj nahradu 6,20 Sk / km. Musi byt za toto auto zaplatena dan z MV?
O používaní súkromného MV na podnikateľské účely som v poslednom čase toho prečítala hodne a myslím, že si nemôže uplatniť 6,20/km, keďže nie je majiteľom MV. Môže si dať do nákladov iba spotrebu PHM. MV musí byť prihlásené na daňovom úrade, ak sa využíva na podnikanie a taktiež cestná daň musí byť zaplatená, ak majú byť výdavky uznané pri prípadnej daňovej kontrole. Je tu na "porade" o tom písané v rubrike "Rady Odborníkov", tam je toho hodne.:rolleyes:
andrej_rv
04.03.07,18:25
Ak sa používa auto na podnikanie, DzMV musí zaplatiť podnikateľ. Ak nie je jeho vlastné, nárok na paušálnu náhradu nemá - pozri napr. tu: http://www.porada.sk/t33037-zakladna-nahrada-za-pouzitie-sukromneho-automobilu.html
Vhodná je tu napr. nájomná zmluva...
Johanka
04.03.07,18:28
O používaní súkromného MV na podnikateľské účely som v poslednom čase toho prečítala hodne a myslím, že si nemôže uplatniť 6,20/km, keďže nie je majiteľom MV. Môže si dať do nákladov iba spotrebu PHM. MV musí byť prihlásené na daňovom úrade, ak sa využíva na podnikanie a taktiež cestná daň musí byť zaplatená, ak majú byť výdavky uznané pri prípadnej daňovej kontrole. Je tu na "porade" o tom písané v rubrike "Rady Odborníkov", tam je toho hodne.:rolleyes:
Toto v "radách odborníkov" určite nenájdeš .
johny18
04.03.07,18:35
Problem je v tom, ze zivnostnik si chce uplatnit nahradu za km aj za rok 2006 a nepodal ani danove priznanie z MV. Ak poda danove priznanie teraz spätne, zaplati dan, zaplati aj pripadnu pokutu vo vyske 2000 sk za omeskanie podania, a spise najomnu zmluvu s jeho otcom (kedze je on vlastnikom), moze si teda dat do VOZD aj tu nahradu? A aj to najomne?
andrej_rv
04.03.07,18:43
Na náhradu nemá nárok, namiesto toho je daňovým výdavkom nájomné a ďalšie náklady na prevádzku a údržbu vozidla, aj. napr. opravy, ak to bude zmluvne dohodnuté.
Johanka
04.03.07,18:44
Základnú náhradu 6,20 Sk /km si môžeš uplatniť iba na vlastné osobné MV,
nie na prenajaté.
Prečítaj si tieto témy: prenájom automobilu.
johny18
04.03.07,18:52
Dakujem. A PHM si moze dat do VOZD, ak pouziva otcove auto a dan z MV nepriznal?
johny18
05.03.07,05:50
Poradí mi niekto, prosím? Je to dosť surne
renča1
05.03.07,07:28
Poradí mi niekto, prosím? Je to dosť surne

Prečítaj si aj témy, v ktorých si položil tu istú otázku ako tu. Na prvotnú otázku ti už bolo odpovedané... v priloženom linku:

http://www.porada.sk/t3173-p13-sukromne-auto-a-zivnost.html
magdum
10.03.07,15:23
Prosim Vas, pocitam spravne: ak v roku 2006 nebola zaplatena DzMV spravca dane vyrubi sankcny urok vo vyske 4-nasobku zakladnej urokovej sadzby NBS za kazdy den omeskania, tj. 4 x 3% = 12%. Cize ak bola dan 3000 Sk, treba zaplatit 12% x napr. 365 dni (ak ju chcem zaplatit teraz), dokopy teda 131.400,-???
tinaM
10.03.07,15:26
Prosim Vas, pocitam spravne: ak v roku 2006 nebola zaplatena DzMV spravca dane vyrubi sankcny urok vo vyske 4-nasobku zakladnej urokovej sadzby NBS za kazdy den omeskania, tj. 4 x 3% = 12%. Cize ak bola dan 3000 Sk, treba zaplatit 12% x napr. 365 dni (ak ju chcem zaplatit teraz), dokopy teda 131.400,-???
Zájdi si na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk). Tam máš na pravej strane "kalkulačka" .
Doplníš údaje a máš to vypočítané.
virka
11.03.07,08:04
Vedel by niekto vyriešiť tento problém. Auto kúpené KPZ 18. 4. 2006 na meno manžela. Manželka auto využíva na podnikanie. Dan z MV zaplatená 12. 09.2006 na meno manžela.Čo všetko si môže uplatniť do nákladov na podnikanie manželka?Môže si vložiť auto do majetku manželka? A uplatniť si pomer. časť odpisov?
Zoltán Kovács
11.03.07,08:06
Vedel by niekto vyriešiť tento problém. Auto kúpené KPZ 18. 4. 2006 na meno manžela. Manželka auto využíva na podnikanie. Dan z MV zaplatená 12. 09.2006 na meno manžela.Čo všetko si môže uplatniť do nákladov na podnikanie manželka?Môže si vložiť auto do majetku manželka? A uplatniť si pomer. časť odpisov?

Ak majú BSM potom auto je aj jej. Potom by si mohla vložiť do obchodného majetku a uplatňovať náklady.
virka
11.03.07,08:23
A ako auto stálo 70.000,- čiže celé do majetku manželky od dátumu nákupu 18.4.2006 ale náklady môže uplatňovať len 6,20 a od 12. 9. všetko lebo má zapl. cest. daň z MV? Ďakujem
virka
11.03.07,09:03
Prosím odpovedzte mi niekto?!Ď.
Manual
11.03.07,09:03
Ak nie je auto v majetku, paušálnu náhradu 6,20 si môže uplatňovať od 12.9.06 a bude všetko OK. Ak sa dosť jazdilo, a paušálne náhrady od 18.4.06 do 11.9.06 boli dosť vysoké napr. aj 60.000 - 80.000 Sk, tak by som písal KJ od 18.4.06 aj za cenu že DU mi vyrúbi pokutu 2000 Sk. Prepočítal by som si, či na tom nezarobím a o koľko zaplatím nižšiu daň z príjmu FO.
Vezmi kalkulačku a počítaj.
virka
11.03.07,09:09
A môže si dať manželka auto do majetku dňom 18. 4. 2006 kedy bolo auto kúpené s tým že nebude mať žiadne vydaje na PHM len o odpisy mi tu ide a ostatné od 12.9.06. Ešte raz dik za radu
Manual
11.03.07,09:14
A môže si dať manželka auto do majetku dňom 18. 4. 2006 kedy bolo auto kúpené s tým že nebude mať žiadne vydaje na PHM len o odpisy mi tu ide a ostatné od 12.9.06. Ešte raz dik za radu
Virka ak auto stálo 70000 Sk ako píšeš vyššie, osobne by som ho do firmy nedával. Na odpisoch zarobíš 4 x po 17500 Sk a na kilometrovnom /paušále/ zarobíš ročne podstatne viac . Spočítaj si kolko máš mesačnú náhradu x 12 a bude ti všetko jasné čo sa viac oplatí. Nie je vždy výhra dať auto do firmy.
virka
11.03.07,09:21
Ak môžem ešte raz: Urobím to takto. Náhradu vyrátam podľa najazdených kilometrov x 6,20 za celé obdobie od 18. 4. 2006 - 12. 9. 2006.Auto do firmy nevložím. A od 12. 4. si uplatním všetko - opravy a PHM - má zapl. cest. daň.Ja už som dopletená. A ohľadom aut mi to veľmi nejde. Ď
Manual
11.03.07,09:26
Ak môžem ešte raz: Urobím to takto. Náhradu vyrátam podľa najazdených kilometrov x 6,20 za celé obdobie od 18. 4. 2006 - 12. 9. 2006.Auto do firmy nevložím. A od 12. 4. si uplatním všetko - opravy a PHM - má zapl. cest. daň.Ja už som dopletená. A ohľadom aut mi to veľmi nejde. Ď
Na záver:
Ak auto nie je vložené do majetku firmy, nárok je len na uplatnenie paušálu 6,20 to znamená žiadne opravy nič, všetko je v tom paušále zahrnuté
STRELEC
11.03.07,09:51
Ak môžem ešte raz: Urobím to takto. Náhradu vyrátam podľa najazdených kilometrov x 6,20 za celé obdobie od 18. 4. 2006 - 12. 9. 2006.Auto do firmy nevložím. A od 12. 4. si uplatním všetko - opravy a PHM - má zapl. cest. daň.Ja už som dopletená. A ohľadom aut mi to veľmi nejde. Ď
Treba si uvedomiť, že v paušálnej sadzbe náhrad (už dlho je to 6,20 Sk) je zahrnutá nadobúdacia cena vozidla, jeho opravy a údržba. Nemôže byť teda takýto náklad uplatnený 2x. !!!

A to aj keby sa vozidlo používalo x (2,3,5,100) rokov pre účely živnosti. To je výhodné napr. vtedy, keď neplatca DPH vykazuje veľa jázd. Má potom väčšiu nákladovú položku, ako keby auto zahrnul do majetku.
Teda, pokiaľ sa nevymyslí nový zákon
Llívia
12.03.07,07:47
Ďakujem Vám všetkým za rady, pomohli. Ešte by som mala 2 otázky: podnikateľ si na základe nájomnej zmluvy prenajal od otca, ktorý nie je podnikateľom a nemá iné príjmy, traktor za 90.000 sk/rok.
1. DzMV zaplatil otec. myslým si vška, že by ju mal platiť syn, pretože on využíva traktor v súvislosti s podnikateľskou činnosťou. bol by správny taký postup, že by si otec podal žiadosť o vrátenie DZmV (keďže ju nemal platiť on) a zaplatil by ju aj s príslušnými sankciami syn?
2. keďže otec musí podať daňové priznanie, zahrnie tento jednorazový príjem do príjmov z prenájmu alebo medzi § 8 ostatné príjmy (z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí)?
Ďakujem.
skaspa
12.03.07,07:59
podnikateľ si na základe nájomnej zmluvy prenajal od otca, ktorý nie je podnikateľom a nemá iné príjmy, traktor za 90.000 sk/rok.
1. DzMV zaplatil otec. myslým si vška, že by ju mal platiť syn, pretože on využíva traktor v súvislosti s podnikateľskou činnosťou. bol by správny taký postup, že by si otec podal žiadosť o vrátenie DZmV (keďže ju nemal platiť on) a zaplatil by ju aj s príslušnými sankciami syn?

podľa § 85 zákona č. 582/2004 daňovníkom dane z motorových vozidiel je: Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.
Daň mal zaplatiť jednoznačne syn, lebo ten využíval traktor na podnikanie. Ak by mu prišla kontrola tak ho na DzMV dodania, preto je lepšie to opraviť ako píšeš.


2. keďže otec musí podať daňové priznanie, zahrnie tento jednorazový príjem do príjmov z prenájmu alebo medzi § 8 ostatné príjmy (z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí)?
Ďakujem.
ak myslíš prenájom podľa § 6 tak ten sa vzťahuje len na nehnuteľnosti (v § 6 ods. 3 to máš napísané); takže jedine dať do § 8 a ako píšeš, že otec nemá žiadny iný príjem, tak nebude platiť ani daň, lebo odpočitateľná položka na daňovníka je vyššia ako tých 90 000 Sk za prenájom
gutan52
22.03.07,17:37
Aj keby bol jeho otec poberateľom Starobného dôchodku? Za nájomné 90.000,-Sk za rok nemusí žiadnu daň zaplatiť?
Zoltán Kovács
22.03.07,17:40
Aj keby bol jeho otec poberateľom Starobného dôchodku? Za nájomné 90.000,-Sk za rok nemusí žiadnu daň zaplatiť?

Keď poberá starobný dôchodok, potom nezdaniteľnú čiastku krátí o výšku star.dôchodku. Ak dôchodok je vyšší ako NČ potom zdaní celých 90.000,- SK