škôlka
03.03.07,13:38
ahojte,
mám takýto problém. Potrebujem poradiť pri vyplňovaní DP typu A ak je príjem z ČR aj zo SR. Nemôže mi niekto poradiť? Ktoré riadky v DP sa vyplňajú, keďže ide o príjmy z dvoch krajín? Robím to 1krát:)
Milan Benka
03.03.07,12:56
Okrem osobných údajov vypĺňaš:
r.32-35
r.36-45
r.49-54
r.57-60-podľa toho, či uplatňuješ DB.
r.62 - ak si mal/a zrazené preddavky na daň v SR.
r.64 alebo 65
nokia901
03.03.07,13:25
Takže ak má z príjmu z ČR daň napr. 600,- ČK tak sa po započítaní príjmov zo SR táto daň nevracia daňovníkovi, iba daň z príjmu od slovenského zamestnávateľa by sa jej mohli vrátiť?
Milan Benka
03.03.07,13:30
Takže ak má z príjmu z ČR daň napr. 600,- ČK tak sa po započítaní príjmov zo SR táto daň nevracia daňovníkovi, iba daň z príjmu od slovenského zamestnávateľa by sa jej mohli vrátiť?

Daň zaplatenú v ČR si môže započítať na daňovú povinnosť, kt.mu vyjde v SR z celosvetových príjmov. Ale na Slovensku mu z českej dane nevratia nič.
Marína
03.03.07,13:33
To, čo zaplatíš do štátneho rozpočtu(ŠR) inej krajiny, ako v ktorej si priznávaš celosvetové príjmy, Ti nemôže byť vrátené zo ŠR krajiny, kde máš daňový domicil(si daňovým rezidentom). Nebolo by to spravodlivé voči ostatným poplatníkom. Ak Ti vzniká preplatok dane, máš možnosť v krajine, z ktorej poberáš zdaniteľné príjmy si podať DP alebo zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie dane.
Majkas
03.03.07,13:47
A Marína, prosím Ťa može si uplatniť odpočet na manželku a na deti iba v jednom štáte, alebo v obidvoch ?
Pídim sa po odpovedi aj v samostatnej otázke, ale márne, ďakujem
Johanka
03.03.07,15:07
Majkas
03.03.07,15:26
Ďakujem Johanka, ale je to začarovaný kruh, už kukám do českého zákona, ale tam to nikde nezakazujú, len ktovie či čátam tie pravé §§
Johanka
03.03.07,15:52
Možno malý návod , kde hľadať.
V našom zákone o dani z príjmov:

§ 11


Nezdaniteľné časti základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t43376-zakon-o-dani-z-prijmov-od-112006-po-novele-6602005-zz.html#hore)



(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:



a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33 zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie125,
c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa osobitného predpisu, 35)
d) účelové sporenie.
e) poistné na životné poistenie.
...


(3) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) až e) len u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.
Johanka
03.03.07,15:54
... alebo v § 33 Daňový bonus
(10) Daňový bonus podľa odsekov 1 až 9 si môže uplatniť len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.
Majkas
03.03.07,16:18
Veď to, nášmu zákonu rozumiem (musíme si fandiť), alee v českom to majú inač, tam sa odvolávajú na §2 kde sa hovorí o daňovníkovi - kto to je (rezident aj nerezident)
Majkas
03.03.07,16:42
prikladám §2 z českého ZDP
Johanka
03.03.07,16:43
Však to je dobre ... Len Ty musíš mať jasné, v akom postavení je daňovník voči tej-ktorej krajine. Ak je rezident SR, v ČR je daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou ( nerezident).
Majkas
03.03.07,17:00
a ešte §§35ba - úľava na daňovníka a manželku
§35c - daň.zvýhodnenie na dieťa
Majkas
03.03.07,17:05
Však to je dobre ... Len Ty musíš mať jasné, v akom postavení je daňovník voči tej-ktorej krajine. Ak je rezident SR, v ČR je daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou ( nerezident).
To je tak, že sama keď sa v tom plácam, mám obavy, že niečo nevidím správne, ale asi to nikto nepotreboval riešiť , ??
Marína
06.03.07,18:21
Podarilo sa mi citát získať;). Ak chceš rozumieť, viď ďalšie príspevky.:D

pekný deň
prosím o radu. Dcéra obdržala potvrdenie o prímoch z ČR za rok 2006 a vôbec tomu nerozumiem. - je študentka
1.úhrn zúčtovaných prímov zo zav. činnosti .............. 7700
2.Z r. 1 prímy vyplatené do 31.1.2007 ......................7700
3.Zúčtované v mesiacoch 12 č.označenie xxxxxxxxxxxxxxxx
8.Základ dane ( r 2,4,6,7) ........................7700

12.Úhrn vyplatených mesačných daňových bonusov . ...308
otázky:
1.V podstate rozumiem tomu čo je základ dane, ale čo ten bonus?
2.Na Kč mám použiť kurz kč - sk , alebo bankový výpis, pretože peniaze jej prišli z čiech do slovenskej banky už v sl.korunách.
3.Je povinnosť vôbec takéto nízke prímy z ČR priznať? ak mala príjem ešte na slovensku, ktoré mala zdanené zrážkovou daňou.? a ktorú by rada dostala naspäť.
DDD.

Ak úhrn jej zdaniteľných príjmov nepresiahol 45408 Sk, nie je povinná podať DP. DP, ako uvádzaš, podáva z dôvodu vznikutého preplatku na dani z príjmov. V tomto prípade musí priznať všetky príjmy(celosvetové), t.z. aj z ČR.
Marína
06.03.07,18:33
SEVYT, prečo si svoju otázku vymazala? Teraz moja odpoveď na ňu trčí ako kôl v plote.:D Musím začať používať citovanie.;)
džino
06.03.07,18:34
Ďakujem - pochopil som , ale prehodil som to ako sam.tému.
Marína
06.03.07,18:36
A prečo? Takto vznikajú zbytočne založené témy. Veď si ju dobre zaradil.
džino
06.03.07,19:13
PRE Marína