adrika
18.01.05,11:09
Ahojte, prosím Vás o radu. Som začiatočník v PÚ, takže prosím o pochopenie.
Zaujímalo by ma či s.r.o., ktorej konateľ a zároveň zamestnanec používa svoje vlastné os. auto nezaradené do majetku firmy na podnikanie - prac. cesty, musí platiť cestnu daň. Môj názor je , že nie . Dnes som však "začula" na DÚ- nejaké šuškandy, že vraj áno. Tak som z toho magor. Prosím , uveďte ma na pravú mieru.
Inak táto stránka je super, dnes prvýkrát dúfam, že nie posledný/ píšem aj ja. Držím Vám všetkým palce a ďakujem za odpovede.
ricij
18.01.05,10:12
Nie, nemusí. Ale na tú tému tu už bolo popísané veľa, daj si do vyhľadávania kľúčové slová. Má nárok na PHM + paušál 6,20 Sk/km + nutné vedľajšie výdavky.
Katty
18.01.05,10:12
Ak bude využívať svoje auto ako zamestnanec na služobné cesty tak určite cestnú daň neplatí
Yvvetta
18.01.05,10:21
Presne tak : NEPLATÍ
adrika
18.01.05,13:36
ĎAKUJEM VAM VELMI PEKNE NIELEN ZA RYCHLE ODPOVEDE, ALE AJ ZA TO, žE STE ODPOVEDALI TAK AKO SOM CHCELA POCUT
Janca
18.01.05,13:52
Adrika - odpovedali tak ako museli - ako hovori zakon, snad iba malickost, ze cestnu dan uz nemame. Od 1.1. je to dan z motorovych vozidiel a pozor na to, aby tu cestu vykonaval z pozicie zamestnanec.
Janca
18.01.05,13:55
Pozor pri plateni, zmenili sa ucty statnej pokladne, overte si cislo na svojom DU, lebo stary ucet na cestnu dan plati, ale na dan z motor. vozidiel bol vytvoreny novy ucet. Ak ste dan platili a isla na stary ucet, nevrati sa Vam, lebo taky ucet existuje stale ale pre nezaplatene cestne dane za stare obdobia a preto je potrebne dat ziadost na preuctovanie na novy ucet. Ale to je len pre tych aktivnych, ktori zaplatili dan na zaciatku roka a nevedeli o novom ucte pre tuto novu dan.
Katty
18.01.05,15:15
kto mi poradííí,

spoločník zároveň konateľ s.r.o. bez prac.zmluvy vykonáva pre s.r.o. činnosť, nie je odmeňovaný (čaká až na podiely na zisku), manželkiným autom chodí na služobky. Musí manželka ako držitel tohto auta zaplatiť cestnú daň alebo nemusí. Môžu byť tomuto spoločníkovi bez akejkolvek zmluvy dohody či PP preplácané PHM a náhrada + stravné na cestách???
blcha
25.04.05,17:23
Ja som tiež začula šuškandy, ale priamo na školení u Ing. Minárskeho. Od 1.1. 05 platia aj zamestnanci cestnú daň (teda z motorových vozidiel), vraj aby konatelia nemohli ťahať peniaze zo spoločnosti. Boli sme z toho všetci trochu v šoku, potechou nám malo byť, že daň sa platí na dni. Chudák taký zamestnanec, či on vie, kedy ho počas roka pošle zamestnávateľ na pracovnú cestu? Nemala som čas ešte si to preveriť v zákone, nedávno mi prišla jeho ďalšia novela.
Ak spoločnosť zaplatí za svojich zametnacov, môže, avšak daň zaplatená za iného daňovníka... veď viete čo.
Inak ja som už svojim ovečkám poslala poplašné SMS, chystám si na každého po 2000,- na pokuty.
Zaujímalo by ma, ako ste na tom vy?
VieraM
25.04.05,17:40
"blcha" Prosim ta napis nieco viac, na zaklade coho prip. paragraf, maju platit zamestnanci
cestnu dan. Dakujem
blcha
25.04.05,17:54
Veď vravím, že som to nestihla doštudovať! Som ale prekvapená, že tu nikto nič nevie! Dúfam, že zajtra zistím viac.
Nič som nezistila, najskôr mi tvralo, kým som prišla na to, že daň MV teraz upravuje zákon 582/2004 Z.z. o miestnych daniach v 11-tej časti. Ing. Minársky sa odvolával na vetu, že sa auto používa v súvislosti s podnikaním. Lenže keď som pozrela starý zákon, tam bola taká istá veta.Pravdou však je, že ani v správe daní a v cestovných náhradách som nenašla opačnú siuáciu - oslobodenie pre zamestnanca. Nie je tu nejaký poradca , ktorý by nám pomohol? Určite sa to týka takmer každej firmy na Slovensku.
dara
26.04.05,05:53
Vie mi niekto povedať aké je nové číslo pre platby dane z motorových vozidiel ?
Katarína STR
26.04.05,06:13
dara a odkiaľ si ?
Katarína STR
26.04.05,06:18
ja viem čísla účtov len pre Žilinu.

daj si webovskú stránku www.drsr.sk a tam máš účty štátnych príjmov
zadáš si typ dane a región a ono ti vyhľadá daný účet

ahoj
dara
26.04.05,06:45
Trenčiansky kraj. Katka už som to napísala aj do predchádzajúceho príspevku, čo sa bavilo o tlačivách či stačí len platiť alebo nie.
Ja som to zaplatila na staré číslo čo platilo pre cestnú daň. ISTO
Katarína STR
26.04.05,12:25
Daň z motorových vozidiel - Daňový úrad Trenčín -0000007000195348/8180
Veronik
28.04.05,05:39
Ahojte, chcela by som sa sptýtať, či niekto nevie sadzbu penalizácie v prípade ak je auto neskorsie ako 15dni prihlasene resp. odhlasene.
petra:-)
28.04.05,06:08
Zákon o správe daní 511/1992 Zb. - § 35 ods. 4 - Ak daňový subjekt podá DP po lehote, správca dane uloží pokutu vo výške 0,2% z dane uvedenej v DP za každý deň omeškania až do výšky 10%, min. 2000 Sk. Výšku sankčného úroku rieši § 35b - 4násobok zákl.úrok.sadzby NBS platnej v deň splatnosti dane za každý deň omeškania, nevyrúbi sa však ak je menej ako 500 Sk. :(
Veronik
29.04.05,07:18
Ďakujem velmi pekne :)
blcha
11.05.05,14:12
V príspevku 9 som začala, čo zostalo nedokončené. Mám povinnosť dať to na poriadok:
Podľa §20 starého zákona 87/94 sa za podnikanie nepovažovalo použitie osobného automobilu zamestnanca na pracovnú cestu. V novom zákone 582/04 nie je takéto ustanovenie a preto vznikla pochybnosť, či aj zamestnanci majú platiť daň z MV.
Nepochyjeme, že daň treba platiť za vozidlá používané v podnikaní alebo v súvislosti s podnikaním. Čo je podnikaním ustanovuje §2 Obchodného zákonníka, na čo je aj odkaz v zákone 582/04. Podnikaním je sústavná činnosť vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku, čo zamestnanec určite nerobí. A preto ani daň z MV zamestnanec neplatí. Aspoň čosi.
Zuziana
11.05.05,15:17
Ja som to zaplatila na staré číslo čo platilo pre cestnú daň. ISTO[/QUOTE]

Treba dať k tomu žiadosť o preúčtovanie z nesprávneho účtu na správny a je to v pohode. Tiež som mala taký prípad.
ucetni_fantozzi
12.05.05,07:16
ja osobne by som sa tiez priklanal k nazoru, ze pouzitie vlastneho vozidla zamestnancom (aj ked ide o konatela) by nemalo podliehat dani z motorovych vozidiel - ak by mal byt aplikovany nazor, ze ide o vyuzitie auta v suvislosti s podnikanim, potom by sa dalo povedat, ze stravne a vreckove, ktore zamestnanec dostane za sluzobnu cestu by bolo prijmom z podnikania ...? :(
ZuzanaP
24.05.05,05:12
Prebrala som účtovníctvo vo firme a pri spätnej kontrole som zistila, že sme kúpili auto v marci 2005, nezaplatili sme daň z motorových vozidiel, ale všetky náklady máme v účtovníctve. Auto je zahrnuté v majetku firmy.


Čo sa stane, ak dám priznanie dodatočne, daň zaplatím?
lenkak
24.05.05,11:15
Daňový úrad Ti dodaní penále za nesplnenie lehoty.
Zita5
24.05.05,11:21
Prebrala som účtovníctvo vo firme a pri spätnej kontrole som zistila, že sme kúpili auto v marci 2005, nezaplatili sme daň z motorových vozidiel, ale všetky náklady máme v účtovníctve. Auto je zahrnuté v majetku firmy.


Čo sa stane, ak dám priznanie dodatočne, daň zaplatím?

Radšej podaj DP a zaplať CD ,i keď neskôr oplatí sa to aj napriek sankciám .
lenkak
24.05.05,11:28
Vrele doporučujem ako Zita5.
Vera
06.06.05,09:32
Ahojte, potrebujem overiť jednú vec. Kamarát bol dnes zaplatiť (oneskorene) daň z motorového vozidla t.j. 2900, ktorú v lehote samozrejme nezaplatil. Čo už s ním. Ale na daňovom úrade mu povedala, že mu vyrúbia pokutu 2000 SKK, čo sa mi zdá dosť veľa. Keď som pozerala na web DRSR v kalkulačke, tak to vyšlo podstatne menej. Je to OK??

Mám zavolať na ten DÚ??
Palino
06.06.05,09:43
A nebolo to tak, že podal daňové priznanie po lehote, lebo vtedy je , že uloží pokutu min. 2000,-- Sk. (§ 35 ods. 4 Zákona o správe daní a poplatkov č. 511/1992)
Vera
06.06.05,09:47
Ćo to znamená, že podal po lehote?? Mal podať do 31.1.2005 vlastne za rok 2005.

Potom čo je to ten sankčný úrok, ktorý je v tej kalkulačke ?? Chápem to správne, že to sa týka len neskôr zaplatenej dane, ale správne podaného DP k vozidlu??
Palino
06.06.05,11:23
Ja čítam v zákone tak, že za neskoré podanie DP je pokuta a za oneskorené zaplatenie sankčný úrok. A tak by som si myslel, že by asi mala byť vymeraná pokuta aj sankčný úrok, ale neviem, či je to isto tak.
Vera
06.06.05,11:54
Už tomu chápem, dík za vysvetlenie :-) No nabudúce budem do neho viac hučať a žiadne nemám peniaze ma nezaujíma....

Ďakujem