emily 2
03.03.07,09:50
V júli 2006 sme na základe potvrdenej objednávky poskytli dodávateľovi zálohu na práce 80 000,- Sk . Práce neurobil a ani zálohu nevrátil .

Bol proste nezastihnuteľný . Firma na uvedenej adrese zrušená .
( Majiteľ bol aj na polícii, ale povedali mu , že nemá nádej niečo získať - v tom zmysle. )

Pôvodne som ani nezaúčtovala túto zálohu . Nakoniec sa s ním majiteľ stretol a predbežne sa dohodol, že to nejako nahradí - prácou _?( Čo ja už neverím - môj názor ) Ale teraz na konci roka chce majiteľ túto platbu zaevidovať do účtovníctva.

Chcela by som sa len uistiť či je to výdaj neovplyvnujúci základ dane . Dostanem sa síce v pokladni do mínusu - ale to už nejako vyriešim.
A čo by sa stalo keby sme to neevidovali , keby prišlo k nejakému sporu ( súd) musí to byť v účtovníctve, alebo stačí objednávka a PD od dodávateľa _?

Vďaka za radu .

emily 2
ekopo
03.03.07,08:55
Zálohu treba zaúčtovať v každom prípade do účtovníctva ako VNZD. Pokladňu musíš "vyrovnať" vkladom podnikateľa, nemôže ísť do mínusu. Zálohu evidovať k 31.12. ako pohľadávku až do vrátenia peňazí, alebo dodania služby / tovaru.
betka
03.03.07,11:27
Radšej to evidujte. Aspoň Vám i keď výdavok NZD prebehol cez účto, a máte i PPD od dodavateľa. A mali ste zaevidovanú pohľadávku v dodavateľovi, z titulu poskytnutej zálohy. Objednávka a PD je dôležitý pre prípad sporu, keby Vám náhodou dodavateľ chcel niečo vyhovárať ....
emily 2
05.02.09,12:05
Znovu sa vraciam k tejto starej téme.
Zálohu som zaúčtovala, evidujeme pohľadávku - peniaze už určite nevrátia.
Teraz keď budeme chcieť " zrušiť" pohľadávku resp. pri ukončení živnosti bude nutné túto sumu zdaniť ?

emily
Zita5
05.02.09,12:27
Znovu sa vraciam k tejto starej téme.
Zálohu som zaúčtovala, evidujeme pohľadávku - peniaze už určite nevrátia.
Teraz keď budeme chcieť " zrušiť" pohľadávku resp. pri ukončení živnosti bude nutné túto sumu zdaniť ?

emily

Vy ste zálohu vyplatili a účtovali ako VNZD v roku 2006. Z môjho pohľadu by ste uvedenú zálohu , evidovanú v pohľadávkach zdaňovať nemali pri prípadnom ukončení podnikania teda pri zrušení živnosti .
Záloha bola vyplatená z dosiahnutých príjmov v roku 2006 t.j. už raz ste uvedenú sumu zdaňovali .Ak teda tomu správne rozumiem .Pohľadávky budete musieť jednotlivo posúdiť .
Zita5
06.02.09,07:54
Teraz som prišla na to , že moja odpoveď správna nie je . Predsa v preddavkoch poskytnutých alebo prijatých nastala zmena a máme prechodné opatrenia .

Zákon o dani z príjmu

§ 52d
Prechodné ustanovenia k úpravám
účinným od 1. januára 2008
Na začiatok (http://www.porada.sk/t93279-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-do-31-5-2008-a.html#hore)
(1) Daňovník, ktorému bolo povolené vyrovnanie alebo reštrukturalizácia do 31. decembra 2006, použije na určenie zdaňovacieho obdobia, ktorého začiatok je v tejto lehote, a na preddavky na daň ustanovenia zákona účinného do 31. decembra 2006.

(2) Na vyčíslenie základu dane za zdaňovacie obdobie, ktoré začalo do 31. decembra 2007, sa použijú ustanovenia zákona v znení účinnom do 31. decembra 2007.

(3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.


To znamená , že v rámci uzávierkových operácii zaúčtujete zaplatený preddavok do VOZD .

A potom sa môžete rozhodnúť o vyradení pohľadávky s tým , že zvýšite ZD podľa § 17 odst.12 písm.b/ , alebo počkáte do skončenia podnikania .
K vyradeniu pohľadávky pozrite aj Postupy JU § 14 odst.2 a Zákon o dani z príjmu §19 odst.2 písm.h 1-5
emily 2
06.02.09,10:28
Pekný deň !
Ďakujem Zita5, teraz som sa len dostala na poradu.

To prechodné opatrenie ma veru nenapadlo použiť.
Mne sa zdá len " nespravodlivé" platiť daň vlastne za
" ukradnuté " ( silné slová ) peniaze...
Ale teraz sa mi to hodí znížiť ZD a potom to môžme neskôr
zdaniť .
vďaka
emily 2
Zita5
06.02.09,12:42
Pekný deň !
Ďakujem Zita5, teraz som sa len dostala na poradu.

To prechodné opatrenie ma veru nenapadlo použiť.
Mne sa zdá len " nespravodlivé" platiť daň vlastne za
" ukradnuté " ( silné slová ) peniaze...
Ale teraz sa mi to hodí znížiť ZD a potom to môžme neskôr
zdaniť .
vďaka
emily 2

emily , tak to si šéf mal ošetriť zmluvou už pred tým . Je to čudné jednanie medzi obchodnými partnermi , dnes sa stáva všeličo , ale čo už ......už môže len jeho krok ľutovať , pokiaľ tie peniaze nechce vymáhať . Ešte by bola aj taká možnosť , nakoľko nie je to zanedbateľná čiastka . Jedine on sám musí vedieť o čo sa v skutočnosti jednalo .
emily 2
05.03.10,08:10
Mám jednu otázku k tejto starej téme . Postupovala som tak ako ste mi poradili :

v rámci uzávierkových operácii som zaúčtovala zaplatený preddavok do VOZD .

Takže pohľadávku som vyradila. Teraz napr. po 2-3 rokoch podnikateľ bude končiť živnosť, ako bude vedieť ,že má zvýšiť ZD o túto sumu. Kde by sa to malo evidovať ?
vďaka
emily
janulka
07.08.10,18:04
Dobrý večer prajem, prosím Vás poskytnutá záloha spoločnosti od ktorej budem kupovať fiskálny modul ku ERP - je pre mňa ako odberateľaVOZD. Sedí? Ďakujem.
janulka
07.08.10,18:14
A ešte prosím Vás, dňa 05.02.2010 bola uzavretá zmluva o dielo so spoločnosťou, ktorá dodá nové plastové okno na predajný stánok. V tento istý deň bola i zaplatená záloha. Uvedená záloha je VOZD. Správne?
Dňa 18.02.2010 bola vystavená faktúra od dodávateľa. Zaevidujem do Evidencie záväzkov. Na fa. bola zaznamenaná úhrada preddavku a výška sumy, ktorú bolo treba doplatit.
Dňa 22.02.2010 bol uhradený zvyšok sumy, ide o VOZD.
Prosím vás, fa uhradím VPD zo dňa 22.02.2010 VOZD. Prosím vás, ako by som spárovala uhradený preddavok, ktorý je VOZD, s došlou fa. Vŕta mi hlavou či prostredníctvom VPD zo dňa 05.02.2010 môžem uhradiť fa. ktorá bola vystavená 18.02.2010. ďakujem