Viera J
14.06.04,11:54
Môzem považovať príjmový pokladničný doklad za daňový doklad? jedná sa mi o ubytovanie, ktoré bolo v hotovosti zaplatené.
Daniela
14.06.04,09:59
Keď má všetky náležitosti daňového dokladu tak áno.
Luna
14.06.04,10:42
Ak bol zamestnanec ubytovaný,DPH odrátať nemôžeš!
Viera J
14.06.04,11:01
Preco nemozem odpocitat daň?
INGRID.S
14.06.04,11:11
AK JE DOKLAD PISANY NA FIRMU MOZES ODRATAT DPH AK JE PISANY NA ZAMESTNANCA,JE TO SUCAST CESTAKU A DPH SA NEODRATAVA LEBO ZAMESTNANEC
NIE JE PLATCA DPH.
vladan
14.06.04,12:21
pojem daňový doklad od 1.5.2004 zákon o DPH nepozná, pozná len pojem FAKTÚRA podľa § 71 a nasl. Príjmový pokladničný doklad je príjmový pokladničný doklad, ak chceš účtovať o DPH musíš mať faktúru. Čiže podľa môjho názoru, ak je na tvojom doklade napísané príjmový pokladničný doklad - nie je to faktúra.
meredith
14.06.04,12:29
Ako faktura sa teraz nazyvajú aj poklad. doklady a bločky z regis. pokladne takze je to danovy doklad aj ked sa to nevola faktura ale prijmovy doklad.
vladan
15.06.04,05:03
dovoľujem si namietať voči predchádzajúcemu príspevku. Podľa novely zákona o DPH, má mať faktúra náležitosti podľa § 71 a nasl. V § 71 sa píše, že za faktúru sa považuje aj:
1. dohoda o platbách nájomného - čo pokladničný doklad nie je,
2. dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu atď - ani toto neplatí na pokladničný doklad,
3. za faktúru sa považuje aj cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom hromadnej dopravy osôb - čo tiež neplatí na pokladničný doklad,
4. ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený ERP - čo tiež neplatí na pokladničný doklad.
Takže z toho mi vychádza, že pokladničný doklad sa nemôže považovať za faktúru.
anina
15.06.04,07:47
Su plnenia, napr.notarske poplatky, kde ti nevystavia fakturu, len jednoduchy prijmovy doklad, kde je rozpisaný základ a DPH. To potom vobec neuctujes do DPH? Alebo tlacis na notarov, aby Ti vystavili fakturu na 100 SK?
Beata
15.06.04,07:51
Prikláňam sa k odpovedi vladan. Platiteľ, ktorý vám vystavil PPD na základe úhrady za ubytovanie, mal vyhotoviť aj faktúru a to najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Tak ukladá zákon. Zatiaľ som sa nestretla so žiadnym usmernením, ktoré by nám dovoľovalo považovať PPD za faktúru.
Síce som už v niektorom diskusnom príspevku čítala, že sa dotyčný pýtal daňováka, či môže iný doklad, než je faktúra, považovať za faktúru, a tento mu odpovedal, že si ten doklad môže nazvať ako chce, pokiaľ má náležitosti podľa §71, je to OK. Avšak na takéto tvrdenie daňováka by som sa nespoliehala.
vladan
15.06.04,09:45
for anina. Presne takýto prípad mám, kde notárske poplatky boli zaplatené a bol nám daný pokladničný doklad. Je tam buchnutá pečiatka DAŇOVÝ DOKLAD, ale ja to za daňový doklad, teda FAKTÚRU nepovažujem a tak idem volať notárovi, aby mi vystavil faktúru. Skúsim mu to vysvetliť, ale počula som, že je to s nimi ťažké. Ak sa nedohodneme, tak si DPH neuplatním.
porfin
15.06.04,09:54
v zákone o DPH §71 ods.5 je : ak cena tovaru, alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000,-sk, za fa. sa považuje aj doklad vyhotovený registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2.....
Takže ak by som mala doklad z ERP tak ho beriem ako fa.
bea
15.06.04,09:55
Myslím, že časom bude uverejnené nejaké usmernenie, že aj také pokladničné doklady a pod. ktoré majú všetky náležitosti faktúry, budú považované za faktúry. Podobné bolo aj na začiatku DPH, keď bolo povedané, že za daňový doklad sa považuje každý doklad aj keď sa volá napr. faktúra, alebo dokonca zálohová faktúra ale obsahuje náležitosti daňového dokladu. Veď názov "Faktúra" sa miesto daňového dokladu používal bežne a predsa to bol daňový doklad. Aspoň dúfam, že to tak bude, lebo inak tie pokladničné doklady neviem - neviem. Ďalšia vec, ak si neuplatníte DPH z príjmového dokladu, dávate ju do nedaňových výdavkov? To by sa mohla nazbierať dosť veľká suma!
Luna
15.06.04,12:02
Dostali sme sa zas k inému problému.Odpočítanie DPH pri ubytovaní.
Pred rokom ma auditorka upozornila na DPH pri ubytovaní aj keď potvrdenka na ubytovanie bola na firmu.Potvrdenky na ubytovanie a aj keď boli z ERP sa prikladajú k cesťakom zamestnancom,tak tam sa DPH neodratáva. Iné by bolo keby potvdenku na ubytovanie mal SZČO,tam by som DPH odratávala.Tak isto ak je parkovné v rámci ubytovania tak DPH neodratávam,ale ak je v našom meste alebo v inom meste napr.na nákupe mat.tak DPH odrátam. Čo vy nato?
bea
15.06.04,12:26
Takýto bol výklad Min.fin. v r. 1996 a bolo to uverejnené v Usmernení vo Fin. sprav.č. 11/1996,. Uvádza sa tam, že platiteľ dane nemá nárok na odpočet DPH pri zdaniteľných plneniach poskytnutých zamestnancom na základe zákona o cest. náhradách, pretože nejde o zdaniteľné plnenia prijaté platiteľom dane (zamestnávateľom).Sú tam ale odvolávky na už neplatné zákony. Tak nie som si istá, či sa má toto usmernenie aplikovať aj naďalej. V minulom roku som sa tohto usmernenia ešte držala a DPH som odrátavala tak, ako uvádzate Vy Luna.
Zuzka
15.06.04,18:01
Ak bude mať pokladničný doklad všetky náležistosti podľa § 71, daň. úradníci uvedené doklady budú považovať za faktúry. To je vyjadrenie školiteľky z DR SR B. Bystrica. Treba iba dúfať, že to tak naozaj aj bude.
M3G
17.06.04,04:57
Keď pôjdete do Talianska a ubytujete sa, niekedy Vám dajú taký doklad, až Vám budú vlasy vstávať....
Doklad síce obsahuje názov podobný fattura, sumu za niečo a pečiatku ale inak už neobsahuje nič, čo by mal obsahovať. Čo s tým spravíte?!

Zákon o DPH nepozná PPD, ale podľa môjho názoru ak na PPD nie je uvedená DPH(nemala by byť), tak PPD nemá súvis so zákonom o DPH, ide napríklad o právnikov, notárov napríklad, pretože notári a podobní nemusia vystavovať "faktúry", stačí im PPD(podľa zákona).

Ak obsahuje DPH(resp neobsahuje - z rôznych dôvodov podľa zákona o DPH), mala by byť "faktúra", teda aj PPD by mal obsahovať všetky náležitosti zo zákona o DPH.